Setkání se smrtí

od:

Setkání se smrtí

Joe Simpson dokázal z hlediska vysokohorského horolezectví skoro nemožné. Se zlomenou nohou, opuštěný, obklopen ledovými stěnami, ovlivněn halucinacemi - hladový a žíznivý se doplazil do základního tábora. Spolu s ním prožíváme vteřinu za vteřinou jeho dilema - žít - vzdát se, žít - vzdát se, vzdát se - žít. Pevná vůle a odhodlání nevzdat se v podmínkách sebekrutějších dokázala, že život zvítězil. Četba tohoto zdánlivě prostého a neokázalého příběhu o hrdinství je povzbuzením pro každého člověka při překonávání překážek v jeho vlastním životě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30510/setkani-se-smrti-30510.jpg 4.792
Originální název:

Touching the void (1988)

Žánr:
Dobrodružné, Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
Silmarien
26.04.2017

Príbeh samotný je na 5 hviezd. Boj dvoch mladých mužov na horolezeckej výprave o život. Kruté rozhodnutie jedného tvárou v tvár takmer neriešiteľnej situácii a boj druhého o meter za metrom v ústrety životu alebo smrti...

Na druhej strane musím povedať, že hlavne na začiatku som si ovplyvnená rôznymi inými horolezeckými knihami a teda zľahka dotknutá zásadami v tomto športe vravela "ako ste sa tam vy dvaja vlastne do takej kaše dostali?!". Od začiatku celého popisu mi výpravy mi to prišlo, že sa Simon s Joom hnali do katastrofy, aby si mohli odfajknúť ďalšiu zlezenú stenu... a neskutočne to domrvili.

Nevadil mi ani odborný horolezecký slovník, ani podrobný popis lezenia, beriem to ako Simpsonov štýl písania (keďže momentálne čítam jeho ďalšiu knihu), len som bola teda stále taká vyrušovaná tými otázkami, prečo tam vlastne šli a prečo si trúfali na niečo, na čo vtedy nemali. Inak si myslím, že Simpson je pri líčení vlastného počínania pri svojej záchrane zbytočne skromný, všetko "zvaľuje" na "hlas" ktorý ho ťahal dolu, ale všetkým je jasné, že to jednoducho musel zvládnuť sám. Vždy ma tiež trošku zarazilo, ale pozitívne, ako občas znenazdajky vyrukoval s úplne zvláštnymi faktami a znalosťami, ktoré by som človeku jeho typu nepripisovala :-)

Kapucinka
23.05.2016

Strhující a velice napínavý příběh boje o přežití.

iampatrik
02.03.2016

Strhující kniha od samotného úvodu, která může bavit úplně každého. Také ukázka toho, jak poutavě lze popsat cestu za vrcholem, která se promění v boj o holý život. Jako možná jediné úskalí knihy vidím pojmy (např. moréna, převis, ale také horolezecké vybavení apod.). které jsou zde často používány k popisu děje. Na druhou stranu to však nevidím jako zásadní problém, protože kniha je psaná tak čtivě, že jen těžko od ní odlepíte oči. Pro lidi, které baví cestopisy (byť nejde úplně o cestopis) popřípadě hory obecně - povinnost.

Xena1970
20.02.2016

Fantastická knížka doporučují přečíst kdo se zajímá o horolezectví

Hanina61
08.02.2016

Jako první jsem shlédla film "Pád do ticha" a ten mě zaujal natolik, že jsem si vzápětí půjčila knihu, a dobře jsem udělala, protože film zdaleka nemohl pojmout vše, co se odehrávalo, hlavně v Joeově mysli, zachytit jeho strach ze smrti i odhodlání dokázat něco takřka neuvěřitelného. Nedávno jsem si při pádu na motorce ošklivě poranila koleno (i když rozhodně ne tak zle jako Joe) a dodnes si pamatuju tu strašlivou bolest, kdy pro mě dlouho bylo nemožné na nohu byť jen zlehka stoupnout nebo se jí jakkoli dotknout, tudíž jsem se o to víc dokázala vžít do jeho pocitů bolesti a tím víc obdivuju to, co dokázal. Úžasná kniha, takřka neuvěřitelný příběh o přežití.

Burnettka
11.01.2016

První část knihy mě tolik nezaujala, ale druhou polovinu jsem četla jedním dechem.

Pazdy
18.11.2015

Strhující líčení jednoho z nejúžasnějších zápasů o přežití o jakém jsem kdy slyšel. Je to příběh o nesmírně těžkém rozhodnutí a naprosto nezlomné vůli člověka. Filmové zpracování "Pád do ticha" není podle mě špatné, ale s knížkou to srovnat nejde, ta je totiž podle mě bezchybná.

piratmartin
21.09.2015

Viděl jsem i film Pád do ticha a jak film tak i kniha stojí za to. Jediný co mi na knize vadilo, byly horolezecké termíny, kterým jsem jako laik nerozumněl. Rozhodně knihu doporučuji fanouškům příběhů lidského boje o přežití.

jaspa
22.07.2015

Pád do ticha (film) nesahá, bohužel, knize asi ani po kotníky...
Text mě naprosto strhnul a při halucinacích Joea jsem pátravě přemýšlela, jestli nemám také nějaké.
Vůbec nevadí, že víte, že Joe přežije (jinak by to asi nenapsal, že...). Kniha mě přesvědčila, že život je to nejdůležitější, co máme, a je v nás obrovská síla o něj bojovat a nevzdávat se v sebezávažnější situaci.
Inspirativní!

Dymond
01.09.2014

Velice zajímavý příběh... i když tuto tématiku nevyhledávám, tak knihu vřele doporučuji...

J&B
18.05.2014

Knihu jsem přečetla za jedno deštivé odpledne. Neuvěřitelný, fantastický příběh, opravdu výborná kniha.

GliderMan
26.09.2011

I po předchozím shlédnutí skvělé filmové verze neztrácí kniha na napínavosti a čtivosti. Velice dobře napsané. Přečetl jsem jedním dechem za cca 2 týdny.

Neo1tex
06.09.2011

Toto je naprosto fascinující příběh a skvěle napsaná kniha... doporučuji všem - i nehorolezcům.

jitka
28.04.2011

To je opravdu hezká knížka. Moc se mi líbila i přesto. že horolezectví mi nic neříká...