AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Navigátoři Duny Navigátoři Duny Kevin J. Anderson

Nejdynamičtější a nejvíce dějová část trilogie. Většinu knihu se děj posouvá pomalým tempem, naopak konec je hodně hektický, mohl být podrobnější na úkor předchozích stránek. Konce některých postav překvapivé, u jiných zase hodně nelogické chování (např. Ventport). Imperátor je asi chlap, který objevil virus štěstí, vše se děje přesně tak, jak potřebuje :-)
Celkově kniha nechává hodně otevřené konce, asi můžeme čekat další trilogii :-)

01.11.2022 4 z 5

Mentati Duny Mentati Duny Kevin J. Anderson

Kvalitou podobné předchozímu dílu. Jen je tu více zajímavých událostí a "nečekaných" konců některých postav.
Postavy se charakterově nijak zvlášť nevyvíjí, více vystupuje do popředí nenávist Harkonnenů vůči Atreidům.
Kvituji pozornost věnovanou Arrakis, ale chybí mi (i v předchozím dílu) podrobný popis impéria, jednotlivých rodů, seznamy planet, rodokmeny atd.
P.S. Hodně (spíš negativního) čekám v posledním díle od Erasma :-)

24.10.2022 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silné vyprávění vystavěné na skutečném příběhu. Je to ve zkratce o vnitřní síle mladé dívky, jejíž život je sice neustále podrobován zkouškám, je v něm spousta bolesti, bídy, smutku, ale stále se snaží vidět svět a život pozitivně a vytěžit z něj co nejvíc.
Můžeme vidět, čím si lidé procházeli v pohnutých poválečných a popřevratových letech. Annino manželství je vskutku velmi specifické, pragmatické a patrně jen velmi těžko by fungovalo i v normálních podmínkách.
Napsáno velmi čtivě, postavy mají svůj charakter, nejsou černobílé.

19.10.2022 4 z 5

Sesterstvo Duny Sesterstvo Duny Kevin J. Anderson

Pro milovníky světa Duny asi povinnost. Kvalitou je to pro mě slabší než předchozí dvě trilogie. Jde hlavně o vyplněné informačního prázdna pro období krátce po konci Džihádu. Děje moc nenajdeme, spíše jde o dialogy, informace o rozvoji stěžejních institucí imperia (Gilda, Sesterstvo, mentati), vývoji v impériu.
Setkáváme se se známymi postavami z dřívějších knih, zajímavou linkou je další prohlubování vztahu nenávisti rodu Harkonnenů k Atreidům.

13.10.2022 3 z 5

Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565 Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565 Luboš Taraba

Velice poutavě napsáno, doslova vás to přiková ke knize, vyprávění jde rychle vpřed. Srozumitelně jsou popsány základní reálie vztahu osmanské říše a Evropy. Popis samotného obléhání je neuvěřitelně realistický až neuvěřitelný, fascinovaně čtete o různých podrobnostech a jednotlivostech, které se během bojů odehrávaly, šťastných i smutných koncích jednotlivých aktérů, důležitých maličkostech. Uchvátí vás odvaha a statečnost vojáků i prostých lidí. Neuvěřitelné, čeho byli lidé schopni, pro jaké hodnoty šli umírat.
Škoda jen překlepů a chyb.

29.09.2022 4 z 5

Keltové pod Pálavou Keltové pod Pálavou Miloš Hlava

Bohatě ilustrovaná kniha zaměřená na seznámeni s keltským osídlením na Pálavě. Přináší přehled nalezišť, něco málo o výzkumu, představuje nejzajímavější artefakty.

21.09.2022 3 z 5

Neandertálci – Naši příbuzní Neandertálci – Naši příbuzní Rebecca Wragg Sykes

Výborná kniha. Velmi dobře rozděleno podle jednotlivých aspektů života neandrtálců (obživa, bydlení, smrt,...). Autorka poutavě popisuje jednotlivé prvky života neandrtálců, práci s kamenem, lov, přibližuje nejvýznamnější naleziště i nálezy, přináší zajímavé teorie a názory (např. k soužití s homo sapiens, vymření neandrtálců).
Donutí čtenáře zamyslet se nad našimi vlastními kořeny.
Díky začátkům jednotlivých kapitol je v knize v podstatě i krátká "povídka" o životě neandrtalců.

20.09.2022 4 z 5

Pravěká příroda Pravěká příroda Josef Beneš

Příjemná knížka, která uvede do světa živočichů od jeho počátku až po konec pravěku. Krátkými a srozumitelnými hesly jsou přiblíženy různé živočišné druhy (plazi, savci, ptáci, obojživelníci,...), se základními informacemi, kdy a v jakém prostředí žily, co žraly, kde se našly kosti atd.
A ty nádherné ilustrace pana Buriana. No comment :-)

07.09.2022 4 z 5

Historie potopy světa Historie potopy světa Harald Haarmann

Velmi zajímavý námět knihy, který přináší odlišný pohled na to, kde, kdy a proč vznikly nejstarší starověké civilizace, jak a proč vzniklo písmo. Popisuje vzájemné kulturní ovlivňování civilizací v oblasti Středomoří a Blízkého východu.
Pokud by se to, co se v knize píše, oficiálně přijalo, byl by to obrovský zvrat v učení počátku lidských dějin!
Psáno srozumitelným stylem, nevyžaduje hluboké znalosti problematiky.

06.09.2022 3 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Pro mě zatím nejlepší díl od začátku série po tuto knihu (včetně dílů o mladém Kedrigernovi). Velké množství zajímavých postav, vtipné dialogy, časté transfomace postav. Výborná byla krátká epizoda v našem Los Angeles a rozhovor se Smrtí (určitá podobnost s pratchettovou Smrtí) :-)
Celkově mi jen u celé série chybí mapa :-)
Často to vypadá, že Kedrigern bydlí ve středu světa a všude to má jen pár dni cesty :-)

29.08.2022 4 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Další krásný pohádkový příběh, kde se ukaž, jak se i mocný čaroděj může velice rychle dostat pod pantofel :-) Opět skvělá slovní zásoba autora, úžasné, co všechno se dá vyjádřit slovy Já a Kvák.

21.08.2022 4 z 5

Mladý Kedrigern: Zrození mistra Mladý Kedrigern: Zrození mistra John Morressy

Další nádherný příběh plný zajímavých různorodých kouzelných bytostí i lidi. Stejně jako v ostatních knihách i zde Kedrigern zjišťuje, že lidé umí být často horší než démon nebo ďábel.
Kedrigern občas působí dětský až naivně, ale bystrý rozum, pohotovost v jednání a trocha štěstí jsou mu ku pomoci.
Není třeba akčních scén,aby člověk přečetl knihu jedním dechem.

13.08.2022 4 z 5

Blázni pro Boha. Řeholní život v České republice Blázni pro Boha. Řeholní život v České republice kolektiv autorů

Zajímavá publikace pro seznámení s řeholními řady. Překvapilo mě,kolik radu vzniklo přímo v naší vlasti, kolik jich vychází z uceni Frantiska z Asissi atd.
I pouhé přečtení seznamu řadu a jejich poslání v člověku vzbudí potřebu myslet více na druhé.

02.08.2022 3 z 5

Mladý Kedrigern a pátrání po minulosti Mladý Kedrigern a pátrání po minulosti John Morressy

Mně se tento díl líbil méně než předchozí. Putování a setkávání s lidmi mi přišlo okatě přímočaré. Plusem je opět styl vyprávění,který hladí po duši, uklidňuje. Zjištění původu rodičů Kedrigern a má ale své kouzlo.

02.08.2022 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft dokazuje, že je mistrem tajemné, děsuplné atmosféry, kterou umí skvěle navodit. I bez dialogů se mu daří vytvořit skvělé originální povídky plné zajímavých postav, příšer. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí, plni odhodlání bojovat se zlem. Někdy jsou povídky obtížnější ke čtení, chybí o trošičku víc akce.

25.07.2022 3 z 5

Omega Omega Jack McDevitt

Příliš dlouhé, rozvláčné. Knize by slušel tak poloviční rozsah. Dění na planetě Bulíků je většinou nepříliš zajímavé. Nejlepší částí knihy pro mě byly popisy akcí kolem ježků a mraků Omega.
Konečná teorie o Omegách mě překvapila. Originální.

19.07.2022 2 z 5

Záhadné znaky na hliněných střepinách Záhadné znaky na hliněných střepinách Igor Lisový

Zajímavé dílko o nápisech v severní oblasti Černého moře. Občas mi to přišlo těžké na čtení, ale v knize je dost zajímavých informací o řeckém osídlení kolem Černého moře, kontaktech se Skyty.
Hlavní částí je výběr znaků a nápisů na střepinách, jejich přepisy a překlady odkazující na věnování, vlastnictví nádob bohům, hrdinům či světským osobám.

23.06.2022 3 z 5

Čindi Čindi Jack McDevitt

Dobrá kniha, i když místy už mi přišla ta dobrodružství přitažená za vlasy. Má to spád, čte se to jedním dechem. Je zde opět spousta zajímavých myšlenek a nápadů. Námět má/měl potenciál na pokračování.
Skvělé popisy míst ať na planetě nebo na Čindim.

21.06.2022 4 z 5

Deepsix Deepsix Jack McDevitt

Velmi dobré, za mě lepší než Motory boha. Opět bych vyzdvihl výborné vylíčení dění na planetě (průzkum, střet s místní přírodou), přímočaré, dynamické, bez hluchých pasáží. Naopak technické popisy při vesmírné činnosti mi moc neseděly.
Postavy velmi dobře popsané, charakterově různorodé, s pohnutými osudy. Úžasně popsaný zánik planety.
Trochu mě zklamalo, že zde nebylo jakési volné navázání na nezodpovězené otázky z předchozí knihu z cyklu.

14.06.2022 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Čekal jsem něco hororového, mystického, takže námět mírným zklamáním. Celkově mě příběh příliš nepohltil, jak se píše níže, je to příběh o přežití a o tom, co s člověkem může udělat jeho hlava.
Třetí hvězdu dávám za naturalistický popis prožitků lapeného člověka, atmosféru a samotný závěr knihy.

13.06.2022 3 z 5