annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

V první polovině knihy nás autor seznamuje s rodinami, které jsou pro příběh stěžejní. Rodiny jsou však poměrně rozsáhlé a během chvíle tedy budete mít pocit, že je v knize více postav než na Orloji. Měla jsem problém orientovat se v tom kdo je kdo a kdo ke komu patří. V jednu chvíli jsem i přemýšlela, že si udělám "rodový strom", abych se v tom vyznala. To zapříčinilo, že jsem se během první poloviny knihy nemohla začíst. Nechala jsem však příběh plynout a postupně to jakž tak zapadlo.
V druhé polovině knihy je naopak děj natřískaný událostmi. Hodně jsem vnímala ten rozdíl a mrzelo mě, že to není nějak lépe rozděleno. Nejdřív nuda a šeď a najednou jsem ty události ani nestíhala vstřebávat. Na to, jak v první polovině byly rodinné vztahy sálodlouze a dopodrobna rozebrány, histrorické události pak následovaly jedna za druhou.
Co se mi na knize opravdu líbilo bylo, jakou problematiku rozebírá. Myslím, že to autor opravdu dobře vystihl a popsal. Kniha se řadí mezi ty, které ráda doporučím, ovšem s drobnou výstrahou na nudný začátek.

20.07.2022 3 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Kniha je od prvních stran brutální. Na prvních 3 stranách vám autoři vylíčí, jak první oběti pronikají meče do těla. Proto rozhodně není pro ty, kterým vadí bruralita. Mně to nijak zvlášť nevadí, ale i mně se při popisu jedné scény udělaly mžitky před očima.
Hodně mi sedli hlavní dva protagonisté, a to Mina a Vincent. Mina je úchylná na čistotu a to tak, že se si dezinfikuje ruce cca 3krát za hodinu, všude okolo sebe totiž vidí viry, bakterie a roztoče. Vincent je kromě mentalisty také téměř autista, vše přepočítává na čísla a vždycky mu musí vyjít sudý výsledek. Možná proto si Vincent a Mina tak rychle sednou, protože jsou oba okolím nepochopení.
Dvojice mě od začátku bavila. Autoři jim dali velký prostor a postupně odkrývali jeji strasti i minulost. Kolem strany 300 šel detektivní případ velmi do pozadí a hodně prostoru bylo věnováno osudům všech členů vyšetřovacího týmu. Hodně toho zbylo i do dalších dílů, ale přesto si myslím, že kniha mohla být klidně o 100 stran kratší. Neříkám, že mne kniha nebavila. Na čtení jsem vždy těšila, ale byly pasáže, které mi přišly zdlouhavé.
HODNOCENÍ: 80 %

17.07.2022 4 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Moc jsem se těšila na knihu o Aši, protože je to mé rodiště. Nyní je to bezvýznamné maloměsto v nejzápadnějším cípu naší země, ale nebylo to tak vždy. Aš bývala díky svému textilnímu průmyslu velmi významná a já se těšila, že přesně o tom BÍLÝ PRAMEN bude. Že ji budu dávat číst všem ve svém okolí se slovy "Tohle si přečti, to je o mém rodném městě kam teď nikdo nechce, ale dřív to bylo město velmi významné.".
Bohužel jsem se toho o Aši v knize dočetla jen velmi málo. První polovina knihy je věnována přiblížení hlavních protagonistů, které bylo dle mého názoru velmi dobře zachycené. Občas mi přišlo, že se něco zbytečně opakuje, ale jinak si myslím, že charakteristika lidí v letech 1915-1946 byla velmi dobře vystižena. Druhá polovina knihy nastiňuje problematiku ohledně vzniku nacionalismu v Sudetech. Tato problematika je však opravdu jen nastíněná a to mi přišlo jako velká škoda. Moc ráda bych si o tom přečetla více, stejně tak bych si ráda přečetla více o životě v Aši během "zlaté éry" města. Nutno podotknou, že kniha má pouze 175 stran. Snesla bych klidně dvojnásobek.
Doufám tedy, že BÍLÝ PRAMEN je pouze oťuknutí zájmu čtenářů. Taková autorčina zkouška, zda budou lidé její styl číst. Já říkám stylu i zpracování velké ano, jen prosím příště více historie a faktů.

13.07.2022 4 z 5

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

SOUMRAK MUŽŮ je dystopie, která je nám bližší než bychom si přáli.
Autorka Christina Sweeney-Baird napsala knihu v letech 2018-2019 a ani v nejčernějších snech ji nenapadlo, že velmi brzy vypukne ve světě globální pandemie a její fiktivní svět se v některých věcech odrazí do reality.
Kniha je rozdělena do 8 částí podle fází moru. Části nejsou rozděleny do klasických číselných kapitol, ale vypráví je několik postav. Vždy je uvedeno, která postava vypráví, kde se nachází a kolik dní uplynulo od vypuknutí nemoci.
Ráda bych vám blíže popsala i dané postavy, které příběh vypráví, ale je jich bohužel několik, na můj vkus až moc. Mrzí mne, že autorka nevybrala třeba 3-4 a nebylo vše vyprávěné skrz ně. Takto jsem nebyla schopná si k nim udělat nějaký vztah a příběh prožívat. Přitom mi některé postavy přišly opravdu zajímavé. Bohužel jejich množství na mě působilo velmi rušivě.
HODNOCENÍ: 65 %

10.07.2022 3 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

COURA je skvělá oddechovka, která vás zabaví během letního odpočinku na lehátku. Kniha se velmi dobře četla, kapitoly jsou krátké, jazyk jednoduchý na čtení. V této knize mi ani nevadily vulgarismy, k holkám z Ostravy mi to sedlo. Jen tedy oslovení "prciny" mi přišlo hrozné. Příběh mi ke konci přišel zbytečně natahovaný a u některých pasáží už jsem se nudila. Myslím, že by kniha snesla proškrtání o 50-100 stran a vůbec by ji to neuškodilo.
Jestli máte rádi milostné románky ze života, občas proložené milostnou scénkou, mohu vám knihu vřele doporučit.

28.06.2022 4 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Chtěla jsem zkusit jaké to je číst více dílů ze serie hned po sobě a musím říct, že mi to u detektivky moc nesedlo. Autorka podle mne vsadila na to, že když se čtenářům líbil první díl o sériovém vrahovi, proč jim to zase nedopřát. Rozhodně dobrý tah, obzvlášť když mezi vydáním prvního a druhého dílu byla půl roku mezera. Ovšem když čtete oba díly hned za sebou, tak už to tak dobré není. Navíc mi osobní příběh Niny až moc připomínal Josie Quinnovou z knih Lisy Regan.
Když se podívám na knihu objektivně, respektive tak jakobych týden před tím nečetla první díl, musím říct, že mne kniha opět chytla od samého začátku a velmi dobře se četla. Příběh byl čtivý, svižný a bez hluchých míst.
Pokud se vám líbil první díl Šifra, rozhodně po knize Hadí oči sáhněte. Myslím si, že vás nezklame. Já si nenechám ujít ani třetí díl, cca s půlroční mezerou si ho podle mě moc užiji.
HODNOCENÍ: 80 %

21.06.2022 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Kniha mne chytla od samého začátku. Velmi mě bavilo nejen vyšetřování případu mrtvé dívky a honba za vrahem, ale také odkrývání Nininy nelehké minulosti. Kniha má krátké kapitoly a jednoduchý styl vyprávění, který se čte skoro sám. Stránky mi tak mizely pod rukama a já si příběh opravdu užívala. V knize se samozřejmě setkáte s pár okamžiky, kdy nad jednáním agentů´ budete kroutit hlavou, ale to už tak prostě bývá.
Detektivky od nakladatelství Metafora mám zařazené jako pomalejší, méně násilné než detektivky od nakladatelstvi Cosmopolis. Musím však říct, že Šifra byla velké překvapení, protože se detektivám od Cosmopolis svým tempem rozhodně vyrovná!
Pokud máte rádi knihy od Lisy Regan (Mizející dívky, Dívka beze jména, Nečekaná přiznání) nebo od Roberta Bryndzy (Propast mrsti, Dívka v ledu a další), pak si rozhodně nenechte serii s Ninou Guerrery ujít!

16.06.2022 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Začátek knihy pro mne byl velikým překvapením, protože jsem zdárně zapomněla anotaci a podle obálky čekala úplně jiný příběh. Čekala jsem příběh z vesničky či maloměsta, kde je blízko k přírodě, každý zná každého a všichni vědí o adoptované Malince víc, než ona sama.
Malince je však 22, žije v Praze, pracuje u filmové produkce a nikdy neměla vážný vztah. Pomalu odkrýváme, že Malinka v podstatě bojuje sama se sebou, že je rozpolcená. Autorka má navíc velmi neformální a pro mne až vulgární styl, který mne také hodně překvapil a překvapoval mě v podstatě během celého čtení.
Kniha vypráví velmi zajímavý příběh o adopci, a to nejen z pohledu adoptované dívky, ale také z pohledu jejích adoptivních rodičů a sourozenců. Musím říct, že to byl velmi zajímavý, obohacující a někdy velmi znepokojující vhled. Bavilo mne, že jedna situace byla popsána z pohledu více postav. Někdy to bylo velmi smutné čtení, ne jednou jsem se hodně rozčílila či naštvala, měla jsem chuť některé protagonisty profackovat. Byla jsem ale za to vyvolání pocitů a emocí ráda, příběh na mě nepůsil ploše, byl velmi uvěřitelný.

12.06.2022 4 z 5

Konec hry Konec hry Iveta Svobodová

Začátek příběhu je velmi pozvolný. Poměrně dlouze se seznamujeme s Paulem, jeho rodinou a rodinnými vztahy. Po cca 100 stranách se ale opravdu začne bádat a hledat ztracený poklad a začíná napínavé dobrodružství. Tato část mě bavila a v závěru jsou skoro nedýchala. Na to, jak byl začátek pomalý se ke konci naopak stalo tolik věcí, že jsem je jen těžko vstřebávala.
Trošku mě mrzelo, že v knize není několikŕat zmiňovaná mapka Vyšehradu, abych si vše dokázala ještě lépe představit. Moc ráda bych si tím své čtení obohatila.
Musím pochválit velmi věrně vystihnutou pražskou i francouzkou atmosféru. Jen těžko jsem porovnávala, která je mi bližší a příjemnější.
Pokud máte rádi detektivky s historickým podtextem, bez přílišného násilý a krve, myslím, že by vás tato kniha mohla zaujmout.

28.05.2022 3 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Příběh je vyprávěn v několika časových rovinách a působilo to na mě strašně zmatečně. Navíc zvrat a zajimavé pasáže pro mne nastaly až kolem strany 260 (!!) a nezblobte se, to je vážně dost daleko. Myslím, že kdyby byl příběh poskládán jinak, mohl být napínavý mnohem dříve.
V knize mi také hodně vadil téměř všudypřítomný alkoholismus. Lukasz se chodí se svým kamarádem Wojtkem každou sobotu opíjet a autor to prezentuje tak, že je to přeci úplně v pořádku. Vypít 4-6 lahví vodky za večer a zakončit to kasinem přece není zas takový hřích a muži mají právo si takto "vyhodit z kopýtka". Abych byla zcela upřímná, ono mi na Lukazsovi vadilo skoro všechno. Byl to podle mě naprostý idiot, který vůbec nepřemýšlel a každé pasti a návnadě naletěl. Jeho chování mi přišlo naprosto iracionální a to raději vynechám jeho povahu. Narazila jsem také na nejedno klišé o milenecích a jejich vztahu, o vyobrazení žen, kdy karieristka je zákonitě mrcha se rozepisovat raději ani nebudu.
Abych si jen nestěžovala. Od strany 260, kdy nastal nečekaný zvrat, byla kniha čtivá. Autor si se mnou dokázal hezky pohrát a rozhodně se dočkáte závěrečného wau efektu, protože Královnu podle mne není možné odhadnout.
HODNOCENÍ: 45 %

26.05.2022 2 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

VOLAJÍCÍ je thriller dle mého gusta. Nechybí akce, napětí, ale také sarkastický humor a ten já mám opravdu ráda!
Kniha má krátké kapitoly a je vyprávěna z pohledu reportérky Jordan a policisty Coleho. Ze začátku se střídají po kapitolách, pak někdy má každý z nich hned dvě kapitoly za sebou. U každé kapitoly je však napsáno, kdo je zrovna vypravěč, takže se neztratíte. Rozhodně není nouze o akci, neustále se něco děje a od prvních stran jste v napětí. Během 426 stran jsem nezaznamenala hluché místo a okamžik, kdy bych si mohla oddechnout. Naopak vše gradovalo až do samého konce.

HODNOCENÍ: 100 %

16.05.2022 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Tento díl měl o něco klidnější tempo než díly předešlé. Aby Josie zjistila, co se stalo nejen s Gretchen, ale také mrtvole nalezené u jejího domu, musí se ptát a jít po nejasných stopách. Akce ustoupila detektivní práci a tentokrát jsem to velmi uvítala. Bylo příjemné sledovat práci Josie, že když něčemu věří, tak si za tím jde. Ocenila jsem, že jsem nebyla většinu knihu zpocená strachy, do jakého maléru se to zase řítí.
Lisa Regan prostě patří mezi mé oblíbence a mám ráda její úderný styl. Jestli máte rádi detektivky Roberta Bryndzy, tak byste tuto serii rozhodně neměli minout.

HODNOCENÍ: 90 %

08.05.2022 5 z 5

Hlavní role Hlavní role Vítězslav Jareš

Začátek knihy byl naprosto bravurní a já byla nadšená. Autor má dobrý styl, kapitoly nejsou dlouhé a o záhadné otázky nebyla nouze. Bohužel, jakmile Marie začala vyprávět svůj příběh, začala jsem se nudit, narazila jsem na několik klišé a celkově mi chybělo něco, co by mě u příběhu udrželo. Musela jsem se do čtení vysloveně nutit. Bavit mě to opět začalo cca 50 stran před koncem, když Marie dovyprávěla a děj se "vrátil" do léčebny. Velmi mne mrzí, že autor nepojal knihu trochu jinak, že se celý děj neodehrával v léčebně, kde by postupně vyplouvaly na povrch střípky z Mariina života. Dle začátku jsem očekávala velké drama, postupně však děj sklouzl jinam. Dle mého názoru velká škoda.

03.05.2022 2 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Lehká kniha o nelehkém téma. Hlavní hrdinka Anna je od začátku za vše vděčná, chápající, pracující. Pro klid je schopna na sobě nechat dříví štípat, jakoukoliv křivdu zahání prací a výchovou dětí. Bylo to pro mě jako ženu 21.století prostě nepochopitelné a přišlo mi, že Anna neprošla během celé knihy žádným vývojem. S každou nastalou situací se okamžitě vyrovnala, zatnula zuby a pustila se do práce. Může to být obdivuhodné, ovšem na mě to působilo velmi nereálně a romantizovaně.

Abych si ale jen nestěžovala. Kniha se velmi dobře četla, navíc jsem byla ráda, že autorka nepojala poválečné téma jako X jiných autorů a vyhnula se koncentračních táborů, pochodů smrti apod. Autorka naopak zpracovala velmi zajímavé období navrácení se obyvatel do Česka. Bohužel mi přišlo, že jakýkoliv s tím spojený problém byl pouze nakousnut a rychle se od něj upustilo.
Hodnocení: 70 %

24.04.2022 3 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Ze začátku jsem byla spíše zklamaná. Krom míry sprostých slov, která mě opravdu zaskočila mi přišlo, že příběh provází jedno kliše za druhým, že jsou vyprávěny historky, které na dovolené prožil snad každý z nás a kdo je nezažil, tak je již minimálně slyšel. Naštěstí se to před polovinou knihy zlomilo a autorka zapojila do příběhu více Kuby a jejích místních poměrů. Historky získaly na originalitě a dozvěděla jsem se něco z historie Kuby i místních reálií, což konečně naplnilo má očekávání.
Hodnocení: 60 %

23.04.2022 3 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Velkým plusem knihy je čtivost a krátké kapitoly. Přestože se většina příběhu točí kolem drbů, klepů a domněnek ve stylu "jedna paní povídala", má autorka prostě jednoduchý styl, který se velmi dobře čte. Autorce se podařilo, že jsem nejen otáčela jednu stránku za druhou, ale stejně tak jsem střídala teorie na vraha.
Co mě nakonec však zamrzelo bylo, že postava vraha je spíše laxně popsaná a závěrečné vysvětlení tedy nebylo pro mě postavené na stabilních základech. Hlavní postava Alice mi navíc byla hodně nesympatická a její nářky mne ke konci už velmi rozčilovaly.

14.04.2022 3 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Laura Griffin

NA ŽIVOT A NA SMRT je klasické krimi, ve kterém je hlavní linkou vyšetřování případu.
Kniha má jednoduchý styl vyprávění, který se dobře čte. Nenajdete tu přeskakování v čase, pouze jsou některé kapitoly zaměřené více na Kiru a některé na hlavní policejní vyšetřovatele. Vše do sebe ale zapadá a tvoří celek. Přestože již anotace "upozorňuje" na milostnou linku, je poměrně nenásilná, takže mě nerušila. Celou knihu jsem Kiře fandila, a to jak ohledně vyřešení případu, tak v lásce.
NA ŽIVOT A NA SMRT doporučuji jako oddychovku.

25.03.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

DĚTI NADE VŠE je čtivá kniha, která je především odrazem dnešní doby. Rozhodně bych ji zařadila mezi ty čtivější a jednodušší (co do stylu vyprávění) knihy od Odeonu a nemusí se jich tedy bát ani čtenáři, kteří vyhledávají především odpočinkovou četbu. Autorka knihou DĚTI NADE VŠE reagovala na současný trend profilů na sociálních sítích, kde se vyskytují děti (a nemusí jít přímo o dětské profily, naopak!) a dělají reklamu různým značkám. Od hraček, přes oblečení až po jídlo. Myslím si, že se jí to velmi povedlo a poukázala tak zase na jiné "nástrahy" sociálních sítí a internetu.
Velmi mne také zaujal vhled do budoucnosti, do roku 2031, ve třetí části. Myslím, že není daleko od pravdy a ráda si knihu přečtu za 10 let znovu a zhodnotím jak moc se autorka trefila.

22.03.2022 5 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

Kniha PŘÍMO PŘED OČIMA vás asi na první pohled nezaujme. Pod obálkou jak z devadesátek se ale ukrývá velmi napínavý a především velmi čtivý příběh.

Připběh je rozdělen na dvě části a má velmi krátké kapitoly, které končí napínavě, takže neustále otáčíte stránku za stránkou. Autor si se svým čtenářem navíc hezky pohrává, a tak měníte své názory častěji než ponožky. I když jsem si myslela, že tuším, dokázal mě nakonec naprosto zmást.

Toto čtení jsem si opravdu užila a knihu vám ráda doporučím!

HODNOCENÍ: 100 %

13.03.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha není fantasy, i když cestování napříč životy může k této myšlence svádět. Toto téma však není v knize stěžení. Stěžejním tématem knihy je smysl života. Autor se nás snaží vést k zamyšlení nad našimi životy a dodat nám optimismus, že prostě není vše jen černobílé. V jednu chvíli mi přišlo, že je to stále dokola a Nora je prostě stále nespokojená a nešťástná, ať je její život jakýkoliv. Postupně jí však dochází, že ne vždy dokáže vše ovlivnit.

Matt Haig vložil do knihy myšlenku, kterou se mu rozhodně podařilo předat. Přestože byl začátek knihy téměř depresivní, postupně jsem získávala na optimismu a docházelo mi, že můj život by možná byl jiný, kdybych v určitých fázích udělala jiná rozhodnutí, ovšem neznamená to, že by byl zákonitě lepší. ️

HODNOCENÍ: 90 %

07.03.2022 5 z 5