AdamB. AdamB. komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběhů z druhé světové války je nespočet. Hana je určitě jednám z těch top. Budete ohromeni jak dějem, tak také stylem psaní autorky a rádi od ní zkusíte další romány, které rozhodně stojí za přečtení!

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Když potřebujete oddechovku, povzbuzení do života, tak Saturnin, teta Kateřina, Milouš... to jsou postavy, které ti zvednou náladu. Ale u prvního Saturnina zůstanu a další volná pokračování už číst nebudu. Jenom abych si nekazil to kouzlo originálu. :)

30.03.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Starou Karvinou znám. Teda okolí Šikmého kostela... před lety jsme se tama procházeli s přáteli a před očima nám mizely poslední domy, které v bývalých koloniích kdysi vznikly... Teď už je tam opravdu jen louka a prázdné cesty... Ani ve snu by nás nenapadlo, že za pár let se této oblasti někdo chytne, napíše o ní knihu a ta se stane totálním bestellerem. Děkujeme.

Ať už znáte karvinské dějiny anebo ne, je to zážitek... Nechápu jak tak knížka na mě mohla čekat čtyři roky v knihovně...ostuda... Až oznámení o vydání třetího dílu mě donutilo si ji přečíst. Karin Lednická dokáže postavám dát život. Opravdu jsem děj prožíval s protagonisty příběhu a ne každý autor tohoto dosáhne.

21.03.2024 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Všechny knihy od Tučkové se čtou jedním dechem. Žítkovské bohyně byl můj první kontakt s touhle autorkou a neskutečně mi sedla. Tohle téma je mi hodně blízké a myslím si, že je v téhle knize popsáno jedním slovem: "skvěle"!

Jediná, ne úplně záživná část, byly pro mě spisy z archivu, kdy hlavní hrdinka knihy: Dora, pátrá po celkové historii bohyň v českých zemích. Bylo toho za mě zbytečně moc...

Chtěl bych ten děj neznát a přečíst si ho znovu. Ale v létě, na Žítkové, v přírodě... Věřím, že tam to chytne úplně jinou atmosféru. :)

28.03.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Série Harryho Pottera?

Však to je moje dětství! Dětství nás všech! Pamatuju si na první setkání s touhle knihou, čtení pod peřinou s baterkou po nocích, ve škole pod lavicí, všude možně!

Kámen mudrců jsem četl dvakrát s odstupem cca. 12 let. I po tak dlouhé době mě uchvátil a připadal jsem si jako 11 letý Harry, který míří do Bradavic. Těším se, až to budu číst svým dětem. Pro ně schovávám ty krásná, velká, ilustrovaná vydání.

02.04.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Četl jsem to kdysi k maturitě a na sedmero přikázání a zvířata z farmy, které si udělají svůj totalitní režim nikdy nezapomenu... Stále to mám čerstvě paměti. Rád se k tomu vrátím časem.. Oproti románu 1984 se tohle čte o něco lépe.

01.04.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Od paní Mornštajnové mám přecténé, vyjma Hotýlku, vše co zatím vyšlo. Tohle bylo ale za mě nejhezčí. Křehké, co potichu plynulo, že jste se octli na konci celého příběhu.

02.07.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Poslouchal jsem jako četbu na pokračování v rámci vydání Českého rozhlasu od Petry Kocmanové.

Dokonalé! Ze začátku sice hodně postav, které se mi pletly, tak jsem si musel vše napsat na papír, ale pak už to šlo samo - čtivé ale na poslech ještě lepší.

Hezká rodinná kronika, která mě překvapila svým koncem. V Alžbětě jsem se kolikrát viděl - a to povahově. Docela mě svým chováním bavila.

25.06.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mám přečtenou pouze první část knihy....

Poslední dvě části asi někdy jindy. Třeba zase za čtyři roky...
Ano, po čtyřech letech jsem dostal odvahu knihu vzít opět do ruky. S nadšením, že si ji zhltám během jednoho týdne.

(...)

Dobře, pokročil jsem o nějakých 100 stran, ale dál to nejde.

Nevadí mi číst literaturu faktu, kde je popisováno vše podle skutečných událostí.
Ale tenhle Sci-fi román? Stačí mi pět stran a mám dost...

Jestli máte silnější žaludek, jděte do toho! Já doufám, že k tomu časem najdu odvahu a budu pokračovat ve čtení dál... Tady ani tak ten děj nemusíte znát...Důležité je uvědomění.

Orwell je prostře třída!

01.04.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Uhhh...
(...)
i přes silné téma, kterému se děj věnuje, je to takové lehké čtení. Lehké čtení, které ve Vás zanechá nelehký až znechucený pocit.

Skvěle napsané! Paní Mornštajnová nezklamala.

23.05.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Taková netypická Mornštajnová. Po předešlých čtyřech románech se s ní dostáváme do takového coby, kdyby. Románů z doby konce komunismu v Čechách bohužel moc není. Jsem rád, že aspoň paní Mornštajnová, i když do ne úplně fajn dějiště, nás zavedla právě ona.

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

To bylo strašně super!

Je to pár let co jsem Hrdého Budžese četl, ale je to strašně vtipná oddechovka, která vám spraví náladu za každého počasí. Stejně jako mě, když jsem si tohle dílo vytáhl u maturity.:)

29.03.2023 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Má poslední kniha od Tučkové, kterou jsem četl. Ano, já vím, je to její prvotina... Zároveň věřím, že nyní by to napsala trošku jinak a možná by se více i zaobírala reáliemi. Nicméně za mě jedinečný skvost současné české literatury! Krásně popsaný příběh, poutavý děj, čte se to samo...

Pokud znáte Brno, jižní Moravu nebo tam dokonce bydlíte a nevěděli jste o odsunu Němců, tak doporučuju přečíst. Sám když teď jdu například přes Dominikánské náměstí v Brně, kdysi "Rathausplatz" a představím si na radnici Beneše, který je pro odsun nevinných Němců pryč z Brna, tak mně běhá mráz po zádech.

Jediné co mě na knížce možná mrzí jsou zbytečné dlouhé nezajímavé pasáže o osudu jiných postav, které v ději nehrály úplnou roli. I tak ale pět z pěti. :)

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

top, top, top!

Hned na úvod se přiznám, že po tomto díle jsem sáhl poprvé v roce 2021. Začal jsme to číst s nadšením, hltal každou stránku a vychutnával si magický realismus. Cca. za polovinou příběhu jsem skončil, doteď nevím proč, knihu odložil a sáhl po ní až teď. V roce 2023. A je to až zvláštní - ale bez problému jsem pokračoval dál a pamatoval si celý předchozí děj. Jsem byl ty dva roky taky v nějaké iluzi?

Bavilo mě všechno. Místo dění, postavy, vtipné jména koček, nemožný věci, které jsou v knihách od Murakamiho možné atd., atd...

Děj žijete s postavami, nedokážete se od něho odtrhnout a na to, že nějaké to "fantasično" nečtu, tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knížek!

04.06.2023 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Po čtyřech letech jsem si tuhle knížku vzal opět do ruky a opět jsem v ní našel něco jiného. Vlastně se stala tak mou nejoblíbenější, která mi pomohla se opět nějak v životě posunout. Nemá cenu tady hodnotit jak je kniha psána, nad čím se autor zamýšlí...to udělali už všichni předemnou. Každý si tam najde to své - Kundera je prostě kvalita, která: "Es muss Sein".

07.05.2023 5 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Bomba!
Rozhodně bych neřekl, že se jedná o autorův debut. :)

Asi tři týdny jsem té knize odolával, ale všude na mě koukala, až jsem si řekl: "oukej, já si tě koupím, přečtu... A běda jestli nebudeš stát za to!"

A vida... začetl jsem se hned ze startu, i když jsem měl ze začátku trochu zmatek v těch dvou dějových linkách, které ale do sebe stejně nakonec hezky zapadaly. Hezky popsané, dokonalý jazyk, krásně to plynulo.... no až mi to rozložilo "paměť"... :)

18.12.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Tak posledních 20 stran se mi četlo opravdu těžko. Uhhh, to byla něco! Vyčerpávající, těžké a místy jsem si myslel, až dokonce žil v domnění, že jsem gaslightingu podlehl taky... Autor tohle téma hezky v knize podal. Nezlobil bych se, kdyby kniha byla delší a psychologie postav a jejich osud by byl více obsáhlý.

13.09.2023 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

(SPOILER) No jak tohle hodnotit... prvních 150 stran mě neskutečně bavilo, proplouval jsem mezi řádky jako o závod. Poté přišlo cca. 200 stran, kdy jsem si celou dobu říkal: "proč ?" Neskutečný "misch masch" v těch historických tématech... ale poté knížka dostala zase neskutečný spád a závěr v Londýně a následně ve Skotsku byla za mě totální bomba...

Sám nedokážu nějak napsat smysluplný komentář k tomuto dílu, ale když to shrnu - námět super, ubrat příště některý historický informace a držet se spíš jedné linky jak tomu bylo u Andělů a démonů.

Jinak doporučuju za mě ilustrované vydání. Lépe se do děje dostanete.

28.08.2023 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Povinná četba pro všechny 20-leté...

Žert Žert Milan Kundera

Klasika, kterou jsem četl jako povinou četbu během studia na škole.

Celá zápletka mě nesmírně bavila, pamatuju si, že jsem se místy i bavil a rád si tenhle román, s odstupem pár let přečtu znova. :)