Diskuze

Chcete-li psát do diskuze, musíte zde mít vytvořený profil a být přihlášeni. To zabere jen pár minut.
Hlavní diskuze Témat Poslední příspěvek
O knihách 1126dnes v 08:25
O autorech 145předevčírem v 21:05
Čtenářská výzva 2017 19včera v 14:48
Volná diskuze 815dnes v 08:03
Nápady na vylepšení webu 30118. července v 09:38
Chyby na webu 65dnes v 08:24

Nejnovější příspěvky v Diskuzi


dnes v 08:25, TaLu

Jakou knihu právě čtete?

Kočka v rouše vlčím od: Lydia Adamson do čtenářské výzvy - kniha začíná otázkou

dnes v 08:06, ilona6788

Jakou knihu právě čtete?

Ke dnu - Anna Bolavá Nablízku - Lucie Whitehouse

dnes v 08:03, tester

Jak to bylo za první světové

To je ono. Nadělaných milion fotek a nikdo neví co to je. Pokud možno popisuji už dávno. Nepopsaná fotka ztrácí svoji vypovídací hodnotu.

dnes v 07:59, VlKa

Hádejte autory:)

Je to ona.

dnes v 07:54, Lauri1611

Knihy, po kterých pátrám - poraďte

Ani jsem netusila, kolika lidem tato povidka utkvela v pameti. Mne prisla desive fascinujici. S kamaradkou na to nejak prisla rec; taky si ji pamatovala, ale toho autora jsme nedaly dohromady. Patraly jsme snad rok:-))) Asi si od autora prectu neco dalsiho a rozhodne znovu i tuto povidku. Diky moc vsem.

dnes v 06:35, kapr

Jak to bylo za první světové

Není to o první světové. A nejraději bych to sem i kamkoliv jinam vložil jako samostatné téma. Dnes vládne světu digitální fotografie. Nemám v tomto směru příliš přehled, ale obávám se, že skutečných fotografií na papíře, v rodinách příliš mnoho není. Neznám ani trvanlivost všech metod kterými jsou tyto záznamy uchovávány. Předchozí generace fotografií na papírovém médiu má násobně více. Chci jenom upozornit, že fotografie, na jejichž rubu chybí pár důležitých informací se po několika málo letech stávají artiklem zajímavým maximálně tak pro antikvariát. Čím ty informace napsat? Domnívám se, že nejlepší je obyčejná, spíše měkčí tužka, která se nerozpije, nerozmaže, a ani fotografii vyrytím textu nepoškodí. Co by na rubu fotografie mělo být uvedeno? Datum, přinejmenším rok kdy byl snímek pořízen. Místo, ale je dobré si uvědomit, že samotné "U nás na chatě", časem někomu neřekne vůbec nic. A především, KDO na fotografii je, včetně uvedení informace KDE se na fotografii kdo nachází. Ani stručná charakteristika vztahů mezi osobami na fotografii by neměla chybět. Samotné označení osoby například "Vláďa", za pár let už nikomu nic neřekne. Každá taková předaná informace je dar následujícím generacím, přinejmenším těm nejblíže následujícím. Některé takové fotografie pak právě Vás přežijí o desítky let, a ... možná mezi nimi bude právě ta, která tady bude ještě po stovkách let. Konečně fotografie je především informace. Informace, která se dá přenášet z jednoho média na druhé, neomezeně kopírovat a rozšiřovat. Rozhodně když si necháte udělat z letošní dovolené padesát fotografií, tak nemusíte popisovat úplně každou. Ty, na kterých jsou informace, které mohou být i později zajímavé, si to ale rozhodně zaslouží. Které to jsou z hlediska současných zkušeností? Exteriéry, města, vesnice, náměstí a ulice, které zachycují aktuální stav neobyčejně rychle se proměňujících tvarů prostředí ve kterém žijeme. Interiéry přinášejí vzpomínky blízkým osobám, a informace o způsobu života v místě a času. Osoby poněkud přibližují a upřesňují ústně a písemně předané informace. S větším časovým odstupem se pak stávají důležitými svědky o naší stávající současnosti. Vzpomeňte si na to, až vezmete nějakou fotografii, třeba i staršího data do rukou. Podobně by bylo dobré se chovat ke vzpomínkám nejstarších osob ve Vaší rodině, nebo vůbec ve Vaší blízkosti, a zajistit jejich uchování po další generace. Ale to už je zase jiné téma. Omlouvám se, že jsem tentokrát vybočil poněkud dále z vymezeného tématu, ale právě toto téma, a příspěvky vložené jednotlivými uživateli mne vyprovokovaly k jeho napsání.

dnes v 06:30, kulanekstorm

Příběh jen z názvů knih

Nejsem Rus

dnes v 06:20, Eicherik

Knihy, po kterých pátrám - poraďte

On Bradbury umí být pěkně depresivní, v takovém tom jeho svébytném stylu jako třeba v povídkách Chicagská propast a nebo Příběh lásky.

dnes v 06:12, Eicherik

Filosofování pod starým mohutným dubem

Ve mě název neznámé knihy podnítí taky větší zvědavost, nežli obal. A také hned (díky DK) zapátrám o čem kniha je. :-)

dnes v 01:33, tester

Jak to bylo za první světové

Můj děda u kterého jsem bydlel byl v první světové v Rusku. Tam byl zraněný a do republiky se vrátil s legionáři z přístavu Kobe tuším přes Hamburk parníkem Hefron. Měl jsem krásné foto parníku a to jsem při stěhování ztratil. O Hefronu je něco na internetu. Co já jsem se mohl od něho dozvědět! Jenže jsem byl standardní blbé děcko a dědovy řeči mně nezajímaly. Zpětně si uvědomuji jakých chyb jsem se dopustil během života. Kolik jsem mohl získat zajímavých informací ze života od starých lidí. Jenže tak jako dnešní mladí jsem staré lidí přehlížel. a myslel jsem si-co mně budete dědci vykládat. Podívejte se na mně-udělal jsem krystalku. Kam se na mně hrabete. Se zvyšujícím se věkem si čím dál víc uvědomuji co jsem to byl za blba. Jenže tak se chovají děcka. Pro zajímavost uvedu jak mně dědeček vyprávěl jak žil za mlada kdesi u lesa v chaloupce. Tehdy lidé sbírali v lese spadané haluze. Les byl dokonale čistý. Když už nebylo nikde nic na zemi vylezl děda na břízu až nahoru a tak dlouho s ní kymácel až se zlomila. A co bylo zlomené si mohl odnést. To jsem se dostal skoro do pravěku.

dnes v 00:32, reader.007

Jak to bylo za první světové

Mně třeba hrozně mrzí že není nijak dostupná Odzbrojte! od von Suttlerové. Sice je to dílko tak trochu předválečné, ale dost ráda bych si přečetla knihu která prý byla populární jako Chaloupka strýčka Toma a přitom ji nikdo nemá (když nepočítám Národní knihovnu k prezenčnímu nahlédnutí).

dnes v 00:23, reader.007

Jaká je vaše oblíbená kniha?

Hoshi: moc pěkně vyjádřeno :-)))

dnes v 00:23, reader.007

Knihy, po kterých pátrám - poraďte

Taky si ji pamatuju, hlavně to chystání snídaně, vajíčka, slanina... následný úklid. Ale už jsem úplně zapomněla, že šlo o postapo. Nebo mi to možná tenkrát ani nedocházelo...

dnes v 00:18, Hun

Hádejte autory:)

Bude to myslím Sue Townsendová, že?

dnes v 00:07, Hun

Knižní šibenice - hra

Ano, pokračování neméně výborného Světa podle prota. Jsi na vlně. Pokračuješ.

dnes v 00:06, Hun

Poznej knihu podle tří indícií

Děkuji ti za snahu. Budiž ti odměnou, že byla úspěšná – je to opravdu tato výborná kniha. Jsi na řadě.

včera v 23:38, newtory

Jak to bylo za první světové

Obidvaja moji starí otcovia sa zúčastnili a ich otcovia tiež,teda aj moji prastarí otcovia (nemám rád výraz dedo). Jeden prastarý otec až do smrti rozprával o tom,aké to bolo na Piave a druhý sa nevrátil Ruska... P.S.Môžem odporúčať: Martin Gilbert "První světová válka" https://www.databazeknih.cz/knihy/prvni-svetova-valka-18533 a 6 dielny dokumentárny seriál : První světová válka v barvě https://www.csfd.cz/film/221819-prvni-svetova-valka-v-barve/prehled/ zaujímavá je aj kniha Richarda Weinera: "Lítice", súbor poviedok z 1.svetovej vojny (autor sa v zákopoch I.SV psychicky zrútil a musel byť prepustený do civilu) https://www.databazeknih.cz/knihy/litice-125796 alebo novela L.N.Andrejeva : "Červený smích" https://www.databazeknih.cz/search?q=%C4%8Cerven%C3%BD+sm%C3%ADch&hledat=&stranka=search nachádza sa aj v týchto výberoch: https://www.databazeknih.cz/knihy/satanuv-denik-77810 https://www.databazeknih.cz/knihy/rozhovor-uprostred-noci-279937

včera v 23:32, soukroma

Poznej knihu podle tří indícií

Po dlouhém zkoumání a nahlédnutí do přečtených knih zkusím (bez záruky): Malíř pomíjivého světa od: Kazuo Ishiguro

včera v 23:15, soukroma

Knižní šibenice - hra

Na světelném paprsku (uf)

včera v 23:14, Hoshi

Jaká je vaše oblíbená kniha?

Vybrat si 10 oblíbených knih? To mi připomíná - "Vybrat si pět nejoblíbenějších knih je jako vybrat pět částí těla, o které byste neradi přišli."