Aleen Aleen komentáře u knih

Cesty hada na skále Cesty hada na skále Torgny Lindgren

Četla jsem kdysi dávno a i když to není mým zvykem, koupila jsem si ji a měla doma. Nyní, když jsem ze zoufalství (neměla jsem co číst!), sáhla po této útloučké knize do knihovny, jsem si připomněla, proč. Příběh je vyprávěn tak obyčejně, naivně, pokorně a s láskou. Ačkoliv, snad nebudu nic prozrazovat, je tragický a člověku se nejednou sevře srdce, je zvláštně laskavý a dojemný. Po dlouhé době úplně jiné čtení a čas jen potvrdil, že jde o kvalitní literaturu.

06.02.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Och....jak já žeru Kotletky, ty peprné brakovky...Překvápko bylo, když jsem zjistila, že hlavním hrdinou je tentokrát ženská, vlastně Ženská! Největší "prdel" na tom je, že ač postapo, je pro mě tohle prostředí naprosto uvěřitelné. I když se vše mění dobou, která uplynula od konce válek, pořád fungování kotletova světa prostě věřím. Věřím, že by se lidé takhle prostě chovali. A také přiznávám, že jsem na konci zamačkávala slzu, protože jsem patetická a nestydím se za to!!!

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Jako vždy: geniální vyšetřovatel, geniální shromažďování důkazů, geniální dedukce, několik velmi nečekaných zvratů a pár čekaných. Padouši, kteří si zaslouží jen to nejhorší, kolegové, za které je třeba se stavět, protože jsou to vždy klaďasové. Je to šálek mé kávy, ten Deaver. A jako vždy jsem se dozvěděla i něco nového z oboru, o kterém jsem nic moc nevěděla - diamanty nejsou jen věčné....

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

V téhle Zeměploše se toho dělo tolik, že něco vypíchnout, by mi přišlo jako velká nespravedlnost vůči ostatním postavám a příhodám. Neskutečně jsem se pobavila jak s Hlídkou, tak s trpaslíky, tak s Igory a se všemi ostatními. A udělala jsem přesně to, co jsem nechtěla...teď bych měla vyjmenovat všechny, které zde již jmenovali všichni přede mnou a budou jmenovat všichni po mně!!....Neee!!! Prostě to bylo celé naprosto SUPER zábavné a, jako vždy i, poučné počteníčko!

13.01.2019 5 z 5

Dobrého člověka těžko najdeš (10 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (10 povídek) Flannery O'Connor

Ufff. Bylo to pro mně namáhavé. Moralistku Connorovou jsem četla po letech znovu. On je totiž celkem působivý způsob, jakým se snaží otevírat oči a nutí začít vnímat povrchnost některých činů, které mají působit jako dobročinnost, ale vlastně jsou jen pózou...Je těžké přesně posoudit, co nám Flannery chtěla říci, protože volí dost drsný způsob. Bylo to náročné, ale přínosné. Tohle by si měl člověk občas přiznat.

13.01.2019 4 z 5

Vlci zimy Vlci zimy Tyrell Johnson

Mám celkem ráda postapo, ačkoliv ji ráda prokládám něčím optimističtějším. Od čtení téhle mně neodradilo ani to množství sněhu...Hrdinové knihy byli uvěřitelní i jejich příběh. Byla jsem celkem napnutá a také se mi líbilo, že bylo naznačeno, čeho všeho se museli vzdát a co vše se museli naučit, co bylo třeba zvládnout. Čtení jsem si užívala.

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Poslouchala jsem audioknihu. Můžu jen pochválit autorovu schopnost pracovat s našimi emocemi. Dává nám možnost pochopit, že každý hajzlík má i kladné stránky a že každý klaďas může být pěkný hajzlík, když je zatlačen do rohu. Nechává nás odpouštět a přijímat druhé, jací jsou. Moc ráda čtu Backmanovy knihy, vždy nechám jeho vliv působit na mé citečky a ráda přemýšlím: Co kdyby....

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Asi se budu opakovat: toto je kvalitní řemeslo, poctivá detektivkářská práce, která si nehraje na nic jiného. Eriku mám opravdu ráda, protože Robert Bryndza jí dal navíc ještě schopnost uvědomit si své nedostatky a poučit se z nich, takže se o maličko zlepšila její schopnost akceptovat nadřízené. Příběh sám je pěkně vystavěný, uplatnil zde stejný princip, jako v předchozím, tedy seznámení se s případem, počátek vyšetřování a pak šup za zločincem, trochu zmatení, abychom si hned nebyli jistí, který z protagonistů to vlastně je a pak skvělé a napínavé vyvrcholení. Popis vražd byl...no fuj, krásně odporný. Jsem s prací tohoto autora spokojená.

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Má oblíbená autorka se tentokrát nevydala do městečka U tří borovic, ale do kláštera. Hluboce na mně zapůsobila jak atmosféra místa, tak i příběh chorálů, kolem kterých se celé vyšetřování točilo. Páni! Ta Pennyová ale umí popisovat a vyprávět!! Inspektoru Gamachovi ani nemusím držet palce, aby se mu dařilo, na to je talent od přírody, tentokrát je třeba držet je spíše jeho mladému kolegovi...

Divoké rostliny Divoké rostliny Celia Nentwig

Nekupuji si knihy příliš často. Raději vypůjčím, přečtu, nebo prohlédnu a vrátím. Tahle kniha a její setřička "Vaříme z divokých bylin" ovšem dostane čestné místo v mé knihovně kuchařek. Tohle ospravedlňuje pět hvězd, respektive i víc, kdyby to šlo! V téhle knize jsou navíc ještě nápady na dekorace. Velice inspirativní publikace!

Vaříme z divokých bylin Vaříme z divokých bylin Peter Becker

Každou chvíli si někde mnu mezi prsty nějakou tu rostlinku a říkám si, co bych z ní asi mohla uvařit a zda by to nebylo mé poslední jídlo...tahle kniha odpovídá na tyto mé otázky a nabízí i další rostliny, na které se má pozornost zatím ještě nezamněřila. Děkuji autorům za rozšíření obzorů a krásné zpracování. Velice profesionální práce.

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Kam se hrabe Stmívání, Hrabě Drákula a všechny díly Školy noci!! Když vezme téma upírů do svého pera, nebo spíše psacího stroje, Terry Pratchett, můžou se jít ostatní autoři klouzat!! Musím říci, že jsem se tentokrát nejen pěkně nasmála, ale také jsem byla pěkně napnutá a bála se o své oblíbené protagonisty, hlavně o bábi Zlopočastnou, jakkoliv to zní jako holý nesmysl, bát se o někoho takového...Báječné počteníčko!

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Samozřejmě, že jsem "Lásku" četla už dřív, ale teď jsem se k ní potřebovala vrátit, abych si před Adventem vlila do žil trochu skutečné dobroty od svého milovaného autora. Dávala jsem si jen po doušcích, to aby se mohl nektar ze skutečně prožitých láskyplných chvil i celých životů, rozlít do celého řečiště. Nyní mé srdce opět přetéká něžností, chápavostí a jinými city, které způsobují, že jsem zase připravena posílat pomoc na místa, kde je to potřeba. Tohle s lidmi, kteří jsou ochotni svá srdce otevřít, dokáže Robert Fulghum. Děkuji mu celým svým životem.

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Poslední dobou mám štěstí na knihy, které mi sednou - připadám si nekritická, samý plný počet *****. Ale propána, vždyť je to Dominik Dán! Tak proč se divím?
Tentokrát mně chytil ještě nějak víc. Případy, které se opět hezky proplétaly a pospojovávaly byly jaksi více kompaktní, i to vyšetřování se pěkně vyvíjelo. Já prostě obdivuji jeho profesionalitu. Jak vytříbenost jazyka (vždyť si uvědomuji, že musel za život napsat haldy hlášení z vyšetřování...), tak znalost fungování justičního systému i lidské psychiky, kterou má dobře nastudovanou, ale z terénu! Všechny tyto faktory způsobují, že se jedná o skutečně dobře napsané knihy.

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Audiokniha ve velmi sugestivním podání. Vzhledem k předchozím zkušenostem s paní Atwoodovou, si myslím, že i čtení by se mi líbilo stejně, jako poslouchání.
K příběhu: nabízí mnoho podnětných myšlenek k fungování společnosti v současném uspořádání. Velmi módní a oblíbené téma udržitelnosti a směřování takovéhoto stavu. Jako většina jejích kolegyň a kolegů nabízí možnost, kterým směrem by se mohl vývoj zvrátit, pokud tento trend nezměníme.
Líbí se mi, že hrdinka nikdy neztrácí naději, ani v těch nejtěžších okamžicích, ale zároveň nebojuje prohrané bitvy. Je taková zenová žena:-))

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Nezapomenutelná kniha, nezapomenutelná série! Pokud jde, a já jsem o tom dost přesvědčená, o autobiografické vyprávění, pak je to zpověď plná otevřenosti a upřímnosti vůči ostatním, ale hlavně sama k sobě. S takovým přístupem se běžně nesetkáme. Příběh mi nepřišel ani tak moc napsaný, nebo vyprávěný, jako žitý. Jako by psala hned teď každou pohnutku, každý zážitek a ten tím neztratil ani ň ze své autenticity. Děkuji za skvělý čtenářský zážitek.

27.09.2018 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Trošku překvapení, protože tyto případy mi přišly spíše jako dost slušná detektivka autora, který na něčem maličko ujíždí. Nějak jsem v nich neviděla toho starého známého libového Kotletu. Asi to přesně nedokážu popsat...moc se mi to líbilo, ale prostě mi tam NĚCO chybělo. Sice Bakulga, sice démoni, ale tak nějak méně vzrušení, sexu a kouzel, takového toho jiskřeníčka.

27.09.2018 4 z 5

Od předchozího dílu jsem si dala delší odstup, protože ono totiž číst o Geniálních přítelkyních není nic jednoduchého. Evidetně jsem udělala dobře. Vývoj Elen přesně odpovídal jejímu pochybování o sobě samé, které vyplývá jak z prostředí, ze kterého vzešla, tak i bouřlivé době rychlého vývoje komunistického, demokratického, odborového, feministického a intelektuálního hnutí v Evropě sedmdesátých a osmdesátých let. Udělalo na mně dojem naprosté využití potenciálu, který má jak příběh, tak doba v níž se odehrává.

27.09.2018 5 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Odposloucháno jako audiokniha. Jsem nadšená z viktoriánského stylu příběhu, kdy děj plyne rychlostí života žitého každým z nás. Měla jsem pocit, jako by se ani nic moc nedělo, ale při pohledu zpět jsem byla překvapená, kolik se toho událo. Mé srdce naplnilo něžné potěšení z jazyka, kterým bylo vyprávěno, ale také napětí, jak si autorka poradí s osudy hrdinů a hrdinek. Dost luxusní záležitost. Naprostá spokojenost. Nechtěla jsem, aby skončila.

26.09.2018 5 z 5

Tabule osudů Tabule osudů Joe Benitez (p)

Fíha!! Super!! Bezva!! Prostě nádhera. Tohle je tak skvěle odvedená práce od všech zúčastněných autorů, že není dostatek superlativů, které bych použila. Vizuální stránka věci je bezkonkurenční a příběh je kompaktnější, než u předešlé Mechaniky. Hrdinka je můj idol a doufám, že si tento post udrží i nadále, protože žádnou další knihu o ní si nenechám ujít.

16.08.2018 5 z 5