Anna zachraňuje svět

Dobrovolnice Anna přijíždí učit angličtinu do lombocké školy, kterou podporuje nezisková organizace z Evropy. Přitom se potýká se svérázným smyslem pro realitu zdejších obyvatel a pár dní předtím ještě s chaosem a kulturními rozdíly na sousedním hinduistickém Bali. Vysněný ráj indonéských ostrovů, jak ho známe z pouťových letáků, je mimo dovolenkářská ghetta natolik jiný, že nastalá absurdita v očích ztraceného Evropana nemůže být větší. Svižně a vtipně napsaná próza Michaely Štěchové nabízí otázku, jestli v Indonésii může existovat láska, která ostrovy přenáší, a jestli se nakonec rozvojová pomoc ze Západu nedá konzumovat stejně jako cokoliv jiného....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335628/big_anna-zachranuje-svet-BPH-335628.jpg 3.347

Kniha Anna zachraňuje svět

Sandalkar

Pribeh, ktery zazilo mnoho dobrovolnic...vystřízlivění, zda nase pomoc vubec pomoc je, "prekvapiva" existence dobrych i spatnych lidi v rozvojovych zemich, laska do prince, ktery ma jinou vychovu, naturu i zivotni zkusenosti. Jeho testovani z pohledu bile zeny bylo trochu moc.
Kniha ale neni spatna. Jen je to proste takove kratounke a cernobile.

16.04.2021

Moc příjemná a čtivá knížka, nerozumím některým komentářům na této stránce. Za mě super, přečteno za par hodin :)

-markéta-
27.02.2021

Super knížka! Nikdy předtím jsem nic takového nečetla a mile mě to překvapilo. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací, zasmála jsem se, někdy i zakroutila hlavou, že to přece není možné. Za mě doopravdy velmi příjemné čtení. Dokonce jsem dostala chuť někam takhle vyrazit a prožít zemi z jiného úhlu, než z toho turistického.

Šebestová3
05.01.2021

To mně bavilo! Víc než Růže z Jericha, která byla mým prvním setkáním s autorkou.

mfajmanova
01.10.2020

Příjemná knížka, která se mi moc hezky četla. Pobavila jsem se a něco nového dověděla, takže za mě palec nahoru.

ela1972
01.05.2019

Mi se kniha docela líbila. Taková nenáročná četba o trampotách holky, která má učit ostrovní obyvatelstvo angličtinu. A chtějí tito lidé vůbec toto vměšování a zvyky naší civilizace?

DominaCZ
29.04.2018odpad!

NO, takže takhle: první část, kdy byla na Bali a popisovala tamější zvyky a realitu, se mi líbila. Jenže pak přejela na ostrov vedle a začala mě nehorázně štvát (slušné slovo).

Trochu nevím, jestli je autorka vskutku tak zápaďácky omezená, nebo jen takovou nánu ze své hrdinky udělala, ale číst překvapeně-šokovaně-ukřivděné nářky o tom, že v buši děcka raději hrají fotbal a nemají ani TŘÍDNÍ KNIHU pro EVIDENCI PROBRANÉHO UČIVA anebo že lesní děcka pohodily Krtečka i pastelky na zem a zase šly raději hrát nebo že místo "školy" orají s buvolem, mě fakt nebavilo.
Přemlouvání ohledně nucené péče o psy (-jsou pro ně nečistí, tak nač je do toho nutit, že??), plavání donaha a stání před stydlivým domorodcem s mokrým trikem olepeným na nahým těle alá CO ON NA TO je jaksi---na to, že se prezentuje jako nesmírně vzdělaná a zkušená znalkyně tamější kultury, já nevím...jakoby psané někým, kdo si tohle všechno o těch místech jen MYSLÍ.

Končím u kapitoly, kde přemlouvá kamaráda, aby tajně utekl se svou přítelkou jen proto, že ji neodborně zbouchl (prý šla na potrat, ale osobně si neumím představit šanci tamějších holek na tuto možnost, ale takhle se snažila ovlivnit životy všech okolo).

Zároveň mne třeba překvapí moment, kdy ona-heroická zastánkyně dětských chodidýlek u fotbalu, pastelkama počmáraných ručiček a vůbec všeho dětského- najednou napíše "znamená to asi obřízku-ukázal mi na googlu obrázky mužů sklánějících se nad ŠULI*Y UPLAKANÝCH CHLAPCŮ."
To nezní moc citlivě.
Dál číst nebudu.

MartinaF
26.04.2018

Zajímavá kniha, řekla bych. Dozvěděla jsem se zase něco nového o Indonésii, o jejich zvyklostech i tradicích.