AndreaD AndreaD komentáře u knih

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nakoľko som sa ku knižke dostala ako "slepé kura k zrnu", dostala som ju ako tip od kamaráta z databázy. Keďže som netušila do čoho idem, nemala som žiadne očakávania. Najprv som sa strácala v prepletených dejových líniách troch hlavných predstaviteľov tejto fantasy. Zo začiatku mi tiež vadili nočné obludy "jadrnci" a divný spôsob života ľudí, ktorí sa musia celý život pasovať so skutočnosťou, či majú dostatočne zabezpečené "o-chrany" proti netvorom, ktorí len čakali na slabé miesto, aby sa nakŕmili ich telami. Nevedela by som si ani len predstaviť, že niekto dokáže prespať takúto noc, nie to ešte trpieť takto po celý život. Myslím si, že každý čitateľ si nájde toho svojho favorita z troch postáv - Rojera, Leeshi, či Arlena, ale ja som sa pristihla pri tom, že v každej z nich som našla niečo, čo ma priťahovalo bližšie ku knižke, k predtuche, že osudy týchto postáv sú si v niečom zásadnom podobné. Predpokladala som, že sa ich osud nejakým spôsobom prepletie, ale nevedela som kedy a ako...a práve to ma držalo v napätí. Stránku po stránke som mala dojem akoby autor dozrieval spolu s postavami....V knižke mi možno trochu chýbalo vysvetlenie doby pred "jadrncami", zmysel ich existencie a možno by som vytkla rýchly "prerod" z Arlena v púšti, jeho prvej kerky na ruke.....a zrazu skok o sedem rokov k neohrozenému tetovanému bojovníkovi, ktoré autor zhrnul turbo rýchlosťou do pár stránok. Odhliadnuc od týchto detailov ma knižka vcelku dostala, som zvedavá na pokračovanie a myslím, že nielen čitatelia fantasy, ale najmä adventuristi by si ju mali prečítať.
((*Dúfam Ľuboško, že si plánuješ kúpiť ďalšie diely a ja sa potom popri tebe "zveziem" fantasy svetom opäť :-)* ))

05.04.2015 4 z 5

Naprieč vesmírom Naprieč vesmírom Beth Revis

Jaj, jaj, jaj...knižočka veeeľmi zmätočná, nestotožnila som sa s hlavnými postavami, čakala som nejakú lásku, aspoň obal a úvod tomu napovedal...ale nekonalo sa. Akcia začala asi 30 strán ku koncu. Nevedela som si predstaviť ani celú vesmírnu loď, najmä jej veľkosť, keď si zoberiem, že mimo barakov - kdesi boli dlhé lány polí, ktoré obrábali "straváci". Ako mohli také niečo pestovať, keď ani nemali slnko, nemali nebo, samotná loď mala 3-4 poschodia a plno neprebádaných oblastí, ktoré Najstarší Staršiemu zatajil....Celá ruja, inhibítory, starí ľudia, ktorí slúžia ako hnojivo, keď z nich odoberú krv a DNA...Jeden veľký výplod zvláštnej fantázie mladej autorky, ktorá sa pokúsila o sci-fi, ale myslím, že tým iba uráža skutočne prepracované diela tohto žánru. Jediný moment, ktorý mnou pohol bola láska maliara, ktorý sa dobrovoľne z lode vystrelil, aby mohol byť so svojou zosnulou frajerkou. Betka z USA by sa možno mala nad sebou zamyslieť, ubrať zo svojho ega a skúsiť nejakú inú prácu, ktorou by tešila spoločnosť, lebo písanie kníh to určite nebude.

17.02.2015 odpad!

Otroci ze Sokora Otroci ze Sokora John Flanagan

No, takže čerstvo dočítané voľné pokračovanie ságy Bratstva. Volavky v starej zostave s jedným milým prišelcom na palube, ktorý im prevetrá nervy, sa vyberú vystriedať skandijskú stráž z araluenského územia, ktorú podľa dohody uzavrel ešte Will Dohoda z HU. To, že služba nebude jednotvárna sa dalo očakávať, nakoľko im pribudne ďalší nečakaný nepriateľ z vlastných radov. Ak niekto čakal prepletenie s hraničiarskym zborom, tak nebol ďaleko od pravdy. Nakoľko sa zdal trochu rozvláčnený dej na začiatku, možno preto, lebo JF opisuje bežný život v Hallasholme a "akcia" prichádza až cca pri 120tej strane, dávam o jednu hviezdičku menej. Ale to samozrejme dej knižky hravo dobehne, záleží na názore. Tak, už len počkať na 5tu časť, nakoľko už bola avízovaná....:-)

24.09.2014 4 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

Čo k tomu dodať? Až mi je smutno, že to skončilo, normálne mám problém sa vrátiť "na zem", odpútať sa od neustáleho boja o holý život, až človeka bolel žalúdok ako to všetko dopadne. Oba predošlé diely som zhltla rovnako ako tento posledný, Flanagan nepoľavuje, stále udržuje čitateľa v strehu a rovnako nemám pocit, že by niektoré pasáže umelo naťahoval. Veľmi ma ale potešilo, že sa v nich objavil Erak, moja obľúbená postavička z HU, dej sa odohráva v Hallasholme, mestečku toť za humnami Araluenu a čiastočne sa spomol aj hraničiarsky zbor, no uvidíme, koniec naznačoval všeličo.....

Nájezdníci Nájezdníci John Flanagan

V prvom diele chlapci bojovali, cvičili a trénovali. Osudný omyl z nich spraví vydedencov a chtiac-nechtiac musia svoje schopnosti dokázať nielen na cvičisku, ale priamo za ne pykať v boji so skutočným nepriateľom. Veľmi rýchlo sa musia naučiť spolupracovať, naučiť sa zodpovednosti a súdržnosti a spoznať silu priateľstva v najťažších obdobiach ich strastiplnej cesty. Flanagan má schopnosť vtiahnuť čitateľa do deja neskutočným spôsobom. S Halom človek dýcha, naťahuje tetivu na Drtiči, skasáva plachtu s Ulfom aj Vulfom (alebo opačne, aby sa nehádali :-) bojuje s pirátmi...knižka je napínavá od začiatku do konca. Vrelo odporúčam.

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Veľmi vydarená knižka, opäť Flanagan nesklamal. Rovnako ako jeho Hr. učeň, aj táto "zatiaľ" trilógia je určená pre mládež, ale tak ako učňa sme prelúskali všetci v rodine, tak aj po tejto knižke som paradoxne siahla ešte skôr ako syn, takže si myslím, že osloví aj staršiu generáciu, ktorá je hladná po dobrodružstve. Príbeh škandinávskych chlapcov, tínedžerov bojujúcich o svoje miesto "na zemi"...o pozíciu medzi súkmeňovcami. Opäť víťazí odhodlanie, vernosť, priateľstvo, schopnosť pomôcť slabšiemu v núdzi a správne sa rozhodnúť v každej zapeklitej situácii. Mladý, nenápadný a skromný Hal má všetky vlastnosti správneho vodcu, napriek tomu, že je považovaný skôr za outsidera a o túto pozíciu nikdy neusiloval a teda ani sám netušil čo sa v ňom skrýva. Až osudný omyl zavedie Hala a jeho družstvo Volaviek na miesta, kde budú musieť siahnuť na dno svojich síl a dobrodružstvo už na seba nenechá dlho čakať.

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa sa knižky zhostila veľmi sľubne, pomixovala charaktery, ich minulosť a nechala nás tápať až do konca, kto je páchateľom medzi množstvom zamestnancov a miestnych. Posledných 50 strán bolo naozaj napínavých a koniec famózny. Veľmi sa mi páčil nadhľad právničky a humor jej priateľa Matthewa. Mne ako laikovi sa ale zdalo trochu čudné, že advokátka má právo každého dookola spovedať sťa člen policajného zboru a nikto jej informácie neodmietne poskytnúť....Naozaj zvláštne, predpokladám, že asi len na Islande. Jediná vec, ktorá skazila môj celkový dojem je tá, že vydavateľstvo Columbus a najmä pani prekladateľka by si mali opäť naštudovať spisovnú slovenčinu, lebo som našla cca na 20 stranách fatálne chyby, ktoré udrú do oka každému. Inak musím konštatovať, že som bola s príbehom aj zápletkou naozaj spokojná a Yrsu ešte vyhľadám.

01.06.2014 3 z 5

Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Antónia Mačingová

Nakoľko má každý z nás iný organizmus, je naozaj otázne na koho to ako pôsobí. Ja som veľký skeptik a preto som brala túto knižku s rezervou. Rozhodla som sa preto detox vyskúšať na vlastnej koži. Najprv som bola 3 dni nafúknutá ako balón a mala som fakt chuť to vzdať. Na štvrtý deň prišlo odľahčenie a od toho dňa som bola ako vymenená. Ak nemá niekto v sebe sebazaprenie, tak nech po knižke ani nesiaha. Ja som schudla z detoxu "len 2 kg", ale v páse cca 7 cm. Môžem teda aj zo skúsenosti povedať, že to nie je typ rýchleho chudnutia a drastických diét. Strieda sa aj sladké, aj slané. Určite si v jedálničku nájdete pokrmy, ktoré budete používať aj mimo detox. Nemyslím si, že Mačingová nemá pravdu. Minimálne sa budete cítiť uvoľnenejšia, ľahšia, akoby Vám "svitlo v hlave", plná energie. Dodnes z tejto knižky čerpám, stravovanie podľa krvných skupín je ako ušité na môj citlivý žalúdok a aj keď niekedy zhreším, tak moje telo už reaguje odlišne ako keď bolo toxikované dlhodobo. Podľa mňa je to oveľa zdravšie ako drastické diéty. Knižka je napísaná zrozumiteľne, autorka nenásilne vysvetľuje svoje skúsenosti a tiež skúsenosti iných žien s touto diétou, dopľňa ju obrázkami. Myslím, že to je jedna z alternatív ako uľaviť svojmu organizmu.

28.05.2014 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Pre mňa veľké prekvapenie. Moja prvotina od tohto fantastu. Autor ma svojím opisom postáv, znalosťou historických reálií priam nadchol. Postavy veľmi sympatické, podvedome cítite, že je v nich hlboko zakorenené aj dobro, ktoré pre krutý svet len sťažka odhaľujú; rovnako prostredie aj dejová línia. Juraj sa nevyhol staroslovenčine aj jej slovným skvostom ako: zgiaviť, rozďavené, prýštiť, skydnúť, zúpnel, zopäl, brýzgať, odkväcol, opáľal sa, žuchol, rozčesnúť...., ktoré dnešná amerikanyzmami presýtená mládež ťažko "schrúme". Kamoška Mirena, priateľ z Navu vĺčik, či samotný Rogan na "vandrovke" si v batôžku nesú svoju minulosť a vrhajú sa ozlomkrky do tajomnej budúcnosti opradenej dávnymi bohmi ako Morena, Perun, Parom a neváhajú pri tom znetvoriť pár besov či decapitovať bandu Krvavých psov.

27.05.2014 5 z 5

Čierny tulipán Čierny tulipán Alexandre Dumas, st.

Tak toto bol naozaj debakel...Neviem, či to bolo prekladom do slovenčiny, alebo nebodaj lenivým perom tak ospevovaného autora, že som sa pri čítaní knihy naozaj ošívala tak, že by som hádam radšej išla aj žehliť prádlo, alebo kopať zemiaky, len nech už táto kniha skončí. Moju pozornosť si urdžala snáď iba na prvých 20tich stránkach, kedy došlo k masakru bratov. Historické romány mám rada, ale toto bol nejaký zhluk pestovateľských ambícií muža, dej vláčny, takpovediac o ničom. Bez korenia a bez farby. Veľký skok do prázdna, oproti mne zbožňovanému Grófovi Monte-Christo.

27.05.2014 1 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Nie je možné porovnávanie s ostatnými dielami, nakoľko Eragon bolo mláďa neskúsené, všetko okolo neho bolo nové a tajomné, mláďa v Eldestovi vyrástlo a učilo sa, spoznávalo okolitý svet, v Brisingrovi svoje vedomosti ešte zlepšil, nakoľko bol konfrontovaný so zlom sveta a v Inheritance svoje nadobudnuté skúsenosti naplno využil a svoju púť zavŕšil.... Musím skloniť poklonu tak mladému autorovi, čítala som pár zaujímavých brakov od starších autorov a ani svojimi dlhoročnými pisateľskými skúsenosťami nedokázali moju myseľ zamestnať natoľko, ako tento šikovný sopliak, kvôli ktorému som sa poriadne nevedela sústrediť ani v práci, lebo som rozmýšľala nad problémami v Algaezii a tešila sa ako na prvé rande, kedy konečne prídem domov a knižku opäť chytím do rúk a ponorím sa do sveta kde lietam na drakovi a žijem v nádhernej krajine Elfov.....Za tento pocit ti ďakujem.

26.05.2014 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Dlho som sa bránila napísaniu komentáru k poslednej knižke Okazu, lebo autora nechcem uraziť, ale jednoznačne vo mne táto knižka nezanechala taký pocit ako prvé 2. Niekto tu píše o tom ako Paolini v písaní dozrel, mne sa zase zdá, že chcel skôr udržať určitú masívnu väzbu, aby to nebolo pod 500 strán, lebo táto knižka sa mi zdala neskutočne rozťahaná a navyše som už takmer od polovice cítila pichanie kdesi v kostiach, že aj speje ku koncu, ku ktorému pravdepodobne nemilosrdne aj dospieť musela. Neviem či som čakala nejaký happyend ako z červenej knižnice, ale určite nie to, že Eragon skysne kdesi v pustine s drakmi opustený celým okolitým svetom a ľuďmi na ktorých mu záležalo....

26.05.2014 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Mala som jedno šťastie, že som čítala Eragona pred uvedením filmovej podoby. Nikdy by ma film nepresvedčil, aby som si knihu prečítala. Dokonca som časom zistila, že vlastne film "strbúľal" dokopy všetky 3 knihy a aj tak nedospel ku koncu, ktorý je v tretej knihe. Knižka sa číta veľmi ľahko, má svižný dej, ste v napätí ako sa vyvinie vzťah Eragona a Safiry, či odhalí tajomstvá svojho pôvodu, čo sa od neho očakáva v budúcnosti so schopňosťami, ktoré získal. Táto knižka vlastne odštartovala moju fantasy ságu, ale zároveň bola aj merítkom, podľa ktorého fantasy posudzujem. Navyše sa mi veľmi pozdávalo, že to píše mladý autor. Klobúk dole.

22.05.2014 5 z 5

Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Skvost medzi historickými románmi. Nemilosrdné, trpké, vťahujúce. Pozor ale na výber filmovej podoby...

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Výborná kniha, trpkosmutný príbeh "malého" vysokosebavedomého hodejegerna, ktorý zo zdanlivo prepichového života vletí hlavou rovno do ho....... O prchavosti šťastia a následnom boji o holý život. Náhodou sa mi podarilo zhliadnuť aj rovnomennú filmovú podobu (odporúčam) a musím konštatovať, že Axel Hennie ani nemohol byť vernejším Rogerom. Nikdy nezabudnem na kadibudku a zbesilý únik na traktore s napichnutým psom.....

Pasca v Himalájach Pasca v Himalájach Leslie L. Lawrence

Lawrence je asi málo známy autor, som prekvapená, že ho milovníci záhad, dobrodružstva a orientalisti nepoznajú. Dokáže spojiť všetky prvky napätia, prekvapivých zvratov, hravej fantázie a originálneho humoru. Dej takmer všetkých jeho kníh je zasadený do prostredia Nepálu, Himalájí, kde mieri aj početná expedícia, aby objasnila záhady lamaistických mníchov.

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Nemyslím si, že knižka je určená len násťročným...skôr tým, ktorí majú radi dobrodružstvo s prvkami fantasy. Nechápme to tak, že po oblohe nám lietajú draky, ale príbeh učňa Willa je zasadený do vymysleného fantasy prostredia. Flanagan má dar osloviť aj starších svojou neskutočnou vyjadrovacou schopnosťou a umením vtiahnuť čitateľa do deja. S Willom som bojovala, plakala, trápila sa, tešila aj bála. Vedela som si predstaviť každú piaď zeme po ktorej chodil, poznám ako z obrázku každého jeho protivníka, či priateľa a ich dobré a zlé vlastnosti. "Vot" autorovo umenie, ktoré si neskutočne cením, má zásluhu na tom, že knižky z fantasy sveta už neposúvam len svojim deťom, ale som ich vďačným "konzumentom".

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Jedna z mojich prvých "vážnych" kníh, ktoré sa mojim životom mihli asi v 15ke. Už film bol veľmi zaujímavý, nie to ešte knižka. Napriek drsnému námetu bol opis postáv aj celého príbehu majstrovským dielom.

Kamenár Kamenár Camilla Läckberg

Moja prvotina od Kamilky, ale musím povedať, že vydarená. Ženský rukopis je cítiť na rozoberaní problémov v rodinách, ženských predstaviteľkách, ich chápanie rodinných problémov. Mladým čitateľom tieto rodinné "vsuvky" nič nepovedia, resp. ich môžu dokonca nudiť, ale tak nad 35+ by som povedala, že sa v niektorom probléme človek aj dokáže nájsť, prípadne ho pozná zo svojho blízkeho okolia. Mne to pomohlo nasať komplikovanú psychologizáciu samotných postáv, aktérov jednotlivých rodín, prepojenie minulosti s prítomnosťou a pochopenie ich konania. Celá knižka sa nesie v jemne depresívnom duchu. Počnúc počasím až po osudy obetí a rodín v mestečku. Možno by som čakala, že prozreteľnosť bude k hl. páchateľom krutejšia, aspoň podľa môjho subjektívneho pohľadu, ale to je vyslovene len pocit...Ako sme ale zvyknutí, nie vždy sa všetko v knihách končí podľa našich predstáv. Navyše, ak by to bolo predvídateľné, tak by sme to určite nečítali.

19.05.2014

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Po 120 dňoch určite nesiahajte, pokiaľ si chcete pri knižke oddýchnuť. Odporučila by som ju pre čitateľov, ktorí chcú prerušiť tabu, skôr zo zvedavosti rozšíriť isté poznatky o sexuálnych deviáciách, praktikách vykonávaných v minulosti. Knižka je písaná formou denníkov, ktoré bez okolkov spísali, zaznamenali rôzni aktéri bakchanálií konajúcich sa v jednom ukrytom zámočku, sídle v ktorom boli plnené sexuálne túžby a rozvíjaný sadizmus zvrhlíkov túžiacich po tomto druhu "zábavy", často aj proti vôli obete. Knižka sa neštíti opísať akúkoľvek úchylku kvetnatým spôsobom, preto nie je určená citlivým povahám.

13.05.2014 4 z 5