Siddhártha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul „indická báseň“. Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877–1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho „vyznáním“ a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím. Lidské moudrosti se nelze naučit pomocí doktriny, je nutno k ní dospět vlastním životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129792/siddhartha-129792.jpg 4.5795
Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Siddhartha, 1922


více info...
Nahrávám...

Komentáře (99)

Kniha Siddhártha

Elea
08. října

Krásná, nadčasová kniha.

DK_Ronie
26. srpna

Poměrně dlouho jsem se do toho nemohl začíst. Říkal jsem si, do čeho jsem se pustil a že to nedočtu. No... nakonec jsem to hltal a těšil se, až to dočtu. Dalo to spoustu zajímavých úvah a myšlenek, nad kterýma by se člověk měl opravdu zamyslet. A jak tu někdo psal, je to uklidňující.


-Pečivo-
11. července

Jelikož rád nosím boty, tak knihu musím hodnotit kriticky. Chápu, že příběh může mladistvé nadchnout, ale to může toluen taky. Nebylo to zdaleka tak příšerný jako alchymista, ale to není ani ten zmíněný toluen. Hesse je dobrej autorista, takže tady nechci nijak moc kritizovat, ale tohle mi narozdíl od stepního vlka vůbec nesedlo.

Takže dohromady tomu dám 6/10. No a to by asi bylo všechno přátelé dobré literární recenze.

zdeno134
04. července

Škoda, že jsem se k něčemu takovému nedostal už dřív. Měl jsem po dočtení pocit klidu a nadhledu.

lernami
17. června

Moudrá kniha. Z celého díla na mě plynul velmi uklidňující pocit.

Woman
22. května

Mám na tuhle knížku hezké vzpomínky... v novém období mého života mi hodně přinesla...

Little.deer
19. května

Když jsem začínala nové období svého života, tak mi to hodně sedlo... jedna z mých nejoblíbenějších...

dominga
20. března

"Ty jsi Kamala, nikdo jiný, a uvnitř v tobě je klid a utočište do něhož můžeš v kteroukoliv hodinu vstoupit a být u sebe doma... Málo lidí to má, a přece by to mohli mít všichni!"

- Táto veta je jedna z najvýstižnejších a najpravdivejších viet. V knihe sa nachádza nekonečne veľa krásnych myšlienok a tak silno odporúčam, aby ste neváhali a dali sa do čítania tohto Hesseho skvostu.

1