Aniga Aniga komentáře u knih

Pád Pád Simon Mawer

Tato knížka mi naprosto lapila a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku.
Od začátku do konce stránku po stránce bylo proč číst dál, nikde není místečko,kde by kniha snad začala nudit... ne... u tohoto titulu to nelze.
Jedná se o první seznámení s autorem (p. Mawer) a předpokládám, že není ani poslední. Už nyní se těším na další knihy, pokud se mi dostanou pod ruku... každopádně se o to pokusím. Doporučuji.

06.05.2015 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Knihu jsem četla dost dlouho (velké až několika měsíční přestávky z důvodu času), ale příběh nebyl špatný. Z tohoto důvodu jsem jej nakonec i dočetla až do konce. Nejvíce mi zaujala stavba draka. Zatím ale pro mne je to od p. Verna nejméně zajímavý příběh.

02.05.2015 3 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Snad ještě známější příběh než Cesta do středu země.
Líbilo se mi, že nebyl děj zahlcen cestopisnými údaji i městech, světadílech, státech... ono to vlastně ani p. Fogga nezajímalo, měl jediný cíl, stihnout časový limit.
Neubránila jsem se nemyslet na kreslený seriál pro děti, kde hrdiny jsou zvířátka, který byl můj neoblíbenější z dětství.
"Jdem ať půlnocí či dnem cíl máme pouze ten projít celou zem za 80 dnů.Ať vyplní se sen jenž zpátky domů chcem přes Singapůr."

18.11.2014 4 z 5

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Ke knize jsem se dostala přes seriál, na který jsem se dívala na doporučení. Od něj byl jen krůček ke knize.
Také nechápu obálku, i když je mi jasné, že asi chtěli tím zaujmout případné "seriálové nečtenáře" . Mne naopak obálka zklamala, kniha by mi vůbec nezaujala, abych jsem se do ní jen podívala.
Děj knihy se mi líbil, pár postav, tak jsem neměla guláš kdo je kdo :)
Velice čtivé. Byla jsem napnuta, jak vše dopadne, ta "vize" na konci... no nevím nevím... ale jinak to bylo pěkné.

10.11.2014 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Stojí za to si přečíst.... nečekejte však nic převratného, jedná se opravdu o děj podobný námětu "hrabě Monte Cristo" . Kniha však byla pro mne příjemným čtením, děj se odvíjel svižně, žádné zbytečnosti. Jen bylo vše až neskutečné, jak vše Matyášovi vycházelo, trochu bych to doplnila i nějakým větším nezdarem.

05.11.2014 4 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Původně jsem chtěla dát čtyři hvězdičky, ale čím více o tom přemýšlím, jsem pro plný počet (je to prostě klasika)
Kdo by neznal základní děj Cesty do středu Země. Vždyť na motivu této knihy bylo plno filmů nebo se touto myšlenkou alespoň částečně zabývaly (např. můj oblíbený film Návrat do budoucnosti, kde Emet Brown jako malý kluk snil o tom, že nalezne další vchod do středu Země). Knihu jsem měla k dispozici jako .pdf bez ilustrací, byla jsem za to ráda, sama jsem si vytvářela ve své fantazii děj, nebyla jsem ovlivněná.
Nevěděla jsem, co od knihy čekat. Myslela jsem si, že se jedná o velice těžké čtení, které bude pro mne nestravitelné. Jak jsem se jen mýlila, netušila jsem, že kniha je i pro děti. Velice jednoduše napsaná, děj se odvíjel dopředu svižným tempem,kapitola střídala další kapitolu, nikde žádné zbytečnosti, četla se "jedním dechem", kniha přečtena za jeden den.
Doporučuji.

08.10.2014 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Ráda bych jsem také napsala pár slov, ale zároveň nechci, aby můj komentář byl samý spoiler.
Kniha má opravdu moc krásnou obálku, která mi přinutila se podívat, o čem příběh je a přečíst si jej.
V úvodní kapitole první části se dozvídáme vlastně vše potřebné, takže tato první část pro mne byla spíše dost roztahaný úvod o minulosti, myslím si, že by nebylo na škodu to trochu zkrátit. Zápletka, která se odehraje na lodi v kajutě, příběhu spíše uškodila, tu bych vynechala.
Druhá část je pochopitelná určitě pro ženy, které již mají děti (což já ještě nejsem), takže některé části pro mne byli zdlouhavé rozbory citů v mateřství, které zatím necítím. Věřím, že maminky si v této části určitě přijdou na své.
Pro mne nejzajímavější a zároveň nejlepší a čtená téměř bez přestávky byla část třetí. Poslední kapitolu jsem celou probrečela (je to druhá kniha ,u které jsem musela vyhledat hromadu kapesníků a otírat oči, abych byla schopná dočíst). Pořád jsem doufala v konec, který jsem si sama vymyslela ve stylu stoprocentní červené knihovny "a jestli neumřeli, žijí šťastně a spokojeně na majáku dodnes" Doufala jsem, že v posledních pár kapitolách se stane nějaký veliký zvrat osudu, který právě tento dokonalý konec pro hlavní postavy připraví před hotovou věc stylem posledního přání nebo tak něco.
Kniha je psaná tak, že je těžké ji odložit. Celou dobu jsem byla napnutá, kam děj bude dále směřovat, co se stane nebo nestane na další stránce. Takže vůbec nepřipadalo v úvahu, že bych ji nechala nedočtenou, posledních snad 100 stránek jsem četla do noci, musela jsem před spaním dozvědět konec... :)
Pro mne dost těžká volba, komu jsem byla více nakloněna . Zda to byl Tom a nebo Iz. Oba naprosto chápu, že se rozhodovali tak, jak je v knize popsáno.

21.09.2014 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Velice dobrá kniha, moje první od p. Nesbø.
Musím se přiznat, že jsem začala číst knihu, pak během četby se podívala na film a následně knihu dočetla.
Při této kombinaci těžko soudit, zda byl pro mne lepší film nebo kniha.
Obě varianty měli něco, co mi trochu nesedělo. Některé scény byly lepší v knížce a naopak, něco se mi více líbilo ve filmu. Scéna se psem a traktorem mne ve filmu rozesmála, i když tento druh "humoru" jinak nevyhledávám. I když jsem z filmu věděla, jak vše dopadne, nemohla jsem se od čtení odtrhnout a to si myslím, že je základ pro dobrou knihu, pokud čtenář zná děj a přesto hltá každou stránku.

16.09.2014 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Uf, tento díl mi tedy dal zabrat. Ze začátku vzhledem k množství nových postav jsem se spíše těšila na kapitoly s našimi "starými známými". Nevím, čím to bylo, nejspíše asi tím, že jsem pak měla kratší "odstávku" a nemohla jsem s posledními cca 200 stránkami hnout. Asi jsem už přetrůnovaná :o) .... pustím se do jiné knížky, odpočinu si, ale pak každopádně hurá na Tanec s draky. Nemohu si přeci nechat ujít, jakým směrem se dál příběh bude vyvíjet.

13.09.2014 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Jak již tady zaznělo, i pro mne zatím nejpovedenější kniha ze série.
Od začátku do konce mne děj bavil, bylo tam plno zvratů, některé kapitoly neuvěřitelně povedené, rudá svatba dokonalá, nevěděla jsem koho bude a jaká bude. Čekala jsem někoho jiného :) , ale to se mi také splnilo. Konec byl velice napínavý až do poslední stránky.
Nejde jinak než dát za pět hvězdiček a doufat, že další díl se mi bude také číst tak skvěle.

19.08.2014 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Velice dobré pokračování. Ze začátku mi přišel děj dost roztahaný, ale pak to začalo být zajímavé.
Fandíl všem postavám, pokud se vžiji do každého z nich, je pravda, že každý hraje sám za sebe, svoji "hru o trůn"... tedy fandím vlastně skoro všem - mimo Joffreyho (prostě zmetek) .
A co dál číst?? No přece pokračování.

11.07.2014 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Výborná kniha, o které už toho bylo řečeno mnoho a nechci se opakovat.
Jedná se poměrně o "návykové" čtení, je pravda, že některé dějové linie, popř. přímo celé kapitoly by mohly být z knihy vynechány a možná na celkovém ději by to nic neubralo... třeba najdu souvislost ještě v dalších dílech.
Vzhledem k rozsáhlosti jsem se ztrácela mezi jednotlivými postavami, Ty vedlejší, abych řekla pravdu mi splývaly velkou část knihy. Ono přeci jen "pouhých" 850 stránek jen prvního dílo není pro každého...a některé to asi i odradí, protože je jasné, že se autor rozepíše do detailů.
Každopádně jsem neodolala a pustím se do druhého dílu... uvidím a doufám, že to bude opět za pět hvězdiček.

08.06.2014 5 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Jak už psala Neri, dojem mi trochu zkazil fakt, že korespondence byla psaná v jednotném tónu. Kdyby autorka zkusila každou postavu rozlišit i způsobem psaní, bylo by knížka naprosto dokonalá.
Příběh se mi moc líbil, dokonce jsem si hned našla na mapách ostrov Skye a zkoumala, jak daleko je to do Edinburghemu a do Londýna :)
(Na začátku knihy je uveden chybně datum - str. 16 - 8.června 1949 - mělo tam být dle mého úsudku rok 1940)
Pokud máte romantickou duši a rádi čtete dopisy, tak si knížku určitě nenechte ujít.

17.05.2014 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Jak tady již několikrát zaznělo, také jsem srovnávala s knihou od J. Moyes- Než jsem tě poznala.

Srovnání :
Hvězdy nám nepřály x Než jsem tě poznala
Kniha pro náctileté x Kniha pro dospělé (preferuji pro dospělé vzhledem k mému věku)
Vzhledem k věku Hazel a Augusta nepravděpodobné úvahy x Reálnější přemýšlení postav
Posledních cca 20 stránek mi už přišlo natahování příběhu x Zakončení tak, jak mělo být - neroztahané
Bez pláče, ani jeden mi nezasáhl srdce x Plakala jsem, Louisa a Will mi byli mnohem blíže
3 hvězdičky x 5 hvězdiček + doporučení

Závěr : pokud je Váš věk do 16 let, přečtěte si Hvězdy nám nepřály, pokud jste starší, rozhodně si vyberte Než jsem tě poznala - nebo si přečtěte oboje a srovnávejte jako já :o)

10.05.2014 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Výborný film a ještě lepší kniha. Líbilo se mi členění na jednotlivé části, jak sám autor píše, především proto, že mají své vlastní menší "finále" (pozn. nenakoukla jsem nakonec, asi proto, že jsem věděla, jak vše skončí )
Kniha je velice čtivá, má perfektní děj, nikde nejsou hluché pasáže o ničem, dokonce se mi zde i líbilo prolínání současnosti z Georgia Pines a minulosti z Cold Mountain.
"Ach, Bože- je Zelená Míle tak dlouhá" .... věřím, že je někdy opravdu těžké dojít na její konec.
Doporučuji k přečtení a zamyšlení.

07.05.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Před začátkem čtení jsem viděla film, který bych označila jediným slovem "psycho" .
Ke knize jsem se dostala díky velkému hodnocení v žebříčku knih.
Abych řekla pravdu, není to můj šálek čaje ani kávy... film jsem měla co dělat dokoukat do konce (s komentářem, že na tohle se snad nebudu dívat).
Kniha byla lepší, i když v některých chvílích mi vůbec nebavila. Bylo pro mne obtížné se neztrácet v textu.
To, čemu dávám tři hvězdičky je vlastně nápad + věta "Velký bratr Tě sleduje".

01.05.2014 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Výborná kniha, stejně dobrá jako "Než jsem tě poznala".
Můj zážitek byl umocněn v tomto případě vlastní zkušeností (v některých částech knihy se mi vybavovali vlastní vzpomínky a myslela jsem, že knihu odložím jako nedočtenou). Neuvěřitelně se mi zalíbil závěr, přiznám se, že jsem jej nečekala. Doporučuji si přečíst.

Citace z knihy : str. 455
"Jeden moudrý člověk mi jednou řekl, že psané slovo je nebezpečné, protože nikdy není záruka, že ostatní budou číst vaše slova ve stejném duchu, v jakém byla napsána. Takže to napíši jasně, Mrzí mi to. Strašně mě to mrzí. Odpusť mi. Dej vědět, jestli bych ještě mohla udělat cokoli, abys na mě změnil názor. Žena muži, v dopise"

26.04.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Co o této knize ještě napsat, abych jsem se neopakovala?
Stačí jediné : buď mohu číst nebo plakat...
Tak moc jsem si přála jiný konec, tak moc jsem v něm doufala a říkala si, že třeba ten můj "výtisk" bude jiný než ostatní. Bohužel zázraky se nedějí.

17.04.2014 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Skvělá kniha, poutavý příběh, pro mne lepší než film, ve kterém jsem občas nevěděla, která bije... je škoda, že ve filmové verzi nebyla babička Líba.
Doporučuji si přečíst.

13.04.2014 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Ze začátku knihy jsem byla poměrně v rozpacích, co mi na ní tak zaujalo, že jsem se pustila do přečtení (že by obal, který se fakt povedl??) . Po prvních 100 stránkách jsem si myslela, že do konce nemohu dojít... Vše se však otočilo, když se završovala první část.. najednou vše mi dávalo smysl, i pro mne v tu chvíli nezáživné čtení kolem, které jsem brala jen jako omáčku, nastavování stránek.
Druhá část se četla sama - hodnotím z hlediska "ženy" to, co jsem chtěla číst :o) (pro mne jako náhrada za postavu Andrewa, který mi zklamal ve svém přístupu k Marii)
Třetí část... úryvek od Brama Stokera - Dracula ... hned mi to seplo (jen tak mimochodem, skvělá kniha) a stránky jsem už jen hltala do té poslední.
Hodnotím velice kladně, určitě stojí za přečtení, jen to chce této knize přijít na chuť.

09.04.2014 4 z 5