1alena1 1alena1 komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Krásně napsané, velice obdivuji překladatele podobných knih, ale ….. vadí mi ta deprese protknutá celou knihou. Tam není jediná postava spokojená a šťastná, žádná pozitiva. Zajímavé setkání s úplně jinou kulturou, jiným myšlením.

26.11.2018 4 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Nenáročná detektivka, která se moc dobře čte. Žádné velké hrůzy, žádné složité kombinace - prostě jen fajn čtení pro normálního čtenáře. Pro specialisty na detektivní žánr je to asi málo, ale mně se to líbilo, kromě vyšetřování detektivního se tady žije i normální život.

29.10.2018 4 z 5

Dvojí život Dvojí život Diane Chamberlain

Četla jsem knihu s tím, že je to americká červená knihovna, ale líbila se mi moc. Je to velmi čtivé, je z toho cítit, že láska, přátelství, rodina a zdraví je nejvíc. Kdo neprožil něco zlého, neumí si vážit toho "zdánlivě normálního". Styl psaní, kdy každá kapitola je psaná pohledem jedné z hlavních hrdinek, se mi líbil a dodával příběhu napětí. Doporučuji k přečtení.

24.10.2018 4 z 5

Zastřelte toho chromého koně Zastřelte toho chromého koně Václav Gruber

Realistické, moc dobře popsané z medicínského hlediska, bohužel o tom něco vím. Nejlepší, co jsem zatím od pana Grubera přečetla - nevím, jestli se mám dát do "pokračování" knihy.

18.10.2018 5 z 5

Kryštof ÁDéHáDě Kryštof ÁDéHáDě Pavlína Brzáková

Kniha důležitá nás pro všechny. Je dobré vědět, že stále více a více dětí má problém a nejdůležitější je naučit se s tím problémem žít a zacházet s ním co nejohleduplněji ke všem "zúčastněným". Pro dítě s diagnózou Kryštofa a podobnými je velmi zásadní cítit kolem sebe láskyplné prostředí a pro všechny lidi okolo je nutné naučit se přijímat tyto odlišnosti. Ne každý se umí vcítit do složité situace okolo výchovy "jiných" dětí, ale v tom případě by se takový člověk měl držet zpátky, aby když neumí pomoci, tak hlavně aby svým chováním neubližoval. Kéž se vždy okolo dítěte, které je trochu jiné, najdou spřízněné duše, které mu pomohou s jeho situací co nejlépe naložit. Pět hvězdiček nedávám proto, že by ta kniha byla úžasně napsaná, ale proto, že je opravdu užitečná.

17.10.2018 5 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Autorka má dar přenést na čtenáře atmosféru tak, že jsem musela ve čtení dělat pauzy, protože mi z toho bylo až úzko. Události jejího života byly tak místy až kruté a bolestné. Do celého vyprávění vložila tolik své emoce a dozvěděli jsme se tolik až bych řekla velmi intimních prožitků, že se obdivuji spisovatelce jak moc svou rodinu odhalila a přes všechna tato odhalení a problémy je tam cítit silné rodinné pouto a taková zvláštní láska. Děkuji autorce za takovou knihu.

07.10.2018 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Kniha mě tak nadchla, že se bojím ji hodnotit, abych něco nepokazila. Tak úsporně, věcně, výstižně a bez zbytečností napsat tak silný příběh očima dvou dospělých a dvou dětí o neschopnosti naložit se svým problémovým životem je na jedničku s hvězdičkou. Prožila jsem si celou knihu s hlavními hrdiny a ještě nějaký čas se v myšlenkách k tomu budu vracet. Doporučuji k přečtení.

14.09.2018 5 z 5

Slzy otců Slzy otců Eva Bacigalová

Hrozné případy pokřivených osob, které svým chováním a jednáním ničí své děti, protože dítě, se kterým je tak hrozným způsobem manipulováno, už jen zázrakem může prožít normální život. Je strašně smutné, že se toto děje v době, kdy se máme tak dobře, že při trošce dobré vůle by se rozvádějící rodiče vždy mohli domluvit tak, aby jejich milovaný potomek neutrpěl žádnou újmu. Knížku jsem si vzala na dovolenou, ale četla jsem jí až po návratu, protože odpočinková věru není !!! Obávám se, že takové vzorné sociální pracovnice, které jsou popsány v knize, neexistují. Ale ráda bych se pletla.

23.07.2018 4 z 5

55+ 55+ Jiřina Tejkalová

Knížku jsem si vzala na dovolenou a udělala jsem dobře, doporučuji číst ženám nad 50, aby lépe pochopily vzniklé situace. Příjemné, lehce humorné čtení pro volný čas.

17.07.2018 4 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Velice zdařilý dramatický příběh, který je věrně převyprávěn hlavním hrdinou do pera spisovatelky, která hraje v příběhu malou roli, ale vše co se stalo, se jí vlastně velmi dotýká. Zajímavý námět, dobře podaný, takže opět velice dobře čtivá kniha české spisovatelky. Kde mám brát čas na knížky, když jich poslední dobou tolik vychází na velice slušné úrovni???

16.07.2018

Útěk na druhý břeh Útěk na druhý břeh Jana Abrahamová

První část knihy byla opravdu vynikající, výborný nápad popsat jak se lze stát bezdomovcem i s velice slušným IQ, dobrou minulostí a jak je možné v této komunitě žít, druhá část už byla překombinovaná neuvěřitelnými příběhy s většinou dobrým koncem, takže to sklouzávalo do červené knihovny dnešní doby. Ale za čtivost, kdy se člověk opravdu odtrhnout od čtení nemůže (a to si myslím, že je nejdůležitější účel knih), dávám 4* .

01.07.2018 4 z 5

Dárek na rozloučenou Dárek na rozloučenou Teresa Driscoll

Smutné téma, ale dobře a zase trochu jinak napsané. Bavilo mě střídání kapitol, kde je jednou popisována minulost očima matky, jindy současnost očima dcery a očima otce - s prolínáním úryvků z "deníku na rozloučenou" včetně receptů důležitých pro rodinu v dané době. Četlo se dobře, ale možná nejsem úplně objektivní, protože popisovaná nemoc provází moji rodinu a vždy jsem vděčná, když se mohu o takovém problému dozvědět z jiného úhlu pohledu. Postavy nejsou propracovány do hloubky, ale je to spisovatelčina prvotina, takže dobré.
Graficky - hezká knížka na pohled.

27.06.2018 4 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Knížku jsem si koupila intuitivně na Světu knihy, nějak mě zaujala vzhledem. Moje zkušenost s knihou, kterou psali 3 autoři je děsivá (Tři v háji, Viewegh-Hercíková-Pavlowská) a proto jsem začala číst s nedůvěrou. Ale kupodivu se četlo dobře a vlastně mi na té knížce nevadilo vůbec nic, bavilo mě to a na léto super.

21.06.2018 4 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Ironie, sebelítost, ukřivděnost, leckdy zbytečné vulgarismy a opakující se křestní jména postav - toto vše spojuje poslední díla Michala Viewegha, připadá mi, že sám sebe vykrádá, že všechno je tak trochu si něčím podobné.
Ale abych nezapomněla, tak musím pochválit grafickou úpravu.

19.06.2018 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pravdivé, věrné popsání doby na osudech jedné rodiny, velice dobře uchopené složitosti určitých úseků života třech generací. Alena Mornštajnová je skvělá vypravěčka, všechny tři knihy chválím a doporučuji. Hodilo by se i jako čtení k maturitě.

09.06.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Čtivé, málo postav, za což jsem byla ráda, nejsem náročná na detektivky (nemám ráda příliš postav a příliš zápletek), proto hodnotím kladně. Nechci rozebírat a opakovat mnohými přede mnou napsané, ale obě knížky od této autorky mi přijdou velmi vhodné na dovolenou.

09.06.2018 4 z 5

Výchova dcerou Výchova dcerou Olina Táborská

Příběh jedné rodiny tak jak se stal a jakých máme kolem sebe stovky, může se stát každému z nás a proto je to velice příjemné a nenáročné počtení, vhodné nejlépe pro ženy na dovolenou, do čekárny, do vlaku či autobusu - zpříjemní tento jinak ztracený čas.

07.06.2018 3 z 5

Závist v Čechách Závist v Čechách Věra Nosková

Ano tak to tady chodí, závist vládne mezilidskými vztahy, škoda, život není tak dlouhý, a lidé si svůj krátký čas na světě krátí sžíráním se závistí a vymýšlením intrik. Je to k politování. Je tolik důvodů k radosti. Pěknou češtinou povyprávění několika zkušeností ze života spisovatelky, zajímavé počtení nutí k zamyšlení, jestli jsem také někdy nepodlehla závisti, ale ne, já úspěšným lidem moc přeji.

04.06.2018 4 z 5

Co má společného malá nožka s Kamasutrou Co má společného malá nožka s Kamasutrou Olina Táborská

Po přečtení nádherné knížky Hlas pro vraha od Oliny Táborské jsem očekávala úžasné čtení, takže jsem byla trochu zklamaná, ale jako takové čtení na dovolenou to není špatné. City a emoce jsou tak složitá záležitost .......

30.05.2018 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jsem z vesnice, v knize bych patřila do té prostřední generace a poznala jsem v tom, že takové rodiny tady přesně jsou, takové povahy a vlastnosti jsou si tak podobné s těmi lidmi, které znám já, že musím gratulovat k pravdivosti reality určité skupiny vesničanů. Jen bych vytkla skutečnost, že v knize vypadá, že jsou na vesnici všichni stejní, ale jsme tam i tací, kteří žijí úplně jinak než hrdinové z Dědiny. Zcela jiná kniha než Sítě, ale velmi chválím autorku za obě díla.

24.05.2018 4 z 5