Allys Allys komentáře u knih

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Ďalší skvelý diel zo série s Kim Stone. Autorka sa podobne, ako v predošlých častiach venuje primárne jednej určitej téme. Tu konkrétne sa jedná o prostitúciu, ktorá je rozobraná asi zo všetkých strán a pohľadov, vrátane ukážky rôznych spôsobov, ako sa k takej práci ženy dostanú. Možno po prečítaní knihy bude na svete menej odsudzujúcich ľudí.Okrem dvoch dejových línii vyšetrovania, ktoré sú napínavé sa autorka venuje aj otázkam ceny ľudského života a bytia. Okrem zneužívania žien na ulici sa zaoberá aj problematikou zneužívania ľudí, ako lacnej pracovnej sily z Rumunska (v podstate otrokov bez mzdy a dokladov) v Británii. Zároveň vidíme aj vývoj hlavných postáv a ich charakterov. Páchateľa som si tentokrát takmer do konca nedokázala tipnúť a Ellie som držala palce. Knihu určite odporúčam :-)

19.01.2021 5 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Taká milá, vtipná oddychovka :-) Kto má rád britský a situačný humor sa určite poteší. Občas som sa strácala medzi niektorými postavami (hlavne vedľajšími), ale celkový dojem je dobrý. Knihu si viem predstaviť aj ako divadelné spracovanie, bola by to fajn komédia. Začiatkom som sa "prekusávala" trochu ťažšie, ale som rada, že som jej dala šancu. Páčil sa mi aj preklad, zaujímalo by ma, ako znel čunčík-munčík v originále :-D

18.01.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Zaujímavá kniha so silným príbehom. Páčilo sa mi rozprávanie deja z pohľadu Báry a jej mamy. Hlavné postavy okolo Báry boli nesympatické, ale tak to malo byť. Matka mi prišla labilná, otec slaboch a sestra, ako cudzí človek. Kniha je písaná pútavo, štýl autorky mi vyhovoval. Avšak celý čas som čakala na eskaláciu niektorej z možných situácií, alebo na nejaký zvrat v deji a zrazu useknutý koniec. Rovnako sa dalo myslím viac spracovať aj prepojenie s vranami - na základe anotácie som čakala možno niečo trochu iné. Smutné je, že podobný život má žiaľ veľa detí - stačí sa niekedy len v meste započúvať okolo seba s akými banalitami sú schopní niektorí rodičia revať po deťoch. Je dobré, že sa podobné knihy píšu, aby sa na problém poukázalo, avšak v rámci témy mi to príde ako priemer. Chýbalo mi možno pár strán navyše a hlbšie psychologické spracovanie postáv v priebehu deja - konanie otca sa napríklad úplne pochopiť nedalo. Obálka je krásna, takže pridávam +1*

16.01.2021 4 z 5

Temný výdych Temný výdych Eva Hrašková

O knihe som sa dozvedela náhodou cez FB a nakoniec ma čakala pod stromčekom, ďakujem mami :-) Príbeh je kvalitne a originálne spracovaný, prečítala som ju jedným dychom. Vidno, že autorky píšu aj nejakú tú romantiku, čo však nebolo na škodu a nebolo to ani presladené. Dej súvisel prevažne s Krvavými Šenkami, čo sa mi hodilo aj do výzvy (miesto, kde sa nechcem ocitnúť :-) ) Ostatné spomínané mestá takiež poznám a prežila som tam nejaký kúsok života, takže o to viac ma to bavilo. V knihe je stručne spracovaná aj história obce vrátane známych legiend, charaktery hlavných postáv boli vykreslené do hĺbky a trochu sa ukázal aj geocaching. Určite odporúčam, ak si chcete prečítať kvalitnú detektívku bez zbytočnej brutality, ale napriek tomu napínavú od začiatku do konca. Rada si od autoriek prečítam aj niečo ďalšie :-)

14.01.2021 5 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

V knihe mi na začiatku prekážala ICH forma - niekde sa hodí, ale tu mi to tak neprišlo. Prvá tretina knihy sa mi čítala veľmi ťažko a potom som si už asi zvykla :-) Páchateľa som si správne tipla ešte pred prvou polovicou, ale bavilo ma to aj tak. Dej je dobre premyslený a príbeh je písaný pútavo, trochu mi vadilo moc brutality. Zvládnem veľa, ale niekedy je to viac-menej zbytočne hrotené. Zároveň sa občas vyskytlo zopár pre mňa nelogických klišé mnohých detektíviek - napríklad vyšetrovateľ vojde do opusteného objektu, bez toho aby zavolal posily. Začiatok knihy za mňa tak za 3* , posledná tretina však bola super (5*)a presvedčila ma siahnuť aj po pokračovaní, takže celkovo 4* :-)

10.01.2021 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Životný príbeh Tary je v podstate zo súčasnosti a bohužiaľ viac detí pravdepodobne žije niekde podobne. Kniha je cestou jednej dievčiny, ktorá vyrastá v dosť netypických podmienkach rodiny survivalistov a náboženských fanatikov. Niektoré situácie sú priam neuveriteľné, ale nechcem spoilerovať. Čo ma však prekvapilo mimo rodinnej dejovej línie, že ako jednoducho sa dá v USA vyštudovať. Tara nemala maturitu a nikdy predtým nebola na žiadnej škole, ale na vysokú sa dostala, hoci až tam zistila, ako sa vlastne vyplňuje akýkoľvek test. Na začiatku štúdia jej predmety vyberal stredoškolák a za ťažké štúdium bol považovaný semester so štyrmi predmetmi. Mimo toho ale obdivujem hlavnú hrdinku, ako sa dokázala vysporiadať so svojím životom a stáť si sama za sebou. Psychické vplyvy zo strany rodiny a ich tradícií sú veľmi silné a následky si zrejme ponesie do konca života, no je naozaj pôsobivé, ako to všetko v rámci možností dokázala spracovať. Kniha poukazuje na dôležitosť vzdelania, ktoré môže dopomôcť k rozšíreniu vnímania okolitého sveta a k vydaniu sa vlastnou životnou cestou.

05.01.2021 5 z 5

Zaklínačka rakoviny Zaklínačka rakoviny Sophie Sabbage

Kniha je popisom cesty autorky na jej ceste boja s rakovinou. Čitateľom dodáva veľa odvahy a ukazuje rôzne, nie len medicínske možnosti liečby. Sophie s jej prístupom mi bola sympatická, človeka postavila nad chorobu, na čo mnohí pacienti zabúdajú. Zaujímavé boli aj jej konkrétne spomienky a zážitky. Čo mi však vadilo, bol prehnaný HYPE na začiatku knihy - bežne je odporúčanie niekoho známeho na zadnom obale, tu boli ódy na knihu na prvých viac ako 15 stranách knihy a pôsobilo to dosť otravne. Obsah na štýl amerických motivačných rečníkov - čo by šlo vyjadriť na max. 20 stranách je natiahnuté na vyše 200 - neustále sa opakovanie v podstate tých istých myšlienok len v inom obale. Originál som nečítala, takže neviem porovnať s prekladom. Na danú tému som čítala viac kníh a túto považujem za priemer v danom žánri. Verím však, že niekomu môže pomôcť. 3,5*

03.01.2021 3 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Nemala som veľké očakávania, ale je to zaujímavo a dramaticky poňatá kniha. Prečítala som ju jedným dychom, bolo tam napätie aj silné emócie. Téma domáceho násilia bola spracovaná trochu inak, ako je obyvklé. Čo som trochu nechápala, že syn ani otec si nič nevšimli ( aj keď tyran bol vynaliezavý, ale predsa žili v jednom dome). Pararela medzi dvomi väzeniami, z ktorých je domov považovaný za to horšie bola silná, rovnako ako aj prostredie z väznice, kde sú väzni odsúdení na smrť. Kladne hodnotím aj úplný záver, ktorý je pri mnohých iných thrilleroch často useknutý a nedotiahnutý. Samotná vražda bola vykonaná pomerne rýchlo, ale napätie bolo v knihe prítomné aj potom a zostal priestor na úvahy ohľadom spravodlivosti podľa zákona / spravodlivosti z vlastného uváženia jednotlivca.

02.01.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Brilantne napísaný thriller. Kniha prečítaná jedným dychom a som naozaj rada, že som s touto sériou začala. Hlavný vyšetrovateľ je sympaťák, dej plynie sám, napätie by sa dalo krájať. Všetky postavy vrátane vraha sú kvalitne spracované a podané. Pre slabšie povahy treba dodať, že je tam vcelku dosť brutálnych a nechutných scén, miestami mi z toho tiež nebolo úplne ok, ale k tomuto príbehu to patrí. Zaujímavé boli aj psychoanalytické pasáže, vidno, že autor tento smer študoval, vrátane špecializácie na sériových vrahov. Inak by som asi uvažovala, kde príde človek k takýmto námetom. Obe dejové linky boli zaujímavé, ale chytenie samotného hlavného vraha mi prišlo už vcelku zjednodušené vzhľadom na to, aký bol predtým opatrný.

18.12.2020 5 z 5

Veronika v Dubaji Veronika v Dubaji Veronika Klesnilová

Oddychové čítanie o tom, ako sa stať letuškou a čo práca obnáša z prvej ruky. Kniha sa čítala dobre a pôsobí úprimne. Páčili sa mi aj zážitky z rôznych destinácií doplnené fotkami. Super bola popísaná aj časť obsahujúca prijímacie pohovory a výcvik, pre potencionálnych záujemcov o túto prácu to bude určite prísnosom. Čo sa týka príbehov z paluby, mnohé boli naozaj úsmevné, niektoré napínavé a celkom nechápem poniektorým komentárom nižšie, že pôsobili urážlivo, alebo že v knihe vôbec nemali byť. Práve to je to, čo dalo príbehom šťavu a mnohé typy národností sú úplne do bodky vystihnuté :-) Jediné, čo mi chýbalo bol nejaký - akýkoľvek záver, ajtak však knihu hodnotím nadpriemerne a prajem Veronike v živote všetko dobré :-)

18.12.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Čakala som len nejakú úplne jednoduchú oddychovku, o to viac ma však prekvapilo, že dôležitejšie ako samotná romantická zápletka bolo poukázanie na dôsledky psychického týrania a mnohé iné príbehy súvisiace s ťažšími témami. Nápad vytvoriť príbeh s lístočkami v byte bol zaujímavý, rovnako ako postupné prehlbovanie vzťahu na základe dopisovania si. Začiatok bol v porovnaní so zvyškom knihy vcelku slabší a veľmi ma nebavil, som však rada, že som knihu neodložila a čítala ďalej. Hlavná dejová linka je obohatená o viac vedľajších (napr. dievčatko s leukémiou, alebo Leonov brat vo väzbe), ktoré riešia taktiež nie zrovna jednoduché životné situácie. Celkovo sa mi kniha páčila a námet je originálny.

18.11.2020 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Krásny a zároveň smutný príbeh o pominuteľnosti života. Obe hlavné postavy túžia žiť a aj keď dôvody sú odlišné, život oboch je v podstate v neustálom ohrození. Z príbehu plynú rôzne úvahy, napríklad, či obetovať dĺžku života chvílke šťastia a rôzne filozofické zamýšľania sa nad životom a smrťou. Hlavná hrdinka utráca takmer všetky peniaze na luxusný život a cestovanie, ale nemyslím, že by jej to mohol niekto zazlievať. Keď má mladý človek pár mesiacov života a prostriedky, tak je pochopiteľné, že chce toho vidieť a zažiť čo možno najviac. Kniha sa číta dobre, dej plynie príjemne a koniec poukazuje na vrtkavosť osudu. Krásny nadčasový príbeh, na ktorý spomínam aj s odstupom času a určite odporúčam.

16.11.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Humorné knihy mám rada a tešila som sa aj na túto. Začiatok bol super, naozaj došlo aj na hlasný smiech, bola som si istá, že to bude 5* príbeh - časť s prevozom predkov bola fakt skvelá. Príbeh Kostků bol na začiatku zaujímavý a vtipný, časom mi tam však chýbala nejaká pointa a výraznejší dej. Skôr som mala pocit, že je to zhrnutie vtipných scén, kde sa však vtipy celkom začali opakovať. Kastelán a otec boli fajn, Deniska a matka tam boli akoby navyše - od polovice knihy mi situácie neprišli ani veľmi vtipné, rovnako aj dianie na Hviezde sa od začiatku takmer nezmenilo a každý vtip vychádzal len z pôvodnej situácie. Vysvetlivky rozprávačky v zátvorke boli na začiatku taktiež vtipné, potom neviem, či ich bolo veľa, alebo na nepodstatných miestach, ale prišlo mi to zbytočné. Koniec bol taký nijaký a useknutý. Obvykle by mal koniec naladiť čitateľa, aby po pokračovaní siahol, ale až tak ma nezaujíma, ako sa budú vtipy bez výraznejšieho deja opakovať aj naďalej. Ako oddychovka fajn, celkovo tak 3,5*

11.11.2020 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Toto je druhá kniha od autora, ktorú som čítala a je fakt super. Thriller ako má byť. Nič mu nechýba a nič tam nie je navyše. Dej má spád, kniha sa číta sama. Zo začiatku je síce zopár vecí na prvý pohľad pritiahnutých za vlasy, alebo nereálnych, ale to je len prvý pohľad, knihu naozaj treba prečítať do konca. Obdivujem autora, ako dokáže verne podať dialógy a charakteristiky tak narušených postáv a vykresliť prostredie. Príbeh je napínavý, čitateľ vtiahnutý do deja, akoby tam sám bol a každá kapitola končí tak, že proste musíte začať čítať ďalšiu :-)

10.11.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Úplne úžasná kniha. Krásne napísaný príbeh o trochu podivínskej dievčine, ktorá postupne objavuje rozdiely medzi prežívaním a žitím života. Počas čítania som si prešla naozaj širokou škálou rôznych emócií. Hlavná hrdinka pôsobila zo začiatku veľmi zvlášte, v priebehu čítania som si ju obľúbila a to až tak, že som sa pristihla, že čítam len túto jednu knihu (obvykle ich naraz čítam viac :-)). Z príbehu môžeme vidieť, že samota a osamelosť sú odlišné veci a taktiež ako veľmi môžu šrámy na duši z detstva ovplyvniť život dospelého človeka. Miestami mi Eleanor prišla veľmi naivná, ale to je spôsobené okolnosťami a prostredím a páčil sa mi jej posun v živote, premena a úvahy. Tie boli občas naozaj úsmevné :-) Kniha je napísaná úžasne, dej má spád, číta sa dobre a získala aj nejaké ocenenia, preto mi je ľúto, že od autorky si v CZ jazyku nemôžeme prečítať aj jej druhú knihu. Určite odporúčam.

09.11.2020 5 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

(SPOILER) Ďakujem za možnosť prečítať si knihu. Na začiatku sa mi veľmi páčili páčili opisy krajiny a života v nej. Autor vie krásne pracovať s jazykom. Neskôr to však už pôsobilo, akoby niekto niekomu hovoril, o čom bude písať - príliš veľa opisov a takmer žiadna priama reč.

V ďalšej tretine knihy sa to trochu zmenilo a dej bol živší. Nevedela som sa úplne vcítiť do hrdinov, viac mi sedí, keď rozpráva svoj príbeh hlavný hrdina - pôsobí to emotívnejšie, ako keď to vcelku neosobne podáva rozprávač. Mystifikácia Jona príbehu asi viac uškodila ako pomohla, od začiatku pôsobil ako nadčlovek alebo takmer boh, pritom mal ľudský pôvod.

SPOILER: Popis ako ide takmer mŕtvy lesom a zabije postupne 2 smečky vlkov s tým, že druhá ho naháňa (polomŕtveho) v lese niekoľko dní a nakoniec sa ešte zakryje kožuchom z vlkov, ktorých stiahne z kože.. Aj v rámci fantasy by som čakala niečo trochu uveriteľné (keby aspoň predtým zje napr. tajnú bylinu o ktorej nikto iný nevie a náhodou ju objaví na úteku pred vlkmi).

Svet mi prišiel príliš čierno-biely, rovnako aj postavy, buď boli dobré a šľachetné a mali jeden typ dialógu, alebo boli zlé a mali iný typ dialógu (obvykle obsahoval "chácháá"). V knihách oceňujem, keď sú viac vykreslené charaktery postáv a zároveň je fajn spoznať aj tzv. šedý typ postáv - charkater, ktorý prekvapí. Takto mi tie postavy prišli trochu ploché a ťažie zapämateľné, aj keď tie pozitívne boli sympatické.

Čo sa mi však páčilo bola myšlienka šírenia lásky aj v ťažkej situácii v pracovnom tábore a že chápadlá nedosiahli na ľudí, čo mali v srdci lásku.

Časté opakovanie rovnakých informácií a prizvukovanie vlastností pôsobilo rušivo. Možno keby sa časti, kde sa opakujú informácie skrátili, zostalo by viac priestoru na hlbšie vykreslenie fanstasy sveta ( o Temnom kulte alebo chortojoch nevieme takmer nič podrobnejšie - ale možno to bude v pokračovaní). Vzťah Jona a Ya-ny mi prišiel príliš narýchlo, chýbal mi tam trochu vývoj, bolo tam zopár silných momentov, ale nič medzitým.

Napriek tomu myslím, že je to zaujímavá prvotina a verím, že každá ďalšia autorova kniha bude lepšia, ako tá predošlá. Talent aj dar rozprávať príbehy je viditeľný už v tomto príbehu :-)

04.11.2020 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Pokračovanie v sérii, rovnako ako aj Smrtka je super, úžasne premyslený svet. Tento diel mi prišiel menej akčný ako prvá časť, ale o to zaujímavejší. Časti s Nimbom a jeho myšlienkovými pochodmi boli veľmi prínosné a mali skôr filozofický charakter. Vďaka Nimbovi sa objasnilo aj viac vecí z prvého dielu. Hlavné postavy boli sympatické, kvalitne vykreslené a sledujeme príbehy viacerých ľudí, ako v predošlej časti. Zvraty v deji dávkované tak akurát. Aj keď sa kniha radí medzi sci-fi a young adult, som rada, že som sériu začala čítať a môžem povedať, že je v nej oveľa viac hlbokých myšlienok, ako v mnohých knihách určených pre dospelých. Záver vo mne zanechal hlboké emócie a teším sa na ďalší diel.

03.11.2020 5 z 5

V rámci humornej literatúry je to príjemná oddychovka na jeden večer. Hlavné postavy neboli úplne sympatické, ale to zrejme ani nebol ich účel. Mnohé situácie boli dovedené až do absurdna, ale takého príjemného, kde čitateľ chytá záchvaty smiechu. Páčil sa mi pohľad na tie isté veci z oboch zúčastnených strán, koniec bol trochu melancholický. Kto má rád tento typ humoru a berie život s nadhľadom sa na tom zasmeje. Kto sa v tom nájde sa možno urazí a dá slabé hodnotenie :-D Hlavne od toho nečajakte serióznu literatúru ;-)

13.10.2020 4 z 5

Exotem na této zemi Exotem na této zemi Ladislav Heryán

Napriek tomu, že kostol navštevujem skôr veľmi výnimočne ako pravidelne, som rada, že sa kniha ku mne dostala. Je to útle dielko plné hlbokých myšlienok. Obsahuje 28 krátkych kapitol, kde každá má príbeh zo súčasnosti a podobnosť s konkrétnou časťou biblie. Zaujalo ma, že autor vychádza z prekladov biblie z gréčtiny/latinčiny a často sa ukáže významovo úplne niečo iné, ako bežne môžeme nájsť v SK/CZ verzii. Verzia v pôvodnom znení je oveľa milosrdnejšia a láskavejšia, keby je takto preložená celá biblia bolo by to určite prínosom pre spoločnosť ako takú. Z knihy sála dobrota, pokora, múdrosť a súcit. Ďakujem a odporúčam ďalej :-)

09.10.2020 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Celú sériu s Kim Stone mám naozaj rada a nikdy som nedala menej ako 5*, avšak pri tejto časti proste nemôžem. Na základe anotácie a super recenzií som asi naozaj čakala nejakú pecku. Celým dejom sa prelína smútok zo straty člena tímu z predošlej časti, čo je pochopiteľné, Kimin postoj k zvyšku tímu je menej pochopiteľný. Čo sa týka "možno najnebezpečnejšieho sériového vraha, s akým sa doteraz stretla" - mno neviem, predošlé knihy som čítala so zatajeným dychom a tu som ten pocit vôbec nemala, proste klasický motív pomsty. Veľa odsekov sa venuje minulosti hlavných postáv, čo je fajn pre priblíženie novému čitateľovi, ale mala som pocit, že tretina knihy sa opakuje z minulých častí, chýba tomu nejaký nový podnet. V porovnaní s inými detektívkami je to však stále nadpriemerné dielo, takže 4* a som zvedavá na ďalšiu časť.

06.10.2020 4 z 5