allart allart komentáře u knih

Křik Křik Nicolas Beuglet

Napriek tomu, že námet bol čerpaný zo skutočných udalostí, bolo to trochu klišé. Ale knihy s touto tématikou ma bavia. Škoda, že autor nespomenul v závere, čo bolo skutočné a čo fikcia. Pravdu sa asi dozvieme až na prahu druhej strany a možno budeme prekvapení aké je to jednoduché pochopiť, že vnímanie reality ako ju poznáme vo svojich zmysloch, nie je dokonalé. Existenciu posmrtného života nedokáže ani veda, lebo je obmedzená našim trojrozmernou dimenziou a ako povedal kedysi jeden lekár: ...na smrteľnej posteli som nevidel ani jedného ateistu...
Autor sa tejto problematiky zhostil výborne, je to záhadné, napínavé, akčné, čítalo sa to super, takže dávam plný počet bodov

27.02.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvelá kniha. Už dávno som sa tak nezasmial na tých vtipných hláškach. Sci-fi žáner patrí medzi moju obľúbenú literatúru a toto bolo fakt výborné. Malo to aj napínavý dej, aj veselý a nakoniec aj nejaký ten ľudsky vznešený odkaz. Jedno mi tam aj tak chýbalo; vizuálny opis ľudských postáv, takže moja predstavivosť sa nemala o čo oprieť. Na druhej strane bol dej i prostredie opísané úplne perfektne a za mňa teda plný počet bodov.

16.02.2022 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Teda to bol adrenalín. Aj keď ten Lucienov plán mi prišiel až zázračné dokonalý a prepracovaný a ku koncu som sa už lúčil s Hunterom, čítalo sa to výborne. Vyčítať nudu, alebo nejaké veľké nedostatky môžu byť skôr následkom povrchného čítania. Za mňa teda plný počet. Samozrejme, pre citlivé povahy nedoporučujem, ale veď napokon nie je to žiadna presladená romantika.

31.01.2022 5 z 5

Covid-19: Velký reset Covid-19: Velký reset Klaus Schwab

Celá kniha je popretkávaná naliehavými upozorneniami na veľké zmeny v ekonomike, bankovníctve, sociálnej i environmentálnej oblasti... atď. Samozrejme s poukázaním na dôležitosť globálneho riadenia, inak povedané; jedna svetovláda, jedna rasa, digitalizácia meny, možno aj jedno náboženstvo (ak vôbec nejaké). Dosť poukazuje na akúsi nutnosť krachov spoločností, firiem, pádov vlád, zmeny myslenia a prístupu a "nového začiatku". Preto si myslím, že kovid ešte neskončil, ale bude pokračovať a ak sa im vízia v knihe podarí, tak už nič nestojí v ceste k dystopickej spoločnosti, alebo skôr antiutopii, alebo ešte k niečomu horšiemu. Ďakujem za takú budúcnosť.

23.01.2022 1 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Čítal som už aj horšie. Toto sa mi celkom páčilo, aj keď sa jednalo o starší prípad a toho trápneho a sileného humoru sa už u Dominika Dána asi nezbavím. Niekedy sa hodí, niekedy by si to autor mohol odpustiť.

17.01.2022 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Robert Merle vie pútavo písať. Čital som Malevil a bol som nadmieru spokojný. U tohto typu literatúry budem trošku zdržanlivejší. Bolo to dobre napísané, knihu som síce zhltol dosť rýchlo, ale spočiatku bol ten dej trochu spomalený, rozvláčny a až ku koncu to nabralo obrátky. Mne sa to páčilo, ale zároveň to dvíha varovný prst v kontexte dnešnej doby. Koncept zjednotenej Európy bola Hitlerova myšlienka a je nezvratný fakt, že na zakladaní európskej únie sa podieľali nacistickí pohrobkovia. Fašizmus a jeho zverstvá neskončil v Norimberku, skôr sa pretransformoval a v dnešnej dobe namiesto zbraní používa peniaze, zmluvy, zvrátené ideológie, pozitívnu i negatívnu diskrimináciu...podľa hesla: "všetko je to pre naše dobro". Naozaj? Alebo to smeruje k ďalšej svetovej ríši? V dejinách ľudstva všetky ríše raz padli. Padne aj táto a možno to bude posledná, ďalšiu už nebude mať kto budovať.

11.01.2022 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Skvelé, ako vždy. Držalo ma to v napätí až do konca. No a ten záver, tá Jóbova zvesť, tak to bola pecka. To som teda fakt nečakal. Už sa teším na ďalší diel.

05.01.2022 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Bolo to o čosi lepšie ako"Loutkove divadlo", ale autor rozhodne nebude patriť medzi mojich obľúbených spisovateľov. Z "neba spadnuté" stopy, dedukcie i udávaný smer vyšetrovania mi vôbec nesedí. Oživujú to síce svojrázne i vtipné dialógy Tilly, ale celkovo mi štýl písania prekáža.

25.12.2021 4 z 5

Smäd Smäd Jozef Karika

Musím aj tu dať plný počet. Bolo to výborné a som rád, že autor upustil od takého suchého humoru, ktorý som mu vytkol, myslím, že to bola Smršť. Toto bolo napínavé, strašidelné až do takej miery, že jednu noc som mal naozaj problém zaspať a to novodobý kráľ hororu Stephen King je môj obľúbený autor :) . Výborné čítanie a aj keď pre Karikove knihy je príznačné, že nekončia happyendom, v budúcnosti si prečítam od neho hocijakú knihu, keď bude napísaná tak dobre ako táto (spolu s Hladom)

07.12.2021 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Tak toto mi fakt pripomína Kingovku. Žeby nám vyrastal slovenský Stephen King? Taký psycho-mystický horor s nádychom sci-fi okorenený masakrom motorovou pílou. Spolu so Smädom tvorí ucelené dielko a aj keď niekedy sa musel človek dobre sústrediť, aby dej časovo zaradil, číta sa to výborne. Plný počet.

07.12.2021 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Teda toto som dočítal s veľkým sebazaprením a ešte väčšou nechuťou. Takmer celú knihu sa čitateľ oboznamuje s kompetenciami a hierarchiou policajných zložiek až nad rámec únosnosti. Ako príbeh, resp. námet by ušiel, ale štýl písania absolútne nesadol. Niekedy som fakt nadobudol dojem akoby sa myseľ potácala ako opitý somár a nevedel som o čom sa píše.
Za mňa dve hviezdy sú až až.

26.11.2021 2 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

(SPOILER) Prevídateľné. Klasická hunterovka = brutálny sériový vrah, z vlastných radov (hoci do posledných chvíľ ukrytý) ospravedlňovanie jeho činov a nakonci samozrejme, ako vo viacerých, chyba Huntera, ale nakoniec happyend. Ako podľa šablóny. Na druhú stranu, čitalo sa to dobre, Cartera mám ako spisovateľa rád a preto pri váhaní medzi 3/4 * dávam radšej viac.

12.11.2021 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Po krvilačných detektívkach mi to prišlo ako vítaná pauza. Mal som obavy z veľkosti, že ak bude kniha nudná, ťažko sa budem prehrýzať toľkými stranami. Bol som prekvapený, že napriek rozsahu, počtom postáv sa to čítalo výborne. Aj ako námet, jednotlivé postavy, štýl písania-bol to perfektný zážitok. Čitateľ si užije napätie, romantiku, akciu, strach, smútok i humor. Jednoznačne odporúčam za plný počet hviezdičiek.

02.11.2021 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Carter ostáva verný knižnej brutalite. Zase jedna skvelá knižka. Bolo to majstrovsky napísané, že, do posledných stránok som nemal ani tušenia o prelínaní dvoch časových línií, čo má samozrejme na konci úplne zmiatlo.
Ale nakoniec som sa "zaradil". Neviem prečo, ale na malú chvíľu som tipoval správneho vraha, ale fakt iba malú chvíľku. Nakoniec ma presvedčil, že to tak nemusí byť a ja som tomu uveril.

21.10.2021 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Vždy som tvrdil, že štatistika slúži len na manipuláciu, aby sa dosiahol vytúžený výsledok. Už len samotná pochovala od Gatesa nabáda k ostražitosti. Pre tých, ktorí si v dnešnej dobe nedokážu uvedomiť, že každá minca má dve strany, alebo, že skutočnosť môže byť úplne iná (a ich počty rastú geometrickým radom), stačia štatistiky a ich výklad. Výplach mozgov pokračuje, treba nasadiť ružovučké okuliare, aby sme náhodou nezbadali, ako táto civilizácia smeruje k svojmu koncu

10.10.2021

Spiatočka Spiatočka Michael Connelly

Nemám moc v obľube scény zo súdnych siení, ale toto bolo prešpikované reálom, pátraním, policajnými akciami a fakt na úrovni. Boschovky som prečítal všetky, ale táto akosi unikla mojej pozornosti, asi aj preto, že je z inej série, ale neuberá to nič na kvalite Connellyho majstrovstva a tí, čo poznajú detektíva Boscha, vedia, že sa oplatí prečítať.

10.10.2021 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Tak toto malo iný šmrnc. Oproti Hypnotizérovi mali udalosti spád a konečne sa Joona Linna vyfarbil. Už má svoje charakteristiky, tak ako sa na správneho komisára patrí. Celkom sa mi to páčilo, dobre sa to čítalo a bolo to trošku z iného súdka.

03.10.2021 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Začalo to super. Už som sa tešil na klasickú detektívku (predčasne), že nebude žiadny brutál, ale Carter ma vyviedol z omylu. Kniha sa však v niečom od predchádzajúcich dielov líšila. Napriek vysokému počtu obetí bolo menej surových detailov, zato tá zápletka bola geniálna. Posledné strany som doslova letel, rýchla akcia,vysoká hladina adrenalínu nedá čitateľovi driemať a číta sa to fantasticky. Jednoducho 5 hviezd.

25.09.2021 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Nie je to typický Fitzek, ale celkom sa mi to páčilo. Malo to spád, akciu, trochu prekomplikovanú zápletku s nečakaným rozuzlením. Taká krátka pohodovka, pri ktorej sa nenudíte.

13.09.2021 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Na začiatku som sa akosi nemohol začítať, taký pomalý rozbeh. Potom to začalo naberať obrátky a aj keď mi neskutočne liezli na nervy tie hypnoseansy, ale v závere už to frčalo na plné pecky. Bolo to aj napínavé, aj strašidelné, záhadné, akčné ale aj tie erotické scény to pekne oživili :) .
Je to moja prvá kniha od tohto (týchto) autorov a vzhľadom na postavu komisára Linna, dúfam, že nie posledná. Pretože tak nevýraznú, mdlú postavu vyšetrovateľa, ktorý sa sem-tam v knihe vyskytol a navyše v závere ešte zbabral poslednú akciu, som ešte nevidel. Kniha sa síce volá Hypnotizér a zrejme sa na neho kladie dôraz ako na hlavnú postavu, ale komisár, detektív, inšpektor a neviem čo ešte, by mal byť niečím charakteristický. Joona Linna v porovnaní s Boschom, Hunterom, Holeom, alebo trebárs Colombom a inými, nie, čo je škoda keďže kníh v sérii je viac. Snáď sa vyfarbí...

08.09.2021 3 z 5