A.K.A.R. A.K.A.R. komentáře u knih

Čarodějky ze Salemu Čarodějky ze Salemu Arthur Miller

Tato kniha má v sobě tolik bolesti, lží a nespravedlnosti, kolik je možno představit si ve společnosti. Čarodějky ze Salemu jsou obrazem všech nečistot a zrad, jakých jsou lidé schopni. Číst tuto knihu, prokousávat se jejími stránkami v člověku vyvolává potřebu vstoupit do děje a křičet na lidi, jací jsou to blázni. Pomatenost a naprostá ztráta zdravého pohledu na situaci je neuvěřitelná. O to neuvěřitelnější je vnitřní vědomí, že toto je skutečně v lidské povaze. Lidé se raději rozhodnou pro utrpení druhých, než aby sami přijali odpovědnosti za své činy a stejně tak, je jednoduché vyvolat strach a nenávist, pakliže lidé okolo nejeví zájem o jiné, než vlastní bezpečí.
Tato kniha by mohla pravděpodobně nejlépe ukázat na jedinou věc: snaha být tím nejlepší možným člověkem, je nadevše.

12.08.2023 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

No. Co jiného napsat, než: Byla to jízda. Už na začátku této série si mnoho lidí jistě řeklo, tak tohle je něco, ovšem to co jsme dostali na závěr? Neuvěřitelné. Hodnotit knihy samostatně, tak bychom už od pohledu viděli velmi dobrý příběh, nicméně v širším měřítku série Jiskry v popelu je takové kouzlo a nádech, že není možné popisovat jen jednu z knih, když vše souvisí se vším. A že toto byla série k pohledání.
Snad každý chtěl jen číst dál a dál, stránku za stránkou a doufal v lepší osud svých oblíbených hrdinů. No, myslím, že to docela vyšlo. Tenhle příběh byl plný násilí a bolesti, stejně jako neuvěřitelné míry lásky a nadějí. Zvraty, které Sabaa Tahirová vymyslela jsou nepředstavitelné, a tak všichni s napětím četli dále, až se dostali sem.

Svět pouští byl velkým lákadlem, avšak to co s ním vytvořila autorka? Vykreslit tak velkou oblast a její obyvatele s tolika aspekty? Nemluvě o jídle, na které jsem při každé zmínce o něm dostala chuť k jídlu:)) Obrovský pokrok v psychické stránce hlavních i vedlejších postav je snad ještě zajímavější a napínavější. Bouřlivost s jakou se všichni perou za své přátele a rodinu v sobě má sílu vyburcovat k činu.
(A taky touhu znova si přečíst předchozí díly:))
Připadá mi, no možná se mi to jen zdá, ale tento díl, tak jako každý poslední, vzbuzuje trochu strach ve čtenáři. Dojde autor/autorka všem našim očekáváním? Mám dojem, že tady se to povedlo a pokud jste fandili Meherjovi, tak jeho příběh měl nakonec také svou roli.
Za mě mohu doporučit každému, kdo se rozhodně už pro první díl série, ale i pro ty, kdo se ještě nerozhodli číst. Protože tahle série se stane vaší poslední myšlenkou před spaním i tou první po probuzení. Tak si to užijte až do konce, protože kdo nemá rád ty pravé konce? A především ve světě fantasy.

26.02.2022 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

I přes všechny nejistoty jaké může vidina druhého dílu trilogie představovat, tento díl a jeho spisovatelka opět nezklamali. Katherine čtenáře nadchne svými postavami i světem plným podivných tvorů a nejvíce snad Králem Zimy Mrazíkem. Hlavní hrdinka Vasja je jedna ze nejoblíbenějších postav této série, a přesto je zde mnoho dalších oblíbených postav. Její věrný přítel a neporazitelný kůň Slavík nebo její zbožný bratr Saša. Ať je to jak chce, příběh byl opět napínavý čtivý a nekonečně kouzelný. No a konečně se nám začíná vztah Mrazíka a Vasji trochu rozjíždět:)
Plusy knihy jsou jasné každému, kdo četl. Ovšem minusy? Jediné, co se dá trochu zkritizovat je jediná věc v celé knize. Končí to zase tak neúplně. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. To je jediný minus, který se dá vytknout a s tím asi všichni u dobré série počítají. Už jen počkat, jak to všechno zkončí.

16.06.2021 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Jako v předchozím díle jsem do první poloviny netušila, kdo je vrahem. Možná ještě déle, což je pro detektivní román příznivé hodnocení. Hlavním aspektem spisovatelky je podle mě její smysl pro zápletky a postupné odhalování. Knihy nejsou předvídatelné detektivky a jsou velmi čtivé. Čtenáře mohou navést i menší kousky příběhu před kapitolami. Tento způsob postupného odhalování informací čtenáři navozuje pocit, že nehledá při čtení vraha, avšak informace složené v hlavě si podvědomě ukládá a jakmile získá informaci, co potřebuje k odhalení je už velmi blízko poznání pravdy.
Její romány mají mnoho stran. Jak romantickou nebo v tomto případě spíše osobní stránku, tak i detektivní. Oba autorčiny romány jsou zaměřené na tetování a různé aspekty s nimi. V jednu chvíli mi přišlo, že román byl rozdílný od prvního dílu(ne moc osobní nebo přilnavý pro čtenáře) až na jeden moment, kdy Marni v márnici mluvila o tetování jedné z obětí podobně jako v prvním dílu. Tehdy to byla přesně ta stejná Marni, jak ji známe a uvědomila jsem si, jak moc ji mám raději než tu z tohoto dílu.
V tomto díle se s postavami ztotožnit je celkem náročné. Celou dobu vlastně nevíte, kdo je hlavní postava a zároveň můžete mít pocit, že vás všechny postavy trochu štvou. Možná je to jen můj názor, ovšem přijde mi jako by v určitých chvílích autorka omílala jednu a tu samou věc už z předešlého dílu a nic moc závažného se navíc nedozvíme o postavách. Ano Francova sestra je zde mnohem častěji a jsou zde nové pohledy vedlejších postav, avšak prostor pro vytvoření sympatií je velmi omezený, dle mého názoru.
Plusy kniha určitě má. Její čtivost a rafinovanost jsou uhrančivé a zápletky jsou asi tím nejlepším, co kniha může nabídnout. V celku je to jedna z lepších detektivek než obvykle. Stojí za to si přečíst a možná se i pozastavit nad různorodými vztahy v knize. Určitě může zaujmout.

16.03.2021 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

(SPOILER) Tuto knihu jsem četla déle, i přes to, jak dobře se mi četla v těch momentech, kdy jsem se k ní dostala. Hlavní je v tomto případě se nezaměřovat pouze na postavy a jejich charakteristiku nebo na děj. Pár knih jsem od Jay Krystoffa četla a líbili se mi, ale tohle bylo dost jiné. Postavy byly rychle charakterizované a autoři se přesto snažili je během knihy dále popsat. Chápu ten krok, avšak jeho provedení už tak moc ne. Jednak je děj trochu ztřeštěný a to doslova. Kniha začíná nalezením dívky jménem Aurora, která je více jak 200 let stará. V celkovém obraze je příběh psán z pohledu dalších několika lidí. Součástí tvz. Týmu snů je i dívka, která má v knize asi 2 nebo 3 kapitoly a to dost krátké. Dle mého názoru je to škoda. Dá se říct, že je naprosto mimo linii děje, i když se v knize aktivně všeho účastní. Tedy nápad, že knihu budou psát z obrazu všech nejdůležitějších sedmi postav se ztrácí. Možná by se propracovanější postavy staly přístupnějšími pro čtenáře.
Další zádrhel je propracovanost děje a celek jako takový. V knize se najdou dva lidé, kteří spolu mají být dohromady, přitom se vůbec neznají ani si neprojeví žádnou náklonost. Dále je zde nevysvětlitelný fakt, že lidé, kteří celý život trénovali jako vojáci najednou zběhnou bez nejmenších problémů a vydají se na misi, kde se z nich musí stát kriminálníci a nikomu to nevadí až na jednoho jediného člena posádky. Dokonalý Tyler je se vším v klidu. V knize se sice snad stokrát zmiňuje, jak dokonale si na akademii vedl i to, jak nekleje, nepije a všechno možné, ale zběhnout a vydat se na šílenou misi, jen kvůli slovu dívky (která má být dávno mrtvá) je pro něj naprosto normální. Spisovatelé děj musí nějak zasadit, to chápu. Ovšem jejich provedení je opravdu zvláštní.
No. Plusy jsou určitě za vymyšlení dobrého zlodějského triku i popis a vymyšlení telekinetických sil. Sarkastické poznámky se také někdy vyvedly a nakonec námět a nápad jsou rozhodně zajímavé. Kniha se i přes všechno zmíněné četla dobře, což mne překvapilo, ale u Kristoffa to zas tak divné není.
Tak snad nás v dalším díle autoři překvapí a objasní nám více faktů ze světa Aurory.

03.02.2021 5 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Málo kdy, si můžeme přečíst něco od samotných aktérů děje, ale tato kniha nám to umožňuje v tom nejsurovějším světě. Tento příběh o anorektičce je velmi zajímavý v popisu sledu událostí, a i když zde není popsáno všechno o anorexii, je zde mnoho ze života těchto lidí. Způsob jakým začíná až po její porážku je strhující a dojemný. Někdy jsou samotná fakta dost silným kalibrem, avšak představa, že toto někdo skutečně prožívá je neskutečně děsivá a zajímává zároveň. Ne každý přežije anorexii, ale tato žena může s klidem prohlásit, že ano. Jsem rád, že se našel někdo, kdo napsal svůj děsivý příběh, tak dobře a poslal ho do světa. Je zprávou pro nás všechny, co naše představy a myšlení dokážou udělat s námi samými.
Určitě pět hvězd a velké doporučení pro lidi, kteří si myslí, že anorexie je i jejich nastávajícím či současným problémem. Tato kniha sice není úchvatný knižní počin, ale možná Vám pomůže ve vašem boji sami se sebou.

25.10.2020 5 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Sice jsem napsala pět hvězd, ale jistá si tím nejsem. Možná by někdo dal i víc. Tahle série vás dokáže neskutečně pohltit, za což jsme jistě vděčni autorkám této skvělé série. Pár připomínek by bylo, avšak celkový dojem moc neznehodnotí.
Zaprvé jsou knihy na konci vždy vygradované a to je dobrý tah, aby čtenáři četli dál a chápu ho, jenže dokáže taky trochu popudit. Dobrá kniha nemusí mít na konci tragický náhlý projev lásky(to byla jen metafora, nic takového tam není, pro ty co to ještě nečetli). Jsme zvyklí na konce z jiného druhu žánru, a tak to může být někomu "proti srsti", avšak je to snesitelné. Jak jsem napsala, jsou to jen takové drobnosti.
Super body navíc jsou, že knihy se čtou úplně sami. Dva dny školy a stejně přečtený bez problémů. Je to bezva oddechovka od těch složitých Sci-fi a Young Adults. Téma, které si autorky vybraly je celkem slibné samo o sobě a zpracování mu jen dodává na lesku.
Minus. Čas, kdy byla Ella pryč mohl vyjít na více stránek. To je trochu zklamání, ale jinak stále nějaké trable s Royalovými, takže super zábava. Uvidíme, jak to bude pokračovat. Je to dobrá série a můžu ji s klidem všem, kdo mají rádi romantiku, doporučit.

10.10.2020 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Dala jsem sice čtyři hvězdy, ale v porovnání s ostatními díly mi tenhle, připadá takový odstrčený a ne, tak dobrý. Ano, někde to vysvětli musí, avšak v dalších dílech je to rozhodně pecka. Tak proč je tenhle dobrý i zároveň průměrný? První díl série je jako ostatní knížky o krásce a zvířeti. Přesně podle scénáře, krok po kroku s přidanými detaily jako vždy. Tahle kniha měla potenciál a vypadalo to, že to autorka nezvládla. Jestli jste ještě nečetli další díly, tak do toho jděte, protože je to fakt dobrá vílí fantasy. Na rozdíl od Krutého prince nebo jiných je tohle hodně o surové magii, ne skryté někde v koutku, o které všichni vědí, ale nikdo ji nepoužívá, kvůli pravidlům. Tahle kniha je dobrá, ale ostatní díly jsou lepší.

26.03.2020 4 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Je to možná zvláštní, ale zdá se mi, že tohle bylo lepší než některé díly. Určitě v některých pasážích. Kniha je povídková, avšak je psaná v návaznosti, což je trochu divné. Mě to nevadilo a děj skoro až do konce byl docela napínavý a málo předvídatelný. Nevím proč, ale čekala bych od Adarlanského zabijáka jinou volbu partnera. Jinak byla pohodovým čtením se špetkou adrenalinu.

26.03.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Je to jako deja vu.(je to špatně napsané ale všichni chápou, co tím myslím). Příběh, který je napsaný takto. Myslela bych si, že mne bude nudit. Omyl. Tahle kniha si mě zotročila a já ji prostě musela dočíst do konce. Hrozně mě to bavilo a , i když už jsem trochu věděla, o čem to bude, ta úvodní věta mě prostě dostala a já se musela smát. Tuhle větu snad musí znát polovina lidí, co se kdy naučili číst. Než jsem knihu začala číst, podívala jsem se na upravený film "Pýcha, předsudek a zombí". Je to sice dost upravené, ale pokud jste to viděli a zároveň četli, dáte mi jistě za pravdu, že to rozhodně sedlo. Jinak, kniha je velmi zajímavě napsaná. Mohu to přiřadit k Jane Eyrové. Měla jsem z toho trochu strach, ale sedli jsme si, a pak už to šlo jako po másle. Knihu musím doporučit a někdy se možná i zasmějete. Jen na začátku je asi složitější, se v tom jejich protokolu vyznat, avšak pak to přestanete vnímat.

01.11.2019 5 z 5

Sto tisíc království Sto tisíc království N. K. Jemisin (p)

Když se řekne průměrná kniha o bozích, rozhodně vás odkážu na Sto tisíc království. Děj má zvláštní, takovou těžko popsatelnou strukturu. Postava, kterou si zamilují snad všichni je rozhodně Sieh. Ten bůh=klučík je prostě neodolatelný. Krutost tohoto světa je spíše mírná a docela poutavá, i když můj pohled může být po všech těch knihách trochu zkreslený:). Hlavní postava se v tom trochu motá, avšak tihle bozi jí pomohou. Samozřejmě za jistou cenu. To mě osobně asi nejvíc baví. To s jakou galantností se tam využívá moc je prostě dokonalé. Myšlenky roztroušené do příběhu a konec byli trochu zvláštní, ale já si toho nevšímala a jela dál. Asi díky tomu to bylo takové. Když si přečtu kolik lidí si tady na to stěžuje vlastně jsem měla štěstí:)
Pokud chcete nějakou "oddechovku", u které chcete vypnout a moct číst, jen stránku za stránkou, pak vám mohu knihu s klidným svědomím doporučit.

01.11.2019 4 z 5

Čarodějova nevěsta 8 Čarodějova nevěsta 8 Kore Yamazaki

Nerada to říkám, ale u téhle mangy doslova slintám. Proč? To je jednoduché. Právě jsem se zamilovala. No, spíš tak od prvního dílu, ale u tohohle to bylo stejné jako se všemi ostatními. Knížku jsem přečetla rychlostí světla a moc jsme si užila napínavý konec. Po zjištění, že další díl vyjde, až v listopadu jsem si myslela, že si ze mě bůh utahuje(nebo moje mrtvá prababička, u které jsem neplakala na pohřbu). To je, ale to méně podstatné. Tahle manga má úžasný nádech jak víl, tak čarodějů a čarodějek. Přirozeně je hlavní postava něčím neobvyklým, ovšem ne že by to byla ztracená princezna, avšak proto, že je jedna z mála a dožila se nejdéle. To sice nejsou slunné vyhlídky ale Čiše opět ukázala, že i přesto zachraňuje ostatní. Taky jí to Elias pěkně vytmavil. Příběh Čiše jsem si hned oblíbila a je opravdu poutavý. Jen kdyby už vydali poslední díl!
Celou mangu bezmezně doporučuji a doufám že si ji také zamilujete.

01.11.2019 5 z 5

Poslední Dračí oko Poslední Dračí oko Alison Goodman

Kniha má zvláštní nádech staré Číny i Japonska, což moc často nečtu, tím se pro mne kniha stává osobitější a zajímavější. Hlavní postava mě taky dost bavila, i když její opojení mladým králem se mi zdálo velmi pošetilé. Hlavní myšlenka, však byla dodržena, a tak to nechávám být na jiných. Ostatní postavy, mne jako obvykle v mnoha překvapili, ale i tak byli dost čitelné. Teď bych se chtěla podívat na konec příběhu, který mi připadal doslova nabitý informacemi, akcemi a bojovností s velkými rozhodnutími. Od knihy jsem si musela dělat přestávky, přestože jsem chtěla číst dál. Byla to muka, avšak zvládla jsem to a kniha se mi moc líbila. Ještě se musím přiznat, že po knize jsem sáhla hned po dočtení prvního dílu a kniha byla odložena na dost dlouho. Nevím, nějak mne to ze začátku nechytilo, avšak když už jsem věděla co čekat, tak to šlo. Rozhodně doporučuji oba díly. Stojí za to.

01.11.2019 4 z 5

Valentýnské prokletí Valentýnské prokletí Jodi McAlister

Kniha měla překvapivé téma, které jsem nečekala, ale jinak byla ucházející. Popis a celkový dojem z ní byl, skoro naprosto jiný, než co sliboval. Avšak i přes to všechno, se mi kniha docela líbila. Jen hlavní hrdinka se pořád litovala nebo přemýšlela nad úplně něčím jiným, nikdy nad zásadním problémem.

12.08.2019 3 z 5

Temné shledání Temné shledání Lisa Jane Smith

Na rozdíl od ostatních dílů se tento moc nepovedl. Myslím si, že lidé, jimž se tato série líbí mi dají za pravdu. Příběh odehrávající se, z pohledu někoho jiného, než Eleny byla změna, avšak tu jsem chápala. Kniha probíhala docela průměrně až nadprůměrně. Co knihu neuvěřitelným způsobem zkazilo, byl konec. Autorka si vždy vyhrává s detaily, nicméně konec byl naprosto nesrozumitelný a do poslední chvíle to vypadalo, že všichni zemřou a najednou to všichni přežili a mrtvá náhle ožívá z nepochopitelných důvodů, jen aby se vrátila, zase jako člověk. Tento konec se opravdu zvrtl v "dobrácký konec", kde musí všichni přežít. Nevím, nevím. Do dalšího dílu, tedy jdu, ale nevím co čekat.

06.08.2019 3 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Příjemně napsaná kniha, se spoustou známého nadpřirozena a kouzel. Pohodová a nenáročná četba. Avšak i s trochou zápletky. Kniha co přečtete doslova za jeden den a ani se nemusíte moc snažit. Jde to prostě samo.

24.06.2019 4 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Tato kniha má nádech, čehosi ze stmívání i upířích deníků. Někdy se v postavách trochu i ztrácím. Jednou jsou takové, podruhé zas makové. Ta tajemnost i podstata, trochu upadají v představě hlavní hrdinky, avšak i tak je to velice dobrý námět a oceňuji tvorbu dcery a matky. Je to jistě, někdy velmi těžké. Kniha má sice docela dobré recenze, ale já si však, nejdříve přečetla novely k sérii a je to jistě lepší. Snadněji se orientujete v postavách a nemáte problém, se přepnout do světa upírů podle Castových. Jistě, to stojí za přečtení.

19.06.2019 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Příběh odsýpal a knihu, jsem měla přečtenou za tři dny. Děj byl zajímavý a napínavý. Co bych mohla vytknout? Ani nevím. Snad, ten milostný trojúhelník nebo jistou předvídatelnost, ale některé věci dokáží překvapit. Téma je dost osobité, takže kniha sedne asi málo komu. Avšak mne se líbila, a pokud máte rádi Říši divů musím doporučit.

22.04.2019 5 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Téma k cirkusu je svým způsobem kouzelná a neutuchající inspirace pro mnohé spisovatele, jenž jsou vzrušující, napínavé a jedinečné. Třpytivé a neuvěřitelné vystoupení pod reflektory, je přitažlivé a každého okouzlí. Poslední číslo je kniha s námětem inspirovaným na důležitou věc. Utlačování anglických menšin a zvýšenou kriminalitu. Příběh Hošiko a Bena poukazuje na rozdíl mezi lidmi a odsuzování s předsudky. Tato kniha je velmi zajímavá a poučující. Tento příběh rychle odsýpá a jistě se vám bude líbit. Mohu doporučit všem čtenářům.

18.04.2019 5 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Napínavý, strhující a neuvěřitelně dobrý. Vtáhne Vás do děje a nepustí Vás, až do konce. Magie a dobrodružství v jednom. Velmi doporučuji a slibuji, že si zamilujete.

09.03.2019 5 z 5