Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Josefína má do slečny Marplové dál, než z Brodu do Prahy. :) Vtipné a nápadité mi to taky moc nepřišlo, takže jsem dočetla hlavně proto, že jsem pořád doufala, že se to snad ještě spraví. Nespravilo. :) Nejvíc na knize oceňuji obálku, která je opravdu nápaditá.

30.05.2018 2 z 5

Náklaďáky Volvo Náklaďáky Volvo Erlend Loe

Tak si myslím (já, čtenářka této knížky), že si u náklaďáků autor trochu zchladil žáhu na kriticích, ale protože mě (čtenářku této knížky) u toho velmi dobře pobavil, nemám mu (autorovi této knížky) to za zlé vůbec a postupuje dál bez ztráty hvězdičky. :) Snad jen to, že pracuji ve školství, způsobilo, že se mi ten konec slohové práce zdá tak nějak useknutý. :-D

26.05.2018 4 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Pane jo, z toho by jeden skočil pod vlak... Oceňuji jazyk, za to ty dvě hvězdy, ale jinak docela autora lituji, když má tohle v hlavě. A hlavně, nějak ztrácím smysl toho všeho. Nezdráhám se říct, že mi to připadá jako exhibice, hlavně aby všechno bylo podivné a ještě poněkud úchylné. Přiznávám se, že mě dočtení stálo dost sil, pořád jsem doufala, že teď to přijde, ten vhled, proč. Nepřišlo vůbec nic, krom znechucení.

24.05.2018 2 z 5

Dívka v červeném kabátku Dívka v červeném kabátku Kate Hamer

Povedený vhled do života lidí vystavených extrémní situaci, jen si myslím, že osmiletá holčička by musela být hodně výjimečná, aby byly její úvahy takhle souvislé a logické. To je ale spíš pohled zpětně, při čtení mi to nijak nevadilo. SPOILER!!!!!! Uvítala bych informaci, co se stalo s "první" Mercy, to jediné mi na konci trochu chybělo.

22.05.2018 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Zábavné čtení na víkend, kniha nezklamala a splnila očekávání přímo bohatě. Některé scény mě hodně pobavily, např. Dopplerova účast na třídních schůzkách mě bavila hodně a představila jsem si, že bych měla odvahu tam vystoupit podobně a co by se pak asi dělo... :) A totem. :-) A následovník - pravičák. :-) Jsem zvědavá, co bude v dalším dílu.

20.05.2018 4 z 5

Seance a jiné povídky Seance a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

U několika autorů mám pocit, jako by to byli mí duchovní bratři a sestry, a Singer patří k nim. Povídky jsou místy podivné, místy temné a smutné, a hlavně velmi lidské. Vzpomněla jsem si při nich na Satana v Goraji,mou první knihu od Singera, a myslím, že je na čase si ji přečíst znovu. Koukám, že komentář nikde žádný, a ač pochybuji, že tím něco změním, tak knihu doporučuji všem, jimž čas plyne jinak, než by si přáli.

19.05.2018 5 z 5

Oko světa 2 Oko světa 2 Robert Jordan (p)

Ve druhém díle bych snad jen zkrátila společné putování Randa a Mata, které mi připadalo už trochu únavné, ale jinak se mi četl dobře. Je fakt, že téma, kdy skupina v podstatě klaďasů, která se občas rozdělí a pak zase shledá, kráčí do hájemství Temnoty, aby zachránila svět, už tady byla, že jo, pane Tolkiene..., ale já jsem ten tip, který to neomrzí. Snad pro ten ne zcela originální námět a občasné předminulé a jiné časy v hovoru (který by byl býval plynul bez těchto excesů rychleji) dávám jen 3 hvězdy a opět želím toho, že nejdou půlit na 3 a půl. :) Před dalším dílem si asi trochu odfrknu u něčeho jiného.

19.05.2018 3 z 5

Oko světa 1 Oko světa 1 Robert Jordan (p)

Zase lituji toho, že nejde dát 3 a půl hvězdy. :) Trochu pomalejší rozjezd, ale jinak není co vytknout. Jsem zvědavá, zda se z toho v dalších dílech vyklube nějak pozměněná Artušovská legenda či snad něco úplně jiného. :) Rozhodně do dalšího dílu jdu.

09.05.2018 3 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Kniha se celkem vymyká nějakému škatulkování, je to jistě dystopie, ale taky báseň v próze. A taky velmi realisticky působící paralelní realita, měla jsem zkrátka pocit, že nás od podobných situací zase tak moc nedělí, ani času, ani globálních změn. Závěr je sice nepřekvapivý, ale uvěřitelný. Po přečtení jsem se náhodou dostala i k audioknize, kde sem tam nějaká ta pasáž s úvahami chybí, ale jinak ani audioknize nemám co vytknout a hodně se mi líbila použitá hudba.

30.04.2018 4 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Očekávání, ač nijak velká, kniha nenaplnila. POZOR, SPOILER!!!!
Už po pár prvních stránkách jsem si říkala, že to snad nemůžou uhrát na hypnózu... a ono jo. A plno dalších klišé, hlavně že se hlavní postavy milují. A že kvůli tomu, aby se padouch zbavil jedné postavy, podniknou "jeho lidé" neskutečné eskapády a nejmíň dvě další vraždy už pomlčím.

25.04.2018 1 z 5

Moučníky Moučníky Mária Hajková

Musím se uchychtávat, když čtu, že "podle knihy už pekly naše babičky", protože je to kuchařka z mé výbavy a pořád má čelné místo v mé kuchařské knihovničce. :) Hold již asi kráčím k tomu babičkovskému věku, kdy budu podávat koláče klidně i nevhodně k obědu. :-D

22.04.2018 5 z 5

Při čtení jsem si vzpomněla na dávnou indickou praxi, kdy lidé v určitém věku, kdy pocítili zbytečnost své další účasti na rozkvětu společnosti, odcházeli do bezdomoví. Stali se takovými toulavými mnichy. Čím jsem starší, tím víc cítím, že na tom něco je. Dík za vhledy do reality někoho jiného. Zvláštní je, že mi nikdo nepřipadal nějak zvlášť ujetý. Zblízka jsme totiž nějak ujetí všichni. A to je celkem uklidňující, ne?

21.04.2018 4 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Hodnotím čtyřmi hvězdami, protože pět si nechávám pro knihy, které mě doslova porazí. Ale uznávám, že zde mnoho nechybělo a taky bych byla poražena. :) Neměla jsem žádný problém s časovými rovinami, ani mě to nijak nerušilo, ba právě naopak. Myslím, že takhle bylo pro mě snazší udělat si názor na to, co se to sakra děje v přítomnosti. :) Jediné, co bych vytkla, je, že podle obsahu retrospektivy by měla být hlavní hrdinka opravdu hodně mladá, a to bych podle předchozího děje vůbec nehádala, působila na mě jako ženská dost po třicítce.

16.04.2018 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Dnes při hodnocení opět lituji, že není možné dát půl hvězdy, jinak bych dala tři a půl. :) Poněkud mě v tomto dílu unavovaly dlouhé popisy bojů, bitev apod., bylo jich tam až moc, a závěr, i když logický, pak vyzněl příliš stroze a useknutě. Taky jsem doufala v nějaké velké překvapení při rozuzlení, ale to se nedostavilo, zkrátka je čtenáři předloženo, že takhle věci jsou a hotovo. Ale celkově celou trilogii hodnotím jako velmi povedenou a směle doporučuji. :)

13.04.2018 3 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Ani druhý díl nezklamal, sice se v něm pohybuje mnohem víc postav a střídání lokací mi trochu ztížilo orientaci ve jménech, ale v závěru se vše protne v pravou chvíli, něco málo je objasněno, ale na poslední díl toho ještě dost a dost zbývá. :-)

03.04.2018 5 z 5

Moje všechno Moje všechno Katie Marsh

Tak nevím, asi jsem zas sáhla vedle, ale nedočetla jsem. Podle popisu jsem čekala strhující drama, to jsem se nedočkala. Co se mi opravdu hodně líbilo, je obálka. :-) A to je teda trochu málo, ne? :-)

03.04.2018 2 z 5

Beránek měsíc Beránek měsíc Christian Morgenstern

Moje oblíbená a až téměř ke zničení ohmataná sbírka. Mám ji už od dob středoškolských chander, a pořád na ni sem tam dojde. Zvlášť když je zima a nelze si natrhat pampevlky. :)

28.03.2018 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Pěkné, byť dnes už poněkud předvídatelné. Ale jinak je to klasická zápletka, intriky, záhada, záměny atd., zkrátka romantismus jako když vyšije. :)

23.03.2018 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Knihu jsem zhltla jako malinu a užila jsem si každou stránku. Je to zkrátka hrdinská fantasy jak má být. A teď proč jsem ubrala jednu hvězdu: Jako milovnice fantasy jsem spokojená, ale pořád čekám na to "něco" navíc. Když se dočkám v dalším dílu, ráda hvězdu přidám. :)

19.03.2018 4 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Úžasná imaginace a krásný jazyk a pod tím vším děs plížící se v temnotě zprvu zdánlivě chaotických příběhů a představ. Rozhodně zcela ojedinělá kniha. Jen ten její vliv na můj klidný spánek byl poněkud destruktivní. (Sen - můj - teď už i z internetu: Chci mluvit, potřebuji mluvit, ale ztrácím slova. Ta, na která si dokážu vzpomenout, mi víří v hlavě divoce jedno přes druhé, a jsou všechna zcela nevhodná, k nepotřebě nebo cizí.) Neříkejte, že jsem nevarovala. ;-)

08.03.2018 4 z 5