Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Velmi silná kniha, která mi nedovolila se odpoutat a přestat číst, i když jsem se bála, co se proboha ještě dalšího stane. Jedna z knih, které mi zůstanou v paměti dlouho hlavně pro ten pocit, že válka je jistě strašná, ale to nejhorší v ní jsou lidé. A ti lidé tu zůstávají i po válce...
"Ne. Žádný argument Pukličtí nevyslyší. Nikdy už nebudou ochotni vyslyšet. Jen kolotočářskou melodii. Šíří se to napříč generacemi. Jako epidemie. Chvění před lynčem. ...je tu tak strašná atmosféra, paní doktorko, že už sem snad raději nikdy nejezděte."

15.07.2018 5 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Tolik temnoty na naštěstí celkem malém rozsahu! Kromě Johanky a paní Klamové samí sebestřední, vyšinutí umělci; pevně doufám, že se děj neopírá o skutečná pražská divadla, kritiky, herce a autory.
Fotky Evy Fuky jsou naopak velmi křehké a díky za ně, bez nich by to bylo ještě depresivnější čtení.
"Birgit, která rafinovaně týrala děti a myslela si, že je miluje, ... Jediná láska, kterou Birgit ve skutečném životě prožívala, byla láska k sobě samé. Byla to láska vášnivá. Kvůli ní byla schopná všeho."
"Snažit se být v lidské společnosti dobrým člověkem znamená denně vynakládat smrtelnou námahu."

14.07.2018 4 z 5

Velké vody Velké vody Arne Dahl (p)

Mám Dahlovské období. :) Taky mám volno, prší, a tak čtu a čtu. Možná jsem už trochu přešvédovaná, ale tenhle díl se mi taky líbil. MOŽNÝ SPOILER! Jen si jako máma dvou dětí nejsem úplně jistá, že bych dokázala vytěsnit tak naprosto, jako Kerstin. Co? Čtěte a uvidíte. :)

13.07.2018 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

To se tak chystám jet autem, mám to daleko a je celkem dost hic. Tak si vzpomenu, že jsem tu koutkem oka zahlídla, že je snad Hospoda jako audio a načtená zcela socialisticky zasloužilou soudružkou, a ono jo! :) Myslete si, co chcete, ale až na výhrady k "meryjelenové", jak ji Jiřina Švorcová vyslovuje, to nakonec nebylo tak špatný. Nebo že by ta cesta byla až tak nudná? ;-)

10.07.2018 3 z 5

Evropské blues Evropské blues Arne Dahl (p)

Tentokrát plný počet hvězd si kniha podle mě zaslouží, obraty mě vždycky překvapily, máloco jsem tušila předem a celá temnota byla víc než uvěřitelná.

10.07.2018 5 z 5

Cukrfree Cukrfree Janina Černá

Nejdřív klady, těmi jsou podle mě hlavně fotky a celkový vizuální dojem z knihy. Ale jinak, rozpaky, časté opakování nejen ingrediencí, ale bezmála celých receptů, jasně, chipsy jsou v podstatě z čehokoli, ale proč to tam opakovat. Za mě lepší průměr.

10.07.2018 3 z 5

Až na vrchol hory Až na vrchol hory Arne Dahl (p)

Klasická Dahlovka, všechno je dovedně propletené a tudíž zajímavé, i když v této knize se dalo odhadnout proč a někdy i kdo a co dělá. :)

08.07.2018 4 z 5

Soud Jejího Veličenstva Soud Jejího Veličenstva Leon Uris

Uris je můj oblíbený autor, knihu jsem četla jednou už dost dávno, před nejméně 20. lety, a velmi dobře jsem si pamatovala, oč v ní jde. Jak bych taky něco tak strašlivého, šíleného mohla zapomenout. Je to jistě velmi dobrá kniha, ale měla by mít na sobě nějaké varování pro citlivé lidi. Ach jo, teď se z toho zase budu měsíc vzpamatovávat.

02.07.2018 5 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Než budu knihu hodnotit, tak jen připomenu (nejen sobě), že je stará neuvěřitelných 160 let. Pak si myslím, že je třeba se podívat, jaké jiné knihy znám z téže doby... no a pak můžu říct, že je to skutečné značně neobvyklý počin. Je jasné, že za tak dlouhou dobu se styl psaní velmi změnil, ale i tak je to kniha, která - ač potřebuje k vstřebání čas a klid - bude mít své nezaměnitelné místo v mé mysli (a v knihovně taky).

02.07.2018 4 z 5

Hrad v Pyrenejích Hrad v Pyrenejích Jostein Gaarder

Knížka sice útlá, ale přesto se mi zdála delší, než by asi optimálně mohla být. Pod kůži se mi nezadřela. A tak pro mě pořád zůstává autorovou nejlepší knihou Sofiin svět.

02.07.2018 3 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

Hodnocení bych uvedla v knize zmiňovaným příslovím, že východ je východ a západ je západ. Kniha se mi jeví jako leccos, ale thriller určitě ne. A ano, je podivná. Nečte se právě snadno a některé věci, které jsou asi pro Číňany veselé, se mi zdály spíš smutné. Obálka je krásná. Ale kniha je prostě příliš divná a ulpívající na detailech, než aby se mi líbila.

24.06.2018 2 z 5

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

Čtivě napsaná a svižně plynoucí kniha, která postupně temní. Zhltla jsem ji za dva večery, závěr je napínavý bezmála do poslední stránky, hlavní postava uvěřitelná, zkrátka samé klady. :)

23.06.2018 4 z 5

Bůh není veliký Bůh není veliký Christopher Hitchens

Knihu jsem si nekoupila, abych s jejím autorem polemizovala, ale spíš proto, že s jeho názory povětšinou souhlasím. Jediné, s čím nesouhlasím zcela, je autorův názor, že Orwellova Farma zvířat "patří k nejpůvabnějším a nejpoučnějším bajkám moderní doby, o jejíž přečtení jsou muslimské děti ochuzeny". Ochuzeny jistě jsou, ale půvabnou bych tuto knihu teda nenazvala, spíš syrovým a děsivým obrazem diktatury a zvrácenosti zprvu (snad) pokrokové revoluce - pro mě jde o jasný obraz Sovětského svazu a komunismu vůbec.
Občas myslím, že autor směšuje jednání církví a náboženství jako takové, ale souhlasím s tím, že obojí lze oddělit jen stěží. Stejně jako autor (a Thomas Paine) myslím, že organizované náboženství přineslo a přináší mnohem víc zla než dobra. A i já jsem si při kontaktu s vírou kladla stejné otázky o tom, jak všemohoucí, spravedlivý a milující může být Bůh, když svět vypadá tak, jak vypadá, a že teda nejspíš některé z těch atributů Bůh nemá (a i to už tu bylo - mistr Eckhart).
Můžu říct, že jsem po přečtení ještě radši, že mám to štěstí žít v tak sekularizované společnosti, v jaké žiju.

17.06.2018 4 z 5

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Doposud jsem si myslela, že nejlepší knihou bratří Strugackých je Piknik u cesty. Ale teď si skoro myslím, že Město je lepší. Drsnější, temnější a víc filozofující. Pravda, před závěrem už šlo vlastně "jen" o soubor úvah, ale nijak mě to nerušilo ani nenudilo. Jen úplně nevím, zda zcela souzním s překladem "odsouzené" město, když podle mě je обречь znamená sice odsoudit, ale také předurčit. Takže za mě spíš Město předurčených? :)Když jsem knihu předávala dalšímu nedočkavému čtenáři, byla jsem tázána, o čem to je. Docela složitá otázka, co? :) Podle mě je to o tom, jestli nás někam utrpení posouvá. A když ano, tak kam? Co je vůbec život, který stojí za to žít? Odpovědi? Žádné, lituji...
1.dodatek: Napsal mi zprávu překladatel této knihy, pan Šindelář, jak je to s tím odsouzením a předurčením. A sice že existuje obraz ruského malíře Rericha, kde je město odsouzené k zániku ovinuté obřím hadem. A na tento obraz odkazuje název knihy. Když jsem o tom (při sekání zahrady) přemýšlela, došlo mi, že i Voroninovo domovské město bylo za války odsouzené. Takže předurčení v tom případě nepřichází v názvu do úvahy. I když pořád musím říct, že se mi líbí dvojvýznamové ruské slovo обречь a trochu lituji, že české má jen jeden význam. :)

14.06.2018 5 z 5

Dopis z Yorku Dopis z Yorku Tomáš Marný

Za mě naprosto nesnesitelná forma útržkovitého přeskakování, která jinak dobré knize hodně ubírá na čtivosti. Možná se to ke konci i zlepšilo, možná ne, nevím, protože jsem nedočetla.

10.06.2018 2 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Jedna z her, kterou bych ráda viděla v divadle. Silný, tragický a vášnivý příběh. A také vhled do situace ženy v mužském světě a důkaz toho, že teprve diskutovaná i zatracovaná "pilulka" - antikoncepce ženu úplně osvobodila. Jsem ráda, že před samotnou hrou je aspoň něco málo o hlavních postavách, protože se přiznám, že jsem o Kaprálové v podstatě nic moc nevěděla.

10.06.2018 4 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Tak to byla opravdická pecka! Je to jednak velmi vtipná kniha, ale potom jsem se zamyslela a řekla si, jak je kritické myšlení důležité... vždyť i já si myslela, jak jsou ti Němci...ehmm... zlí? ;-) Že by moji učitelé dějepisu byli spíš podučitelé? :) Celou knížku krásně vystihuje citát o (údajně) vařených vejcích z Velvar na Karlův most:
"Příběh o vejcích je pověstí kocourkovskou. Ty vznikají proto, že lidé odedávna touží mít svého černocha, aby vypadali bělejší, svého Žida, aby vyhlíželi árijštěji, a svůj Kocourkov, aby působili chytřeji."
Chce se mi dodat: A své utlačitele, aby vypadali čistě a nevinně. :)

07.06.2018 5 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Nejsem si úplně jistá, zda lze příběh o rozparovači označit za oddechovku, ale kdyby šlo, tak bych tak knihu označila. ;-) Čte se dobře, děj má spád a třebaže je předvídatelné, kdo je vrah, nenudila jsem se.

04.06.2018 3 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Nejen krásná grafická stránka, ale i velká imaginace. Pět hvězd si nechávám jen pro naprosté WOW knihy, ale myslím, že další díly by na ně mohly aspirovat. Těsím se na ně. :)

02.06.2018 4 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Nevím, čemu je to pocta, ale celý příběh až téměř do konce je tak snadno předvídatelný a upovídaný, že je nuda to číst. MOŽNÝ SPOILER!!! A když po dramatickém závěru (domnělém) stále není konec, tak už asi každý čtenář tuší, že rodinné prokletí bude nejspíš pokračovat i nadále. :-) Dala bych zase nejraději 2 a půl hvězdy, a to za dickensovskou náladu. Jen myslím, že když má na ni čtenář zálusk, může si spíš vytáhnout z knihovny rovnou zaprášeného Dickense. :)

02.06.2018 3 z 5