anmaride anmaride komentáře u knih

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Krásná podzimní a mlhavá deprese. Chviličku trvá, než se člověk zorientuje v postavách, mají podobná jména. Pak už si může vychutnávat tu neobyčejnou obyčejnost, osudy a pocity, které se týkají každého z nás.

12.09.2017 5 z 5

Anna zachraňuje svět Anna zachraňuje svět Michaela Štěchová

Tuto útlou knížku jsem dostala jako dárek, jsem taky Anna, zatím svět ale nezachraňuji. Nicméně jsem k ní přistupovala s trochou nedůvěry. Ale naprosto zbytečně! Autorka má skvělý styl psaní, velmi dobře se čte, vtáhne do děje, vyvolá úsměv na rtech, donutí se zamyslet. A navíc má parádní obálku!

14.07.2017 5 z 5

Kosti pod mechem Kosti pod mechem Zuzana Hartmanová

Dobrý fantasy, nevšední hrdinové s rohama a zajímavý vyprávění. Hned na začátku se dozvíte konec - to mě trochu odradilo, ale dobrý, začetla jsem se, ono se to tak pěkně propojí a vysvětlí. Ten minotauří svět, hierarchie, zvyky a tak, jsou moc pěkně propracovaný. Dost jsem to vlastně chvílema prožívala.
Je tam hodně soubojů a citlivky jako já ten příběh obrečej.
Na konci knihy najdete taky playlist na spotify, tak to pěkně podtrhne atmosféru.

03.06.2024 4 z 5

Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Ellen Forney

Skvělé a citlivě zpracováno! Co je bipolární porucha a jak se s ní dá žít? Komiks krásně vystihuje stavy euforie a cestu k totálnímu propadu, otázky k tomu, co se děje, bezmoc a snahu na sobě pracovat. Ztrátu síly a nalezení nové. Začarovaný kolotoč.
Odkazuje také na jiná díla, která se bipolární poruchou a depresí zaobírají, stejně tak se dozvíte, že podobnými stavy prošla třeba Emily Dickens, Sylvia Plathová nebo třeba Mark Twain.
Doporučila bych každému, kdo stále nechápe, jak je život s podobnou poruchou těžký a jak moc daného člověka ovlivňuje. Protože mám pocit, že se pořád mezi námi pár takových nechápavých jedinců najde.

14.03.2022 4 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Začátek byl pro mě fakt zmatek, bylo tam na mě moc jmen a nedokázala jsem se zorientovat. Dvakrát jsem chtěla odložit, ale nedalo mi to a kousla jsem se. A pak mě příběh úplně vtáhnul. Témata holocaustu jsou vždy těžká, já to vlastně hrozně nerada čtu, ale občas mě nějaké příběhy nalákají. Otcovská láska tady byla krásně popsaná, nehledě na to, kým člověk je nebo byl. Postavy i situace jsou moc dobře vykreslené, druhá polovina knihy o poválečném období byla o něco lepší. Slza ukápla.

04.01.2022 4 z 5

Padesát odstínů tymiánu Padesát odstínů tymiánu Zdenka Pšeničková

Název blbej, ale v rámci svýho žánru je to příjemná oddychovka s několika zajímavými momenty. Pěkná atmosféra. Pro mladý holky dle mýho fajn.

05.02.2020 4 z 5

Zvíře jménem Podzim Zvíře jménem Podzim Jakub König

Lahůdka. Ilustrace, příběh a všechny myšlenky dávaj dohromady hodně zajímavý, ponurý až depresivní dílo.
Zvíře jménem Podzim se musí přečíst, poslechnout a milovat.

01.10.2018 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Já mám z té knížky maličko rozporuplné pocity. Valečné, poválečné období, odsun Němců - to vše z pohledu německé ženy. Silný příběh, který ve mně vyvolával nespočet emocí, který jsem nemohla odložit a hltala každou stránku. Tedy skoro.
S čím jsem totiž měla trochu problém, bylo neucelené vyprávění. Z minulosti do současnosti a zpět do hlubší minulosti... Častokrát jsem se ztrácela i v množství postav.
Ale i přes to, si kniha těch pět hvězd a přední místo v knihovně zaslouží.

02.09.2018 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Skvost mezi skvosty.
I mně, nekomiksovému čtenáři se Maus zaryl hodně hluboko do knižního srdce.

22.03.2018 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Nejsem nějak velkej hráč, ale pár her a nějakej čas odehranej už mám. Tenhle literární žánr mě zaujal, poslouchala jsem jako audioknížku a vůbec jsem nečekala, že mě to tak chytne. Příběhově se tam toho až tak moc nestane, určité napětí to ale má. Bavilo mě sledovat vývoj postavy a skilly, který zlepšoval. Byl to takovej moc fajn podkres k jiným činnostem.
Dala bych další díly, ale jen jako audioknížku, číst by mě to nebavilo.

15.05.2024 4 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

ohle byla moc příjemná oddychovka, která mi hodně sedla do nálady. 600 stran magie a rituálů, čarodějek a odvážnejch žen. Příběh začíná v Salemu na konci 19. století a sestry, které se spolu dlouho neviděly, ucítí propojená vlákna osudu a opět se setkávají. Svět plný inkvizitorů, diskriminace, nespravedlnosti a krutosti je nutí vzkřísit magii a vybojovat lepší svět pro ženy.
Bavilo mě, že všechna kouzla jsou skrytá v dětských říkankách a pohádkách.
Bylo tam pár nesrovnalostí, lesbický čarodějky tmavý pleti a transsexuál mi tam přišli vložený tak nějak na sílu, jak v nějakým novým seriálu na Netflixu, ale nevadilo mi to.
Za měj fajn kniha, když potřebujete přijít na jiný myšlenky a chvilku si v nich polebedit.

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Kniha tíživá, jako nedělní odpoledne. Já mám Viktorii Hanišovou ráda a ani v této knize mě nezklamala.
3 kapitoly - syn, máma a táta. Syn je nejdelší, vlezl mi pod kůži. Proměna malýho kluka v dospěláka je zastřená v úzkostným a depresivním podání. Teo s matkou chodí do jakési náboženské komunity, trpí úzkostmi (on nebo matka?) potkává kamaráda Vychcana a neustále se ptá, proč otec každou neděli odpoledne odchazí.
Může se zdát, že kapitola o matce trochu ztrácí tempo, ale spíš naopak. A ta o otci je pomyslnou třešinkou celýho příběhu. Zjistíme, kam a proč otec v ty neděle teda s neústupnou pravidelností jezdí?
Za mě teskná, melancholická a výborná záležitost.

Soumrak Soumrak Jessie Cave

Tohle bylo tak citlivý, niterný, tak skutečný. Byla jsem (s) Ruth, která se snažila vypořádat s obrovskou ztrátou, všechny ty myšlenky, vzpomínky a činy křičely touhou tu bolest zastavit. Styl psaní autorky je mi blízkej, je to takovej ten tok myšlenek, zároveň v tom drží linku příběhu a vzpomínek.
Začátek byl takovej těžší, krkolomnej a chvilku mi trvalo, než jsem se naladila. Ale pak dobrý!
A přečtěte tu knihu celou, včetně poděkování.

Zákon Azylu Zákon Azylu Lucie Lukačovičová

Toto bylo velmi příjemné překvapení. Mám ráda trochu fantastiky v Praze, tady bylo ještě propojení s Argentinou a pěkně to hrálo dohromady. Žádný potoky krve, za což jsem byla ráda. Postavy byly fajn, nejvíc mě bavil Gabriel.
Další díly ráda přečtu taky.

18.01.2024 4 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Poslouchala jsem audioknížku a ztvárnění Kate mi tam nesedlo. Její chraplák ve mně vyvolával dojem, že zrovna v danou chvíli mluví nějaká hodně stará žena a celý dojem z knihy mi to kazilo. Jinak příběh má moc fajn atmosféru, prostředí Aljašky mě dost bavilo. Celý to plyne docela pomalu, což mě u krimi příběhu zaráží, ale jako oddechovka do uší to bylo fajn.

13.01.2024 3 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Myslím, že to je jedna z těch knih, které se musejí přečíst na jeden zátah. Jenže já udělala tu chybu, že jsem mezi čtením měla pauzu. Pak už se nešlo začíst zpátky, tedy šlo, ale velmi velmi pomalu. Tenhle alternativní svět je skvěle vystavěnej a to mě hodně bavilo. Ta myšlenka “nahoty” člověka prostřednictvím kouře je až děsivá, ale za mě originální. V příběhu jsem se chvílema ztrácela, někdy se mi až tak blbě četl, že jsem bojovala s tím, že odložím. Zvědavost zvítězila, ke konci jsem knihu zas hltala. Kdybych neměla čtecí pauzu, myslím, že bych příběhu propadla víc. Jakmile se vystoupí, těžko se vrací zpět. Jo a plus za obálku!

28.07.2020 3 z 5

Skřítek: Cesta do tmy Skřítek: Cesta do tmy Antti Leikas

Eh, úlet! Ale mně to sedlo do nálady. Jelikož jsem měla načtené nějaké recenze, neměla jsem žádná velká očekávání. Tušila jsem, že to bude prapodivná slátanina, ale chtěla jsem jí dát šanci. Mělo to slabý chvíle, celý to bylo přitažený za vlasy, ale taky to mělo úsměvný momenty a napínavější pasáže. Hodnocení tak tři až čtyři hvězdy. Skřítci mě bavili a část z Prahy (hospoda U Dvou koček!) vlastně celkem taky.

21.07.2020 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Číst pomalu, vychutnávat poetičnost, zamýšlet se na filosofií a duchovnem, vnímat jemnost slov a hloubku příběhu. Vzít si z toho, co potřebuješ, za pár let přečíst znovu a vzít si zase něco jiného. Skvělé dílo.

01.11.2019 5 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Bezesporu hodně aktualní téma. Podané celkem čtivě, nenásilně. Tak nějak přirozeně.
V knize se prolíná svět “před a po” -Signe ve světě “před” byla pro mě méně čtivá, Davida ze světa “po” jsem hltala. Dohromady to ale hrálo, bavilo mě to a po dočtení mi běhal mráz po zádech. Děkuji za každou sklenku čisté vody, co mám neustále k dispozici!

26.10.2019 5 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

Intenzivní kniha o událostech, které si většina z nás nedovede ani představit. O ztrátě, strachu, bolesti, odvaze i síle. O životě. O smrti. Kniha je rozdělena do tří části - Tsunami, Fukušima a Workshopy smrti. Mě osobně zaujala nejvíc část o tsunami, ale celá kniha je skvělá. K. Boni v knize využívá rozhovorů s lidmi, nechává nám nahlížet do japonské mytologie, kultury a odkrývá část japonského myšlení. Je to silné čtení, ale stojí za to. Doporučuji.

16.02.2019 5 z 5