Setkání se smrtí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Joe Simpson dokázal z hlediska vysokohorského horolezectví skoro nemožné. Se zlomenou nohou, opuštěný, obklopen ledovými stěnami, ovlivněn halucinacemi - hladový a žíznivý se doplazil do základního tábora. Spolu s ním prožíváme vteřinu za vteřinou jeho dilema - žít - vzdát se, žít - vzdát se, vzdát se - žít. Pevná vůle a odhodlání nevzdat se v podmínkách sebekrutějších dokázala, že život zvítězil. Četba tohoto zdánlivě prostého a neokázalého příběhu o hrdinství je povzbuzením pro každého člověka při překonávání překážek v jeho vlastním životě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30510/setkani-se-smrti-30510.jpg 4.6125
Žánr
Dobrodružné, Literatura naučná, Zdraví
Vydáno, Jota
Orig. název

Touching the void, 1988

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Setkání se smrtí

Přidat komentář
soukroma
05. června

Velmi syrový, autentický, nepříjemný příběh, na druhou stranu ovšem - samozřejmě s dobrým koncem: stručné, nijak extra poetické ani sentimentální vyprávění, co se autorovi stalo, když zase jednou lezl po neprobádaných a pustých horách v Peru roku 1985, s kolegou, a jak to celé dopadlo. Jakkoli jsou tyhle příběhy drsné, zas a znova mi vrtá hlavou otázka, proč to vlastně horolezci dělají, proč vystavují nebezpečí nejen sebe (budiž, to je to nejmenší - neváží si vlastního života a něco divného v hlavě je nutí stále dál a výš a pokořovat limity), kolegy na laně, ale pak třeba i záchranáře, nemluvě o blízkých, kterým takové výpravy, byť zůstávají doma, jistě taky nedělají dobře.
V závěru poděkoval autor svému kolegovi lezci, že mu vyprávěl svůj pohled na situaci a svoje konání. To je autorovými slovy uvedeno v kurzívě paralelně se zážitky autorovými, nicméně mi stejně připadalo leccos drsnější a negativnější, než mohlo ve skutečnosti být (typicky jak na Joea hned přestal myslet a bylo).
Nevybrala jsem si pro tuhle knihu správnou dobu, chytil mne ischias, jakýkoli pohyb je na brečení a jedna noha neposlouchá vůbec, takže sice bez problémů chápu, jak ještě nesnesitelně víc musel trpět Joe s děsivě polámanou nohou po těch mnoho dní strádání a vyčerpávajícího pohybu, ale povzbuzující to celé nebylo ani za mák.

Inferion7
02. dubna

"Doufal jsem, že se situace zítra nezhorší. Byl jsem si víceméně jistý, že na hřebeni nemáme daleko do konce obtíží a že budeme nejpozději zítra odpoledne zpátky v základním táboře." Pár hodin poté zažil Joe nejhorší týden svého života, během kterého zhubl 19 kilo na pouhých 46 kg tělesné váhy. Opravdu velmi mrazivý příběh z pohledu obou dvou horolezců.


PaniJani
09.02.2019

Hodně poutavá kniha o dokázání téměř nemožného.

harena
09.12.2018

Klobouk dolů před tím, co Joe Simpson dokázal. Obdivuji všechny, kteří dokáží nepředstavitelné. I když nejsem horolezec a neznala jsem některé výrazy, vůbec to nevadilo, protože kniha je psaná velice čtivě a napínavě. Fascinující, neuvěřitelný příběh, půjčím si i další knihy Joea Simpsna.

simonit
31.08.2018

Úžasný příběh, díky kterému bychom si měli vážit toho, co máme, když jsme zcela zdraví...zde vidíme, jak je jednoduché o to přijít. Takže za mě super kniha a autorovi patří moje poklona! To, co on, by každý z nás nedokázal...

Silmarien
26.04.2017

Príbeh samotný je na 5 hviezd. Boj dvoch mladých mužov na horolezeckej výprave o život. Kruté rozhodnutie jedného tvárou v tvár takmer neriešiteľnej situácii a boj druhého o meter za metrom v ústrety životu alebo smrti...

Na druhej strane musím povedať, že hlavne na začiatku som si ovplyvnená rôznymi inými horolezeckými knihami a teda zľahka dotknutá zásadami v tomto športe vravela "ako ste sa tam vy dvaja vlastne do takej kaše dostali?!". Od začiatku celého popisu mi výpravy mi to prišlo, že sa Simon s Joom hnali do katastrofy, aby si mohli odfajknúť ďalšiu zlezenú stenu... a neskutočne to domrvili.

Nevadil mi ani odborný horolezecký slovník, ani podrobný popis lezenia, beriem to ako Simpsonov štýl písania (keďže momentálne čítam jeho ďalšiu knihu), len som bola teda stále taká vyrušovaná tými otázkami, prečo tam vlastne šli a prečo si trúfali na niečo, na čo vtedy nemali. Inak si myslím, že Simpson je pri líčení vlastného počínania pri svojej záchrane zbytočne skromný, všetko "zvaľuje" na "hlas" ktorý ho ťahal dolu, ale všetkým je jasné, že to jednoducho musel zvládnuť sám. Vždy ma tiež trošku zarazilo, ale pozitívne, ako občas znenazdajky vyrukoval s úplne zvláštnymi faktami a znalosťami, ktoré by som človeku jeho typu nepripisovala :-)

Kapucinka
23.05.2016

Strhující a velice napínavý příběh boje o přežití.

iampatrik
02.03.2016

Strhující kniha od samotného úvodu, která může bavit úplně každého. Také ukázka toho, jak poutavě lze popsat cestu za vrcholem, která se promění v boj o holý život. Jako možná jediné úskalí knihy vidím pojmy (např. moréna, převis, ale také horolezecké vybavení apod.). které jsou zde často používány k popisu děje. Na druhou stranu to však nevidím jako zásadní problém, protože kniha je psaná tak čtivě, že jen těžko od ní odlepíte oči. Pro lidi, které baví cestopisy (byť nejde úplně o cestopis) popřípadě hory obecně - povinnost.

1