Aileena Online Aileena komentáře u knih

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Bože! A já si doteď myslela, že mám sklony k žárlivosti... No, evidentně buď ne dost, nebo žárlivost statečně válcuje hrdost. Dostatečně na to, abych někdy v životě předváděla takovéto ubohosti.
Možná naivně věřím, že na každou nemoc existuje lék, a pokud má tahle choroba tak umně vykreslené obludné rozměry, musí mi někdo, nebo něco pomoci. Když ne první tři psychiatři, tak třeba desátý, či patnáctý... lepší to nikdy nevzdat, než nechat zajít až do všeho toho tak dokonale popsaného hnusu.
Nemůžu tuhle knížku ani hodnotit hvězdičkami, ač je napsaná opravdu skvěle a dojmy jsou hluboké. Dát jí pět hvězd se mi příčí úplně stejně, jako dát na FB palec nahoru videu zachycujícímu pomoc záchranářů při nějaké tragické obří havárii. Doufám, že mi rozumíte...

10.01.2021

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

Nenadchne ani neurazí. Osobně mám raději, když je do tohoto žánru vetknuta i trocha humoru, jako to umí např. Ward s Keeland, ten mi tu scházel. Byla jsem zvědavá, jak píše ženskou literaturu muž, ale výrazný rozdíl oproti autorkám jsem nezaznamenala. Možná už jsem přesycená, ale četla jsem i lepší.
Jedna klasická zápletka, žádný velký děj nečekejte, co mě vysloveně nebavilo, bylo zaměstnání hlavní hrdinky. Přeslazený konec, na mě asi až příliš, i když u této oddechovky se to jaksi očekává.

28.12.2020 3 z 5

Podraz Podraz Sandra Brown

Na můj vkus to bylo dlouho a dlouho o ničem. To, co se stalo na prvních dvoustech stránkách by klidně mohlo být na dvaceti a možná by se něco dělo. Celkově příběh ušel, ale čekala jsem svižnější (snazší) čtení.

22.07.2019 3 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

A hurá na čtvrtý díl! Čtivou formou se pobavím a mnohdy i poučím zároveň. Překvapivě mně nevadí ani časté popisy, které jindy nemusím. Autor má nastudovanou historii, nepíše nesmysly a vytváří skvělé postavy. Faktem je, že si na jeho styl musíte trochu zvyknout, ale u mne to zatím funguje.

31.05.2019 4 z 5

Magie a čarodějnictví v Evropě Magie a čarodějnictví v Evropě Robert Muchembled

Nebýt zajímavého tématu, knihu bych ani nezačínala číst. Už její první otevření je odrazující. Typ písma - malé a tudíž obtížně čitelné, snadno se ztratíte v řádkování. Obsah je nahuštěn třeba jen do tří odstavců na stránku a text končí pouhých pár milimetrů od konce listu. S odpuštěním fuj a tajbl k tomu.
Věty často nesnesitelně dlouhé a mnohdy značně kostrbaté. Text samý letopočet a zábava to také dvakrát nebyla. Něco informací si člověk vyzobe, ale najdete asi tisíc a ještě víc "čitelnějších" naučných knih.

09.03.2019 2 z 5

Lovci lidí Lovci lidí * antologie

Zdařilá sbírka, za mne zatím nejlepší ze série. Bližší dojmy u jednotlivých povídek.

08.02.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Četlo se to moc dobře. Někdy kolem půlky jsem tedy měla v holkách trošku bordel, ale potom se to zase srovnalo. Trochu mi vadilo, že u Emmy nebyla přímá řeč psaná v uvozovkách, důvod jsem tak úplně nepochopila. Závěr mě trochu zklamal, přišlo mi, jako by se z Edwarda najednou stal někdo jiný. Čtyři a půl - což nejde, takže čtyři. Přemýšlím, do čeho se pustit dál a trochu se bojím, protože laťka je hodně vysoko... ;-)

07.01.2019 4 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Balíček rozhodně nezklamal a beze zbytku splnil má očekávání. Celý děj pěkně ubíhal, krátké kapitolky se četly samy, kolikrát jsem si řekla ještě jednu a byly z toho čtyři...
Narozdíl od některých čtenářů nepotřebuji klidné pasáže na oddych, takže mi knížka maximálně vyhovovala. Ani chvilka nudy, plno zvratů, napětí a přesto dokázal příběh v závěru ještě vygradovat. Nad reálností příliš nedumám, je to přece fikce. Navíc realita je kolikrát taková, že kroutíme hlavou a nevěřili bychom.
Za mě velmi dobře odvedená práce a ráda si od autora přečtu něco dalšího.

23.12.2018 5 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Čte se rychle a pokud si pořídíte či půjčíte, abyste si užili či spíše užily výběr scén z tvorby paní Gabaldon, budete asi spokojeny.
Já si knihu půjčila spíše ze studijních důvodů a po této stránce bych ji hodnotila lepším průměrem. Nějaký ten poznatek přinesla, ale ne se vším se dokáži ztotožnit a souhlasit. Ale s tím se (jak píše sama autorka) v tomto tématu počítá. Příkladů je možná více než teorie a některé rady se opakují.
Jako naučný materiál tři a půl hvězdičky.

13.12.2018 3 z 5

Vážně dobré, dokonce lepší, než jsem čekala. Až na ten morbidní začátek (nenechte se odradit). Kniha se čte lehce, stále se něco děje a kolikrát se vám ani nechce přestat číst. A to už cca 30 let nepatřím do cílové skupiny... :-D
Podobnost s Potterem je dle mého zcela zřejmá. Hlavní hrdinka objeví svět, o kterém neměla ani tušení, najde v něm náhradní rodinu, nechybí záporný hrdina, který byl kdysi poražen, ale šušká se o jeho návratu a se kterým má naše ústřední postava společného více, než by si kdo troufl odhadovat. Pouze její ochránce zná celou pravdu. (P.S. Vážně tu podobnost stále někdo nevidíte?) Přes hodně podobný příběh je kniha dost originální.
Vytkla bych pouze místy hodně dlouhá souvětí a občas podivný slovosled (nevím, zda není částečně na vině překlad). Přesto doporučuji a těším se na pokračování.

07.11.2018 5 z 5

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Obsahově velmi přínosná knížka. Některé pasáže bych možná vypustila a pár dopisů asi upravila (zkrátila a zařadila odstavce pro snažší čtení).
Co se týče životních změn... Ovoce, v podobě zlepšení zdraví, opravdu přináší, ale snáze se to řekne, než realizuje. Změna práce bývá ve finále to nejjednodušší. Za velmi obtížný běh na dlouhou trať považuji přesvědčit hlavu, aby změnila způsob myšlení a člověk se např. nenervoval věcmi, které stejně nezmění. Na tomto poli jde o těžkou (kolikrát doživotní) práci, která se ale rozhodně vyplatí...

17.09.2018 4 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

Díky závěru jsem přidala jednu hvězdu. Tomu říkám překvapivý konec, který navnadí na další pokračování! Co se týče námětu, tak nové zápletky stále baví, na stylu psaní by šlo zajisté mnoho vylepšit, ale co je dnes dokonalé... ;-)

19.06.2018 4 z 5

Princezna pomsty Princezna pomsty Shannon Drake (p)

Na žánr červené knihovny lepší průměr. Dobrá oddychovka mezi náročnější četbou.

04.05.2018 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Tór místo Thora mně zkraje vadil, ale zvykla jsem si. Na co jsem si nezvykla byl styl a jazyk, jakým je kniha napsaná. Pokud autor zamýšlel oslovit svým vyprávěním malé děti, tak budiž, ale o tom dost pochybuji... Hodně jednoduché, místy dost kostrbaté, neustále něco opakující. Hodně zvláštní způsob, jakým oslovit čtenáře.

08.04.2018 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Poezie není zrovna mým šálkem kávy, ale existují výjimky. Při čtenářské výzvě jsem si řekla, že klasika by člověk měl znát více, než jen z "profláknutých" úryvků. Po přečtení bych dílo shrnula snad jen jednou větou: Některé mezery ve vzdělání by měly zůstat nezaplněny.
Co mi nejvíce vadilo: hned v úvodní části se dozvím, co se vlastně stalo - očekávala jsem spíše postupné odhalení příběhu. Intermezzo I. jsem vůbec nepochopila - proč proboha zvolil autor tuto formu?! (Napíšu, kdo větu říká a pod to ji uvedu do závorek.) Stejně tak mohl přece mluvícího zakomponovat do textu např.:
Krtek mu pod zemí hrob vyryje, čas ho poté náhrobkem přikryje.
Naštěstí, stejně jako ve všem v životě, co člověk - to názor. Za mě bohužel velké zklamání a hodně slabé dvě hvězdy.

19.07.2017 2 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Po celou dobu čtení jsem měla problémy překousnout vyprávění v první osobě - budiž, ale proč proboha v přítomném čase?! Z jakého důvodu psát, že Tris odchází a já osamím, když mohu napsat: Tris odešla a já osaměl...!?! Nebýt tohoto faktu, dám čtyři hvězdy bez diskuze. Co se týče děje, byla jsem spokojená a pohled Čtyřky mi přišel zajímavý, uvěřitelný a příjemně doplňující předchozí vyprávění Tris.

20.06.2017 3 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

První díl se mi přece jen líbil víc. Závěr mi přišel trochu rozvleklý. Přesto se knížka četla dobře a fanynkám Lou Clarkové mohu doporučit.

20.01.2017 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Dohromady na knížce nic moc není, nebýt místa, kde se v drtivé většině odehrává a prostředí knížek, asi by mě nenadchla a hodnotila bych hůře, ale...! Skotsko je prostě srdcovka (opravdu jsem v popisu Highlands a povaze místních musela přiznat že je autorka trefně zachytila) a asi na příběhu přece jen něco bude (možná ta nenáročnost, oddych a pohoda), že se asi časem pustím i do druhého dílu... ;-)

07.06.2024 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Nebylo to úplně špatné, ale žádné wow se také nekonalo. Pár napínavých momentů proběhlo, ale že bych se od čtení nemohla odtrhnout se také nedá říct. Ve druhé polovině jsem měla úplně zvláštní odosobněný pocit, jako když se díváte na takový ten druh vyprávěného amerického filmu (...a najednou měl Marty neodbytný pocit, že...) Prostě to šlo celé tak nějak mimo mne a k žádné postavě jsem si nedokázala vytvořit vztah.
Je to takové zase trošku jiné odpočinkové čtení se zajímavým nápadem.

15.04.2024 3 z 5

Polednice Plešatá palice Polednice Plešatá palice H:o)nza Vojtko (p)

Vážně povedené hororově-mýtické vyprávění s již známou dobře fungující partičkou teenagerů a samozřejmě další mýtickou postavou z našich slovanských luk a polí.
Líbilo se mi větší zapojení maminek do nadpřirozeného světa a jejich vypořádání se s novou realitou. Příběh naznačuje, že každý má své jedinečné nadání, s čímž nelze, než souhlasit.
Celkově mi tahle knížka přijde ještě o kapku povedenější, než první vyprávění s Moranou (také o kapku strašidelnější), takže nezbývá, než se těšit na další díl, který si opět s chutí přečtu.

30.09.2023 4 z 5