alabra alabra komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Opět se na pozadí velkých dějin utváří příběhy malých dějin, v tomto případě spíš tragédii. Hluboce emotivní osud pozamenaný událostmi, které mohly být. Zamýšlíme se nad tím , jak málo stačilo a mohli jsme prožívat mnohem větší hrůzy, než covid a krizi? Opět kniha k přemýšlení.

30.01.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Povídkové knihy moc nemusím, ale tady byl pro mě tento způsob psaní tím pravým ořechovým, úžasný vstup do světa Geralta z Rivie, krásně se to poslouchá, výborná oddechovka s příjemnými hlasy Jiřího Plachého a Jiřího Dvořáka zaujme všechny milovníky fantasy literatury.

28.01.2022 5 z 5

Vraždy na Ledňáčkově vrchu Vraždy na Ledňáčkově vrchu Sophie Hannah

Agathu miluji, její zápletku vykreslení postav, jejich charakteru, noblesu a trochu ješitnost Poirota, to vše mi zde chybělo, detektivka nebyla špatná, i když děj místy vázl a jednání postav bylo přehnaně odmítavé, hysterické či jinak nepravděpodobné. AGATHA TO NENÍ.

24.01.2022 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Děj tady není nejdůležitější, je zdlouhavý a místy nudný. To, co stojí za přečtení, je mistrnné zachycení duševního dozrání Korji v tyrana, který nechce být spojován s city, jež by ho mohly oslabit, ovlivnit, manipulovat s ním.

20.01.2022 4 z 5

Varšavský protokol Varšavský protokol Steve Berry

I mě zaujala historie Polska více než vlastní děj knihy, jejíž zpracování se mi tentokrát líbilo jen na tři hvězdy. Každý den nemůže být posvícení :)

18.01.2022 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Skvěle vymyšlený příběh, vtipné hlášky v duchu suchého anglického humoru, nadčasové komentáře, kniha, kterou chcete přečíst či slyšet znovu.

05.01.2022 5 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Není lehké napsat komentář, autorku mám ráda, touto knihou mě překvapila, i já se přikláním k textu v úvodu, lépe to nedokážu vyjádřit. Je nad čím přemýšlet.

04.01.2022 5 z 5

Osudová chyba Osudová chyba Gary Birken

Příliš mnoho věcí se řeší na tak krátkou knihu, vše je čtenáři předkládáno jako malému dítěti, polopatě, nedává čtenáři možnost popřemýšlet, příliš prvoplánové, knihu bych znovu nečetla, pro mě není.

28.12.2021 2 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Příliš mnoho postav, dějových linií, násilí, smrti a krutosti, první díl byl pro mě matoucí, teprve filmové zpracování mi pomohlo zorientovat se kdo s kým proti komu, hodnotím velkolepou práci autora i schopnost zaujmout. Velké sousto si ukousl. Není to kniha, kterou bych chtěla číst podruhé.

14.12.2021 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tahle nová kniha našeho cestovatele mě nadchla, líbí se mi, že na svých cestách vyhledává rozhovory z obyčejnými lidmi, jejichž životní zkušenosti zajímavě dokreslí jeho poznatky z putování, do děje tak vtahuje další postavy vytvářející kaleidoskop různých charakterů. Super bylo ukázat méně známá místa, líbilo se mi i propojení s historií, kterou mám ráda.

11.12.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha patří mezi mé oblíbené autory a s touhle nejklasičtější klasikou jsem se už setkala poněkolikáté. Filmová zpracování, knihy i audionahrávky jsou úžasné, zajímavý je i osobní život autorky, o které se učí i děti ve škole. Opět vynikající zážitek.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Miluji detektivní případy, které jsou inteligentní, napínavé, překvapivé, Sherlock mě baví v různých filmových podobách, audionahrávkách i knihách. Takže vlastně znovu oživená klasika, která mě vždy potěší.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knihy mě okouzlila, inspirovala mě k dohledávání mnoha informací obsažených v knize, protož ráda vím, navíc miluji historii, takže tento směr knihy mi imponoval. Vyhledala jsem další knihy autora a byla více či méně spokojena, ale tahle první mě okouzlila.

04.12.2021 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Zatímco předchozí díly byly napsány jednoduchým způsobem i tematicky pro děti, u posledního dílu si nejsem jista. Pro mladší čtenáře je plný smutku, beznaděje a zrady, pro starší a dospělce je důraz položený do roviny filozofické, etické a religiozní, plný alegorií a nadčasových bonmotů. Vyvrcholení série nás ujišťuje o tom, že pro spravedlivé a čestné vždy existuje naděje, a to je moc pěkné a výchovné poselství. Jsem ráda, že jsem prošla celou sérií, i když je víc jak 70 let stará, je čtivá, nadčasová a má co říci i dnešním čtenářům. Doporučuji mladším i starším.

04.12.2021 4 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Místa děje se prolínají víc než obvykle, také se zde řeší více morální dilemata, podzemí nepostrádá napínavé chvilky, zajímavé bytosti i pozoruhodná jednoduchá řešení mnohdy složitých situací. Děti jsou zobrazeny poněkud ploše, více než obvykle.

02.12.2021 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

U této série mě baví, že se další část odehrává vždy v jiném čase, prostředí, což dává autorovi možnost rozvinout fantazii dalším novým neokoukaným směrem. Přesto je propojena s předchozími částmi zmínkami o hrdinech, kteří se vynořují z dávných časů jako legendy. Paráda. Co bude příště?

02.12.2021 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Noví hrdinové a velký posun v čase, vše osvětlí až závěr, hezké počtení.

15.11.2021 4 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Příběh se rozšiřuje o další postavy, zpracovává trochu jiné prostředí, spojovacím prvkem je zde lev, vládce a zachránce hodných a pronásledovaných. Trochu jednodušší a sevřenější příběh, nicméně pokračuji, co dalšího se zde objeví.

15.11.2021 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Už druhý díl a nejsem zklamána, svět plný fantazie, čestnosti, spravedlnosti, a samozřejmě i dětinskosti, vždyť je to pro ně. Určitě se podívám i na další díly.

15.11.2021 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Fantasy pohádka spojuje prvky pohádky, báje, bible i fantasy, od každého trochu. Laskavé čtení upozorňuje čtenáře na realitu skutečnosti - uprostřed každého ráje s dobrem současně a nekontrolovatelně vzniká zlo, které je tu stále s námi a nedá se zničit.

03.11.2021 4 z 5