Ajinka126 Ajinka126 komentáře u knih

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Jsem extrémně zklamaná z faktu, že se dostává právě Kotletovi tolik pozornosti a čtenářských ovací. Tohle je 3. kniha od něj, kterou jsem přečetla a on jede své knihy stále podle stejného mustru - sexuální zneužívání (ne sex, ale rovnou jeho deviace), násilí (které je místy až zbytečné, čtenář už dávno pochopil, jaká je situaca) a rádoby hrdinné činy vs. všeobecné zlo. Tady je jen vždy v jiném kabátku.

Autor umí skládát věty tak, aby se kniha dobře četla, ale samotný vývoj příběhu, budování světa nebo zajímaví hrdinové. Tak to kompletně chybí. Vlci začali nechutně. Říkám si, překonám to, bude za tím vyšší cíl. No jen to nějak dál nikam nevede. Působí to celé ploše. Postavy, svět i děj.

Mrzí mě, že nesdílím nadšení. Naopak na mě Kotleta působí dojmem, že je kolem něj vytvořený kult a každý, kdo chce vstoupit, tak nesmí vyjádřit nesouhlas nad tím hnusem okolo každého příběhu. Ženy mají vždy mizerné postavení a žádné knižní postavě to nepřijde divné. Autorova zvláštní osobnost/názory se promítají do každé jeho knihy a já asi nemůžu najít ten důvod jeho popularity.

Nemohu doporučit. Ale zatím to nevzdávám.

16.12.2022 2 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Je pro mě těžké tuto knihu ohodnotit. Měla dobrý start, pak přišla moc filozofická část a bylo pro mě těžké se přes ni přenést. Další část -kooperace s Vládci byla skvělá. Až jsem si Vládce malinko oblínila. No ale ten konec:(. Prosím, prokažte si tu službu a vyhnětě se audioknize. Extrémně tu chybí dobrá režie, která by omezila interpretův projev Vládců. Mylím, že ten konec štval i jeho samého. Co slovo, to to pomlka. A taky jejich věty byly extrémné dlouhé odstavce. Představa, že takhle na mě někdo reálně mluví, tak zapomenu, co vlastně řekl na začátku, než dojde na konec svého monologu.

Závěrem - Arthur Clarke je génius své doby. O tom není pochyb. Jen některá díla asi nejsou pro mě, nebo pro mě dobře nezestárla.

06.12.2022 3 z 5

Vše nejlepší k narozeninám Helen Exley Vše nejlepší k narozeninám Helen Exley Helen Exley

Nepůsobí to na mě úplně universálně. Začíná to "najdi si práci, lásku..". Není to ani tak vtipné a inspirativní, jak bych si přála. Obsahuje soubor citátů a krátkých glos.
Nicméně je to vyvedné na krásném papíře a s hezkými ilustracemi.

05.12.2022 3 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Dva zásadní problémy. Ten první je halvní protagonistka. Nepůsobí živě, uvěřitelně, nemá osobnost. V některých částech knihy jsem měla dojem, že je v celé knize jen ona. Tak moc jejích myšlenek a jejího světa tu je.
Ten druhý problém je, že je pravda, co se tu píše. Začátek dobrý, prostě krimi případ. Pak se dostaví pocit, jestli autor opravu píše příběh knihy, nebo jen píše věty, které ho napadnou, aby nějak zaplnil stránky.
Je to malinko škoda. Stejně se ale pustím do dalších knih:)

03.12.2022 2 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Jsem rozpolcená. Nejsem autorův fanoušek, je to moje první kniha od něj a neměla jsem žádnou představu o tom, co mě v knize čeká.

Magický systém se mi líbil. Úvod na mě velmi zapůsobil. Svět je zajímavý a autor umí psát poutavě. Ale. Ale..

Některé pasáže byly přehnaně dlouhé, popisné, neposouvaly děj. Až jsem si říkala proč to vlastně čtu. Není tu ta jiskra, která mě nutí číst dál.

Závěr knihy byl na mě zbytečně dlouhý a nějak se mi jeho poita vytratila.
Řezničina v knize. Nejsem citlivka, ale ani fanda násilí. Pokud ho autor použije, tak jsem s tím v pohodě, když má pro něj důvod a ten mi představí. U Rayana to na mě působilo jako by měl trochu fetiš, že může popisovat drastické scény, krev a střeva všude. Dávat svým charakterům násilné myšlení, kdy je tohle pro ně jediná cesta už mě ani nepřekvapilo. Ale zamrzelo to. Ta myšlenka "magické písně" je skvělá.

Moje hodnocení je něco mezi 3,5 a 4 hvězdami.

25.11.2022 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

"Týhle holce je 19. Devatenáct. Vlastně je to hotová ženská. Spousta jejích vrstevnic už dávno nebydlí u rodičů. Některé mají dokonce manžela."
Jak lépe vyjádřit generační rozdíl. Haló, pane autore! Kolik vdaných 19ti letých žen prosím znáte? Já jsem rozhodně v 19ti "hotová ženská" nebyla a s velkou podporou rodičů bydlela na ubytku při studiu na VŠ.
Slušný začátek :D.

Knihy od Goffy se dobře čtou. Chápu ty ohlasy. Je to prostě lehká oddechovka. Za mě je to dobrý lehký nadprůměr. Nicméně k dokonalosti tomu chybí trochu víc tajemna, lepší zápletka.

24.11.2022 3 z 5

Cítím se jako kruťas, když jsem přísná na knížku napsanou v roce 1968, ale četla jsem i starší a čtivější knihy.

Nápad 10\10. Ale příběh, který mě nepoutal a postavy, tak nudné, že za týden zapomenu jejich jména, byl málo. Ja vám neumím zápletku shrnout, protože na mě působila tak mdle.

Filmové zpracování zůstavá nepřekonáno:).

19.11.2022 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Cítím velké zklamání nad promarněným potenciálem.

Svět byl skvěle vybudovaný, druhý díl skončil napínavě a bohužel mě nemile překvapilo, jak se začátek třetího dílu táhne. Bylo to jako číst úvahu o společnosti smrtek. Plno textu o ničem, děj se neposouvá a hlavní postavy jsou odsunuty na okraj. Nerozumím tomu. A nechci číst 300 stránkové "shrnutí".
Ve třetím závěrečném díle si troufám říct, že otázka budování světa a filosofie by dávno měla být vyřešená.

Konec také není moc uspokojivý. Málo odpovědí, stále až moc vaty okolo.
Shustermanovi asi došla šťáva a chtěl to mít za sebou.

19.11.2022 3 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Přiznám se, že jsem se ke knize dostala jen náhodou. Chtěla jsem si něco přečíst od Twaina a tohle bylo první po ruce. Takže jsem do toho šla bez informací o knihe nebo očekávání. A byla jsem mile překvapená. Tolik myšlenek a filosofických otázek zabalených do lehkého fantastična mě tu čekalo. Skvělé.

Když se pouštím na dávnou klasiku a autor je obdivovaný, známý a citovaný i dlouho po smrti, tak mám vždy obavy, jak se to bude číst, jak to zestárlo a jak se mi to bude líbit. Jsem moc ráda, že tady byly moje obavy zbytečné. Jistě, že je na slohu poznat zub času. To jak postavy přemýšlí a mluví je silným znakem své doby.

Jestli jsou i další jeho knihy tak hluboké, tak je chci všechny objevit.

17.11.2022 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Zklamání roku 2022. Myslím, že i 3 hvězdičky jsou velmi štědré hodnocení.

Začátek je hrozný, protože představení světa nebo magického systému se nekoná. Prostě začnete řešit průměrné milostné a životní problémy mladých lidí. Hlavních postav je na úvod moc. Bylo velmi težké udržet krok a neztratit zájem o knihu a její děj.

Druhá polovina knihy byla sice lepší, ale konec byl takový malinko cringe až mi z toho bylo trapně. Protože působí účelově tak, že si autorka řekla: "teď udělám cokoliv, jen abych šokovala. Je jedno, jestli to zapadá nebo ne. "

V sérií rozhodně dál pokračovat nebudu a pochybuji, že někdy něco dalšího od autorky zkusím. Nelíbí se mi, jak zbytečně popisuje sex a stráky okolo něj. Jako by klouzala jen po porvchu a chtěla se "modernímu čtenáři" zalíbit. Bez toho bych se obešla.

17.11.2022 3 z 5

Bílý pavouk Bílý pavouk Heinrich Harrer

Moje chyba. Čekala jsem poutavý výpravný příběh. Nepřečetla jsem si, že je o knihu plnou faktů. Což opravdu musí značit lásku ke štítu Eiger. Ale nějak toho bylo moc. Působí to nekonečně a nečte se to s lehkostí. Možná, kdyby to odlehčily fotky horolezců, dobové výbavy nebo samotného štítu, tak by to nepůsobilo tak mrzutě. K tomu textu, počtu jmen a údajů mě napadá jen: "Míň je někdy víc".
PS: také začít knihu s tím, že tohle lajk nikdy nepochopí není moc přívětivý úvod:). Autor je tu od toho, aby mě jako toho lajka, přesvědčil, že mi to všechno umí podat a rozšířit svoji znalost a vášeň.
Za mě tedy malinko zklamání.

17.11.2022 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Moje pocity z knihy jsou rozpolcené. Autorka těží z prostředí druhé světové války tak, že se o ní stačí zmínit a ve čtenáři to automaticky vyvolá pocity tísně, strachu, naštvání. Proto jsem pak v hodnocení příběbu o to kritičtější a tady váhám mezi 3 a 4 hvězdami. První půlka knihy se neuvěřitelně táhne. Připadala mi nekonečná, pak se děj rozběhl a začall být poutavý. K postavám jsem měla vztah a cením, že se jí podařilo vytvořit tak silné ženské charaktery. Zakončení je pěkné, ale já si stejně nemyslím, že by to byla tak wow kniha:(.

17.11.2022 4 z 5

Setkání se smrtí Setkání se smrtí Joe Simpson

Za to, co Joe zvládl překonat, si rozhodně zaslouží 5 z 5. Ale jako čtenář hodnotím knihu, literaturu, můj dojem a ne životní příběh.

Tématiku hor a horolezců vyhledávám. Takže mě moc mrzí, že nejsem tak nadšená jako většina. Bohužel to bylo na mě příliš chladné, bez emocí. Naprosto rozumím, že tato chladnokrevnost mu pomohla to celé přežít, ale mě to bylo jako čtenáři tak nějak jedno. Jednak je to autobiografie, takže předem víte, že to přežil. Také bylo vidět, že to píše horolezec (takže plno přesných údajů a ne moc budování napětí).

Prostor dostal i jeho kamarád a kolega horolezec Simon. Což chápu, ale stejně je to padouch. I kdybych se v jeho situaci zachovala stejně, tak bych se taky považovala za podoucha.

Celkově knihu doporučuji. Je to plné podrobných popisů toho, co se stalo. Film je o kousek lepší zážitek:).

16.11.2022 3 z 5

Tak to bylo něco. Film jsem viděla a opravdu se jen lehce ispiroval hlavní myšlenkou. Jinak bych chtěla vědět, co Fitzgerald bral, protože představa, že žena porodí starce je daleko za hranicí. Každopádně děkuji Městské knihovně v Praze za e-knihu.

16.11.2022 2 z 5

Šťastný princ (1 pohádka) Šťastný princ (1 pohádka) Oscar Wilde

Dojemné a hluboké. Jako pohádka je to krásná, ale také velmi drastická svojí upřímností. Jak jsem to četla, tak mě napadalo, že se minulé generace od nás neliší. Jistě, měli to težší kvůli režimu, chudobě atd., ale jejich myšlenky, pocity, morální hodnoty jsou stejné. Ohromilo mě autorovo myšlení a literární vyjádření. Wow.

14.11.2022 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Nesedlo mi to. Nedařilo se mi to dlouho dokončit. Humor je hodně o povaze a věku čtenáře. Nemohu doporučit.

14.11.2022 1 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Na začátku knihy jsem byla ohromená. Ty myšlenky, ta čtivost. Chěla jsem vědět, co bude dál. V druhé polovině knihy se to malinko zvrtlo, protože jsem měla pocit, že Clarke chce všechny své nápady a myšlenky rychle dát do 1 knihy. Tam to pro mě malinko skřípalo. Mě opravdu stačí 1 dobrá myšlenka nebo úvaha, kterou dlouho nedostanu z hlavy. Jenže když je tam toho tolik a přidá se do toho otázka morálky, vliv společnosti, kultury, náboženství, nové technologie, původ vesmíru a snad i kapky rosy na mě bylo moc. Malinko mi scházelo propojení s jakoukov hlavní postavou. Všichni byli bezpohlavní, bez emocí. Ale i tak jsem překvapená, jak skvěle jeho díla stárnou. I přes moje rozpaky se závěrem knihy, bych si ji přečetla znovu. Ten začátek a nápad je skevělý.

14.11.2022 4 z 5

Sníh, oheň, vina a smrt Sníh, oheň, vina a smrt Gerhard Jäger

Klady: Skvělá atmoféra. Dobře popsané postavy. Styl vyprávění mě bavil.
Zápory: Chaotičnost na začátku knihy. Než si zvyknete na autorův styl psaní. Závěr knihy mě neuspokojil. A malinko jsem byla zklamaná, že nešlo o tolik napětí a záhad. Místy to připomínalo špatně napsanou romanitku.
Celkově - kniha se mi četla dobře. Kéž by tam bylo víc tajemství a strachu.

12.11.2022 3 z 5

Max Švabinský Max Švabinský Hana Volavková

Wow. Docela masterpiece. Kniha je z roku 1977 a je tištěná na tak prémiovém papíře, že i po 40ti letech jsou barvy krásné a papír na dotek příjemný. Další skvělou věcí je obsah, který nezestárl ani o den. Na internetu jsem se dočetla pár povrchních noticek o malíři a překvapilo mě, kolik informací a dobových srovnání tu je. Tento text sepisoval někdo skutečně vzdělaný.

09.11.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ta kniha je tak zvláště intimní tím vyobrazením vztahu otce a syna a těžkou atmosférou postapo světa. To byla velmi zajímavá čast. Chápu, že v tom někdo vidí takový ten pomyslný literární přesah. Ten pocit, který ve vás zůstane dlouho po dočtení. Mým problémem bylo občas menší odosobnění. A mým osobním problémem je, že žánr postapo svět lépe vnímám ve vizuální formě. Ale - od autora chci zkusit další knihy. Opravdu umí psát čtivě, umí napsat charaktery a dát do nich myšlenky, které ve vás utkví.

09.11.2022 4 z 5