Legenda o dobré ženě

Román Marie M. Kadlecové o životě Anny České, dceři Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské, sleduje Annin život od narození (1366) přes její šťastné dětství v Čechách, zasnoubení a sňatek s anglickým králem Richardem II., synem legendárního Černého prince, a její krátkou vládu na anglickém trůně až do její předčasné smrti (1394). Vzpomínky na léta prožitá po boku milovaného otce jsou Anně oporou v celém jejím dalším životě v spletitých poměrech na anglickém dvoře té doby. Odvážně se pouští do boje s dvorskými intrikami, v nichž hlavní roli hrají královi strýcové, a její nezáludná povaha a vyhraněný smysl pro čest a spravedlnost jí brzy získají úctu celého národa. Obzvláštní vážnost a obdiv si zjednává u básníka Geoffreye Chaucera, který pro ni píše verše a dává se inspirovat jejími podněty. Její opravdovost vyvolá uznání i u Johna Viklefa, jenž jí na její žádost vyloží podstatu svých reforem. Když v roce 1394 předčasně umírá na černý mor, truchlí pro ni celá Anglie jako pro "milovanou královnu"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25791/legenda-o-dobre-zene-25791.jpg 4.110
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

jakafe
31.12.2017

Good Queen Anne nebo Beloved Queen, jak Angličani české princezně a své královně říkali, tak tuto ušlechtilou dámu i já velice obdivuji. Bořila všechny dobové představy o ideálu - Angličané ji zpočátku nemuseli, byla vzdělaná a se silnou osobností, nedala království potomky -, navíc ačkoli manželství s králem Richardem bylo jako vždy dohodnuté, nesmírně a věrně se milovali.
Skutečně jsem od této knihy očekávala hodně. Jenže není napsaná zrovna poutavě, neustále se opakující nářky na charakter Angličanů, otravné pro mě byly i časté "promluvy do duše", protože i když poučení v příbězích hledám, nacházím a mám ráda, tady toho bylo nějak moc a opakující se. Po kritice ale vyzdvihnu živé vylíčení krás naší české vlasti, moudrosti Annina otce Karla IV. a Annina půvabu, intuice, jemnosti a ženskosti, čímž si drsné anglické pány podmanila. Dávám solidní 3 *, víc opravdu nemohu. Ale s tušením, že tohle je možná typ knihy, která se mi napodruhé bude líbit víc.

dezlik
25.10.2012

Nevěřila jsem svým očím když na zájezdu do Ruského Lvova jsem v knihkupectví objevila tuto knihu v češtině,ještě ten večer jsem ji na pokoji přečetla celou,protože tento žánr čtu ráda.

Anna Lucemburská, choť Richarda II., anglického krále 14. století

Marie Magdalena Kadlecová