Kedrigern a hlas pro Princeznu

Čarodějnictví už není co bývalo. Kouzla už nejsou tak mocná jako dřív a čarodějnické řemeslo jako takové pozvolna upadá. Ovšem rozhodnutí Cechu čarodějů přijmout do svého středu alchymisty je absolutně tou poslední kapkou do poháru Kedrigernovy trpělivosti. Kedrigern, mistr magie a odborník na protikouzla, rozezleně opouští zasedání cechu, dává sbohem svým zrádným kolegům a odebírá se do Hor tichého hromu, aby tam trávil život rozjímáním a studiem. Brzy však zjistí, jak osamělý takový život může být – dokonce i když mu společnost dělá oddaný domácí troll Spot. Co si má stošedesátiletý starý mládenec počít? V horách moc příležitosti ke společenskému životu není. A Kedrigern je rozhodně příliš mladý, než aby pomýšlel zrovna na manželství – samozřejmě podle čarodějnických měřítek. Přesto se náš skromný hrdina rozhodne oženit – a vydává se hledat nevěstu. Je však rozumné, aby si vzal první zakletou princeznu, která na něj promluví? 1. kniha série o čaroději Kedrigernovi. Přeložil Petr Caha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4476/kedrigern-a-hlas-pro-princeznu-4476.jpg 4.3185

Kedrigern 1.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Polaris

A Voice for Princess, 1986

Kniha Kedrigern a hlas pro Princeznu

BarkaS

Příjemná pohádka, která nikterak nezatíží duši čtenáře. A to je v dnešní době vzácnost ;).

kamibe

Děkuji Sidonii u Dalšího prima mýtu, že se zmínila o Kedrigernovi. S chutí jsem si tento příběh přečetla a sedlo mi to mnohem lépe, není to totiž tak "tarantinovské", je to spíš pohádka a ty já mám většinou ráda, i když jsem se setkala i s takovými, u nichž jsem jen zvedala obočí údivem. Tady bylo několik okamžiků, které se pěkně hodily na jakoukoli sekci ve vedení čehokoli, až jsem se u toho musela, někdy trpce, usmívat.
Ukázka ze s. 216:
"Ve skutečnosti prováděli svou práci s nechutí a zábranami, ke krutostem se uchylovali jen v obavách před většími krutostmi, kterým byli vystavováni ti, jenž (správně má být již) se Grodzovi vzepřeli."
Moudrost, kterou pronáší Kedrigern na s. 192, jistě platí pro kohokoli z nás nečarodějů:
"Ani velký čaroděj se nedozví, co vědět nemá."
Nebo na s. 167:
"Pomsta je velice zábavná věc na prknech divadla, ale v každodenním životě je naprosto nepoužitelná."
(To se mi líbí natolik, že to uvedu i v autorových citátech.)
Nutno podotknout, že kniha je také výbornou inspirací a ponouknutím, aby si milovníci knih udělali ve své knihovně podobný pořádek jako Kedrigern.
Musím říci, že to celé pro mne bylo milým a zábavným čtením, a kdybych to četla jako náctiletá, asi bych s chutí sáhla i po dalších pokračováních.
Musím však také říci, že korektor či překladatel jistě odvedl dobrou práci, nicméně znalosti v užívání zájmena jenž by bylo třeba doplnit.
Pro znalce a milovníky českého jazyka bude také úsměvná Kedrigernova poznámka k omezenému vyjadřování barbarů (s. 83):
"Není to zvláštní, má drahá, že barbaři obvykle nemají nejmenší ponětí o použití pomocných sloves v prvním pádu?"

stanislava7096

Kedrigern je moje srdcová záležitost, první přečtená fantasy kniha a tím pádem i fantasy série. Nedalo se nepřečíst. A od té doby už několikrát přečteno znovu. Mám ráda ten humor a vlídnost, která z knih sálá. Škoda, že víc jich už nebude. Kvááák. Ja.

Jizi

"Ja!"

Děti jsou dobré na spoustu věcí - třeba na to, že si konečně doplníte znalosti takové klasiky, jako jsou vyprávění o Kedrigernovi.

Keddie je dosud mladý, teprve stopadesátiletý čaroděj, který nesnáší cestování, lidi, společnost a hlavně a především alchymisty. Přesto usoudí, že je možná nejvyšší čas na zásadní krok: na svatbu. Kde ale najít tu pravou?Nečekejte literární skvost, toho se nedočkáte. Tady dostanete nepohádkovou pohádku, která se laskavě vysmívá žánru, plnou proradných pěvců, zákeřných princů, zkažených kouzel (nejprve ti dvanácti způsoby popíšu kvality marmelády, kterou máme k dnešní snídani!) a žabích Princezen.Po dočtení hrozí riziko touhy po vlastnictví jedné Eleanory z měděné hlavy a nejednoho domácího trola.

"Kvák," řekla něžně.

vladka16
28.12.2020

Kedrigern mi přirostl k srdci, úsměvné, nenáročné, oddychové počteníčko. Četla jsem i další díly - líbilo se mi -moc.

Patro
17.11.2020

Kedrigern je moje dětství, ale bohužel když ho znova čtu, není nijak dokonalou knihou. Je to klasická fantasy s prvky humoru, dobrá, ale nijak výjimečná.

Boboking
14.04.2020

Po čtvrt století jsem se opět začetl to této humorné fantasy. A opět mne bavila :-) Postava Kerdrigern je více než sympatická, s trefnými hláškami a názory :-) Prostě fantasy nemusí být jen temná a vážná jako PP či HoT, ale i úsměvná a hravá... Doporučuji

n.ezn.amy
13.04.2020

Knihy o Kedrigenovi mě moc baví a hlavně jejich suchý humor. Čaroděj se rozhodne odejít z cechu čarodějů a usadit se v horách, jenže potká trolla a poté zakletou princeznu a tím dobrodružství začíná.