AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Úžasné památky starých národů Úžasné památky starých národů Paul Bahn

Kniha, kde se "jen" seznámíte s přehledem některých (i méně známých) starověkých památek na jednotlivých kontinentech. Základem jsou krásné fotografie doplněné stručnými informacemi.

20.11.2023 3 z 5

Hloubení Hloubení Robert Holdstock

Velmi emocionálně silná kniha o hledání, snech, představách, snahou vyrovnat se se svými ztrátami, bolestmi. Výborně propracovaný svět mýtů a jeho koexistence s reálným světem. Od přečtení předchozích dílů sice uplynulo již hodně času, ale kniha se dá číst i jako samostatný román.
Za začátek bych dal dvě hvězdičky, od pobytu Richarda v lese zase čtyři.

14.11.2023

Duna: Dědic Caladanu Duna: Dědic Caladanu Kevin J. Anderson

Kniha svou kvalitou nijak nevybočuje od předchozích dílů. Tím, že víme, co bude následovat, jsou bohužel osudy většiny postav hodně předvídatelné. Některé části děje jsou až naivní, nelogické (např. jak snadno se dotane kdokoliv z místních do hradu Atreidů na Caladanu)
Tři hvězdy hlavně za to, že jsem fanda :)

03.11.2023 3 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Není to klasický hororový Ketchum, ale kniha má svou sílu a syrovost. Velmi silný příběh o lásce ke zvířeti, ale i o vztazích mezi lidmi, trestu, odvaze postavit se nepřízni osudu, domáhání se spravedlnosti, prostě klasika dnešní doby.
Děj je psaný velmi čtivě, bez zbytečných odboček. Konec mě trochu překvapil ohledně hlavního hrdiny. Ten je prototypem správného chlapa, čestného, rovného, zásadového.

25.10.2023 4 z 5

Hra o trůny: Kompletní průvodce Hra o trůny: Kompletní průvodce kolektiv autorů

Kniha nepřináší nic nového, převratného. Jde v podstatě o shrnutí celého seriálu, jednotlivých epizod, stručná představení postav.
Pro milovníky seriálu je to zpestření, pro neznalé je to spoiler, který může připadat počtem postav, dějových linek, trochu chaotický.
Bonusem jsou krásné fotky a info o seriálu Rod draka.

19.10.2023 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neuvěřitelně silný příběh založený na skutečných reáliích. Výborně kombinuje metodu vyprávění a zápisů z úředních spisů. Autorka postupně odkrývá jednotlivá tajemství rodiny, jejich obavy až do konce.
Vypravěčsky je to napsáno skvěle, těžko se odtrhnout, výborně zachyceny pocity postav.

19.10.2023 5 z 5

V srdci dění V srdci dění Evan Currie

Slušné pokračování 1. dílu, ale za mě nedosahuje jeho kvalit. Velkou část knihy se nic moc neděje, je to hlavně o dialozích s Priminy, poznávání se navzájem atd.
Zajímavým prvkem se jeví být Centrála, objevují se nové skutečnosti o Drasinech, které vyvolávají spoustu nových otázek.
Kniha je psána velmi čtivě, po kratších kapitolách, postavy mají svůj určitý charakter.

04.10.2023 3 z 5

Les kostí (9 povídek) Les kostí (9 povídek) Robert Holdstock

Velmi zajímavá kniha se širokým spektrem témat v povídkách. Hodně nutí přemýšlet, nejde o oddychovky do vlaku :-)
Mě nejvíce zaujal Čas stromu, který hodně sedí na dnešní dobu, Trnatec a Země a kámen.
Celkově mají povídky výbornou atmosféru.

02.10.2023 3 z 5

Epos o předchůdcích Gilgameše / Den dlouhý 28,5 hodiny Epos o předchůdcích Gilgameše / Den dlouhý 28,5 hodiny Radomír Tichý

Živou archeologii mám velmi rád a obdivuju ji. Zde se stáváme její součástí při výpravě po řeckých ostrovech ve vydlabaném dubovém kmeni. Kniha je plná zážitků účastníků výpravy (deník výpravy), odborných informací o světě a životě v mezolitu a neolitu, o lidech, šíření civilizace, hypotéz atd. Místy je děj až hodně odborný, je ale skvěle doplněn mapkami, tabulkami.

18.09.2023 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Simmons umí udělat tu správnou atmosféru stejně jako King. vyžívá se v popisech a pomalém stupňování napětí, děje. Díky tomu je však kniha také o něco delší, než by mohla být. Až kolem strany 300 začíná děj nabírat spád.
Velmi se mi líbil doslov knihy, kde Simmons velmi přesně popsal příčiny o tolik chudšího světa dnešních dětí.

18.09.2023 4 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Kniha kingovského ražení. Autor ukazuje, že může být následovníkem otce, ale něco ještě chybí. Příběh je skvělý, ale atmosféra, moment překvapení nebyly úplně top.
Styl vyprávění výborný, ke konci se kniha už dost natahovala a konec byl ukončený hodně rychle.

28.08.2023 3 z 5

Střepy z Apokalypsy Střepy z Apokalypsy Vladimír Šlechta

Další čtivá kniha ze světa Apokalypsy. Povídky mají délku tak akorát, s rychle ubíhajícím dějem. Vítám střípky z historie světa po Apokalypse. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, u povídky Faerie se mi líbí, jak autor propojil svět sci-fi a fantasy.

14.08.2023 3 z 5

Lebky Lebky Brian Staveley

Tato kniha mi hodně nesedla. Čekal bych takovou knihu jako prvotinu, ne jako knihu po úspěšné trilogii. Bylo to pro mě syrové, zbytečně dlouhé, hodně vnitřního filosofování s minimem akce. Kniha se rozjela až po poslání Pyrre s ostatními do Delty. Souboj s bohy byl kladem knihy, stejně jako popis přírody.
Mapa je hodně rozostřená, chybí celková mapa světa.

07.08.2023 2 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Tak,jak mě v přecházející knize Bakly tolik nezaujal, tady se mi hodně líbil. Taky scény z kanálů, zvláště ta poslední, jsem ocenil. Dějová linka týkající se Koniáše byla hodně zamotaná, konec otevřený.

26.07.2023 3 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Kniha podobného zaměření jako ty s Koniášem. Ten je mi ale sympatičtější. Bakly je bijec, zabiják, na štíru s emocemi, u kterého záleží, jak se zrovna cítí :-)
Kniha má ale tempo, zajímavou zápletku, jen je tam dost dějových linií v krátkých kapitolách. Občas mi to dělalo zmatek. Palec nahoru za kapitána Valera a propojení s Koniášem.
Jsem zvědavý, jak to v pokračování skončí, původně jsem myslel, že je to samostatná kniha :-)

20.07.2023 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Příjemná oddychovka na léto. Koniáš je i přes svůj vzhled a chování sympaťák, ale jeho štěstí je až příliš veliké. Neustále se setkává s nejlepším šermířem, bojovníkem, jakého kdy potkal, s obrovskými presilami, a stejně je vždy na vítězné straně.
Povídky jsou jinak čtivé, s různými zápletkami.
Chybí mi ale v knize mapa

15.07.2023 3 z 5

Výborně zpracované téma smutné tragédie z konce války. Silný příběh, smutné osudy obyčejných lidi. Ukazuje, že nebyly jen Lidice, Ležáky, ale že i jiné obce trpěly za války. Autorka zvolila skvěle kombinaci vyprávění a informací z úředních pramenů a doplnila příběh fotografiemi.
Velmi smutno mi bylo z toho, jak dopadli hlavní vinici :-((

02.07.2023 5 z 5

Fantom Fantom Robert Holdstock

K Holdstockovi jsem se vrátil snad po 20 letech, ale tato kniha mi nesedla svým stylem, literárním zpracováním. Má velmi zajímavý námět lehce tematicky příbuzný se sérií Les mytág, zvláštní ústřední postavu Michaela, neobvyklého dítěte s úžasnými schopnostmi, ale také rozporuplným vztahem s rodiči. Ti jsou místy dost psycho.
Atmosféra knihy místy hororová, jindy psychologická. Konec knihy je výborný, překvapivý, sepsaný k přečtení na jeden zátah.

28.06.2023 2 z 5

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Tentokrát méně zajímavý příběh z Borrnu. Bylo to dost utahané, neustále se měnily hlavní cíle vyšetřování = klasická detektivka. Plusem jsou další střípky z historie Borrnu (asi si budu muset přečíst celou sérii o Apokalypse).
Závěr hodně otevřený, uvidíme, jak se s tím autor v dalších dílech popere. Těším na Oggerda :-)

21.06.2023 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Tato kniha postrádá tajemno a fantastično předchozích knih 1 a 2. Je to spíše román o hledání se dvou lidí, o snaze naplnit svou lásku. Hodně věcí se tam opakuje (sledující Aomame v pokoji), uvítal jsem větší zapojení Ušikawy, ten je zajímavou a rozporuplnou postavou. Sice záporák, který je do své role v podstatě zahnán okolím.
Děj stále plyne stejným tempem, měl jsem neodbytný pocit, že vše musí skončit dobře. Jinak je to příjemné čtení nutící k zamyšlení nad námi samotnými, společností.
Líbílo se mi, že autor dostal do knihy i odkazy na českou kulturu (Kafka, Janáček). Nádherná je scéna na skluzavce, ta bere za srdce.

12.06.2023 3 z 5