Nejlepší knihy, které jste přečetli v roce 2021


elfos
elfos 21.12.2021 v 13:38

S nepatrným předstihem tady s blížícím se koncem roku máme tradiční téma věnované knihám, které jsme přečetli v uplynulém roce a které nejvíce zaujaly, nejvíce se líbily. Tak se, prosím, podělte o knihy, které vás v letošním roce nejvíce nadchly, ať už byly dvě, nebo dvacet. :-) Třeba budou dobrým tipem a inspirací pro další čtenáře - a třeba se znovu objeví v nejlepších knihách za rok 2022. :-) Krásný sváteční čas - a krásné chvíle trávené s báječnými knihami.

siena
siena 21.12.2021 v 13:41

Prosím o přesunutí příspěvků z vlákna, které založila Lenka.Vilka...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.12.2021 v 13:57

Siena: prý to nejde...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.12.2021 v 13:59

Moc se omlouvám všem, kteří psali svoje favority do vlákna Kniha roku 2021.
Bohužel došlo ke sloučení a vaše příspevky skončily někde úplně jinde. Mrzí mě to za vás. Pokud budete mít chuť, napište to znovu sem. Ještě jednou se omlouvám, ale někdo slučoval, kde neměl :(

Text příspěvku byl upraven 21.12.21 v 14:09

asam
asam 21.12.2021 v 14:13

uvedu zatím jen jednu na kterou stále myslím - Delia Owens - Kde zpívají raci

Belanna
Belanna 21.12.2021 v 14:44

Letos jsem měla šťastnou ruku na hezké knížky, ale pokud TOP, tak asi tyto:
1. Království - Jo Nesbø
2. Zimní voják - Daniel Mason
3. Terror - Dan Simmons
4. Prokletý kraj - Michaela Klevisová
5. Spasitel - Andy Weir


encyklopedie
encyklopedie 21.12.2021 v 15:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 21.12.2021 v 15:22

1. Fulcanelliho tajemství - H. Loevenbruck
2. Němci - J. Katalpa
3. Drak spí - M. Klevisová
4. Kyselé třešně - L. Chalupová
5. Pro dnešek a pro příště zavřeno - M. Janda
6. Prokletý kraj - M. Klevisová

Terror
Terror 21.12.2021 v 15:42

Můj tipťop pět je jasný. V seznamu nejsou jenom knihy, které jsem četl podruhé. (Jinak by tam byl samý King a co ti ostatní chudáci...)

1. Dan Simmons - Drood
2. George Orwell - 1984
3. Douglas Adams + John Lloyd - Smysl Životic
4. Stephen King (a hele ho!) - Dlouhý pochod
5. Karel Piskoř - Záhada Alberta Dryma

(Jinak je to ctrl+c a ctrl+v, starý příspěvek del)

smazenaryba
smazenaryba 21.12.2021 v 16:21

U mňa bola silná hlavne prvá polovica roka, kde sa stretli prakticky všetky najlepšie čitateľské zážitky, naopak, druhá polovica sa niesla skôr v znamení mierneho sklamania a rozčarovania. Tradične, najprv knihy, potom poviedky.

Málka - František Švantner

Zbierka poviedok. Švantnera som dlho obchádzal, Ikeď som tušil, že by mohlo ísť o niečo výnimočné. A veru bolo. Hlavne prvá, väčšia polovica zbierky, spojená s prírodou a prostredím osád a lazov bola vynikajúca. Poviedky mali vo väčšine až hororový nádych, nadprirodzeno sa tu objavuje len okrajovo, nepriamo, no o to viac je cítiť. Aj v druhej polovici, kde dominujú viac motívy vojny a realizmu sú výnimočné kusy.

Psie dni - Dušan Mitana

Ďalší slovenský zjav a ďalší autor, okolo ktorého som opatrne našľapoval už nejakú dobu. Zbierka rôznorodých poviedok kde dominujú hlavne originálne nápady a akási zvláštna, neuchopiteľná atmosféra, prvky absurdna, sureálna. Ator necháva veľa na predstavivosti čitateľa, ba ho až núti k vlastným interpretaciám a rozuzleniam. Psie dni je ako poviedková bonboniéra, kde každý bonbón má jedinečnú príchuť.

Smrt v lese - Sherwood Anderson.

Ďalšia zbierka. Andersonove poviedky veľmi úspešne popisujú jedinečné okamihy a pocity v živote človeka, ktoré sa opisujú veľmi ťažko, pretože si ich musí každý prežiť sám, každý ich cíti trochu inak, sú veľmi intímne. A práve také to intímne spojenie, ktoré som pár krát pri čítaní pocítil, pasáže, ktoré mi akoby oživili isté spomienky a pocity, ktoré som už ani nevedel, že ich stále mám, knihe dáva punc výnimočnosti.

Krk čiernej mačky - Julio Cortazár

Tak povediac Mitanovské poviedky. Fantastické, snové, absurdné, sureálne motívy. Čo poviedka to originálny zážitok. Hra s očakávaním čitateľa, knižný výlet do exotickej mysle.

Lovci - Per Olof Soundman

Poviedky, ktorých logika a dej sú vystavané podľa pravidiel severskej krajiny, prírody. Pre našinca môžu chvíľami vyznieť neuveriteľne až absurdne, avšak iba ukazujú, ako zásadne rozdielny život v takýchto podmienkach môže byť a ako toto prostredie ovplyvňuje aj mysle/duše tam žijúcich ľudí.

Život pred tebou - Emil Jajar

Prakticky príbeh o nevinnosti a láske no v tom najnepravdepodobnejšom prostredí plnom bizarných figúrok. Silné, emotívne, vtipné, ale aj drsné.

Most na drine - Ivo Andrič

Monumentálna freska, kde sa s osudom jedného kamenného mosta počas stáročí spájajú osudy srbských, bosnianských a tureckých národov. Obraz nielen o osude konkrétneho miesta, ale aj o osude ľudstva ako takého od stredoveku až po prvú svetovú vojnu.

Nejvzdálenejší pobřeží - Ursula Le Guin

Tretí diel slávnej fantasy série a znova veľmi silný, až akýsi meditatívny zážitok. Takmer žiadna akcia, žiadne magické ohnivé gule, ale súboj dobra a zla kde rozhoduje múdrosť, vedomosť, rozum.

Gerpla - Halldor Laxness

Vikingský Don Quijote. Obraz konca "slávnych" vikingských dôb a nástup "civilizovaného" kresťanstva. Žiadna glorifikácia, žiadni nepremožitelní hrdinovia a predsa dobrodružný príbeh, ktorý myslím hodnoverne priblíži mentalitu vtedajšieho severana.

Ako najlepšie individuálne poviedky by som vybral tieto.

Prízraky - František Švantner

Túto poviedku sa nebojím označiť za čistý horor. Čitateľ si nieje istý, ci prítomné nadprirodzeno je skutočné, alebo vystupuje ako odraz ľudskej duše, no mrazí až až.

Sedliak - František Švantner

Poviedka na pomedzí Švantnerovej tvorby. Spája v sebe vojnový motív ale aj obraz človeka spätého s prírodou. Znova veľmi ponuré, až hororové, no tento krát v zmysle naturalizmu.

Horúce popoludnie - Dušan Mitana

Kafkovský absurdistán. Dej je jednoduchý, zápletka banálna, vysvetlenie žiadne, no napriek tomu dokáže text vyburcovať, poprevracať myseľ spôsobom ako nič iné.

Vianočná cesta - Dušan Mitana

Veľmi podobný prípad ako predchádzajúca poviedka. Zvláštne napätie, neistota, pravidlá, ktoré búrajú racionálno. Je to prenáramná zábava občas nechať mozog pracovať takýmto neortodoxným spôsobom.

Sestrička smrť - Sherwood Anderson

Strhujúca analýza rôznych vzťahov vo farmárskej rodine. Otec versus dospelý syn, manželka vs manžel, vzťah nezletilých súrodencov, generačné rozdiely, súboj o vplyv a to všetko v jednom krátkom texte.

Příběhy, které si vyprávím - Julio Cortazár

Vybrať poviedku od Cortazára bolo veľmi ťažké, pretože každá zo zbierky bola zaujímavá trochu inak. V iný deň by som vybral inú. Táto je príkladom, co všetko môže autor porušiť, pokiaľ vie, ako na to, ako môže nezmysel premeniť v zábavný experiment.

Šofér poštového autobusu - Per Olof Sundman

Tejto poviedke som vôbec neporozumel, tak ako by som zrejme nerozumel ľuďom žijúcim v tých končinách. Ten text je pre čitateľa takmer detektívka, aj keď s tým žánrom nemá nič spoločné. Prečítajte si ju.

Mimo tohto výberu by som rád odporučil aj knihy Kácanie lesa od Tomasa Bernharda a Cudzinec od Alberta Camusa.

Edit.: Úplne mi vypadol Dostojevského Idiot. Písať chválu na takúto knihu je však nosenie dreva do lesa. Ale áno, odporúčam.

InaPražáková
InaPražáková 21.12.2021 v 18:03

Letos jsem objevila Svjatlanu Alexijevič. Jestli se vůbec v plné šíři dá zachytit ruská či sovětská mentalita, tak tím způsobem, jakým to dělá ona. Každá její kniha ukazuje část mentality "sovětského člověka", ale kdybych měla vybrat jednu knihu, tak nejširší záběr má Doba z druhé ruky.
https://www.databazeknih.cz/knihy/doba-z-druhe-ruky-235706

V o pár generací mladší ruské realitě, a tentokrát ne tak obsáhle, zato svým způsobem geniálně, se rochní Alexej Salnikov a jeho Petrovovi. Nemám moc ráda přirovnávání ke slavným dílům, ale tohle je skutečně duchovní blíženec Mistra a Markétky a číst Petrovovy s vysokým očekáváním neskončí zklamáním. Lehce vykolejená realita, mírně šílené postavy, ubíjející, šedivý Jekatěrinburg, humor, který je zřejmě vlastní jen občanům východního bloku, a možná přijde i Mefisto. Totiž Hádés. U téhle knihy jsem se letos jednoznačně nejvíc bavila, i když to rozhodně není humoristický román a nahlas se člověk taky spíš nezasměje.
https://www.databazeknih.cz/knihy/u-petrovovych-radi-chripka-447979

Jak vypadá dobrý román? Nepochybuju, že to, co čtu, se stalo nebo stát určitě mohlo, že postavy jsem někde potkala nebo potkat mohla a mluvily a chovaly by se právě tak, že mi na všech začne osobně sakra záležet a že mě to na konci citově rozloží, i když se nestalo nic tak moc výjimečného. K tomu absurdní i tupě šedivá 50. léta a formálně dokonalý text, který se přitom nesnaží o efekt, a je to jeden z největších letošních čtenářských zážitků.
https://www.databazeknih.cz/knihy/honzlova-98638

A na závěr jedna non-fiction. Čornejův Jan Žižka je opus magnum, o tom žádná, ale byla by škoda, aby proto zanikla rozsahem asi třetinová Husitská revoluce. Takto má vypadat přístupná odborná literatura. Zábavná, přitom odborně na úrovni, stručná, výstižná a v krásném provedení.
https://www.databazeknih.cz/knihy/husitska-revoluce-strucna-historie-465132

Koka
Koka 21.12.2021 v 19:01

Francois Cavanna: Taliáni
Brian Moore: Osamělá vášeň slečny Hearnové
Magda Szabó: Staromódní příběh
Magda Szabó: Freska
Valentin Katajev: Oberonův kouzelný roh
Jan Drbohlav – Juraj Herz: Autopsia (pitva režiséra)
Pavel Hejcmann: Píseň Juditina
William Heinessen: Na severu ostrov září

Text příspěvku byl upraven 21.12.21 v 19:02

Eeva11
freejazz
freejazz 22.12.2021 v 19:17

protože se mi nechce hledat odkazy na jednotlivá díla, dávám jenom seznam, dokonce i bez autorů.
knížky, které mi v roce 2021 udělali (některé aspoň na chvilku) díru do hlavy:
čas prázdných kostelů (halík)
stín větru (zafón)
expedice na severní pól (payer)
princíp varenia
potok pod potokom (dušek)
selfíčka (vácha)
knížecí život (hvížďala)
příběh ztracené holčičky (ferrante)
rovina tortilla (steinbeck)
veľký zošit / dokaz / tretie klamstvo
myšlenky za volantem (eben)
1984 (orwell)
rozhřešení (forzen)
tigrid poprvé
tak snad někoho inspiruji:)

Hana H.
Hana H. 25.12.2021 v 11:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dada077
Dada077 25.12.2021 v 14:56

Mojich top 11 kusov za celý rok:
David Attenborough - Život na našej planéte
Lars Kepler - Zrkadlový muž
Jonas Jonasson - 101 ročný starček, ktorý sa vrátil, aby zachránil svet
M.J.Arlidge - Talent na smrť
Patrick Holford - Od stresu k progresu
Kristina Ohlsson - Nechtění
Ondrej Sokol - Ako som vozil Nórov I. a II.
Della Owens - Kde raky spievajú
Matthew Mc Conaughey - Životom na zelenú
Aleš Palán - Radšeji zešílet v divočině. Setkání s Šumavskými samotáři

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.12.2021 v 20:01

1) Duna (Frank Herbert)
Proč? Protože bych k autorovi mohla napsat to samé, co ke všem autorům, které jsem začala číst v posledních dvou letech. Nějaká zázračná změna v hormonech, hlavě, duši. Pick your poison.

2) Mlsoun 1 (Jeff Lemire)
Proč? Protože je Jeff miláček. Taky z krutého severu, kde je zima a komplikované vztahy s otci denní chléb. Možná proto mu tolik rozumím a jeho tvorbu si užívám. Navíc, adaptaci téhle knihy jsem ještě neviděla. Počkala jsem v naději, že u nás vyjde, a já si to nejdřív přečtu.

3) Potápěč (Jeff Lemire)
Proč? Tady se deprese doslova řine z každé stránky, aby v poslední třetině udeřila, ale ve výsledku vykvetla do něčeho krásného a plného naděje.

4) Království (Jo Nesbø)
Proč? Poměrně v blízkém sledu jsem četla právě Království a Revival a stále nevěděla, kdo bude na bramboře a kdo stát na její slupce. Nakonec bramboru dostal Nesbø. Asi jenom proto, že kniha měla víc stran...

5) Revival (Stephen King)
Proč? Letos jsem jsem přečetla od Mistra devět knih (sešítkovou Zelenou míli beru jako jednu knihu) a tahle mě z nich zasáhla nejvíc. Na nežebříčkovém šestém místě je Dallas 63, žádný strach :)
(Ještě jsem měla černého koně, novinku, ta skončila na sedmém místě...)

To je ten důvod, proč mi předtím přišlo fajn a bylo to součástí "zadání", napsat i sem pár slov ke knihám místo "Máte to v mém komentáři u knihy.". Protože některé z nich jsem četla vlastně skoro před rokem. A podívat se zpátky a napsat pár vřelých slov? Nebo třeba zjistit, že je počáteční nadšení pryč. Přišlo vystřízlivění. Nebo vytříbení. Za rok se toho hodně změní. Ne jenom proto, že člověk přečte něco jiného, třeba i lepšího. Ale protože se člověk i třeba změní. Nebo jenom v době čtení tu danou knihu strašně nutně potřeboval, byť objektivně ví, že je to brak nebo ví, že v jiné životní situaci by možná hodnotil úplně jinak. A to klidně muže být rozdíl i jenom pár měsíců. V téhlé bláznivé době klidně i týdnů. Tohle je jedna z mála her, která mě nikdy nepřestanou bavit hrát :) až přestane, dejte mi kulku...

Text příspěvku byl upraven 26.12.21 v 20:11

hanpari
hanpari 29.12.2021 v 17:35

Nejlepší knihy?

Připravte se na netradiční nářez. Přijde mi docela legrační, že lidé tady ještě čtou autory anglosaské provenience, zatímco svět kolem mne se plní čtenáři čínských, korejských či japonských online románů na pokračování.

Znám člověka, který neumí anglicky a louská je pomocí Google translátoru.

Pokud máte rádi hry a netradiční sci-fi/fantasy, pak neuděláte chybu s Reinkarnací nejsilnějšího boha meče.

https://www.amazon.com/Reincarnation-of-the-Strongest-Sword-God-10-book-series/dp/B07B1J6V47?ref=dbs_m_mng_rwt_0000_ext

Z podobného soudku pochází Legendární mechanic.

https://www.novelupdates.com/series/the-legendary-mechanic/

Pokud se chcete seznámit s čínským Julesem Vernem, pak vřele doporučuji Učencův pokročilý technologický systém.

Popřípadě můžete dát přednost Propusťte tu čarodějnici.

https://www.novelupdates.com/series/release-that-witch/

A celé řadě dalších. Pokud jde o zástupce japonské kultury, pak nešlápnete vedle, když šahnete po Overlordovi.

https://www.megaknihy.cz/overlord/20084932-overlord-vol-1-light-novel.html

Jen si musíte dát pozor, abyste nekoupili mangu místo románu, jak se stalo mně.

Pokud jde o naše (jiho)korejské přátele, musím se přiznat, že mi jejich kultura není příliš sympatická. Zkusit můžete například Pouze já postupuji o další level (litRPG, fantasy, sci-fi)

https://novelchapter.com/only-i-level-up-qSVg8

Ptáte-li se proč byste měli číst asijské novely, pak kromě faktu, že jsou neskutečně zábavné a čtivé (rozhodně čtivější a zábavnější než anglosaské veledíla, které vynikají zejména v tom, že jsou na jedno brdo), by vás mohla zajímat mentalita okolí nastupující ekonomické velmoci.

Co se týče Američanů a Britů, o těch už bohužel víme první a poslední, zatímco o Číňanech víme jen to, co nám naservírují naše nezávislá a objektivní média, což suma sumárum je velké kulové, a ještě pokud možno špatně.

Prozradím vám jedno sladké tajemství. Číňané opravdu nemají rádi Japonce. Až donedávna měli docela v oblibě (a obdivovali) Američany, ale nyní jsou čím dál emancipovanější. Američany už vnímají pouze jako soupeře, kterého dohánějí a předhánějí. Evropa, je mi líto, je příliš nevzrušuje. Snad podobně jako Japonce, kteří v ní vidí pokladnici blonďatých princezen a princů.

PS: Aby nedošlo k omylu, všechny výše uvedené (a mnohé další) novely byly (nějakým) způsobem přeloženy do angličtiny. A pokud nečtete anglicky, pak se nedivte, že jste odkázaní na to, co vám nabídnou česká nakladatelství.

Pokud si chcete svoji porci jedu vybrat sami, můžete prozkoumávat ad libitum zde:

https://www.novelupdates.com/

Mimochodem (a zcela bez záruky) čínské online novely jsou tak úspěšné, že s nimi Číňané expandují na západní (anglicky mluvící) trhy.

https://www.webnovel.com/

Což jsou možnosti, o jakých si naši autoři můžou nechat jenom zdát.

Text příspěvku byl upraven 29.12.21 v 17:46

Nela_2009
Nela_2009 31.12.2021 v 17:48

Tak mezi mé nejlepší knihy patří beze sporu série Upíří deníky, kterou jsem četla protože nebylo co a tohle měla babička v knihovně tak jsem si půjčila. Přečteno do 6. dílu a musím si pořídit příští rok další, série má vcelku dost špatné hodnocení, ale mě nadchle na 1000% :-D .

VioletMokrasova
VioletMokrasova 31.12.2021 v 18:20

Minulý rok jsem přečetla knížku od Jacqueline Wilsonové ( Narozeniny) která mě opět nadchla a niní díky Břeclavské knihovně jsem zkusila číst i další knížky. Moc se mi líbila knížka Lízinka (i když jsem u ní brečela jak želva), Moje sestra Jodie (kde jsem si zamilovala jak odvážnou Jodie tak stydlivou Pearl), Sérii o Hetty Featcherové a Katy.

Text příspěvku byl upraven 31.12.21 v 18:20

mysimas
mysimas 01.01.2022 v 17:57

Vloni mě opět nejvíc oslovily mé staré oblíbenkyně — Poslední jednorožec a Válka s Mloky. Angličtinářům, kteří se zajímají o feminismus a/nebo poezii, také vřele doporučuji díla básnířky Audre Lorde.

bekule
majík1
majík1 09.01.2022 v 12:21

Patrik Hartl- 15 roků lásky
Jitka Ludvíková- Propast
Markéta Harasimová- Jak chutná strach, Smrtelný hřích
Pět kroků od sebe

R.E.M.
R.E.M. 15.01.2022 v 18:02

Nejlepší knihy roku 2021

Naučná (seřazeno dle data přečtení, kromě první pětice):
O lidech a životě
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-lidech-a-zivote-377488
Lidský mozek
https://www.databazeknih.cz/knihy/lidsky-mozek-115315
Hovory k sobě
https://www.databazeknih.cz/knihy/hovory-k-sobe-150767
Paradox moudrosti: Jak být duševně výkonnější, přestože mozek stárne
https://www.databazeknih.cz/knihy/paradox-moudrosti-jak-byt-dusevne-vykonnejsi-prestoze-mozek-starne-65899
Astrofyzika pro lidi ve spěchu
https://www.databazeknih.cz/knihy/astrofyzika-pro-lidi-ve-spechu-441127

Chlap kousl psa: Lidé v roce 2021
https://www.databazeknih.cz/knihy/chlap-kousl-psa-lide-v-roce-2021-465432
Krátký výlet po lidském vědomí
https://www.databazeknih.cz/knihy/kratky-vylet-po-lidskem-vedomi-282159
Ženy v bílém
https://www.databazeknih.cz/knihy/zeny-v-bilem-45852
Sociální mozek
https://www.databazeknih.cz/knihy/socialni-mozek-296435
Rozhodování
https://www.databazeknih.cz/knihy/rozhodovani-303030
Věda hledá duši
https://www.databazeknih.cz/knihy/veda-hleda-dusi-97915
O lásce a přátelství
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-lasce-a-pratelstvi-42046
Bulšit: O žvanění v organizacích, médiích, politice a ve vědě
https://www.databazeknih.cz/knihy/bulsit-o-zvaneni-v-organizacich-mediich-politice-a-ve-vede-480684
O nemocech a lidech
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-nemocech-a-lidech-227316
Lidský mozek: funkční systémy, normy a poruchy
https://www.databazeknih.cz/knihy/lidsky-mozek-funkcni-systemy-normy-a-poruchy-25444

helenkan
helenkan 16.01.2022 v 23:46

Na západní frontě klid
Zuzanin dech
Heřmánkové údolí
Šikmý kostel
Šikmý kostel2
Se mnou si nezačínej
Zemřeš v další kapitole
Závan smrti



Vložit příspěvek