Stříbrná židle

NARNIE... kde obři chystají zkázu... kde zlo splétá sítě... kde vládnou kouzla.
Navzdory neznámým nebezpečím a hlubokým a tmavým jeskyním je skupinka přátel vyslána hledat uneseného prince. Na své výpravě do Podzemí se však setkávají s daleko krásnějším a daleko hrozivějším zlem, než si vůbec dokázali představit.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/2275/letopisy-narnie-stribrna-zidle-SPK-2275.jpg 41142

Letopisy Narnie (4.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

The Silver Chair (1953)

Kniha Stříbrná židle

PhoebePollard

Mám ráda tuhle sérii a mám ráda i tenhle díl, ale bez Petra a jeho sourozenců už to prostě není ono. Ale i tak... doporučuji.

Netopyr07

Jelikož čtu Narnii na přeskáčku, podle toho, který díl najdu v knihovně, byla jsem zpočátku zmatená jak včela na jaře, kdo je Eustace a jak to, že už byl v Narnii :-)) Ale příběh se mi líbil, Bludička je správný "optimistický pesimista" nebo "pesimistický optimista"? Dobrá oddechovka.

ZuzziŠ

To se mi ani nechce věřit, ta série se zlepšuje :-)

Jinak nádherný cestopis - všechno tam je: popis cesty, obyvatel, jídla (sem tam i nějaký recept), kulturních zvyků...

ElleNora

Jsem ráda, že se postavy v jednotlivých dílech vyvíjí, ale není to hned. Eustace je v téhle knize už polepšený, ale přesto dělá pár chyb (jako děti Pevensiovy). I Jill není dokonalá, ale to mám na postavách z Narnie ráda. Nejsou dokonalé, ale to je v pořádku. Přečetla jsem jedním dechem, i když znám i lepší díly.

Orange8knihomol
16.11.2018

Zdá se mi to, nebo je každým dalším dílem celý příběh a svět vymyšlený C. S. Lewisem lepší? Tenhle díl je zatím můj nejoblíbenější, protože byl plný akce, napětí, putování a dobrodružství. Nevím, čím to je, avšak určité věci (Soví parlament, kouzla, tajemno, hrad v Harfangu a podzemí,...) mi připomínaly Harryho Pottera, tudíž zřejmě proto se mi tyto Letopisy Narnie velmi líbily. Rozhodně DOPORUČUJI!

DannyLady
14.11.2018

Tento díl hodnotím velice kladně. Seznámili jsme se s příběhem, který nemáme šanci vidět ve filmové verzi. Líbí se mi to více, protože můžeme nechat více pracovat naši fantazii. Dobrodružství při hledání ztraceného prince si musí užít každý.

DuncanIdaho
29.09.2018

Rychlé čtení. Děj probíhal rychle a vše mělo poměrně jednoduché řešení. Je to prostě kniha spíše pro děti. Přesto je příběh krásný a fantazijní, snad právě i díky té jednoduchosti. Prot ty, co si při čtení knihy rádi zasní a zafantazíruji, tuto knihu doporučuji.

Zelený_Drak
18.07.2018

Tak jsem tedy asi některé díly někdy v 6 nebo 7 letech opravdu přečetla, protože část se sovami mi byla víc než jen povědomá a jestli ještě jiný autor knih pro děti nemá podobný soví sněm ve věži, tak to muselo být tohle. Stříbrná židle se mi celkem líbila. To, jak se Eustace a Edmund podobají a jak Lewis křísí stále stejnou zápletku o vládě nebo možné vládě jiného než právoplatného krále Narnie, knize z pohledu dospělého trochu ubírá, ale z pohledu autora píšícího pro děti lze chápat jako žádoucí ukázat několikrát v drobných obměnách totéž. Zvlášť když sleduje jako cíl morální poučení. Oceňuji, že dívčí hrdinky jsou každá jiná. Polly, Zuzana, Lucinka a Jill jsou v rámci malého prostoru příběhů dostatečně odlišitelné charaktery, a tak je aspoň vidět, že podobnosti mezi jinými postavami jsou záměrné a nevznikly proto, že autor prostě zvládá jen omezený repertoár charakterů. A to je něco, co se nedá po přečtení jedné série říct o každém.

Moc neposuzuji styl, protože jsem knihu poslouchala jako audio, a tam ty stylistické perličky i nedostatky snáz proklouznou, ale mám i tak drobnou poznámku pro D.V.Spudila: U Lev, čarodějnice a skříň jsem se dívala do originálu, protože mě u jedné části zajímalo, zda je to špatně napsané nebo špatně přeložené a byla to ta první možnost, takže bych pro jednou vzala překladatele na milost a předpokládala, že to tak nejspíš spáchal sám autor.