a.k a.k komentáře u knih

Supertým Supertým Bill Willingham

Netušila jsem, že jde už o 16. díl v pořadí. Zcela nepolíbená předchozím dějem mi proto přišlo, že kdybych znala sérii od začátku, užila bych si knihu lépe.

23.06.2021 4 z 5

Virus Virus Patrick Lynch (p)

V samém srdci indonéského pralesa se šíří zákeřná virová infekce. Akční příběh s řadou dějových vláken se odehrává napříč kontinenty a nabízí velké dobrodružství, jak zastavit smrtící pandemii.
Dobře napsaný, čtivý příběh. Bavilo mě to.

23.06.2021 5 z 5

Maorčina píseň Maorčina píseň Sarah Lark (p)

Ráda jsem se vracela do farmářské komunity, i když trochu s obavami. Román je o 2. generaci potomků našich přistěhovalkyň, ale není o nic méně poutavější, než byl výborný první díl. Opět nádherně napsaný příběh, ve kterém nechybí láska, životní strasti, rodinné rozepře a velká dávka dobrodružství.

26.03.2021 5 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Detektivní román z prostředí severní Anglie, kde mizí mladé dívky. K vyšetřování se dostane detektiv seržant Kate Linvillová ze Scotland Yardu, která sem přijela řešit osobní záležitosti.
Autorku mám ráda, její knihy se moc dobře čtou. V tomto románu je více dějových vláken. Hodně prostoru je věnováno Kateinu životu, jejím osobním problémům, při kterých se víceméně náhodou připlete ke krimi zápletce. Tempo příběhu je zpočátku hodně pomalé, větší spád přichází až později a to v hodně napínavých pasážích s účastí přímo při vrahově počínání. Bavilo mě Kateino soukromí i krimi linka.

22.03.2021 4 z 5

Kořist Kořist Wilbur Smith

Z nekončící ságy rodu Courtneyů mám přečtenou tak třetinu série a mám ty chlapy Courtneyovy moc ráda, ať jsou z jakékoliv generace. S nima se člověk ani chvíli nenudí. Opět velké dobrodružství na moři i v exotických destinacích, rodové sváry a napětí. Výborně se to čte a děj má spád. Už se těším, až se ke mně dostane některý z dalších dílů.

21.03.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Nádherně napsaný příběh se silnými tématy se odehrává ve 30. letech minulého století v horském městečku v Kentucky. Právě sem se provdala mladičká Alice z Anglie, která bude u počátků činnosti Koňské knihovny pro místní starousedlíky.
Pomalu plynoucí příběh, který rozehrává celou řadu těžkých lidských osudů v nelítostném horském prostředí.
Tak tento román se autorce opravdu povedl. Bylo to výborné.

20.03.2021 5 z 5

Dopisy do minulosti Dopisy do minulosti Judith O'Brien

(SPOILER) Margaret přijíždí do malého městečka v Tennessee, kde má přednášet na univerzitě. Objeví portrét jižanského generála, který ji naprosto uhrane. Snaží se zjistit o muži co nejvíce a při své badatelské práci naprosto ztrácí hlavu. Vše vyvrcholí okamžikem, kdy se přenese v čase ze současnosti do období občanské války a jejím cílem bude zachránit svou lásku před smrtí, která je doložená v historických pramenech.
Nádherně napsaný příběh z dob války Severu proti Jihu, který mimo romantické linky ukazuje i pozadí válečného konfliktu (zajímavý jižanský pohled na vzniklou situaci). Sympatické postavy, jednoduché a zároveň velmi čtivé vyprávění, při kterém člověk rád zapomene na okolní svět. Moc se mi to líbilo.

20.03.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Trojka byla na můj vkus pomalá. Kdybych ji četla jako jedinou, bylo by to pro mě velké zklamání. Ani zápletka věnující se dospívání nebyla právě strhující. V kontextu celé série ale udělala dobrou službu a pomohla dořešit některé nesrovnalosti z předchozího příběhu. Jako detektivky bych knihy celé série asi odsoudila (v jedničce bych dokázala protiargumentovat nejdůležitějšímu zlomu ve vyšetřování, ve dvojce bylo leccos nedořešené). Ale detektivky to nejsou. Baví mě autorův styl, vyjadřovací prostředky a to, jak dokázal v každém příběhu schovat skutečné historické události, o kterých bych jinak neměla ani tušení.
Doporučuji.

12.03.2021 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhý díl byl ještě lepší než Skála. Výborně vystavěný příběh a oproti jedničce a trojce měl děj vyrovnané, rychlejší tempo. V celé sérii samozřejmě nádherně vylíčené prostředí, za použití barvitých přívlastků a metafor by člověk zrovna rád navštívil ta nehostinná rašeliniště a pobřežní skaliska zmítaná přírodními živly a poznal na vlastní kůži tvrdý život tamních obyvatel.

12.03.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Překvapilo mě, že jde více o románový příběh než mnou očekávanou čistokrevnou detektivku. Nic to nemění na mé spokojenosti. To, jak dokázal autor v zdánlivě jednoduchém příběhu dětských hrdinů šokovat nečekaným dějovým zlomem, či historickým zmapováním tradice ostrovanů při jejich drastickém lovu, bylo neskutečné. K tomu dokonale zachycené popisy ostrovního prostředí a podnebí.

12.03.2021 4 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Úspěšná bestsellerová spisovatelka Elle pracuje na novém románu ve svém honosném domě na útesu cornwallského zálivu.
Příběh má veškeré atributy současných psychologických románů a zápletka je rozehraná výborně. Čím více stránek jsem ale s paranoidní Elle trávila, tím více mi lezly její hysterie na nervy. Po dlouhém trápení, které v podstatě nepřinášelo žádný významný dějový posun a bylo stále o tom samém, jako by se autorka rozhodla vyrazit čtenářům dech přehnaně zkonstruovaným akčním závěrem, u kterého už jsem jen kroutila hlavou. No, tohle mi moc nesedlo.

11.03.2021 3 z 5

Satirikon Satirikon Gaius Titus Petronius

Fascinuje mě, že existuje možnost přečíst si text, který spatřil světlo světa před tisíciletími. Škoda chybějících fragmentů. I přes řadu archaismů, složitější veršované pasáže, je v příběhu řada dějově zajímavých i vtipných míst.

11.03.2021

Mor Mor Albert Camus

Příběh z alžírského přístavního města Oran, kde se nečekaně objevují mrtvé krysy, které jsou předzvěstí morové nákazy. Mor brzy zachvátí celou oblast.
Kniha je více společenským než katastrofickým románem. Autor zde výstižně zachytil počínání jednotlivců, od popírání epidemie, pomalé akceptování závažnosti nemoci, nucené izolace až hmatatelný strach ze smrti. Velký důraz je zde na charaktery postav, ve kterých se autor nevyhýbá ani morálním a existenčním otázkám.

27.01.2021

Zlatý sarkofág Zlatý sarkofág Will Adams

Archeolog Daniel Knox přijímá výzvu najít hrobku legendárního vojevůdce Alexandra Velikého. Velký poklad je ale v hledáčku i dalších skupin, které se neštítí použít jakýchkoliv praktik.
Vcelku zajímavý námět zabila řada nepodstatných postav a překombinované dějové linky. Tempo příběhu dodávají béčkové akční honičky, střílečky a padouchové, kteří mají často navrch. Na druhou stranu se mi líbil nápad potápěčské specializace archeologa a tudíž hledání pokladu v zatopené části nekropole.
Kniha je dobrodružnou akční oddechovkou, kterou však hodnotím průměrem.

26.01.2021 2 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kraťoučký příběh o hodnotě lidského života resp. lidského bytí. Ač to ze začátku vypadalo, že půjde o dílko sepsané jen tak mimochodem, autor se dotýká přes celkem jednoduše vypadající příběh velmi vážného tématu, který nutí k zamyšlení. Smutné to bylo, dojemné.

25.01.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Pohled na sousedský život, který skrývá nejedno tajemství, záhadná vloupání do domů, vraždu a jeden omluvný dopis, který to vše ještě zkomplikuje.
Autorčiny knihy se čtou moc dobře a ani tato není výjimkou. Sice nejde o žádnou detektivní perlu, spíše o spletenec interakcí jednotlivých postav, ale jako oddechové čtení je tento titul výborná volba.

24.01.2021 5 z 5

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Námět únosu dítěte, který je tady o to úděsnější, že jde o skutečný příběh jedenáctileté Sally, která si prožila mnohaměsíční trápení v rukách duševně chorého zvrhlíka. V příběhu z 50. let minulého století se autorce povedlo zachytit nevšímavost některých zainteresovaných osob, velikou smůlu v situacích, kdy už myslíte, že bude Sally v bezpečí a v neposlední řadě i úvahy a myšlení malé holčičky, která obviňuje sama sebe a prožívá pro ni nepochopitelné strádání.
Zoufale zneklidňující čtení, při kterém vás nenechá osud malé Sally lhostejnými.
Doporučuji.

23.01.2021 5 z 5

Králové ve stínu Králové ve stínu Zdeněk Grmolec

Román nabízí historické události spojené s panováním Vladislava a Ludvíka z rodu Jagellonců. Životy panovníků ukazuje v přímé časové ose z perspektivy různých postav. Bohužel právě toto uchopení příběhu na mě působilo roztříštěně, dlouho jsem čekala, kdo vlastně bude nositelem vyprávění. Mrzelo mě určité odosobnění, kdy části z pohledu samotného panovníka jsou více o něm, než s ním.
Na druhou stranu má kniha sílu zaujmout vyprávěním o jednotlivých historických událostech, autor používá čtivý jazyk a dokáže jednoduše přiblížit i mnohé historické souvislosti. Pokud bych četla jednotlivé etapy životů panovníků samostatně, byla bych nadšená. Jako celek mi to přišlo takové neučesané.

21.01.2021 3 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Dvě dívky opouští starý kontinent, aby na dalekém Zélandu uzavřely sňatek se zcela neznámými muži. Ani jedna však netuší, jak jsou jejich sny naivní.
Krásný románový příběh z dob osídlování Nového Zélandu, z prostředí farmářské komunity a se silnými hrdinkami, které se musí vypořádat s mnoha překážkami.
Výborně se to četlo, od začátku do konce má děj náboj, je plný dobrodružství, zklamání i naděje a odehrává se v nádherném prostředí, kde je cítit maorská kultura pod vlivem novátorství kolonizátorů. Moc mě to bavilo.

09.01.2021 5 z 5

Dívka a noc Dívka a noc Guillaume Musso

Příběh z francouzské Riviéry, kde se po uplynutí čtvrt století setkají tři absolventi tamní prestižní univerzity. Setkání to není radostné. Ve hře je odhalení dávného tajemství spáchané vraždy.
Autorovy knihy jsem dlouho obcházela asi kvůli fontu, které nakladatelství používá na obálkách jeho románů a mně se žalostně nelíbí. Byla to ale chyba. Příběh mě moc bavil, držel si mou pozornost a chuť přijít na to, co se před mnoha lety skutečně stalo. A především autorovy popisy prostředí byly brilantní. Určitě půjdu i do dalších jeho titulů.

30.12.2020 4 z 5