Adelajda_4 Adelajda_4 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Když jsem si knihu půjčila z knihovny, měla jsem strašnou chuť na ten krásný věneček na obálce, po čtení by mi v puse asi mírně zhořknul. Kniha to byla ale skvělá a plná emocí, asi nikoho nenechá chladným. Je to krásná sonda do života obyčejných lidí poznamenaných neobyčejnou dobou, ukazuje nám, jak pro někoho bezvýznamné kroky mohou ovlivnit životy ostatních lidí. Hlavně nás ale upozorňuje na to, že nikoho bychom neměli soudit, pokud neznáme jeho příběh, jeho pohnutky.

29.01.2018 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tato autorka mě neuvěřitelně baví, když vydá novou knížku, snažím se ji co nejdříve přečíst a stejně jako u těch minulých, ani u této jsem nelitovala. Ačkoli je to detektivka, nejedná se o nic sadistického ani brutálního, jak je v dnešní době u tohoto žánru zvykem. Vražda jako by byla upozaděna a spíš jen rozjíždí řetězec událostí, které jako v předchozích dílech vyšetřuje charismatický Josef Bergman s kolegyní Sylvií Sedlákovou.
Příběh je opravdu velice dobře propracovaný. Čtenáři jsou informace o postavách dávkovány postupně. S každou kapitolou přibývají důmyslně umístěné otázky a nové, nebo spíš staronové záhady, velmi často se zdá, že případ bude už už vyřešen, ale rázem jsou zase na začátku vyšetřování. Velké plus vidím tako v tom, že postavy jsou velmi atraktivní, vystupuje zde mladá blogerka-cukrářka Natálie, děda s tajemstvím Hokr, který po dceřině smrti vychovává vnuka, zmizelá nezaměstnaná servírka Baruna, psychickými obtížemi sužovaná Eliška. Nesmím zapomenout také na to, že příběh se odehrává v prostředí Sudet, jejichž propagace určitě není na škodu, ba naopak.

22.02.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Další kniha oblíbené spisovatelky: super, ale bez oblíbeného Bergmana: méně super? To jsem si řekla když se mi kniha dostala do ruky, avšak mé počáteční lehké obavy se rozhodně nepotvrdily, ačkoli kniha byla úplně jiná, než jsem čekala.
Autorka uvádí, že se jedná o detektivku, mně ale připadalo, že jsem četla spíše psychologický román. Stejně jako u své poslední knihy čtenáře zavedla do Sudet, konkrétně do šumavské vesničky Jelení Hora. Jak je u podobných míst zvykem, žije zde pár starousedlíků, kteří jsou prostě podivní. Především jsou tato místa ale svázána starými nevyřešenými křivdami, které se promítají do současného života obyvatel. Nejinak je tomu i v Jelení Hoře, poklidným životem si zde žije několik svérázných starousedlíků, přičemž stojaté vody této obce rozvíří příjezd Lindy, která zde má své kořeny a rozhodne se pátrat po historii své rodiny. Při tom se potkává s různými lidmi, někteří jsou přející, jiní nepřející, ale díky skvělému vykreslení postav čtenář vidí, že nikdo z nich není černo-bílý, což knize více než prospěje, čtenáře obecně totiž baví objevovat různá rodinná tajemství. Linda začne postupně rozplétat zamotané vztahy a dávné křivdy, ale nejprve jí nic nedává smysl, vše pak dostane jasnější obrysy po nálezu zvláštních deníků, které si vedla jedna z žen, které se do vsi přistěhovaly po válce z Rumunska. Vše do sebe začne zapadat a čtenář se tak konečně dopátrá historie jedné malé šumavské vísky a jejích obyvatel.

02.08.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Autorka mě opět nezklamala. Kolorit jejích detektivek mě vážně baví, je skvělé, jak perfektně propracované a vykreslené postavy má a jak bezvadně dokáže vykreslit atmosféru daného místa. Kniha měla spád a opět nečekané rozuzlení.

03.01.2018 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tahle "bichle" si mě naprosto získala. Ze začátku jsem se obávala, že ji nepřečtu, ale na konci jsem litovala, že nemá ještě o trochu více stran. Faber má úžasný vypravěčský dar a jak jsem kdysi psala, že v Bídnících mě různé popisy vadily a rozčilovaly, tak tady jsem si je neskutečně užívala, hlavní postavy vylíčil tak, jako by to byli skuteční lidé, kteří milují, nenávidí, dělají chyby. Opravdu jsem si připadala jako v Londýně té doby, představovala jsem si, jak se plížím temnými uličkami za hlavními hrdiny a četba pro mě byla vskutku zážitkem. Akorát teda ten konec, ten jsme musela dlouho rozdýchávat.

05.05.2017 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

V pořadí již páté setkání se starou známou partou z Kostky a opět úžasné. Tentokrát se však větší část příběhu, jak už název napovídá, odehrává v Nizozemsku. Na audienci u královny je totiž pozvána Marie s matkou, avšak jede s nimi i paní Tichá, která výpravě přidává šmrnc a díky ní a jejímu humoru jsem se nahlas smála od začátku, až do konce. U královského dvora to byla skutečně jízda, Marie však byla, stejně jako v předchozích dílech, naprosto okouzlující a já už se těším na proklamované pokračování.

20.09.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Fimfárum bylo velmi příjemné čtení. Jedná se o zcela osobitou sbírku pohádek, které se na první pohled jeví jako určené dětem, ale více, než pro děti jsou tam různá skrytá moudra spíše pro dospělé. Jsou to však kouzelné pohádky, krásně vypravované a jsou zkrátka balzámem pro duši. Každý si tam najde to své.

24.11.2018 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Neuvěřitelné, geniální, mistrovské dílo! Čtení jsem si užila a ten pocit z knihy je nepopsatelný. Věřím ale, že kdybych ji četla znovu, objevím tam množství jiných detailů a z knihy budu mít úplně jiný pocit, jsem si ale jistá, že vždy bude pozitivní, protože tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

05.05.2017 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jo Nesboa jako autora opravdu zbožňuju a co se týče severských krimi, není nad jeho knihy. Je tady ale jedna věc, která mě trochu mrzí a sice to, že mezi vydáním jednotlivých dílů jsou velké časové mezery. Konečně jsem se tedy dostala k četbě nejnovější Holeovky a musím přiznat, že úvodní šokující událost jsem sledovala jaksi z povzdálí a nezapůsobila na mě tak, jak by asi měla. Postupem času jsem se ale do děje postupně dostávala a jak vše gradovalo směrem ke konci, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Konec byl vskutku epický a to tak, jak to umí jenom Nesbo.

01.11.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Tuto autorku mám velmi ráda a když jsem se dozvěděla, že vydala novou knihu, mé srdce zaplesalo. Čekání se vyplatilo a připravila nám zase skvělou detektivku, po severských krimi to pro mě byla vítaná změna. Ačkoliv podle některých komentářů jsme měla trochu strach, že začátek bude nuda, nebylo tomu tak a hned od prvních řádků mě vtáhla do děje. Kniha nás zavedla do Beskyd, kde se zdejší společnost mění před očima. Na jedné straně jsou tradiční obyvatelé, kteří nejsou otevřeni jakýmkoli novotám a na straně druhé obyvatelé, kteří se modernímu stylu života přizpůsobili. Celou vesnicí ale otřese vražda místní realitní makléřky a další podivné věci, které se zde udály. Jelikož v Praze byla také zavražděna realitní makléřka, vše se vydává na místo vyřešit Josef Bergman. Rozhodně to neměl jednoduché, neboť místní lidé jsou nedůvěřiví a nesou si různá tajemství, o která se jen velmi neradi dělí.

03.01.2020 5 z 5

Zavátá sněhem Zavátá sněhem Martin Stručovský

Dobrých soudobých autorů českých detektivek moc není a tato kniha vnáší svěží vítr do současné české produkce. Kniha se mi četla poměrně hezky, ačkoli postavy nebyly příliš propracované (což ale může být způsobené tím, že jsem nečetla první díl) a také zde bylo až podezřelé množství náhod a zvláštně vyřešených, nelogických situací. Samotná kniha nám pak vypráví příběh Matěje Mlynáře, bývalého policisty, který pracuje jako knihkupec a žije zdánlivě obyčejný život. Ten se mu však obrátí naruby poté, co je zabita Rebeka, dívka, kterou znal od mala. Kvůli tomu s Matěj rozhodne porušit slib, který dal a začne pátrat po jejím vrahovi. V průběhu pátrání se setkává ještě s dalším zločinem, který se s vraždou mladé Rebeky prolíná.

28.01.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jsem ráda, že jsem knihu četla v létě, ve dne, protože číst ji na podim, nebo v zimě, asi už nevyjdu sama ven. Námět je zde podobný jako u knihy Strach, neboť po jejím vydání autora kontaktoval muž, jenž měl podobný zážitek ze slovenských hor. Tento příběh totiž poodhaluje jednu z největších slovenských záhad, a sice nevysvětlitelné mizení lidí na Tribeči. Autentičnost mu také dodává to, že autor v knize pracuje se skutečnými články. Čtení bylo opravdu psycho, tíživé atmosféry a strachu jsem se nezbavila od začátku do konce a už nyní jistě vím, že tribečské pohoří mým dalším turistickým cílem rozhodně nebude.

05.07.2019 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kniha pojednává o prvním případu nově vzniklého oddělení Q, které se zabývá dlouhodobě nevyřešenými případy. Toto oddělení má pouze 2 členy, vcelku sympatického detektiva Carla a jeho “sekretářku” Asada. Mezi severskými detektivy je Carl víceméně normální, nechlastá, nemá deprese, ani netrpí insomnií, ačkoliv ke všemu by měl pádný důvod, jelikož jeho pomocník Asad je občas tak trochu nevyzpytatelný a podivínský. Co se však týče příběhu, oddělení zahájilo vyšetřování případu zmizelé političky Merete, která se vytratila za velmi záhadných okolností. Z vraždy je podezírán její mentálně zaostalý bratr. I když byl vrah a jeho motiv jasný velmi záhy, kniha se četla moc příjemně a autor mě vcelku překvapil, určitě to není poslední kniha oddělení Q, kterou si přečtu.

31.03.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Za mě teda opravdu skvělé, takhle jsem se dlouho nenasmála. Kniha vypráví "obyčejné" příběhy jedné neobyčejné rodiny a je to vážně legrace. Žádné vyšší poslání v tom nehledejte, je to spíš kniha na odreagování.

03.05.2018 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Zatím poslední příběh Joony Linny. Ačkoli si vždycky říkám, že další příběh od Keplerovců si už nepřečtu, protože mi přijde, že brutalita v nich je vystupňovaná už opravdu vysoko, zvědavost stejně zvítězí a já si tu nově vyšlou knihu stejně koupím a na konci jsem vždycky totálně šokovaná. Byla jsem ráda, že se autoři konečně odprostili od tématu Jurka Waltera a Joonova genialita se tak ukázala zase naplno. Tento příběh byl ale opravdu plný brutality, temnoty, bezmoci, beznaděje. Mělo to neskutečný spád a knihu jsem prostě nemohla odložit ani za nic, potřebovala jsem vědět, kdo za tou vší brutalitou stojí. Ačkoli jsem si byla jistá, že jsem věděla, kdo je vrahem, autoři mě zase převezli.

29.03.2021 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

(SPOILER) No, zprvu jsem byla ke knize trochu skeptická, po zjištění, že hlavním antihrdninou bude Jurek Walter jsem byla trochu zklamaná. Musím ale konstatovat, že Keplerovci měli knihu promyšlenou do nejmenších detailů a opět nezklamali. Jediné, co mi trochu vadilo bylo to, co je zde několikrát zmiňováno, a sice to, že Jurek je skoro nesmrtelný. Každopádně, na začátku Joona nic netušíce žije vcelku běžný život, ten se ale velmi brzy promění v boj o holý život. Skrz na první pohled nesouvisející vraždy se totiž dopídí, že Jurek žije a snaží se ochránit co nejvíce lidí ze svého okolí. Ti ho však považují za blázna a dají mu zapravdu až tehdy, kdy začnou umírat jejich nejbližší. Má to opravdu spád a napětí by se dalo krájet, k zbláznění je ale otevřený konec. Alespoň se máme na co těšit.

07.08.2020 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jak tu tak čtu ty komentáře, asi si také udělám novou vánoční tradici, každé Vánoce sáhnu po této nádherné knize. Dlouho jsem ji přecházela, letošní Vánoce jsem po ní sáhla a nezklamala mě. Je to kouzelný příběh nádherně napsaný, plný různých metafor a s mravoučným přesahem. Vývoj knihy je sice dost předvídatelný, ale je napsána tak krásně, že mi to vůbec nevadilo.

03.01.2019 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

To byla zase jízda, při četbě předchozí knihy jsem si myslela, že mě nemůže nic překvapit, že už to nemůže být drsnější, nebo děsivější, ale opak je pravdou. S každou Carterovou přečtenou knihou si říkám, že ta byla top, ale ta další je vždycky ještě lepší, tak jsem zvědavá na další díl. Strašně se mi to líbilo, téma bylo velmi aktuální a fakt zde není, co bych vytkla. Akorát teda to hlasování, to byla síla! Mám ale obavu, že v reálném životě by dopadlo podobně.

23.07.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první "Holeovka" ze začátku jsem se nemohla začíst, říkala jsem si, že nechápu, proč autora všichni tak adorují, ale pak? Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, četla se velmi dobře a Nesbo mě zde připravil na své "rány z čistého nebe", kdy podle mě naprosto bezdůvodně nechá zemřít některou z postav, bez jakékoli předchozí přípravy a vy jenom sedíte s knihou a nevěřícně na to civíte.

07.05.2017 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Knihu jsem dostala k Vánocům, ale šetřila jsem si ji na léto, těšila jsem se na to, až si ji vezmu na dovolenou a ponořím se do dalšího romantického příběhu. Ačkoli i zde je od začátku jasné, jak to dopadne, mě autorčin koncept stále baví, zvlášť v téhle době, kdy je člověku radost dávkována poskrovnu.
Zpátky k příběhu, sympatické je, že se zde autorka vrací k postavám, se kterými se čtenář okrajově seznámil již v předchozích dílech a jejich dějové linky zde proplétá. Hlavní hrdinkou je zde umělkyně Maddie, která dostane pracovní příležitost na luxusní jachtě plavící se Jaderským mořem. Zde se setkává s posádku lodi tvořenou bohatou smetánkou a také zde potkává Nicka, který zrovna randí s jednou z modelek a nezdá se, že by si výlet úplně užíval. Na jachtě pak během plavby přijdou různá milostná vzplanutí a příběh si tak v poklidu plyne až ke konci.
Autorka v tomto dílu tolik nepopisuje chorvatské jídlo a reálie, ale kdo z nás nebyl v Chorvatsku, aby si o zemi neudělal obrázek :)

26.07.2022 5 z 5