AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Velkomoravské Mikulčice virtuálně / Great Moravian Mikulčice Virtually Velkomoravské Mikulčice virtuálně / Great Moravian Mikulčice Virtually Lumír Poláček

Zajímavá kniha především po stránce představení nových možností využití moderní techniky při archeologickém výzkumu, dokumentace, prezentace (vizualizace, holografické projekce, 3D modely, fotogrametrie,...)
Nádherné obrázky

08.06.2023 3 z 5

Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Jan Kilián

Zajímavá kniha, která přináší informace přímo z primárních pramenů uchovaných v archivech v Polsku, Německu, Česku. Není zaměřena na jedno město či stát. Dovídáme se o tom, jakou roli mohli hrát vojáci v životě města a měšťanů, ať negativní nebo někdy i pozitivní. V částech nazvaných exkurzy připomínalo vyprávění styl Petera Englunda v knize Nepokojná léta (doporučuji).
V knize je spousta zajímavostí, perliček.

31.05.2023 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Kniha s velice silným příběhem, co v člověku zanechá stopu, nutí ho k zamyšlení nad tím, co je skutečné, co je naším cílem na světě. Bylo mi to doporučeno jako sci-fi, ale je to spíše román o dvou lidech s neobvyklým osudem, co jsou k sobě nepřekonatelně přitahováni.
Příběh ubíhá stále stejným tempem, trochu mi ale chyběla gradace, zrychlení děje. Styl napsání knihy se vyloženě hodí ke čtení při šálku dobrého japonského čaje :-)
Postavy jsou psychologicky zajímavé, mě osobně fascinovaly pasáže, kdy si Tengo vařil "jednoduché" jídlo, které se skládalo snad ze čtyř chodů. Holt jiná kultura stravování, než chleba se šunkou :-)

26.05.2023 4 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Kniha mě zklamala čtivostí, obsahem příběhů. Do většiny jsem se nedokázal pořadně začíst. Čekal jsem povídky přímo navazující na sérii Nadace.
Nejvíce si mi líbily Asimovy příběhy, Běžkyně, Pád Trantoru, PAPPI a Lovci aut na betonové prérii.

05.05.2023 2 z 5

Stříbrná maska: Pohled na život královny Kristiny Stříbrná maska: Pohled na život královny Kristiny Peter Englund

Opět je to výborný vhled do života, myšlení společnosti na nejvyšší úrovni v 17. století. Trochu mi vadilo občasné přeskakování vpřed a vzad v rámci života Kristiny, která byla jak velmi zajímavou panovnicí, tak i ženou (feministkou). Měla obrovskou odvahu, chuť něco dokázat, dobrou orientaci v politice. Oproti Nepřemožitelnému a především nepokojným letům je ale čtivost výrazně menší. Možná je to způsobeno menším množství autentických pramenů, z kterých se dalo vycházet. Chybí víc citací dobových pramenů, obrazového materiálu.

28.04.2023 3 z 5

Krev říše Krev říše Brian McClellan

Konečně konec, dalo by se říct. Velká část knihy je jen jakýmsi prologem k závěru. Spousta věcí mi přišla zbytečných, natahovaných (zvlášť dějová linka se Stykem). Samotný závěr je velmi dobrý, ale vyřešený až příliš rychle a ve stylu happy endu. Stále se nic neděje a najednou je vše vyřešeno a hlavní postavy ve zdraví vše přežily :-)
Víc jsem čekal zapojení Lindet a podle obálky i epické bitvy s nejslavnější generálkou Dynize :-)
Zajímavou proměnou charakteru prošel Styke vlivem Celine a dalších.
Tiskařských chyb je tam opravdu dost.

20.04.2023 3 z 5

Zloba říše Zloba říše Brian McClellan

Skvělé pokračování prvního dílu. Souhlasím s komentáři níže, že by kniha mohla být krapet kratší, ale stále se něco děje, na druhou stranu, mně se nejvíce líbí právě linka Vlory. Adrané jsou mi tak nějak blízcí. Palec nahoru za další postavy (ze série Prachmistrů), nečekaná propojení, vztahy postav, zvraty, akci.
Kniha nepatří k těm, které přečtete jedním dechem, ale neustále máte nutkání s k ní v každé volné chvíli vracet. Charakterově a popisem se mi postavy hodně líbí, je pravda, že jsou místy až "neuvěřitelní", ale to k tomuto typu knih patří. Vítám, jak se charakterově a názorově vyvíjí postava Bena Styka.
Obálka se opravdu moc nepovedla, mapy jsou super :-)

03.04.2023 4 z 5

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

První díl se kvalitou vyrovná sérii o prachmistrech. Z celé knihy dýchá skvělá atmosféra jiného světa plného kouzel, postavy jsou zajímavé a s různými charaktery.
Prolíná se sice více dějových linek, ale jsou přehledné a postupně se spojují. Akce je nejdříve dávkována pozvolna, spíše se seznamujeme s novým prostředím, ale zhruba od poloviny knihy se tempo zrychluje, objevují se zvraty a nová zjištění. Zkrátka, čtenář je neustále držen v napětí a očekávání, naštěstí nenásleduje Cimmrmanova fáze zklamání :-)
Srdcovými postavami jsou Vlora s Olemem a Ostrostřelci a ztráta každého z nich zabolí. Ale překvapilo mě, že v bitvě nepoužívají dělostřelectvo

16.03.2023 4 z 5

Maladie Maladie * antologie

Hezká sbírka fantasy povídek od polských autorů. Příběhy mají široký záběr, např. líčení děje ve stylu zaklínače, hledání tatínka čarodějem v moderní době, lov na čarodějnici na cizí planetě, invazi na cizí planetu atd.
Jsou psány poutavě a napínavě, se zajímavými dialogy a postavami. Nejvíce se mi líbila povídka Jezdci ve vánici a Suong.

27.02.2023 3 z 5

Šíp a vítr, dýka a moře Šíp a vítr, dýka a moře Robert M. Wegner

Opět skvělá fantasy, která volně navazuje na předchozí knihu. Tentokrát se děj odehrává na V a Z kontinentu. Příběhy z východu jsou zaměřeny na střety Meekhánců se stepními národy plné bojů, skvělých postav, příběhy ze západu se odehrávají v přístavním městě Ponkee-laa, jsou zaměřené na politiku, intriky, magii. Mě více bavily příběhy z východu.
Skvělé je, že se konečně objevila mapa. Bohužel konce příběhů z obou částí zůstávají, snad se někdy dočkáme pokračování. V polštině se i to číst nechce :-)

20.02.2023 4 z 5

Pátá planeta smrti 2: Peklo pirátů Pátá planeta smrti 2: Peklo pirátů Harry Harrison

Zklamalo mě to v porovnání s klasickými třemi planetami smrti. Dlouho se nic nedělo, většinou jen pokec mezi piráty a Jasonem. Trochu mě překvapila velká důvěra Morgana v Jasonovi informace.
Samotná akce na Pyrru nebyla podána nijak poutavě.
Je to oddechovka na zimní večer.

06.02.2023 2 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Na můj vkus příliš pohádkové, zaměřené na děti. Do básní jsem se nedokázal načíst, nejvíce se mi líbil Sedlák Jiljí, jeho lidová chytrost, pohodovost :-), a Tulák Rover. Vtipný příběh o trampotách malého psíka, plný zajímavých postav, slovních výrazů. Tolkien zde naplno uplatnil svou fantazii, originalitu.

30.01.2023 3 z 5

Člověk člověku Člověk člověku Jan Waishaupt

Výborný námět a zpracování. Zpočátku jsem čekal opravdu fantasy a dostal kombinaci fantasy, dobrodružství, filosofických myšlenek i moderní doby. Jednotlivé příběhy s různými hrdiny popisující život odloučené komunity v horách (o jejich radostech, strastech, víře) jdou postupně časem do minulosti, až se nakonec vrátí zpět k hrdinovi prvniho příběhu. Nejsou sice nijak akční, ale velmi poutavě a realisticky psané, nutí k přemýšlení, srovnávání s naším světem a stavem společnosti.
Konec mě "dostal", dovídáme se v něm o vzniku a počátcích komunity :-)

24.01.2023 4 z 5

Rédl - příběh člověka, který chtěl být čestný Rédl - příběh člověka, který chtěl být čestný Jiří W. Procházka

Detektivky nemusím, ale toto mě opravdu zaujalo. Tím, že se jedná o přepis televizní minisérie, chyběly stránky navíc :-), které prodlužují knihu, a děj plynul rychlým tempem. Příběh je akční, má spád, zvraty, zajímavý námět z 90. let a smutný, hořký konec.
Výborné jsou různé hlášky, děj je vyprávěn z pohledu různých postav.

12.01.2023 4 z 5

Kedrigern a kouzelná hůlka Kedrigern a kouzelná hůlka John Morressy

Momentálně je to pro mě kniha, který mě ze série nejvíce bavila. Příběh je kompaktní, děj ubíhá svižně a je plný překvapení. Je pravda, že se v porovnání s předešlými knihami opakují některé prvky, ale tomu se vyhnout nedá.
Za mě je plusem velké množství různorodých obyčejných i kouzelných postav (čarodějnice, drak, víla), pobavila mě část u pohádkáře a rozhovory "naivního" Kedrigerna s Princeznou., který je vždy vmanévrován do situace, v níž určitě nechtěl být :-)

03.01.2023 4 z 5

Island - ostrov zrozený z ohně Island - ostrov zrozený z ohně Jiří Zeman

Velmi dobrý a zajímavý průvodce Islandem. Skvělé popisy přírody, méně známých míst, spousta zajímavých perliček ze života obyvatel, jejich myšlení, zvyku. Líbí se mi,jak autor dokázal propojit dnešní dobu s informacemi že islandských ság a využít je. Chybělo mi jen více historie.

02.01.2023 3 z 5

Vichry Duny Vichry Duny Kevin J. Anderson

V podstatě i na tuto knihu sedí mé hodnocení Paula z Duny. Tentokrát se kniha snaží navázat na Spasitele Duny. Objevují se zde známe postavy z dřívějších knih (např. Rhombur), ale i úplně nové (Bronso). Ty jsou zvláštním elementem, občas jsem vzpomínal na klasické knihy od F. Herberta a přemýšlel, jak by se on popasoval s těmito postavami.
Zajímavá je Shaddamova činnost na Saluse.
Některé kapitoly jsou jen vatou zbytku knihy, kniha není nijak akční.

14.12.2022 3 z 5

Paul z Duny Paul z Duny Kevin J. Anderson

Dějově i vypravěčsky o něco lepší než Lady z Caladanu, Vévoda z Caladanu. Autoři se snaží navázat na Herbertovu Dunu, ale kvalit mistra nedosahují, občas nezáživné kapitoly. Je zde zajímavá dějová linka s vikomtem z Grummanu, Fenringem.
Více se to blíží stylu vyprávění, jak ho z prvních knih ze světa Duny. Je to spíš "povinnost" pro milovníky této ságy, možnost setkat se znovu s oblíbenými postavami. Chybí ale hlubší prokreslení postav, výraznější zvraty, napětí.

14.12.2022 3 z 5

Duna: Lady z Caladanu Duna: Lady z Caladanu Kevin J. Anderson

Kvalitou je kniha přibližně na stejné úrovni jako Vévoda z Caladanu. Oddechovka, která se čte jedním dechem, ale větší vliv, něco k zapamatování ve mně nezanechala. Děj je vcelku předvídatelný, opět dochází k opakování stále stejných informací od různých osob.

22.11.2022 2 z 5

Duna: Vévoda z Caladanu Duna: Vévoda z Caladanu Kevin J. Anderson

Pro mě zatím dějově nejslabší kniha ze světa Duny. Lehce a rychle se to čte, ale děje je tam pomálu, dochází k častému opakování stále stejných informací. Je to kniha spíše založená na dialozích, poznávání osobních vztahů.
Jednání, uvažování postav je občas naivní až nelogické.
Mohla se objevit zmínka, zda CHOAM nějak vzdáleně nesouvisí s obchodním impériem Ventport Holding z dřívějších sérií.
Co mě "dostalo" byla zmínka, že po tísících let, co žijí Atreidové na Caladanu, nemají pořádné informace o fauně a flóře ve vnitrozemí :-)

08.11.2022 2 z 5