AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

O královně Života O královně Života Vojtěch Martínek

Opět krásná pohádková kniha. Pohádky mají spád, zvraty, zajímavé dějové linky. Nejvíce se mi líbila poslední, O královně života, která ukazuje nesmyslnost touhy po věčném životě.

04.03.2020 3 z 5

Voda z dračí studánky Voda z dračí studánky Vojtěch Martínek

Moc hezké, originální pohádky, mnohdy s "drsným koncem. Souhlasím, že Pták Žal patří k těm nejlepším pohádkám.
Líbila se mi i pohádka o vyměněné matce.

27.02.2020 3 z 5

Šestá kolona Šestá kolona Robert A. Heinlein

V krátké době druhá kniha, po Spojených státech japonských, o alternativní historii USA po prohrané válce s panasiatským národem. Kniha měla spád, hlavní zápletka je sice založena na vědeckém objevu skrytém pod rouškou vymyšleného náboženství, ale vše je vysvětleno vcelku jasně. Hlavni roli hraje opět vlastenectví Američanů a nezdolná víra.

25.02.2020 3 z 5

Spojené státy japonské Spojené státy japonské Peter Tieryas

Velmi dobře zpracovaný námět alternativních dějin USA po prohrané 2. světové válce. Působivě a čtivě popsán vývoj společnosti pod japonskou nadvládou, vývoj elektronické společnosti a kybernetiky (mechové). Jde o knihu zajímavě popisující střet mezi na cti založené východní "kulturou" a západní kulturou spjatou s vlastenectvím.

25.02.2020 4 z 5

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Zajímavé téma, postavy, dobré zpracování. Děj je stále v běhu. Mám rád historii říznutou fantasy nebo naopak a v tomto případě se mi jí dostalo. Moc poutavě napsáno, postupně se ze začátku dost různorodých linií jednotlivých postav spojují, až vyvrcholí v napínavém konci. Trochu mi dělaly problémy dlouhá francouzská jména, ale nakonec si člověk najde svou cestu, jak si postavy zapamatovat :)
Fantasy tam nakonec nebylo tolik, kolik by napovídal obrázek na deskách.
Musím se podívat, zda je pokračování :) Otevřený konec k tomu vyloženě nabádá.

29.01.2020 3 z 5

Snové písně 1. Snové písně 1. George R. R. Martin

Výborná povídková sbírka zahrnující tvorbu již od začátku Martinovi literární činnosti. Skvěle namixováno sci-fi, fantasy i horor. Působivá atmosféra povídek, pestré náměty (drak, cizí planety, hubnutí,...), zápletky. Napínavé čtení.
Píseň pro Lyu mne přiměla k zamyšlení, Ledový drak zase k zasnění a Písečníci k obezřetnosti před hmyzem :)
Hodně jsem ocenil rozčlenění povídek do několika oddílů a průvodní povídání k nim (kdy, jak a proč vznikly, pozadí Martinova života).

15.01.2020 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Kniha na volné odpoledne, pro oddech. Velmi čtivě napsáno, se zajímavými dějovými zvraty, zasazena do zajímavého prostředí (osobně mi připomínalo vikingskou dobu). Klasický děj, kdy odstrkovaný a ponižovaný dosáhne nakonec svého cíle, ale nic není, jak vypadá :-)
Doufám, že v pokračování se dozvíme více o minulosti elfů, rozbití Jedné bohyně.

20.12.2019 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Drsná, upřímná, pravdivá, šokující. Tak bych vyjádřil, jak na mě kniha působila. Osudy malého chlapce za války obsahují všechnu špínu a zlo, jíž jsou lidé schopni. Jedna záporná postava střídá druhou. Autor si skvěle vystačí s popisnou formou děje bez přímé řeči. Při čtení mi místy běhal mráz po zádech, ač se kniha čte sama.

20.12.2019 4 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Dobrá oddychovka s velmi zajímavým námětem. Rychlý spád děje, zvraty jsou hlavní devízou knihy. Na druhou stranu je děj místy předvídatelný. Škoda, že se námět nevyužil více, potenciál měl veliký.
Mohlo se to pojmout šířeji a udělat z toho zajímavou sérii.

20.12.2019 3 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Myslím, že nejlepší díl ze série o robotech. Svižný děj, zvraty, výborná zápletka. Asimovovi se povedlo výborně vykreslit nevýhody dlouhého "nudného" života Vesmířanů v protikladu s krátkým, ale plným životem pozemských osadníků.
Postava Gladie je pojítkem mezi Vesmířany a Pozemšťany ukazuje,že lidé z různých poměrů, civilizací se mohou změnit a najít k sobě cestu.
Je dovršena provázanost s Nadací (Daneel, Giskardovi schopnosti)

22.11.2019 4 z 5

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Dobrý přehled o vikingském období, historii i běžném životě. Čtivě napsáno. Chyběly mi tam mapy a souhlasím s Inozukou ohledně vkládání samostatných kapitol do textu.

14.11.2019 4 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Třetí kniha o robotech se mi zdá nejlepší, přestože délka byla zbytečně dlouhá. Opět je celé vyšetřování založené na promyšlených dialozích, v nichž je třeba hledat vodítka a myšlenky.
Postupně se odkrývá slabost Vesmířanů ve srovnání s Pozemšťany a ještě více se tato série propojuje s Nadací (viz Giskard).

14.11.2019 3 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Pro mě zajímavější volné pokračování Ocelových jeskyní. Dobře vystavěná zápletka kolem záhadné vraždy na Solarii. Poutavě popsán život na planetě a možný nedostatek Prvního zákona robotiky.
Občas se mi zdá (i v prvním díle), že navzdory tomu,jak má být Daneel vyvinutý robot, je ve srovnání s uvažováním Baleyho jeho přemýšlení trochu "nedokonalé".
P.S. Někdy by bylo fajn mít takové obrovské kusy země a klid na přemýšlení, zájmy jen pro sebe, ale celkově vzato bych nakonec zešílel mít kolem sebe jen roboty :-)

01.11.2019 3 z 5

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů 1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů Eric H. Cline

Velmi zajímavá, čtivě napsaná, kniha shrnující poznatky o období konce doby bronzové ve východním Středomoří. Přehledně sesumírovaný vývoj jednotlivých států (Chetité, Egypt, Egeida,...) i možných příčin kolapsu na přelomu 12. a 11. st. př. Kr. Nejsou tam nové objevné teorie, ale jako celek působí kniha výborně.

01.11.2019 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Jako nadšenec Nadace jsem nemohl nezkusit i toto. Námět dobrý (bylo fajn dozvědět se nové věci o původu robotů, kolonizaci vesmíru), prostředí také (velkoměsta na xenofobní Zemi), ale samotné zpracování podstatně slabší. Nemělo to spád, větší vnitřní napětí, bylo to uspávací.
Co se autorovi povedlo, je trefa do možné temné budoucnosti Země.

22.10.2019 2 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Pro mě osobně na Kinga slabší kniha, čekal jsem hororovější děj. Příběhy mě nijak nevtáhly do děje, chyběla mi lepší atmosféra
Náměty zajímavé, takové všední a uvěřitelné popisující lidské nitro schopné všeho.

11.10.2019 3 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Pro mě hodně slabý Simmons. Horor jsem v knize nenašel. Přišlo mi to bez napětí, atmosféry, takové vylévání zraněné duše.

27.09.2019 2 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Výborné kronikářské dílo. Jednolitý příběh v tom nehledat. Ocenil jsem početný výčet rodů, jejich sídel, pikantnosti z historie různých rodů.
Mínusem jsou pro mě některé překlady osobních a místních jmen, které jsou odlišné od překladů v sérii Píseň ohně a ledu, přechylování příjmení.

24.09.2019 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Úžasná kniha, co chytí za srdce. Navíc mě svým tématem velmi zasahovala, vyvolávala spoustu otázek, námětů k přemýšlení.

24.06.2019 5 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Zbezne jsem to zatim prolistoval a narazil na obcasne preklepy v dataci, napr. na str. 155 jsou Thorin Paveza a jini trpaslici kralove pricleneni do Druheho veku misto Tretiho.
Jinak je kniha uzasne ctiva, souhrnna, spousta novych informaci, krasne ilustrace.

18.03.2019 4 z 5