Tyll

Daniel Kehlmann ve svém nejnovějším románu nechává ožít postavu středověkého kejklíře a jízlivého šprýmaře Tylla Eulenspiegela. Zasadil ho ovšem do období třicetileté války a spolu s Tyllovými osudy osobitým způsobem líčí některé historické události ve válkou a morem sužované Evropě. Eulenspiegel se narodil v rodině vesnického mlynáře. Jeho otec uměl číst, zabýval se záhadami světa, léčitelstvím a magií. To se mu stalo osudným: stal se obětí inkvizice. Tyll musí prchnout, na cestě zbídačelou zemí ho doprovází Nele ze sousední vesnice. Potkávají bezpočet prostých lidí i pár těch tzv. velkých: kata, kejklíře, učence, dostanou se ke dvoru zimního krále Fridricha Falckého, Tyll se setká i se švédským králem Gustavem Adolfem. Později je naverbován k vojsku a zúčastní se obléhání Brna. Osudy všech postav se spojují v působivý epos o lidské hlouposti a pověrčivosti, o náboženském fanatismu a pokrytectví, o moci umění a schopnosti manipulovat lidmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401650/big_tyll-LKK-401650.jpg 4.381

Vydáno: , Argo

Tyll, 2017

Kniha Tyll

janamaluveckova

Výborně napsané, čte se samo. Pokud jde dobu, je to dost povrchní, což je škoda a za mě jediná větší výtka. Podobné knihy: Bloudění (Durych), Kladivo na čarodějnice (Kaplický), Dobrodružný Simplicius Simplicissimus (Grimmelshausen)

Davus

Fascinující a mimořádně autentický vhled do období třicetileté války. Je to vlastně série povídek, každá s jinou hlavní postavou, které všechny spojuje fiktivní postava Ulenspiegela - a samozřejmě zuřící válka. Příběhy v rozpětí jedné generace, která nepoznala nic než válku, pohledem všech sociálních vrstev, od vandráků až po krále. Je obdivuhodné, jak při své vrstevnatosti drží celá kniha pohromadě. Přitom je to dílo mimořádně čtivé - hodně dlouho jsem se nesetkal s knihou, kterou bych nebyl schopný odložit. Doporučuji každému, kdo má alespoň trošku zájem o historii (i když o třicetileté válce nemusíte dopředu vlastně nic vědět; reálie jsou podané naprosto srozumitelně uvnitř příběhu).

maruska283

Objevený poklad.

Marco

Vyprávění plyne jednoduše a přesto obsahuje složitou škálu pocitů z časů vleklého válečnictví a předčasného umírání. Nedokonalost rodící se vědy se ve stejně ponurém světě střetává s nepomíjející obratností kejklířství, šaškovství a přirozeného intelektu. Hranice mezi nimi je zatím neurčitá a není rozpoznatelné kdo stojí na které straně. Všechno je ve vleku dějin, aby posloužilo tahanicím králů o velikost jejich léna, bitevní slávu a moc, případně jako vzdálená inspirace pro vznik krásné literatury.

changaj
30.12.2021

Kašpar, oběť, škodolibec, legenda, samaritán a vrah - to všechno je kejklíř Tyll, který prochází jednotlivými kapitolami knihy a třicetileté války. Román je doslova literární dort, vybroušený klenot, který je přes všechny zobrazované hrůzy požitek číst.

lentolog
23.03.2021

Známy kaukliar presadený do 17. storočia. Poznal sa so všetkými panovníkmi i učencami doby, hádam okrem Descartesa, Komenského a Pascala. Lišiacka kombinácia drsnej vážnosti (autentických dobových reálií, udalostí) a vtipnej hry (fikcie, legendy).

XbookwormX
12.03.2021

První třetinu jsem si říkal, že zdejší hodnocení je lehce přestřelený, nemohl jsem se naladit na Tyllovu vlnu. Když už jsem se s ním snažil udržet tempo, začalo klouzání v čase a zase jsem z toho začal bejt trochu nahořklej. Od poloviny už jsem si našel pevnej bod, zpětně se v myšlenkách vracel k předchozím stránkám a směrem k finále, tam už to bylo víc a víc vycizelovaný a já se mohl v klidu volíznout jako mlsnej kocour. Zaklapnout desky a říct si jenom, "Jo, dobrá práce. Takových slabších pět nebo silný čtyři. Tak si vyber, Dane."

Flipper
22.02.2021

"Nezomrieť, milá Alžbetka, to by bolo oveľa lepšie"
Hesse mixnuný s knihou o 30 ročnej vojne a jemným závanom zaklínača či got. Veľmi vyzdvihujem ako sa autor popasoval s témou nadprirodzena a jeho opisom, práve tu bolo spektrum emócií (kráľ a mor uf... o_O) a odpustil som aj "nešťavnaté" opisy kráľovského zákulisia. Keby sa kahleman venoval fantasy to by bol autor...