Pasca v Himalájach

Pasca v Himalájach https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135413/pasca-v-himalajach-135413.jpg 4 9 4

Opäť sa v knihe stretávame s Leslie L. Lawrencom, bilológom a dobrodruhom v jednej osobe. Tento raz bol prizvaný na vedeckú expedíciu do zasnežených, záhadami opradených Himalájí, lenže - ako ináč - od začiatku pôsobí celá výprava veľmi podozrivým dojmom. Predovšetkým jej organizátor, záhadný pán Thompson, ktorého nikto nikdy nevidel, prizval na účasť v expedícii dosť zvláštnu zmes odborníkov. Taký paleontológ alebo orientológ nepôsobí v himalájskej oblasti výnimočne, ale entomológ či človek skúmajúci papagáje, to je už trošku tvrdší oriešok. Nehovoriac o tom, že nikto z výpravy vlastne nevie, prečo a za akým účelom bol pozvaný. Preto sa medzi jednotlivými členmi začína šíriť nepokoj, ústiaci do roztržiek. Nuž a ako to už býva zvykom, najväčší úder prichádza v podobe vraždy jedného z vedcov. A podľa všetkého spáchanej rituálnym predmetom. Samozrejme, že hlavného neoficiálneho vyšetrovania sa ujíma sám Leslie L. Lawrence, opäť vybavený vernou tridsať osmičkou značky Smith & Wesson a ploskačkou whisky. Na vnútro lebky mu udierajú zatiaľ nezodpovedateľné a nepochopiteľné otázky: Kto vraždí a prečo? Kto je Thompson? Kde je? Kedy sa objaví? Čo má za lubom? Ako sa odtiaľto dostaneme? Ako udržať morálku medzi vystrašenými vedcami? Na čo je medzi nami nepálsky policajt, keď jeho povolanie je založené na chytaní narkomafií? Otázok je ešte veľa, ale tie sa spolu s odpoveďami dozviete priamo z knihy, takže ich nebudem prezrádzať. Poviem vám len toľko, že záver je nadmieru prekvapivý. Tak to má byť. Spolu s členmi výpravi sa na stránkach knihy vypravíte medzi budhistických mníchov a aspoň trochu spoznáte ich život a zvyky. Pri tomto putovaní sa budete báť a smiať zároveň, pretože ohromné nadanie autora Pasce v Himalájach v sebe zahŕňa schopnosť písať akýmkoľvek spôsobom. Raz privedie čitateľa k nervóznemu podupkávaniu nohou, inokedy dokáže človeka takmer doraziť absolútnym odpisom v podobe svojho svojského humoru. Či je to už tak alebo onak, Pasca v Himalájach je určite hodná miesta vo vašich knižniciach. Ako píšem dolu v zhrnutí: kto raz otvorí túto knihu, viac ju už nezavrie. To môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.... celý text

martin_aston
04.09.2021 4 z 5

Moja prvá kniha od autora. Ak by tam neboli ľahko erotické scény, dala by sa považovať za knihu pre mládež (aspoň v dobe, keď som do kategórie mládež spadal ja :D), nie nepodobná kníhám zo sérií Stopy či KOD.
Dej je svižný, záhady sa kopia, vynikajúco opísané prostredie Himalájí robí knihu vysoko atraktívnou. Za mňa kvalitné 4 hviezdy.

1972Sixo
30.03.2020 4 z 5

Príbeh je v podstate rozdelený do dvoch častí. V prvej putujeme chladnými Himalajami do kláštora. Cesta je plná nebezpečenstva a záhadných vrážd. Od polovice knihy sa príbeh vystupňuje v kláštore plnom mníchov, kde dôjde aj na krvavé a prekvapivo rozuzlené finále. Jednoduchá obsahová skladba (ako z pera Karla Maya) s nepriestrelným a odvážnym dobrodruhom v prvej osobe, na ceste za odhalením tajomstva nielen vrážd.

Marian27
27.10.2014 5 z 5

Jedna z najlepsich knih od pana Lawrenca. Cital som kedysi davno a znova pred par rokmi. Super citanie s vynikajucou atmosferou. Co ma najviac tesi je, ze autor mi tuto knizku podpisal ked som sa s nim osobne stretol na jeho autogramiade pred dvoma rokmi:).

AndreaD
19.05.2014 5 z 5

Lawrence je asi málo známy autor, som prekvapená, že ho milovníci záhad, dobrodružstva a orientalisti nepoznajú. Dokáže spojiť všetky prvky napätia, prekvapivých zvratov, hravej fantázie a originálneho humoru. Dej takmer všetkých jeho kníh je zasadený do prostredia Nepálu, Himalájí, kde mieri aj početná expedícia, aby objasnila záhady lamaistických mníchov.

Leslie L. Lawrence
maďarská, 1939