Carmilla

Carmilla je gotická novela Josepha Sheridana Le Fanu. Poprvé byla publikována v roce 1872 a vypráví příběh mladé ženy, jež podlehla vlivu upírky jménem Carmilla. S příběhem, který zde předkládám čtenářům, mě seznámil doktor Hesselius. Tento vynikající učenec k němu dokonce připojil poměrně podrobný výklad, kde se odvolává na svou vědeckou práci, věnovanou onomu pozoruhodnému jevu, který je podkladem pro toto vyprávění. Ve vědecké práci, která tvoří pouze jeden z četných svazků sebraných spisů tohoto vynikajícího vědce, rozebírá autor záhadný jev jako vždy erudovaně, vtipně, stručně a neobyčejně otevřeně. Já ovšem seznamuji s tímto případem pouze "laickou veřejnost", a proto nepovažuji za vhodné připojit cokoliv dalšího ke slovům oné vzdělané dámy, která jej líčí. Z téhož důvodu neuveřejním ani obsah doktorovy vědecké práce, ani nějaký jiný výňatek z jeho výkladu o jevu, o němž je hluboce přesvědčen, že je "bezesporu jednou z nejhlubších záhad naší podvojné existence a jejích vývojových stadií". Vědecká práce doktora Hesselia ve mně vznítila touhu navázat na doktorovu dlouholetou korespondenci s onou vzdělanou a důkladnou informátorkou. Bohužel jsem zjistil, že dotyčná již mezitím zemřela. Jinak by mohla jistě řadou dalších poznatků doplnit příběh, který tak neobyčejně pečlivě - jak mi alespoň připadá - líčí na následujících stránkách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60511/carmilla-Ysb-60511.jpg 4146

Carmilla (1872)

Literatura světová, Horory, Novely
Vydáno:, Ivo Železný

Kniha Carmilla

Kovbojka33

Knihu jsem přečetla jedním
dechem ,jen škoda že je kniha tak krátká, čekala jsem trochu více napětí,ale i přesto se mě kniha líbila.

Nikolas0311

Velmi kratičká, avšak děsivá novela o upírce Carmille se mi velmi líbila. Hlavní postava Laura, která celý příběh vypráví líčí svůj děsiví zážitek opravdu realisticky. Koneckonců celá novela vyznívá reálně. Carmilla, na první pohled mladá dívka, která je na návštěvě u Laury, vám přijde přeci jen od začátku podivná. A také, že ano! Z této mladé dívky se nakonec vyklube staletá hraběnka, která touží po krvi. Několik dívek z okolí jí podlehlo a teď je na řade Laura...
Opravdu skvělá gotická novela, která kombinuje prvky vampyrismu a lesbické lásky... Rozhodně pro milovníky hororů a upírů jasná volba!

Atak

Drákula v ženské podobě je velice vzrušující myšlenka :)

-Heluš-

Zvláštní, ale zajímavé.

Taťka Hraboš

Kniha splní, co od ní čtenář očekává. Dobrodružný a strašidelný, odpočinkový, pěkně odvyprávěný příběh z doby před dvěma stoletími. Bonusem je pak překvapivé zjištění, jak v té, zřejmě daleko prudérnější době, než je ta naše, kvetla lesbická láska. Takže - jak píše v doslovu mého vydání překladatel - je to vlastně i dílko erotické.

speciale88

Odpočinková četba, trochu moc krátká ale bavila mě. Za mě doporučuji koho baví upírská tématika.

slawa.cap

Poslouchal jsem jak audioknihu. Novela která možná inspirovala Stokera k napsání Drákuly, přivedla na svět upíry v takové formě jaké je známe do teď. Příběh se mi líbil možná trochu víc, než Drákula, ale utekl pekelně rychle a přes svou délku obsahoval i trochu nudné pasáže. Na druhou stranu závěr je brán trochu kvapem.

adriana9101
28.11.2018

Krásná kniha, koupila jsem si jí v Levných knihách, protože mě zaujala anotace a obálka. Doporučuji, připomíná Stefanovy deníky. Upířy, lesbická romance + spojitost s 19.stoletím. Snažím se narazit na více takovýchto typů. Doporučuji k večernímu odpočinku a nebo jen tak na zabití nudy.
Teprve teď se dozvídám z předchozího komentáře a s autorem se shoduji, že od překladatele bylo nefér, když dílo poupravil - vyškrtal nudné pasáže a celkově dílo zkrátil. Souhlasím, že je to škoda.

lenka7348
07.11.2018

Novela je krátká a dobře napsaná, tudíž jsem ji přečetla doslova jedním dechem. I když nejsem moc fanouškem gotických a hororových románů/novel, mohu říci, že se mi Carmilla opravdu líbila. Mělo to spád, žádné zbytečné kudrlinky nebo několikastránkové popisy přírody. Rozhodně to stojí za přečtení.

Kačkaknihomol
29.08.2018

Myslím, že bych měla opravit anotaci. Když se totiž řekne "upírská kniha", vybaví se lidem místo Carmilly spíše Stmívání. A to je podle mě škoda.

Každopádně, kniha Carmilla je uzounká. Sto stránek, pche! Jenže celkem rychlé čtení mi znesnadnilo převyprávění. Tak buď tu knihu nechám v originále, nebo ji celou převyprávím, v moderním jazyce, jak malým fakanům! A neudělám to jen tak napůl.

Nicméně, abych pokročila. Již jsem zmiňovala, že kniha má jen krátkých sto stránek. A na mě to prostě bylo málo. Tuhle chybu ale taky tak trochu svaluji na pana překladatele, protože on sám v doslovu zmiňuje, že pár těch nudných pasáží vyškrtl a poupravil. Což mě celkem mrzí.

Jinak, knihu bych s klidným srdcem nazvala "gotická klasika", nebo i "klasická gotika". Má to atmosféru, spád, nadpřirozené prvky a mně se to líbilo. Neběhal mi z toho mráz po zádech, ale líbilo se mi to.

MinaHawke
19.08.2018

Novela s nádechem hororu a lesbické romance. Četla se mi dobře, jen někdy mě vážně rušil překlad, ale to se nedá nic dělat. Ale příběh jako takový se mi líbil, začíná nevinně seznámením dvou dívek, které se zvrhne k lesnickému vztahu. Ale to není všechno, vše je opředeno tajemnou atmosférou a v neposlední řadě je zde upírka. Tato tenoučká knížečka se mi vážně líbila. Doporučuji.

modrakytara
26.07.2018

Pěkná, rychlý spád

silvara
30.05.2018

Bez mučení se přiznám, že o Carmille jsem dlouhou dobu nevěděla (upíři u mě vždy začínali s hrabětem Drákulou). Čekala jsem klasický gotický román s lehkým oparem tajemna, nikoliv onen silný erotický náboj, který Carmillu/Mircallu provází na každém jejím kroku. Carmilla je démonická, podmanivá a bez ohledu na sexuální orientaci pochopíte, proč jí mnozí padli za oběť.

Co ruší čtení, je český překlad. Brr! Tak buď převedu gotický román do "moderní" češtiny nebo ponechám ten patos a balast, rozhodně nepřeskakuji z jednoho do druhého. Pak vznikne takovýto prapodivný zplozenec. Naštěstí mě Carmilla uchvátila natolik, že jsem překousla i tuhle "maličkost".

Kozel
26.05.2018

Když se řekne upíří příběh, hned vytanou na mysli dvě jména - Drákula a literárně trochu méně známá Carmilla. Konečně jsem se k dílu Le Fana dostal (ano, ostudně pozdě, ale přece) a byla to sladká gotická novelka. Dech jsem hrůzou sice neztrácel, ale šok se dostavil, když z Carmilly čišel erotický nádech. Vlastně to nemálo vysvětluje jistou erotičnost s upíry spojenou, ale v rámci Le Fanova díla je vpravdě překvapivé, že se nebál hovořit (ačkoli dle všeho nikoli do detailu) o věcech, o nichž se veřejně nemluvilo a v době prvního vydání to muselo čtenáři nemálo otřást. A pokud znáte Drákulu, pak Stokerovu inspiraci poznáte velmi snadno. Suma sumárum je tenhle příběh na pár hodin příjemné četby se scénami, které jsou mé zdravě zvrácené mysli velice milé.

Avšak! Avšak si budu muset sehnat jiný překlad, abych si chvíle s Carmillou více vychutnal nebo rovnou originál. Je pro mě totiž zcela nepochopitelné, proč se páně Snětivý rozhodl tenhle příběh převyprávět! Tento přístup jsem chápal vždy jen v případě převyprávění pro děti. V dospělé literatuře se mi to zdá naprosto vulgárním, jako kdyby překladatel ze čtenářů dělal naprosté hlupce nebo dával najevo svou nadřazenost, jak skvěle ovládá jazyk a prznění klasiky. Převypravování mě uráží. Le Fanu však nemůže za to, že zplodil nádhernou postavu, kterou se moderna rozhodla nejednou znásilnit. Pardon, že jsem se nechal trochu unést, ale nedovedl jsem mlčet.

petrzel
22.05.2018

Krásná oddechovka

inkatenysek
13.05.2018

Tato knižní jednohubka, jejíž přečtení vám nezabere ani jeden den, v sobě ukrývá tajemný, místy až hororový příběh, který se odehrává ve Štýrsku 1.poloviny 19.století.

Hlavní hrdinkou je Laura, která spolu se svým otcem u sebe ubytuje krásnou, ale tajuplnou Carmillu. Po jejím příchodu na panství začne v jeho okolí docházet k sérii podivných úmrtí žen a dívek a ani samotná Laura není ušetřena trýznivého traumatu. A čím déle pobývá Carmilla na panství a čím více se sbližuje s Laurou, tím více se kolem ní vynořuje otázek a záhad.

Kniha je rozdělena na několik krátkých kapitol, v nichž děj rychle plyne, takže než se čtenář rozkouká, tak je už na konci knihy.

Jedná se o příjemnou, nenáročnou oddechovku, s lehce erotickým nádechem, kterou si určitě nenechte ujít, pokud patříte mezi milovníky tajemna a záhad.

Annkag
16.04.2018

Novela v gotickom štýle plná vampyrizmu a lesbickej lásky.Dvorenie vampýrky Carmilli voči mladučkej Laure bolo skvostné.Odhalenie pravej podoby,rozprávanie generála o smrti jeho chovanky a usmrtenie tohto netvora bez zbytočných omáčok,ktoré by nás buď odradili alebo k smrti unudili(ako to žial býva vo vāčšine diel).Na to kedy bola novela napįsaná je odvážna a neomrzí.

30.11.2017

Výborná povídka, kterou jsem četla během posledních let několikrát. Stejně jako Dracula - i když tohle je (asi) dost odvážné srovnání - je to klasika, která nikdy nezestárne...

Fiara
22.10.2017

krásná gotická novela na super čtení před spaním

Vidlička
17.10.2017

Kdo rád 19. století, upíry a tajemno, tak nechť sáhne po tomto titulu. Příjemné čtení na večer do postele.

Monolit0713
28.08.2017

Ale jo. Dobrý.

Aríka
19.07.2017

Na knihu jsem narazila opravdu náhodou. Četla jsem si v knize "Upíři: Od Draculy po Smívání" a v posledních stranách knihy se nachází nejznámější upíří příběhy, tak jsem na "Carmillu" narazila. Příběh není moc známý, ale hodně se odlišuje od ostatních upířích novel. Kniha se četla dobře, byla čtivá a celkově je celý příběh zajímavý. Musím říct, že autor se opravdu překonal. Moc se mi líbily popisy všeho. Knihu doporučuji.

Atanone
05.06.2017

Knihu jsem četla hooodně dávno. Vlastně mě k ní přivedla kamarádka,která mi ji převyprávěla při našich horrorových "černých hodinkách" v dětské lázeňské léčebně. Jí už bylo 14,takže se dostala k trochu jiným knihám,než tehdy já. Musím uznat,že po přečtení originálu jsem usoudila,že kamarádčina verze byla lepší.
Ale,ve svých dobách musel být tento příběh hrozitánsky strašidelný. Těžko se dá posuzovat dnešními měřítky, asi se dá těžko srovnávat,čeho se lidé báli tehdy a čeho se bojíme my.nebo co nám připadá napínavé. Proto knihu hodnotím vytřeštěnýma očima svých cca 12 let

Yorika
27.10.2016

Vždy když mám pocit, že čtu příliš tzv. populární literatury sáhnu po staré osvědčené klasice, abych to vyvážila.Tato kniha mě zaujala svým upířím tématem i když jinak tyto tvory v literatuře ani v životě nevyhledávám.
Člověk si musí uvědomit, že kniha byla napsána již před velmi velmi dlouhou dobou a tomu odpovídá obsah a forma vyprávění.Je to takový miloučký, naivní příběh, jenž dnešního čtenáře zřejmě ničím nepřekvapí, natož pak vyděsí.Klasika na sychravé podzimní večery.

čef
30.09.2015

Je dobré si občas přečíst nějakou klasiku z 19. století, abychom si uvědomili, jak doba pokročila. V knize najdeme dobově vytříbeným stylem odvyprávěný příběh, který, ač je to pro nás skoro neuvěřitelné, opravdu děsil čtenáře pouze jednou prohnanou upírkou. Dnes se musí autor mnohem více snažit, aby nenudil. Vůbec již nestačí krásné děvče v nesnázích, hrůzu jen trochu naznačit a ostatní ponechat na fantazii čtenáře. Jako dietka před soudobými děsy ale dobrý.

JLČ
01.04.2015

Asi nejlepší gotický horor, jaký kdy byl napsán! Jemný, náznakový, pomalu plynoucí, atmosférický a dokonce situovaný do střední Evropy. Četl jsem to poprvé ve správnou dobu (když mi bylo asi 12) a byl to pro mne úžasný objev. Podle mne ještě lepší než Stokerův Dracula. Vadí mi současné přihlouplé zdůrazňování údajného lesbického vztahu. Jsem rád, že Carmillu zatím nikdo ještě nezkazil nevhodným zfilmováním. Částečně úspěšně se povedly skromné adaptace Polákům a Američanům, ale jsou nás prakticky neznámé. Britské zpracování bylo vysloveně dryáčnické a bez pochopení, ale naštěstí to skončilo v propadlišti filmových dějin. Všem doporučuji pořídit si knihu Tomáše Korbaře "Rej upírů" (v nich je mj. Carmila), která má nádhernou češtinu a dobré, stylizované ilustrace Aloise Mikulky.

Oophaga
22.03.2015

Předchůdce Stokera přistupuje k tématu s větší naivitou (danou i povahou vypravěčky) a zejména nižší variabilitou - oproti Viktoriány oblíbené kombinaci několika svědectví, forem a narátorů je Carmilla s jediným zdrojem poněkud chudičká. Ale obrovská škoda, že to nevyšlo v nějakém lépe přeloženém a vkusnějším gotickém vydání. Elektronická varianta sice čtenáře ušetří utrpení fyzického kontaktu s neestetickým svazečkem, nicméně k nastolené atmosféře by se tentokrát lépe hodil papír.

Anna 13
12.02.2015

Knihu jsem přečetla jedním dechem! Do děje mě příběh vtáhl hned. Je to nádherně zpracované i když hubené. Carmilla mi byla strašně sympatická a konec knihy mne mrzel. I ona se přeci musela živit, ne? Určitě si tento historický a tajuplný příběh přečtu znovu a ráda bych ho uvítala ve své knihovničce! Všem doporučuji!
Tato kniha o upírech vyzývá věřit upírům! Nedivila bych se kdyby tento příběh byl pravdivý!

Nicol13
15.01.2015

No nijak úžasné to nebylo.. čekala jsem od toho víc. Taková příjemná oddychovka. Zkusím si přečíst původní delší vydání a uvidíme :)

toecutter
13.12.2014

s notoricky známou povídkou Carmilla jsem se setkal už v hooodně horrorových výběrech a dá se říct,že ji znám prakticky už na zpaměť-jeden z nejlepších gothic horrorů,co jsem kdy četl(poprvé v knize Rej upírů už jako malej kluk).Vše je opravdu velice jemně naservírováno a podáno,aby děj čím dál víc gradoval,až do finále-v poslední kapitole,tuším retrospektiva se vše objasní..Z mého pohledu minimálně tak dobré jako Dracula,jen kratší