Fantom

Jsou končiny mezi realitou a sny, podivné a primitivní kraje existující na okraji našeho běžného světa. Michael Whitlock je zná velice dobře. Žije v nich jeho nejlepší přítel, jenž se v našem světě zjevuje jako Fantom. Radost kterou mají Richard a Susan Whitlockovi ze svého adoptivního syna Michaela bohužel nemá dlouhého trvání. Zdá se, že dítě přitahuje záhadné síly, které jeho rodiče přivádějí až na pokraj nervového zhroucení. Když chlapec vyroste situace se ještě více zhoršuje, až dospěje na pomezí katastrofy… Přeložil Petr Kotrle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14515/fantom-14515.jpg 4.568

The Fetch (1991)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Kniha Fantom

Disease
16.10.2018

Moje první setkání s Holdstockem a dopadlo to dobře. Námět je sice vytěžený ze základů psychlogie, ale podání fakt dobré, výborná horrorová atmosféra. A jako bonus happyend, který neurazí. Koneckonců s takovými hysterickými rodiči s mentalitou bílého odpadu to mohlo dopadnout i hůř.

Kaik
15.10.2018

Je mi po přečtení trochu smutno - jako rodiči, i jako čtenáři. Michaelovi adoptivní rodiče to těžce nezvládali a jejich rozkolísanost mě bolela i za něho. Štěstí, že je to pouze fiktivní postava.

Horší je, že i po literární stránce to mohlo dopadnout lépe. Holdstock umí skvěle vytěžit své téma - práce s historickými mýty a jejich pronikání do našeho moderního světa, pohanské rituály z dávných dob, jejichž artefakty stále obsahují primitivní přírodní síly, oživlé bytosti, které lze spatřit na pokraji snění, nespoutanost divočiny a živlů, syrová magie čerpaná z hlubin země... To vše je autorovi blízké a spolehlivě to prokázal v sérii Les mytág, která je dodnes mojí srdeční záležitostí. Tak proč to tak úplně nevyšlo i zde?
Většina děje se odehrává na stále stejných místech (dům, lom), která si zasloužila být něčím oživena. Stejně tak střídavé chování rodičů (vzorní pěstouni vs. hysteričtí sobci) mi připadlo nevyvážené.

Celkově zajímavý námět, ze kterého šlo vytěžit o něco více. Z počátku výborná hutná atmosféra, později lehce stereotypní, závěr skvěle vygradovaný.

angloumene
04.06.2018

Další z řady Holdstockových knih nás tentokrát nevede do hlubin Riphopského lesa, ale nabízí krátké setkání s adoptovaným chlapcem Michaelem, jemuž komplikují život jeho parapsychologické dovednosti.

Fantom nabízí snovou atmosféru u Holdstocka tak tradiční. Problém nastává v tom, že jeho fantaskní popis nějak nezapadá do reálného světa, ve kterém se tento příběh odehrává. Určitou povrchnost a nepravděpodobnost navíc podtrhává nedobře fungující psychologie postav. Zejména rodiče malého Michaela střídají role dobráků a bezcitných sobců, takže jsou opravdu těžko uvěřitelné. Tato nelogičnost sráží z celkové čtivosti knihy.

ludek.n
27.03.2018

Napínavý příběh rodiny Whitlockových a jejich adoptovaného syna Michaela, který má mimořádné schopnosti, zaujme už od první stránky. S postupujícím dějem přibývá záhad a postupně narůstá i napětí. Četba se stává návykovou a je nesmírně těžké se od příběhu v jeho druhé polovině odpoutat. I když tušíte, že všechno spěje ke katastrofě, stejně se na tuto katarzi těšíte. A společně s ní se vám dostane i vysvětlení všech tajemství, které kupodivu není ani přitažené za vlasy, a co je ještě lepší není ani nijak předvídatelné. Robert Holdstock napsal velmi dobrou knihu, která baví i mrazí v kostech.

špulo
18.02.2018

Tu sa k dobrodružstvu mysle pripojili aj zježené chĺpky na pokožke. Ťažko, ťažko sa bolo od knihy odtrhnúť a ísť konečne spať...

Atak
17.02.2018

Poutavě napsaná kniha se zajímavým závěrem.

Ládja
06.10.2017

Mrazivé, smyslové, skoro až uvěřitelné. Co je vše možné ve víře v staré symboly. Co vše dokáže lidská duše...Poklona autorovi. Při čtení mě mrazilo a to se dlouho nestalo.

pinsosák
04.03.2017

Velice dobře vymyšleno a ještě lépe napsáno. Čtenář má strach odložit knihu a přestat číst, aby mu náhodou neunikl kousek děje, který si žije svůj vlastní život. Až do úplného závěru jsem vůbec neměl představu jak může příběh dopadnout a jaké je vysvětlení zápletky. Velice čtivý příběh. Má první kniha od Holdstocka a hned se stal mým oblíbeným autorem. Všem vřele doporučuji!