aralka aralka komentáře u knih

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Starý činžák ve Městě blízko Řeky jako průsečík životů lidí, kteří v něm bydlí... s obyvateli domu se seznámíme na chodbě domu při diskusi, kam asi záhadně zmizel domovník pan Vrána...Ví o něm někdo něco víc ? O jeho životě ? Co je to vůbec za člověka? A tak se začíná se odvíjet velmi pestrá mozaika životních osudů a lásek všech obyvatel domu, navíc fantasticky, citlivě a křehce podaná, čtenáři tak přibližuje vnímání toho, co je v životě opravdu důležité, jak se necháme ovlivňovat lidmi, které na své životní cestě potkáme,že si každý neseme nějaké břímě z dětství a život není ani trošku spravedlivý, je třeba se vyrovnat se svými strachy a životu se postavit čelem, životní prohry a vítězství jsou jen naše ...Moc se mi líbila struktura celého románu a takové jakoby nenápadné posunování v čase ... Kniha mi malinko připomínala knihu Dům od paní Sedlmayerové, mimochodem výbornou, kde ale příběhy lidí, kteří v něm bydleli, vypráví sám Dům... ... kniha by si zasloužila určitě větší pozornost, výborně napsané, určitě doporučuji.

18.04.2021 5 z 5

Legenda o dobré ženě Legenda o dobré ženě Marie Magdalena Kadlecová

Někdy nezaškodí zabrousit na chvíli do historie, zde konkrétně do 14.století... ráda jsem poznala chytrou, odvážnou, paličatou a přitom velmi skromnou a laskavou Annu Lucemburskou - dceru Karla IV. a Alžběty Pomořanské, o jejímž krátkém životě tato kniha pojednává. Tady dva články o ní včetně jejího portrétu https://www.extralife.cz/nazyvali-ji-lidskym-odpadem-pak-ji-milovali-anna-ceska-kralovna-anglie_15825

13.04.2021 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Ten Mackenzie je tedy rozhodně sympaťák! aspoň pro mě :-) jak už bylo řečeno několikrát níže, kniha nedosahuje kvalit trilogie Skála, ale mě se to četlo dost dobře, bavilo mě to, odpočinula jsem si... navíc prostředí slunného Španělska a závěr románu na fascinujícím Gibraltaru byly pro mě atraktivní a pan May se vypořádal s popisy krajiny, architektury a celkové atmosféry bravurně... také vhled do komunity a problémů hluchoslepých lidí byl zajímavý a jak už jsem napsala nahoře postavu skotského policisty Mackenzieho jsem si zamilovala, takže suma sumárum kniha nebyla vůbec špatná a nějaké drobnosti jsem panu Mayovi odpustila, jelikož toto není literatura faktu, ale odpočinková četba a svůj účel to alespoň u mně splnilo.... rozhodně ten závěr byl uvěřitelnější než v Mayově knize Ochráním tě !
Ještě chci podotknout k jednomu komentáři níže, že v knize přece nemusí být jenom postavy a životní příběhy, které těsně souvisejí s ústřední dějovou linkou, pokud by to tak bylo, tak bychom nemuseli mít romány a literaturu obecně, spisovatel by také asi těžko ve čtenáři vzbudil nějaké napětí, v literatuře a románech právě jde o různé životní příběhy postav, které v románu vystupují a že nějaká postava je jaksi navíc a jak paní píše "zbytečná" to přece vůbec nevadí, postava Anina přítele Sergia ukazuje a ilustruje Anin život, jakou měla v životě smůlu, že ani lásku jí nebylo dopřáno prožít a celkový její životní úděl... no nevím, kam bysme se dostali, kdyby byl v románech jen okleštěný příběh hlavního hrdiny a nic navíc bez jakýchkoli odboček :-(

13.04.2021 4 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Je to sice detektivka, ale v žádném případě není tuctová, je originální a neobyčejná. Japonská mentalita, pro nás Evropany zvláštní prostředí, ústřední krimi zápletka a v neposlední řadě i zpracování jsou jako svěží vítr, který ocení především čtenáři, kteří jsou už unavení ze samých severských detektivek či thrillerů, je to zkrátka něco úplně jiného, ale v dobrém slova smyslu. Já jsem moc spokojená! I přes předesílanou propracovanou logiku, mi tam přišly na mysl i nějaké nelogičnosti, ale panu Higašinovi jsem je odpustila :-)

12.04.2021 4 z 5

Rasputin a carevna Rasputin a carevna Ivan Izakovič

Mně tedy nepřipadalo, že by byl v knize Rasputin nějak upozaděný, ba právě naopak, byl mu tam dán dost velký prostor a čtenář si mohl udělat obrázek, co to bylo za člověka a jaký vliv měl na carevnu a její prostřednictím i na samotného cara Mikuláše II. Kniha balancuje na pomezí literatury faktu a historického románu a jsou v ní, dle mého názoru, skvěle vylíčeny události, které předcházely konci Romanovců v Rusku.. v návaznosti na knihu jsem shlédla i pár dokumentů na youtube a myslím, že kniha si s nimi v ničem nezadá, já jsem spokojená!! :-)

11.04.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Přečteno na dva zátahy..... Kniha začíná téměř selankou, mladí trampové jedou na čundr a hezkou průvodčí ve vlaku jsou pozváni na místní vesnickou tancovačku, jediná jejich starost v té době byla, jestli se jim podaří sbalit nějakou holku, jejich chvástavé puberťácké řeči a úsměvná situace, kdy po skončení vystoupení venkovské kapely začnou v téměř prázdném sále hrát na kytaru od Beatles Yesterday, aby se vytáhli před holkama, pak silně kontrastuje s hrůzou a krutostí následných zážitků z tajného lágru v Minkovicích....jsem četla už jsem více knih o různých pracovních táborech, koncentrácích, gulazích, praktiky a režim byly všude děsné, ale tady mi připadalo snad až bizarní, že z jejich krve a potu vznikaly tak krásné věci jako křišťálové lustry, šílené paradoxy!

18.03.2021 4 z 5

Loutkové divadlo strýčka Otta Loutkové divadlo strýčka Otta Brigid Grauman

Přečtení této knihy mi trvalo dost dlouho, je náročná na soustředění a orientaci v postavách, kterých je opravdu hodně a jsou různě příbuzensky propletené . Jde spíše o literaturu faktu, nikoli beletrii, text je doplněn množstvím autentických fotografií. Ocenila jsem různé pohledy příslušníků židovské rodiny na historické události a zajímavé životní příběhy, některé z nich velmi smutné.

26.02.2021 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Taková křehká věc.....vztah mezi dvěma mladými muži v socialistickém Polsku osmdesátých let 20.století popisovaný z pohledu jednoho z nich, láska má hodně podob... zrovna tato mi tedy nic moc neříká, ale napsané to bylo jemně, krásně a srdcem.. pro člověka, který není úplný ignorant, zajímavý pohled do nitra člověka, jenž právě pochopil, že je ve své době a svém státě součástí menšiny, která musí svoji lásku a své sexuální preference skrývat a přetvařovat se nebo zkrátka utéct za svobodou...

20.01.2021 4 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Bezvadná!! Skvěle napsané a i tematicky jsem si lebedila, absolutně nechápu ty komentáře typu "pomalý rozjezd, hluchá místa, divný překotný konec, nemohla jsem se začíst" ..... Já jsem nadmíru spokojená, kniha se četla už od začátku velmi pohodově, odpočinula jsem si u ní... prostředí knihkupectví, knihoven a antikvariátů, kam byl umístěn tento příběh, zbožňuju a ráda jsem poznala i temnější pozadí tohoto oboru, mělo to hlavu a patu, žádné drasťárny a fantasmagorie ... taky se mi moc líbily nenápadné odkazy a zmínky o různých knihách, které také jakoby hrály svou roli v příběhu....a to, že jedna z postav se zabývá prodejem starožitného nábytku z Provence, byla pro mě jen třešnička na pomyslném dortu!

18.01.2021 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Tento díl se ke mě dostal jako první, takže jsem neměla možnost porovnání, ale jsem nadšená! Krásně graficky vypravená kniha, kvalitní papír, excelentní fotografie a ty rozhovory vedou k zamyšlení, některé jsou úsměvné, každopádně ti lidé nejsou žádní blbci. Jejich názory a myšlenky byly pro mě pochopitelné (Bajza,Stoniš) a s některými jsem se dokonce ztotožňovala a souhlasila s nimi. Asi nejblíže mi byla hlavně svými popisovanými zdravotními potížemi a i některými názory Karin Kocumová, která mi zároveň připadala (ještě s panem Broukalem) nejmíň vyčleněná ze společnosti, to že bydlí v horách v maringotce a snaží se souznít s přírodou, mi nepřipadá zas tak zvláštní (má rodinu, přátele, internet, chatu), jako spíš její názory, nad něčím jsem si mohla hlavu ukroutit, ale něco jsem dobře chápala, jako například to, že křivdy z dětství si s sebou člověk nese celý život a když je člověk nemocný a klasická medicína selhává, tak se snaží všemožnými způsoby si pomoci sám přírodními a alternativními způsoby léčby, v tom ji chápu ..nejmíň mě oslovil rozhovor s bratrem Andělem, ten šel úplně jakoby mimo mě, ničím mě nezaujal, neoslovil, nerezonovalo to ve mně ... jinak ale v každém z rozhovorů jsem našla něco zajímavého a obdivuhodného, hlavně štěstí, svobodu a pocit životního naplnění, a to vůbec není málo... určitě si seženu i první díl o šumavských samotářích, moc se na něj těším!

16.01.2021 5 z 5

Do vnitrozemí Do vnitrozemí Vladimíra Valová

Velký respekt paní spisovatelce! Ač povídky nemám ráda, tyto mě dostaly do kolen... jsou tak skvěle napsané, že na maličkém prostoru čtenáře uvrhnou do životního příběhu nebo situace, které mají hloubku, jdou až na dřeň, žádné slovo zde není navíc, nic nechybí, nic nepřebývá, čtenář díky tomu dokáže proniknout až do nitra jednotlivých postav, do jejich vnitrozemí ... za mě velká paráda... syrové, minimalistické, temné, zároveň člověčí, některé s nadějí na konci, některé ne... u dvou nebo tří povídek mi styl psaní připomínal Emila Hakla, každopádně 5 hvězd!

10.01.2021 5 z 5

Tanečnice Tanečnice Michal Šefara

Maximální spokojenost!! Bylo to těžké téma, hlavně líčení válečné situace v ukrajinské části Donbasu mezi Ukrajinskou armádou a dobrovolnickými ozbrojenými silami na jedné straně a proruskými separatisty podporovanými Ruskou federací na straně druhé,zrůdnosti a zvěrstva, co se tam děly obyčejným lidem... tak mladý spisovatel a zhostil se toho na výbornou! Líbily se mi pasáže, které s touto krutou linkou minulosti silně kontrastují, kdy hlavní postava Tara Achmetova jako nadšená vynikající tanečnice konečně může ukázat, co v ní je a dostane šanci, tanec jí pomáhá vyrovnat se s traumatickými zážitky z minulosti, takto namíchaný dějový koktejl je prostě neodolatelný, autor dokáže držet čtenářovu pozornost a střídat napětí s uvolněním .... :-) také pro mě byly zajímavé popisy různých nekalých praktik na mezinárodních tanečních soutěžích a nahlédnutí do ukrajinské komunity zde v Čechách.... celkově jde o výborně zpracovaný příběh, navíc velmi uvěřitelný, reálný!

09.01.2021 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Je moje chyba, že jsem se nechala strhnout hodnocením zde na databázi a krásnou obálkou a knihu si koupila... ano je to kniha pro děti a mládež, není to žádná vysoká literatura, paní nebo slečna spisovatelka není vypsaná a je to znát, v textu je hodně chyb, opakují se často stejná slova v textu, postavy jsou neživotné ploché, dialogy šroubované, děj se posouvá těžkopádně, připadalo mi, že to byl velmi těžký boj to hodit na papír .. pro mě byly nejzajímavější pasáže z biblických židovských starozákonních témat (říše mrtvých, šeol, podsvětí, říše stínů atd.), v tomhle směru bylo znát, že si to autorka pěkně nastudovala... dávám průměrné hodnocení . ..

06.01.2021 2 z 5

Ponorka Ponorka Joe Dunthorne

Pecka!! dlouho jsem nečetla, tak osvěžující knihu, vtipnou, originální a nezapomenutelnou! je to o jednom ne úplně typickém, dost inteligentním puberťákovi, který miluje slova, má velmi širokou slovní zásobu, ve svém věku zvláštní schopnost nadhledu a zároveň potřebu vše komentovat ... knihu jsem dostala jako dárek k Vánocům a nikdy by mě nenapadlo, že bude tak skvělá! velká spokojenost...

03.01.2021 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Kniha předčila mé očekávání, je to první kniha od pana Formánka, kterou jsem četla... Neuvěřitelný životní příběh Bernarda Marese prokládaný citáty a zamyšleními nad ubíhajícím životem, plynoucím časem a vůbec nad celou lidskou existencí, kniha má velký přesah, donutí k zastavení a úvahám nad vlastním životem, člověk má po přečtení jakoby ostřejší vidění světa a touhu se svým životem ještě něco udělat, zažít toho víc, než se mu dosud podařilo ... je to jedna z knih, ke kterým se dá vracet a mrzí mě, že jsem při čtení neměla v ruce obyčejnou tužkou a nezatrhávala si myšlenky, které mě oslovily... "Skutečná moudrost nepřijde se zkušenostmi, věkem, ale jen s prohrou, kterou člověk dokáže obrátit ve vítězství..." Ještě chci vyzdvihnout moc sympatické grafické zpracování a šikovný formát knihy, ačkoli má 423 stran, je malá a příjemná do ruky :-)

27.12.2020 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Opět super čtení! ze života, tak jak to prostě je, životní a vztahový stereotyp, který nastává po x letech společného života /a myslím, že 17 let není zas tak moc :-)/ někoho to ubíjí, někdo se v tom cítí dobře, protože zvyk je železná košile, lidé, co jsou hodně kreativní nebo workholici nebo naopak hodně pohodlní to také snášejí líp, jelikož ten stereotyp nemají ani čas pocítit nebo ho pocítí, ale měnit nechtějí ... málokdo si uvědomuje, že právě v tom stereotypu a úplně obyčejných věcech je to štěstí, nemusí se dít zrovna nic převratného... štěstí je ta cesta, ne cíl.... líbil se mi i otevřený konec, každý si to může uzavřít jak chce... moje verze konce je, že Richarda přešla erotická fascinace z mladé milenky, růžové brýle mu spadly a zjistil, že v každém vztahu je to časem v podstatě podobné a toužil se vrátit ke své ženě, ale ona nebyla tak blbá a nevzala ho zpět!! :-) příběh není nijak neobvyklý, ale fascinuje mě to výstižné a trefné vylíčení pocitů všech zúčastněných, přečteno velmi rychle a bavilo!

27.12.2020 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Slabota, děsná slabota! Četla jsem rychle, abych tuhle slátaninu už měla za sebou, je to vyloženě pro mladinké dívky, což já už bohužel dávno nejsem .. :-) vybrala jsem si jí v knihovně pouze proto, že byla na stolečku vrácených.... něco tak přeslazeného a naivního jsem dlouho nečetla, ty postavy v knize byly tak uvědomělé a ctnostné, že to bylo až směšné... chtěla bych vidět nějaké dnešní mladé lidi, aby se takhle chovali... no nic, už vím, že to byla poslední kniha od této autorky, přečetla jsem od ní tři a nejlepší byla ta o domácím násilí Námi to končí.. tahle byla nejslabší..

10.12.2020 2 z 5

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Za mě super počteníčko, knihy Emila Hakla mám moc ráda!! obdivuju jeho schopnost vystihnout celou škálu vnitřních pocitů svých hrdinů pár údernými hláškovitými větami, které jsou zformulované s takovým nadhledem, že jsou až vtipné, i když jde ve své podstatě o smutné věci.... plně souhlasím s komentářem bookfan...... je to skvělá knížka, nevím, proč je zde tak nízko hodnocená...

"Všichni, s nimiž jsem byl úžeji spjat, vysmahli z mého života jednou provždy. A ti, co zbyli, jsou jako já - křísnutí hajdamáci, co si zvykli vyzářit jednorázovou porci řachandy a zmizet noční tramvají do ticha."

07.12.2020 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

První kniha od této autorky, kterou jsem četla..... záměrně se vyhýbám "románům pro ženy", jelikož nemám tyhle romanťárny ráda, ale potřebovala jsem změnu od těžkých válečných knih, a to se podařilo dokonale!.... Ano kape z toho cukr, je to napsáno velice jednoduše, jsou tam takové náhody, které se v obyčejném životě nestávají, nebo alespoň ne tak často, je to celé takové prvoplánovité, líbivé, čte se to v podstatě samo, nevyžaduje to od čtenáře žádnou snahu ani přemýšlení, nicméně tím stěžejním tématem je domácí násilí, což je téma jistě dost vážné, ale zde je to celé v takovém romantickém balení. Přesto jde zde poznat, že autorka v tomto směru ví, o čem píše, že něco podobného zřejmě sama prožila, psychologie jednotlivých postav, jejich niterné pocity, zmatky, zklamání a těžká rozhodnutí jsou zde velmi přesvědčivě a uvěřitelně popsaná... Navíc moc se mi líbily kreativní nápady na kytice a styl Lilyina květinářství :-) takže celkově jsem docela spokojená, u knihy jsem si pěkně odpočinula :-)

29.11.2020 4 z 5

Věrnost až za hrob Věrnost až za hrob Caroline Graham

Taková klidná odpočinková detektivka, která asi dlouho v paměti nezůstane, ale u čtení to byl příjemně strávený čas :-)

26.11.2020 4 z 5