amejzlík amejzlík komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je úžasný humoristický román. Je to kniha, kterou bych si opravdu přála u maturity vytáhnout. Moc jsem si užívala situace do kterých, Saturnin postavy dostával. Smála jsem se na celé kolo. Téměř na každé straně. Zatím nejlepší humoristický román, jaký jsem četla. Hodně oceňuji také volbu jazyka. Tohle už se v moc knihách dnes nevidí.

28.08.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Smekám před paní Tučkovou, že byla schopna něco tak velikého napsat a pustit se do takové ohromné badatelské práce. Fakta jsem i ověřovala. Některé věci byly přibarvené - jedná se o historický román - nikoliv odbornou publikaci. (Odborné knihy jsou mnohdy psány jazykem, který je pro toho, koho historie tolik nebaví velmi náročný) Na to ovšem autorka upozorňuje hned v úvodu. Obohacující dílo pro laika i začínajícího historika, který se chce vzdělat v dějinách české církve za totality. Postavy byly skvěle vykreslené a každá mě něčím zaujala. To jak se postupně odkrývala jejich minulost bylo opravdu fascinující. Do knihy jsem byla velmi hluboce ponořená. Čekala jsem ovšem, že ve mě zanechá pocit jakési prázdnoty -nebylo tomu tak, přišel pocit úlevy a klidu protože, věřím tomu, co mi kdysi řekl jeden skvělý kněz: Církev je společenství hříšníků.

A soudit nespravedlnost má právo jen Ten, který byl a Ten, který bude, Ten, který navěky je…

Mnoho lidí zde píše, že by chtělo škrtat a zkracovat nějaké historické pasáže. Myslím, že pro autorku není ten děj až tolik podstatný a spíše se snaží popularizovat historická témata, která nejsou tolik známa. Má vystudovaný doktorát na FFUK. Takže příběh je pro ni tou méně podstatnou linkou

15.02.2023 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Geniálně napsaný příběh o tom, jak válka dokáže zničit životy mladých obyčejných kluků. Jak se stanou z dvacetiletých hochů náhle a rychle zkušení a sarkastičtí starci, kteří už ani nepočítají s tím že se možná jednoho dne vrátí zpět do normálního života.

10.08.2019 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marek Eben je za všech okolnosti taktní a má smysl pro humor, který je mi hodně blízký. U krátkých a milých fejetonů jsem se nasmála opravdu požehnaně.

16.06.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha Christie je naprosto skvělou spisovatelkou detektivních románů. Vždy když dočtu nějaké její dílo zírám s otevřenou pusou. Vše má naprosto dokonale promyšleno a nejasnosti se vždy vysvětlí.

17.03.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu mám velmi ráda díky paní učitelce, která vedla literární klub, do něhož jsem chodila na základní škole. Velmi ráda jsem si jí připomněla znovu. Poselství, které knížka v sobě má je obrovské. To lze pochopit až, když máte dětství za sebou. Knížka má obrovskou moc - vrátí vás do něj. Citáty z knihy jsou nesmrtelné. Na konci jsem si i poplakala.

08.01.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nádherná knížka založená na reálných psích osudech. Je v ní překrásně ukázáno jak silná, věrná a čistá je láska psů k lidem.

01.11.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh o pokoře, lidskosti a lásce k přírodě. Kniha ve mně vyvolávala zvláštní klid. Muž se i v těžkých dobách na nic neohlížel a byl ponořen ve svém světě.

06.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knihy, kde se protagonista ocitne v koncentračním táboře se stávají jakýmsi ,,trendem.” Líbil se mi začátek knihy, který byl neskutečně idylický a krásný. Ovšem i na začátku byly malinké střípky bolesti. Poté se bolest začala zvolna stupňovat a neskončila bohužel ani poté, co se hlavní hrdinka dostala ven z koncentračního tábora. Osud Zuzany mě celkově velmi rozesmutnil.

18.06.2021 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Úchvatná kniha. Egypťan Sinuhet vypráví svůj fascinující příběh naprosto klidně s odstupem, smířen se svým životem a zklamán z vládců… Ohromně jsem si užívala popis starého Egypta, politiky v tehdejší době i všechna Sinuhetova četná a napínavá dobrodružství. Jazyk jímž je dílo napsáno je nádherný.

20.07.2022 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Jedna z nejkrásnějších českých básnických sbírek. Pamatuju si, že jsem některé básně uměla na základní škole zpaměti. Maminka vtáhne každého, kdo ji čte zpět do jeho dětských let. Během čtení jsem si říkala, že čas opravdu utíká jako bláznivý. Trochu se děsím jak mi bude, až si budu knížku znova číst ve stáří, když se mi chce nad verši plakat dojetím už teď.

24.05.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Je až neuvěřitelné, čeho všeho jsou lidé schopni. Jak mohou mocní takto krutě zacházet s nevinnými a bezbrannými lidmi a pak své činy popírat. Kniha ve mně zanechala velmi silný dojem, který jen tak nevymizí.

21.01.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Poslední kousek do seznamu k maturitě. Krásné pohádky s nezaměnitelným Werichovým stylem vyprávění. Možná mi trochu vadil levicový postoj pana Wericha, který byl z pohádek trochu cítit. Ale to se o něm ví. (Viz. filmy Pekařův císař, Císařův pekař, nebo Byl jednou jeden král) Ráda jsem si pohádky připomněla. Čítávala mi je jako malé babička. Pamatuju si i na kreslený seriál. Miluju pohádky a došlo mi že minimálně dvě jsou úplně stejné jako jejich filmové zpracování. Královna Koloběžka První a Tři veteráni. V hlavě mi během čtení hrály písničky z dílny Svěráka a Uhlíře. Které k nim pro mne už naprosto neodmyslitelně patří.

12.01.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tato detektivka byla hned po deseti malých černoušcích nejlepší co jsem od Agathy Christie četla. Poirot byl naprosto skvělý a prostředí velmi neobvyklé. Závěr byl opravdu nečekaný a oběti mi nebylo absolutně vůbec líto.

15.11.2018 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Od knih o Marii Kostkové a jejím zámeckém ansámblu očekávám jedno jediné- pořádné procvičení bránice a slzy smíchu. Což kniha splnila naprosto výjimečným a dokonalým způsobem. Nejvíce jsem se nasmála, když na Kostku přijelo ozbrojené komando a u zpovědi Marie III. Za mě to rozhodně není díl k zahození a s ukončením série jsem velice spokojená.

04.01.2023 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Knihu jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. Chápu autorovo rozhořčení nad tehdejší dobou a literaturou a je mi jasné že chtěl ukázat tu druhou stranu mince a sdělit čtenáři že, láska není vždy jen růžová a může přijít také zklamání. Protože jsem ještě žádné zklamání z lásky neprožila, nenechám si o ní kazit své iluze a dílo si přečtu až nějaké to rozčarování budu mít za sebou. Prožitek z díla mi ale zajistil jazyk, kterým bylo dílo napsáno.

03.04.2020 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

(SPOILER) Vyprávění bylo opravdu fascinující. Někdy mě mrazilo a taky jsem plakala. Tohle si člověk opravdu nevymyslí. To, že nejsou důkazy neznamená, že si paní Sosnarová vybájila horor se šťastným koncem. Některé komentáře pod mým se mi vůbec nelíbí. Žádní lidé nemají právo soudit osud jiného člověka…jak to skutečně bylo ví jen Pán Bůh a Věra Sosnarová sama…Stačí si přečíst dodatky na konci knihy.

17.09.2022 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

(SPOILER) Z románu mám rozporuplné pocity. Milan Kundera píše výborně. Stránky mi ubíhaly pod rukama jedna radost, kdykoliv jsem měla na knihu čas. Příběh autor prokládal různými filosofickými úvahami, pár mi jich připadalo skvělých a vypisovala jsem si je. S většinou z nich jsem ale nesouhlasila vůbec. Kunderův drsný cynismus mi k srdci nepřirostl. Tomášův a Sabinin pohled na oddělování lásky tělesné a duševní mne skličoval a nejvíce jsem souzněla s Terezou, které mi bylo celou knihu nesmírně líto...Z toho jak všechny postavy nakonec dopadly je mi velice těžko. V knize se objevuje mnoho různých témat a Kundera nechává čtenáře si vytvářet vlastni názory a domněnky jak postavy budou reagovat na různé situace. Řeší hodně téma kýče a kýč samotný je pro autora nejhorší zločin. Zkrátka témat, z nichž si čtenář může vybírat a filosofovat nad nimi je spousta.

20.03.2023 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Chtěla jsem poznat prostředí jiné církve, než té ve které se běžně pohybuji a jsem doma. Paní farářka Martina Viktorie je inteligentní a milá dáma. Povedlo se mi nahlédnout do jejího prožívání liturgického roku. Martina má rozumné názory a umí si užívat život, i když mi pár věcí jako katoličce nesedělo, protože moje pohledy na církev a svátosti jsou místy odlišné.

26.02.2023 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Naprosto úžasné osvěžení. Od každého dílu této série knih očekávám vždy řádný kopec humoru a ten se dostavil. Smála jsem se na celé kolo. Paní Tichá je skvělá. Těším se na pokračování. Autor rozjel zajímavou zápletku...

03.12.2020 5 z 5