aishimizu aishimizu komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Autorka se ve čtenáři snaží vyvolat otázky ohledně morálního postavení hlavního hrdiny a zanechala otevřený konec, který nás nabádá k zamyšlení nad tím, zda je hlavní postava spíše obětí či viníkem... Osobně vnímám, že by kniha mohla lépe prozkoumat různé aspekty zmiňované problematiky - ale to bych pravděpodobně měla zvolit jiný typ literatury.

17.04.2024

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Ze začátku skvělý, drsný a chladný, pak dost zmatený a chaotický. Nevim, možná jsem nebyla v úplně ideálním rozpoložení na čtení této knihy, ale fakt jsem se dost ztrácela.

13.04.2024 3 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Snažím se tyhle knihy nečíst, ale občas mi to nedá...

Děkuju.

23.02.2024 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

(SPOILER) Na knihu jsem se chystala snad už od puberty, ale bála jsem se, že bych její obsah nemusela správně pochopit a dostatečně ocenit. Nebudu lhát - dost mě odrazoval počet stran.
Ale teď, když jsem se k ní dostala, myslím, že splnila má tajná očekávání (i přestože by mi nevadilo, kdyby měla o 400 stran méně).
Postava Sugar, inteligentní prostitutky, mi utkví v paměti na dlouhou dobu. Bohužel však ani její intelekt nedokázal zlomit "kletbu", kterou na ni seslala její matka. Dokonce ani jedinečná šance od Wiliama nedokázala změnit její osud.
Otevřený konec se snaží obalamutit moje přesvědčení, že skončila jako rozkládající se mrtvola ve špinavých ulicích Londýna.

Sbohem.

18.01.2024 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Celkem fajn kniha s příjemnými hlavními hrdiny a příběhem, ve kterém se nestaly žádné nevysvětlitelné a neuvěřitelné příhody, jak to v knihách tohoto typu bývá...
Autora znovu vyhledám.

01.11.2023 4 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Zas a znovu jsem dala na vysoké hodnocení knihy a zas a znovu jsem z četby zklamaná. Nenašla jsem v celém příběhu ani jednu jedinou spojitost s klekánicí, nedokázala jsem pochopit, proč kniha nese takový název. Celkově celý příběh na sebe vůbec nenavazoval. Všechny události se děly tak podivně nahodile. Pravé téma knihy, které bylo lehce poodkryto snad až na posledních 50 stranách knihy, by rozhodně mělo potenciál - ten se však během psaní knihy pohřbil.
Škoda, čekala jsem něco jiného.

22.10.2023 2 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Souhlasím s Arwen777.
Nápad skvělý, dalo se rychle začíst, ale během čtení jakoby všechna touha knihu dočíst vyšuměla. Vyústění jsem předpokládala, žádné extra překvapení se nekonalo.

24.09.2023 3 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

(SPOILER) Pro mě nesympatické postavy, nedokázala jsem se do nich po celou dobu vžít. Nějaká akce začínala až při výslechu podezřelých, což je dost pozdě. Knihu jsem dočítala s touhou zjistit, jak to teda je - nic překvapujícího.
Zasazení do drsných životních podmínek na Falklandách s milým, šťastným koncem. A to je tak všechno, co si z četby odnáším.

03.09.2023 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se četla s lehkostí, i přestože příběh Anny až tak snadný nebyl. Je pozoruhodné, co jsou lidé schopni obětovat pro druhé i přes nepřízeň vlastního osudu.

18.08.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Nesmírně mě bavily historické souvislosti v celé knize, dodalo to autentičnost celého příběhu. Skoky z první republiky do sametové revoluce mi přišly opravdu vhod a ta provázanost... Po dlouhé době mě při knize mrazilo v zádech a lezly mi slzy do očí. Pro někoho možná přeslazený konec, pro mě něco, co mě pohladilo na duši.
Díky.

14.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Možná se někomu zdá kniha ufňukaná, ale mně se naprosto trefila do mého sentimentálního období. Naprosto rozumím cácořinému rozhodnutí odsouvat všechny negativní vzpomínky stranou... Ale ony nás stejně jednou doženou.
Po dočtení knihy cítím ve vzduchu vůni jehličí...

03.07.2023 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Za mě příběh zbytečně zdlouhavý, pořád jsem čekala na něco, co mě překvapí. Konec maličko překvapil, ale nebylo to nic, co by mě úplně vykolejilo.

30.05.2023 2 z 5

Syndrom neklidných duší Syndrom neklidných duší Nicole Škorpilová

Nebavilo. Příběhy jednotlivých osob v psychiatrické léčebně mě vůbec nezaujaly, jakoby všechny byly vytvořeny na společném základu. Zdálo se mi, že se odlišovaly jen drobnostmi. Samotný děj mě také nezaujal.

30.03.2023 1 z 5

Závislák Závislák Marcel Trunec

(SPOILER) Samozřejmě autora za jeho vytrvání 12 let se nedotknout ani kapky alkoholu obdivuju, ale čekala jsem od knihy víc. V polovině knihy jsem si už říkala "Kdy to sakra skončí?", protože to byla pořád změna zaměstnání, chlast, bedny, léčebna. Nemohla jsem ale nechat příběh nedočtenej. Trochu jsem doufala, že autor víc promítne a nastíní prostředí a chod léčebny.
Ale jo, opravdovej příběh, při kterém mi na konci přeběhl mráz po zádech.

19.03.2023 2 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Kniha se zajímavým tématem, jen jsem si občas říkala, zda není už příliš překombinovaná a moc dlouhá. Na konci do sebe ale vše zapadlo tak, jak mělo a celkem mě to uspokojilo.
Líbilo se mi zakomponování prvků romské kultury, setkávám se s tím v knihách stále častěji.
A taky by mě nikdy nenapadlo, že si někdy oblíbím postavu gestapáka. Ale nakonec se z něj vyklubal celkem citlivej týpek.

28.02.2023 4 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Silný příběh s laskavým koncem. Helena a Andula jsou skvělý, bavila jsem se.

02.02.2023 4 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Něžná, ale bolavá kniha. Konec mě zahřál, i když mi během celého příběhu běhal mráz po zádech.
Jen mi přišly některé části nedokončené. Spousta vedlejších pasáží byla tak dobře uvedená, čekala jsem, že na ně bude autorka navazovat celý příběh, ale zůstalo to nedotčené.

16.01.2023 3 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Kniha plná tajemství, o kterých se nemluví. Hlavní postava Martina mě příšerně vytáčela. Jak řekla Veronika, bejt p*čus je volba. Jeho alkoholismus, neschopnost vyjádřit své city, lhostejnost k citům ostatních. Nějak jsem se s ním nedokázala sžít a pořád jsem čekala na chvíli, kdy se změní. Ale to se úplně nestalo.
Podle mě by byl celej život jednodušší, kdyby si ho lidi nedělali zbytečně složitej.
Každopádně samotná knížka byla vážně čtivá, psaná způsobem, že se vám příběh zaryje do kůže. Za mě škoda, že autor více nerozpracovává téma sociálních služeb pro autisty. Ale pro lidi, co se s touto problematikou nedostávají tak často do styku a nebo se s ní pouze seznamují, je to fajn.

31.12.2022 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Knížka samotná mě fakt bavila a slupla jsem ji jako malinu. Bavila mě Františka, její forma vyprávění, myšlenky, pohled na svět... Jen mi jí bylo strašně líto a hrozně mě mrzí, že jí rodinu, pochválení, pohlazení nahrazoval někdo jako Mirek. Mirek, kterému šlo jen o to, aby co nejvíc izoloval a ovlivňoval děti z divadelního kroužku. Protože je to tak v pořádku...
Co mě znervózňuje ještě víc, tak je zmínka, že autorka knihu psala na základě autobiografických zážitků...

28.12.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Postupně se propracovávám k oblibě českých autorů a příběhů z českého prostředí. Kniha přirovnávaná k dílům Kariky mě přeci nemohla minout. Musím uznat, že jsem překvapená, kniha mě vtáhla a to především i díky bohatému jazyku.
Sympatická postava hlavního hrdiny odkrývá tajemství zmizelých dětí v Orlických horách. Propojení se slovanskou mytologií bylo milé zpestření již tak čtivého příběhu. Kritizovaný konec mě osobně naopak potěšil a zahřál u srdce.

25.12.2022 5 z 5