Abroš Abroš komentáře u knih

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Dobře čtivé.Jednoduché,výstižné.Ale moc vymazlené.Spíš pro čtenáře,kteří o tématu moc neví.Nicméně i tímhle se dá začít.
Můžu doporučit od Hanibala-S pečetí viny,a od Šmída-Cejch.

14.04.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Jako bych se vrátil do dětství k babičce na venkov.
Nenáročné,příjemné,ale i smutné čtení o tom,co život může přinést.
Kniha s nádherným obalem..

07.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dobře, čtivě zpracované "počátky-vývoj" těžby uhlí v Karvinsko-Těšínském regionu.Kniha vypráví příběh jedné z mnoha hornických rodin. První hrdinové, hrdinky ho prožívají ještě v době Rakouska-Uherska,další při jeho rozpadu a vzniku nové Československé republiky a poznamenal je do té doby pro některé aktéry asi nedůležitý národnostní nacionalismus.Skvělý popis vývoje hornictví. Kniha je o běžném, většinou tvrdém životě aktérů.Kniha z dosud ve větší míře nepopsaného prostředi. Proto se tak líbí. I mě se líbila.

03.08.2021 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Další skvělá Dánovka.Děj má spád,nenudí. Člověk se s partou kolem detektiva Krauze sžil, o to víc mi bude chybět detektivni "GURU" Eda Burger a nastupující mládí Petra. Škoda jich.

18.05.2021 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Všechny jeho knihy jsou skvělé.Havlova amnestie v praxi

10.05.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Dobře čtivé.Obyčejný příběh tří generací obyčejných žen a jejich rodin,a dokázali prostě a nekomplikovaně držet pospolu v dobrém i zlém

13.03.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Skvělá kniha,tří časových období,pojednávajících především o včelách a jejich lidech.Kdy první je o počátcích včelaření,druhý o intenzivním současném včelaření(myslím Ameriku) a třetí o možné chmurné budoucnosti bez včel.Vše se protne na konci.Čtivé,zajímavé.DoporučujiPřečtu si i Koně Převalského

26.06.2022 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Opět strhující čtení bez náznaku nudy.

04.03.2021 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Silná kniha z pro mě neznámého prostředí-Afghanistánu.Příběh z dob před,po invazi ruských vojsk a nástupu Talibanu až po současnost.Hrdina pochází z vyšších vrstev tamní společnosti,takže potencionální problémy se dají řešit penězi.Nechtěl bych být chudý a v Afghanistánu.Je mi těch lidí líto.
Skvělý je konec knihy s datovou historií Afghanistánu.

31.05.2020 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Román se odehrává cca kolem roku 1300.S detektivní zápletkou.Mnich a bývalý inkvizitor řeší záhadu náhlých úmrtí v jednom italském klášteře.To vše na pozadí sporu uvnitř katolické církve,která se v té době dělila na mnoho odnoží,a jedna druhou obviňuje z kacířství.Kniha se pozvolna rozvíjí a od půlky už se to čte jedním dechem.Zajímavý vhled do tohoto drsného období.

05.04.2020 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Příběh o hledání smyslu života a pocitu být užitečný a, že každý může najít své místo.Bohatě vrstvený román,který je někdy až moc detailní.Ale to je věc autora.Za mě,moc krásná kniha.Mám takové věcné rozepisování rád.Komu se líbí takové příběhy doporučuji Šťastný Per od Pontoppidana

17.02.2020 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Opravdové pohlazení po duši v drsné době.Příběh o spojení dvou lidí,kteří by se normálně asi nikdy nepoznali.Moc pěkný příběh

17.02.2020 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Příbėh že Sudet.Podobných byly stovky.Klidné soužití Němců s Čechy a pak přišel nacionalismus.Dobře se to čte.

17.02.2023 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Skvěle napsaná kniha.Americký kapitalismus v praxi.Ponuré,místy až depresivní čtení o nuzném živobytí obyčejných amerických rodin,které chtěly jen normálně žít.První Steinbeck a jsem nadšen.DOPORUČUJI

01.08.2022 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Skvělé čtení postavené na reálném základu.Kombinoval jsem s Vikipedií/Judr.Karel Vaš,Pravomil Reichl.Kniha se dá odložit,až se dočte, a myslim, že by se měla brát i vážně.

22.12.2021 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Po shlédnutí několika dílů seriálu Babylon Berlín,jsem zjistil,že je jeho knižní předloha.Kniha se dobře četla.Odehrává se v zajímavé době a prostředí meziválečného Berlína.Kariérní policajt,pasáci ,lehké holky,noční kluby,komunisti.A jako by zdálky pomalu nastupující nacismus,prostředkován prostřednictvím lidí,kteří se nikdy nesmířili,že Německo prohrálo I.světovou válku.Pro mě přínosný vhled do dané doby.

10.12.2021 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Smyšlený příběh na skutečném základu.Drsný příběh o odebírání dětí mezi světovými válkami v USA.Skvěle čtivé.Dávám to na úroveň Vzdělané.

10.07.2021 5 z 5

Milionář z chatrče Milionář z chatrče Vikas Swarup

S drsného pouličního prostředí v Indii.Pohádka s dobrým koncem o vybřednutí z neštěstí jednoho indického chlapce,který se bez rodičů musí životem protloukat sám. Velmi dobře se to četlo. Kniha k odpočinku.

11.04.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Oslava života s jeho dobrými i špatnými událostmi.Opravdu skvěle dějově zpracovaná kniha bez zbytečných omáček,něco ve stylu Stoletého staříka nebo Analfabetky.

12.02.2021 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Zajímavě fiktivní příběh na reálném základu o okolnostech,historii,osudech lidí,kteří měli co do činění z jedním ze skvostů moderní architektury-vilou Tungendhat.Úplně jsem se vžil do procházení něčeho tak nádherného,co bylo v Brně postaveno.Osobně jsem čekal,že tohle téma zpracuje Kateřina Tučková.
Kniha je dobře čitelná,psaná nezaujatě ke kterékoliv postavě v knize.Já ji kombinoval s informacemi na Vikipedii a stránkách vily T.
Všechny vily,které mají spojitost s brněnským továrníkem Low-Beerem jsou skvosty a i zmíněný Německý dům v Brně byl po architektonické stránce zajímavý

24.05.2020 5 z 5