Jeninas

Přečtené 82Kniha o mateřství
27. listopad 2021
Kniha o mateřství 2021, Markéta Behinová

Základní průvodce prvorodičky. Obsahuje pasáže psané odborníky (porodníky). Snaží se navazovat na moderní trendy (např. nošení v šátku), někdy až moc (věnuje kapitolu homeopatii, která je z principu pouhým placebem a nikdy nebude fungovat. Naopak nebere v úvahu ekologii a odrazujícím a dokonce nepravdivým způsobem informuje o látkování). Přesto si prozatím myslím, že se jedná od dobrou moderní příručku (bez zbytečných reklam!), kde načerpáte základ, který pak můžete dále rozšiřovat hledáním toho, co je vám blízké. Recenzi doplním, až si z knihy přečtu více...


Cesta z těsta - České pečení pro celý rok
? - listopad 2021
Cesta z těsta - České pečení pro celý rok 2020, Petra Burianová

Páni, tahle kuchařka překypuje láskou! Recepty čerpají z tradic, takže nejsou náročné na suroviny. Skvělé je i doplňkové čtení o osobních vazbách autorky a o folklóru. Atmosféru dovršují krásné fotografie. Knihu jsem koupila mamce k Vánocům, určitě bude stejně nadšená jako já.


Možnosti milostného románu
září - listopad 2021
Možnosti milostného románu 2019, Jan Němec

Chtěla jsem si projednou přečíst něco hodnotného. O panu nepochybně otitulovaném Němcovi jsem neslyšela do jeho autorského čtení v Prachaticích, po kterém si šel s novou přítelkyní zatrsat na fesťák. Zpočátku jsem měla zato, že knihu napsal, protože se rád vytahuje. Kolik toho vystudoval, koho potkal apod. Neohromil mě. Taky jsem chodila na latinu a pracuji v muzeu s pány doktory. Kdybych se o nich rozhodla napsat, měli by vás zaujmout, což ovšem tenhle autor vůbec neumí. Když se na scéně objevila Nina, působila jako nÁna, kterou si následně během pohřbu představoval... ehm ehm. Ale stále mě ničím neokouzlila, stejně jako celý vykreslený vztah. Takže o jakých možnostech tu měla být řeč, ptá se pravidelná čtenářka milostných románů? Ukončila jsem tu nudu krátce za stranou 100, kde jsem uznala, že zrzavá Eva byla Němcovou nejzajímavější láskou a ničeho lepšího už se pravděpodobně nedočkám. Hvězdičku přidávám za nápaditou grafickou úpravu knihy.


Šťastně až navěky
? - září 2021
Šťastně až navěky 2018, Kelly Oram

Za mě NE. Sebezničující Elliny myšlenky se střídaly s bezduchým tlacháním v obchoďáku a dokonalým Brianovým chováním. Hnus, trapno a nuda. Přečtu kdeco, knihu jsem nechala uležet a... Ani tak jsem nedokázala pokračovat :(


Pátá minuta je o nás
srpen 2021 (10.-25.)
Pátá minuta je o nás 2020, Eva Pospíšilová

Od počátku mě zaujal velmi poutavý sloh. Byl jako ti dva - mladistvý a přirozený, ne vždy sympatický. Kai je míň v pohodě, než si zbytek světa myslí. Ethan to má v hlavě srovnaný, přestože to od něj nikdo nečeká. Odžijete si s nimi jejich strachy, radosti i pády. Minimálně jejich první pusa za to stojí! Půl hvězdičky strhávám za to, že vlastně nevím, proč se Ethan do Kaie zakoukal a jak se v něm upevnilo přesvědčení, že ho miluje. Snad jsem postrádala nějaké další detaily, ze kterých by šílel, než jen barvu vlasů a očí. Další půlhvězdičku srážím za nedotažený konec, který byl v mnoha ohledech moc hrr. Přitom je kniha s ohledem na žánr celkem objemná. Nicméně mě mile překvapila a těším se na další!


Když jsme se skrývali
červenec 2021 (04.-21.)
Když jsme se skrývali 2021, Sarina Bowen

Nečekala jsem, že se mi tato kniha bude tolik líbit. Okamžitě jsem sympatizovala s oběma postavami, které tolik zklamaly jejich rodiny. Oba mají tajemství, a proto si rozumí. Vztah mezi Scarlett a Bridgerem se vyvíjí pomalu a něžně. Některé pasáže bych klidně rozepsala a strávila tak s oběma víc času. Jen bych oželela Scarletino závěrečné zjištění o jejích rodičích - to mi zavánělo až zbytečnou touhou po idyle.


16-03-20
únor - červenec 2021
16-03-20 2021, Veronika Pekárková

Forma knihy je pro mě veledůležitá. Když jsem poprvé uviděla 16-03-20, pomyslela jsem si: sakra, ta je hezká! Neotřelá, nevtíravá - klobouk dolů před grafikem. Jenže... chyb v textu je škoda, vůbec mám pocit, že korektoři v naší zemi vymřeli. Rovněž nelogičností je dost (voda je na příděl, ale klidně živíme domácí mazlíčky?!). Nastavený systém snad měl působit absurdně, ale na to ty nesmysly nejsou dostatečně bláznivé (Stopařova průvodce připomíná jediná narážka v textu). Posun ve vztahu v 6. kapitole mě poněkud zmátl. Postavy mizí (Edwardina máma, Wasp na začátku nezavře pusu, pak na několik kapitol úplně ztichne). Nechci být nespravedlivá - kniha je z Pointy, s péčí běžného nakladatelství to nelze srovnávat. Námět je dobrý. Text místy vtipný. Stylistika celkem fajn. Zajímavý pokus z českých luhů a hájů - škoda, že nedotažený. Knihu jsem prozatím nedočetla a tuším, že se to nezmění.


Cinder & Ella
květen 2021 (08.-24.)
Cinder & Ella 2018, Kelly Oram

Čekala jsem klišoidní variaci na Popelku a dostala klišoidní YA romanci, která má s Popelkou společný jen název a jednu protivnou sestru. Je to podobné knize Něco skutečného, která mi sedla líp. Naprosto mimo byly první reakce okolí na Ellin zdravotní stav, to mě dost vyděsilo. Náhle se vše otočilo, což mě vyděsilo ještě víc. Prostě z extrému do extrému. Rob tam snad ani nemusel být... Ale tanečky s Cinderem byly fajn, náctileté se uvzdychají. Líbilo se mi, jak se seznámili, dokonce bych uvítala nějaký prolog. "Řekni auto..." Ha! :-D


Poslední aristokratka
březen - duben 2021
Poslední aristokratka 2012, Evžen Boček

Sakra, tohle je vtipná kniha. Na začátku jsem se nemohla přestat smát-zdrogovaná Carevna mi do očí až vehnala slzy. Po příjezdu na zámek se to naštěstí trochu zklidnilo, protože to by moje břišní svaly nedaly. Obvykle tento žánr nečtu, ale ve spojitosti s důvěrnou znalostí "zámeckého" historie to funguje i na holku, která knihy bez výrazné romantické linky obvykle neuznává. Až budete chtít zapomenout na všemožné strasti, tohle je jasná volba!


Přísně tajné
březen 2021 (08.-29.)
Přísně tajné 2021, Elle Kennedy

"Panebože, to nemůžeš být prostě jenom gay? Musí z tebe být ještě 'akademik'? Ty mi snad chceš zlomit srdce." "Má vůbec smysl bojovat o někoho, kdo vás nechce milovat?" Top Secret jsem už před rokem slupla v angličtině. Tehdy mě nebavilo prostředí prachatých pařmenů, taky bych potřebovala jinak rozložit děj, zejména prodloužit 'Dny krůtího sendviče'. V češtině lépe vyniká klučičí atmosféra a Lukův osobitý přístup k diametrálním rozdílům jeho a Keatonova života. Styl autorek je svižný a hravý, scéna po 'volbě' prezidenta opravdu TOP, takových mohlo být klidně víc. Líbil se mi Keatův zápal pro vědu a soucítila jsem s Lukem, když si uvědomil, že nechal svoji rodinu zničit mu vztah s jediným člověkem, který mu kdy projevil lásku. Přesto si mě hlavní hrdinové tak úplně nezískali. Na plný počet hvězdiček bych je oba potřebovala víc... řekněme všední. I tak knihu doporučuji a vkládám na poličku, protože tuším, že tam bude zrát jako víno.


Když jsme se poznali
březen 2021 (04.-07.)
Když jsme se poznali 2021, Sarina Bowen

"Zapadla do svého pokoje, aby si protrpěla módní krizi." "Všechno děláme pozpátku, Callahanová." Zbožňuji Sarinu! Série je na půli cesty mezi young a new adult. Na první díl jsem se těšila díky třetímu, kde je Hartley moc fajn a má to v hlavě srovnaný. Na počátku své knihy je vtipný, kamarádský a k pomilování. Po návratu Stacii se projeví jistá vnitřní krize, která ho drží zpátky, to už mu ovšem držíte palce, aby se tomu postavil a rozhodl se správně. Operaci OZANAH jsem mu přála. Corey si občas zoufá, ale je to bojovnice, i jí jistě budete fandit, aby to úmorné čekání stálo za to, a nakonec se spokojeně usmívat. Přečtěte si to. Alespoň na chvíli si uvědomíte, že každý má ohromné štěstí v něčem jiném. Někdo v tom, že má dvě zdravé nohy. Někdo zase v tom, že má vedle sebe člověka, který ho má bezvýhradně rád. Alespoň malý kousek štěstí ale máme všichni.


Risk
? - únor 2021
Risk 2019, Elle Kennedy

Klasicky fajnové čtení, ale Brenna byla tak sebevědomá, až mě nebavila. Jack... to samé. Když vyšplhal po okapu, trochu si to u mě vylepšil. Ale nezískali si mě tolik jako Summer s Fitzym. Nejvíc mě dojala pouhá zmínka o Ryanu Wesleym v 38. kapitole, což o něčem svědčí... Zato Rupi a Hollis váleli ;) Do příběhu je zakomponována diskriminace žen ve sportu, takže série je asi zaměřena mírně feministicky, ale je to opět velmi přirozené.


Náhodní lháři
leden - únor 2021
Náhodní lháři 2016, Lena Valenová

Na začátku jsem byla rozladěna sáhodlouhými popisy Eleniných vlastností (a posléze megalomanskými popisy jejích pocitů a teorií, kterých jsem se už po zbytek příběhu nezbavila). Říkala jsem si: "Hm, ta holka má štěstí, že Antonio není únosce..." (její vyloženě de*ilní chování na dovolené podle mě v YA literatuře nemá co dělat :-/). Dost situací se opakovalo, hlavní hrdinové na sebe téměř neustále "náhodně" naráželi a chovali se fakt pošahaně. Nepřestala jsem číst díky dojmu tajemna a zvědavosti, co má Michael-Matteo-Antonio za lubem. Kdyby byla kniha razantně seškrtána, nemusela by být vůbec špatná. Ale nečetla se mi dobře, snad to autorka v dalších dílech vypilovala.


Rod země a krve
prosinec 2020 - únor 2021
Rod země a krve 2020, Sarah J. Maas

"...jeho výraz byl tak plný bolesti, že si pomyslela, že takhle nejspíš vypadá její duše." "Přišel čas na ten tvůj působivý trik, kdy se dokážeš koukat spatra na lidi o stopu vyšší než ty." Moc se mi líbila tuhá vazba, chyby v textu (v latině, překladu, gramatice) už nikoliv. Nemohla jsem se začíst, svět je hoodně překombinovaný. Bryce se postupně vybarvila jako nejoddanější kamarádka, jakou byste si mohli přát, Hunt pak jako nejsoucitnější zabiják. Děj vyplňuje jejich flirtovné pošťuchování, odkrývání bolestné minulosti, rodící se vzdor - občas se to zbytečně táhne, ale aspoň jsem nebyla nezdravě zažraná. Hodně mě pobavili zmijí měniči-kobromrdi :-D Seznámení Hunta s Lele bylo největší roztomilostí, jeho vyznání na straně 698 nejkrásnější pravdou života, návraty z "práce" největší beznadějí, při které mi pro něj chtělo srdce vyskočit z hrudi. Často jsem přemýšlela o tom, kam až by měl zajít trest a že když to s ním preženete, nevyhnete se další (ehm, třeba druhé světové) válce. Dvory to rozhodně nepředčilo, ale stejně se těším na pokračování (třeba na Ruhna a Hypaxii ;)). PS: S láskou je všechno možné, ale Shahar Hunta nemilovala, tak si držím naději...


Koláčky a spiklenci
leden 2021 (06.-10.)
Koláčky a spiklenci 2019, T. Addair (pseudonym)

Dost mě mrzelo, jak Daniel nedokázal vzdorovat svému otci. S Cristianem jim to skvěle fungovalo a ten chlap to rozdupal stejně jako předtím Marek. Ale nakonec to bylo třeba, aby se Dani konečně sebral a začal řídit svůj osud (přiznejme si, že dosud působil dost ufňukaně). Zapojení dalších postav bylo osvěžující - když už nemáte sílu vzdorovat, je dobré mít kolem sebe pár lidí, kteří vás dostrkají ke štěstí. Ovšem stýskalo se mi po veselém Kitovi, tak strašně moc! Přitom tušil, jak to je a kdo v tom má prsty. Když prohlásil, že mu ujede vlak, měla jsem chuť obejmout ho a rozbrečet se úlevou. Je obdivuhodné, jak Theo Addair dokáže vyjádřit lásku i s minimem intimností a smutek z odloučení, aniž by hrdinové zároveň nehleděli vpřed. Bonusem je jemný inteligentní humor. Těším se na další díl a jsem ráda, že bude o jiných hlavních postavách, protože Danimu a Kitovi přeju, aby byli už jen spokojení a hlavně spolu!


Muffin a čaj
leden 2021 (04.-05.)
Muffin a čaj 2018, T. Addair (pseudonym)

"Vydám se tam hned zítra. Všechny starosti a strachy nechám doma, kdo by se s tím tahal. A změním svět. Možná ne celý. Možná jenom ten svůj. Ale i to bude velký úspěch." Muffin a čaj se vyznačuje krásným slohem, který se k vážnému Danielovi skvěle hodí, přesto je díky Kitovi hravý a něžný, zpočátku i naivní. Přesně takhle nemotorně jsme se přece při prvním navazování vztahů chovali my všichni! Daniel to neměl lehké-puberta pro gaye může být peklo. Svoji první LGB knihu jsem přečetla před více než rokem a od té doby velmi citelně vnímám různé rádoby vtipné narážky svých přátel a kolegů mířené tímto směrem. Kit mi byl blízký zase sklony k oslovování "těch divných" (zrovna nedávno jsem si uvědomila, že dělám to samé, výsledkem je pak buď katastrofa, nebo celoživotní přátelství). A Teresa byla naprosto úžasná. Při čtení jsem se usmívala jak idiot a nad stranou 113 mě pálily slzy. Zkrátka to bylo moc hezké pohlazení a já jsem autorovi vděčná, že jsem to mohla prožít :)


Miluj mě jakkoli
prosinec 2020 (15.-29.)
Miluj mě jakkoli 2019, Jennifer Probst

"Krev je krev. Něco jako zem. Žádná nová nebude, takže si musíš vystačit s tím, co už je." Začátek s Calebovým otcem byl slibný. Takhle hrozného člověka aby jeden pohledal. Kniha ovšem obsahuje až moc informací o vedlejších postavách. Dočtete se hodně o designu a architektuře, což asi u romanťárny úplně nechcete. Mezi hlavními hrdiny to jiskří ihned až nepřirozeně, chybí vývoj. Nudila jsem se. Pořád jsem doufala, že se to zlepší, ale za půlkou jsem začala číst výběrově. Není to vyloženě špatná kniha, ale nesedla mi. Tři hvězdy dávám za reakci Rosenthalových, která se trochu odchýlila od klišé, pokračování číst nebudu. PS: Na obálce určitě nejsou Calovy nohy! :D


Srážka
prosinec 2020 (06.-11.)
Srážka 2020, A. Stainforth (pseudonym)

Fajn příběh o srážce výbušného a arogantního Maxe a vodku usrkávajícího pisálka Filipa. Jestli autor tvoří popsanou rychlostí románu za tři měsíce a myslí si, že to není vidět, tak je. Postrádala jsem jiskru (např. si vůbec nevybavuji, jak měl vypadat Filip). Trochu víc prostoru by si zasloužila také stabilizace vztahu hlavních postav (nikoliv jen popsání typu "chodili jsme s Rikym na túry a bylo to fajn"). A do háje, MM román bez jediné zmínky lubrikačního gelu?! Na druhou stranu se spisovatel dost zlepšil - oproti sérii Boss se setkáváme s uvěřitelnějšími charaktery a dialogy. Děj je uvolněný a plyne jako po másle. Před koncem navíc přijde nečekaný twist! Takže joo, vezměte si moje prachy.


Něco skutečného
prosinec 2020 (01.-05.)
Něco skutečného 2018, Erin Watt

"Měla bys dělat něco, co miluješ." To je nejlepší myšlenka této knihy, kterou klidně spořádáte na posezení. Já si s ní vylepšovala prosincové měsíčky v pozici prkna (ha-ha) a neskutečně mi sedla. Oakley má jen svoji hudbu a Vaughn zase chybí životní cíl a nadšení. No a samozřejmě peníze pro její rodinu, takže když dostane nabídku pořádného balíku za to, že bude rok hrát jeho přítelkyni, moc dlouho neváhá. Příběh není nijak inovativní - klasický vzorec normální holky s ostřejší pusou a znuděného boháče trpícího nedostatkem upřímných citů. Do hry sice vstupuje Vaughnin přítel, ale není těžké ho odepsat. Ovšem postavy jsou sympatické, dialogy přirozené a prostředí zajímavé, takže to skvěle funguje. Snesla bych víc, hlavně delší epilog. Knihu jsem koupila ve výprodeji a chtěla ji obratem prodat, ale nechám si ji :) Líbila se mi víc než PP.


Archerův hlas
říjen - listopad 2020
Archerův hlas 2015, Mia Sheridan

"Nedovol, abych nám to zničil." Na tuto knihu jsem narážela často, proto jsem měla poměrně velká očekávání. Rozjezd byl nemastný neslaný, stejně jako hlavní hrdinka, ale držela mě právě Archerova jinakost. Následně se příběh proměnil v přesladkou romanťárnu, která sice chvílemi působila naivně, ale sedlo to jako p*del na hrnec. Stejně tak hromada pěkně popsaného sexu, protože co jiného by chtěl 23letý muž dělat? Příběhů o sebejistých alfa samcích máme až dost-vývoj od nejistého kluka byl osvěžující. Zápletka byla poměrně průhledná, ač poněkud překombinovaná. Ke konci jsem si říkala, že se tam mohlo míň brečet, že už je to až moc dojemné. Archerův hlas přesto spíše doporučuji. Obálka se dostala mezi mé nejoblíbenější!


Mafiosa
září - říjen 2020
Mafiosa 2017, Catherine Doyle

"...nejkrásnější jsi, když mi nadáváš." Proč tolik mrtvol?! Zpočátku jsem měla pocit, že se vše opakuje a táhne. Šlo hlavně o pomstu - o balancování mezi schopností zabít a zachováním svého já. Tyhle touhy neznám, a tak mi nebyly blízké. Taky se konečně dostavil pocit, který jsem celou dobu očekávala - že je ten mafiánský svět dost přitažený za vlasy. Od druhé půlky, kdy Sofie zase pustila do svého života světlo, už to bylo fajn. Millie byla skvělá jako vždy. Oblíbila jsem si Valentina - kdo by to byl řekl? A držela Lucovi palce, aby se rozhodl správně. Konec byl dokonalý, epilog zbytečný, protože na nic neodpověděl. Pokud čtete anglicky, zde najdete bonusy: www.wattpad.com/user/CatherineDoyleAuthor


Inferno
září 2020 (20.-23.)
Inferno 2017, Catherine Doyle

"Rozpolcený, plný snů, ale navěky uvězněný." Má nejmodřejší oči na světě, nelže a trhá fialky. Lucu musíte mít rádi, v rámci nastolené situace je to nejlepší možný hlavní hrdina. Akorát o jeho snech stále nevíme nic konkrétního, že? Snad příště! Sofiina matka byla dost mimo a Jack se proměnil v ultra zlouna, což byla trochu škoda. Ale vzhledem k žánru to beru. Tento díl byl hodně akční. Líbilo se mi, že Sofie neměla tajnosti před svojí nejlepší kamarádkou, jak to v případě YA bývá, přestože to nedává smysl. Nejlepší kamarádka totiž je od toho, abyste jí vyklopili VŠECHNO! A Milliina filozofie delfínů mě mega pobavila :-D


Vendeta
září 2020 (18.-20.)
Vendeta 2017, Catherine Doyle

Znovu se na něj podíval tím zvláštním pohledem, který jako by říkal: "Nevěřím ti a možná tě chci zabít." Výborně vykreslená atmosféra a prostředí, vtáhne to do děje. Bylo osvěžující, že hlavní hrdina nebyl žádný klaďas, naopak uměl nahnat strach, a nakonec možná ani nebyl hlavním hrdinou? Sofie byla sympaťačka, na konci neuvěřitelně statečná (nebo pitomá). Pořád jsem čekala, kdy mi ten mafiánský příběh začne připadat přitažený za vlasy, ale to se nestalo. Knihu bych postavila na roveň Papírové princezně, byla ovšem o maličko zajímavější díky italskému prvku ;-)


Zůstaň
září 2020 (06.-08.)
Zůstaň 2018, Elle Kennedy

"Všichni sklapněte," syknu. "Už je tady. Předstírejte, že jste normální." "S tím teda hodně štěstí," uchechtne se Wes. Přiznávám, že jsem se rozplývala nad každou zmínkou o Wesovi a Jamiem - z toho už se asi nikdy nevyléčím. I Matt je sympaťák, toho si prostě musíte oblíbit. Je vtipný, v hlavě to má srovnaný a zbožňuje svoje děti. Hailey je z něj nervózní, odvařená a taky je zajímavým příkladem ženy, která si vzala svého kamaráda z dětství. Moc si mě však nezískala. Elle a Sarina umí ukázat zranitelnou stránku naoko dokonalých hrdinů a přihrát jim protějšek, který je ukonejší. V tomto případě to celkem fungovalo. Tak kde máme tu knížku s O'Connorem?!


Výpověď
září 2020 (01.-03.)
Výpověď 2020, W. G. (pseudonym)

Zdá se, že Whitney G. píše své knihy podle stejného mustru - v porovnání s Turbulencemi tu zase máme bohatého arogantního hulváta a holku, která po sobě nechá šlapat, aby se zničehonic proměnila ve vítězku. Zase tu máme tu samou oblíbenou sexuální polohu a zmizelé kalhotky. Zajímavějším se příběh stal ve chvíli, kdy se objevila Violet - druhou půlku jsem přečetla naráz. Taky postava George byla osvěžující. Ale stejně... Něco tomu chybělo.


Toto všechno ti dám
srpen 2020 (19.-31.)
Toto všechno ti dám 2018, Dolores Redondo

"Pro psaní bylo potřeba prožít nesmírný smutek." - To je pravda jak hrom. V knize je hodně takových pravd a vykreslení pocitů, ve kterých jsem se našla. Užívala jsem si, možná až morbidně, všechnu tu syrovost, ztrátu a melancholii. Álvaro byl obdivuhodný a bezprostřední, Manuel zase hodně přemýšlivý a uzavřený. Bylo mi líto, že si společný život nedokázali užít naplno a fakt jsem doufala, že existuje nějaké nebe, kde Álvaro svého manžela obejme a sdělí mu, že všechno tajil z lásky, i když to bylo pitomý. Gardénie to možná celou dobu říkaly za něj, a tak jsem se u posledního odstavce, který je naprosto dokonalý, rozbulela. Vraha jsem neuhodla. Podívám-li se na knihu z pohledu většinového čtenáře, četla by se lépe, kdyby byla o čtvrtinu seškrtána. Sem tam se vyskytla nějaká chybka - např.: je možné, aby španělskému bulváru unikl sňatek slavného spisovatele a šlechtice?! Detektivky ovšem vůbec nečtu a snad proto se mi to tolik líbilo.


Lov
srpen 2020 (10.-15.)
Lov 2019, Elle Kennedy

Gerrett a jeho psychologický rozbor na úvod byl peckovní - celkově je příjemné dočíst se alespoň v náznacích o dalších osudech svých oblíbených postav. Fitzy je zajímavý neokoukaný hrdina, navíc naprostý Summeřin protiklad a ty se přitahují, věřte tomu! Je to příběh vyplněný pošťuchováním mezi tichým chorobným odkladačem nepříjemných konfrontací a ztřeštěnou dislektičkou. Je milý a vyznívá uvěřitelně a lidsky, protože jeho postavy jsou všechno jen ne bezchybné (a chudák Hunter to trochu odnesl). Najdete tam i boj proti předsudkům a odkaz na Me too, ale opět velmi citlivě. Sumasumárum: prozatím to nejlepší, co jsem od Elle četla. Hrozně mě bavilo, jak to k sobě Summer a Colina táhlo a jak s tím bojovali, aby nakonec zjistili, že se skvěle doplňují.


Zatracená láska
srpen 2020 (04.-08.)
Zatracená láska 2020, Tess M. Puffrová

Proč se pohledy postav nestřídaly a občas jen některou situaci nedovysvětlily? Příběh by byl kratší a dynamičtější. Takhle jsem část Maddoxových kapitol přeskočila, což je škoda, protože je to zajímavý hrdina, narozdíl od Anny, se kterou jsem moc nedokázala sympatizovat. Mohla být rozhodně méně afektovaná - hlavně, když neustále opakovala, že s ním rozhodně nebude spát. Přestože jsem měla trochu problém uvěřit, že by se Mad za daných okolností takhle bezvýhradně zabouchnul (i když možná jen byl na ty vyšinutý?), v knize je pár kouzelných momentů - třeba jejich první tanec nebo nakupování oblečení. Zápletku jsem sice odhalila, ale byla dobrá. Takže dávám 4 hvězdy a autorce přeji hodně úspěchů s dalšími knihami!


Kontrakt 2
červenec 2020 (22.-31.)
Kontrakt 2 2020, Melanie Moreland

Pokračování Kontraktu si fanoušky jistě najde, ale na mě je to moc velká slaďárna. Je přecpaná nemoderními klišé (manžel pracuje, manželka se stará o děti, ty jsou zahrnované hromadou darů). Řešení krizí ústřední dvojici fakt nejde. Katyn postoj v nemocnici (vůči dětem) nebyl v pořádku. Celý příběh by působil atraktivněji, kdyby pro Richarda nedopadl tak pohádkově. Takhle byl strašně předvídatelný a tím pádem nudný. I když je pravda, že kdybych znala postavy z ostatních knih, asi by to bylo lepší (jenže je nepoznám, tu růžovou atmosféru fakt nedávám). Kupodivu se mi líbil epilog - když už nic jiného, přečtěte si tamní postelovou scénu. A Richardovy spermie jsou fakt borky :'-D


Kontrakt
červenec 2020 (21.-22.)
Kontrakt 2019, Melanie Moreland

Na této knize je zajímavé, že je z drtivé většiny napsána z pohledu muže. Snesla by víc děje/zvratů a rozhodně to není příběh pro feministky. Richard je úspěšný chlap, kterého baví týrat svoji asistentku. Když ale Katharine pozná blíž a dá jí pořádně najíst, zjišťuje, že se mu vlastně líbí a výborně se doplňují. Je to přímočará, přesladká pohádka pro velký holky, ale mně to sedlo. Dlouhá závěrečná pasáž mi nevadila, protože většinou je to jen odpusť mi - miluji tě - konec, tak proč to neudělat jinak. Připojená novela byla roztomilá, potěšila.


Soudný den
květen - červen 2020
Soudný den 2019, Adriana Michálková

"Čas na sprosté slovo a kolonizaci Marsu?" Už od prologu mi oči vyskakovaly z důlků. Adam v komunistickém Československu? Divím se, že režim nepadl mnohem dřív... Budu se opakovat: humor tohohle rebela nic nepřekoná! Taky se mi líbilo, že se Elaine nevydala Chione snadno. Pak nastalo velké čekání na Kassiela - toho úžasného chlapa, který dělá všechno správně. Autorka byla trochu sadistka a nějaké to cukrování si ústřední dvojice musela zasloužit. Závěrečná část knihy se opět neúnosně táhla, až doklopýtala do předlouhého finále. Vše zapadlo do sebe a díky Bohu za to! V komentářích k této sérii jsem byla dost kritická, ale kdyby knihy prošly beta čteními, editorskými zásahy a vším, co je v zahraničí běžné, opravdu by mohly úspěšně vyjít i tam. Postavy si zamilujete a příběh má skvělé momenty, za které ty stovky stránek stojí.


Nesnáším tě
červen 2020 (09.-13.)
Nesnáším tě 2019, Vi Keeland

Charlotte a Reed jsou zklamaní láskou, ale přistupují k tomu rozdílně: ona optimisticky hledí vpřed, on se uzavřel a štěká na všechny kolem sebe. Je to hezké "slow burn", pokud k tomu přistupujete jako k oddechovce, na kterou si po pár dnech už nevzpomenete, i když řeší poměrně závažné téma. Autorky několikrát zapředly minizápletku, ale ihned ji rozmotaly, což zabíjelo pocit napětí. Reed se choval podivně - nechtěl ji a zároveň s ní trávil volný čas. Charlotte za ním musela dolézat, což není tak úplně sexy. A štvala mě Iris - tyhle moudré ženy, které ví všechno nejlíp, já moc nemusím.


Alfa samec
květen 2020 (30.-31.)
Alfa samec 2018, Vi Keeland

Pokud vás odrazuje název, zapomeňte na něj. Mně osobně připadá úplně mimo - čekala jsem něco jako Turbulence, proto srážím hvězdu. Je to ovšem milá svižná romance o zklamaném rozvodovém právníkovi, který konečně potká tu pravou. Emerie je sice jakožto nebetyčná naivka zamilovaná do svého kamaráda, ale ten vedle Drewa nemá šanci. Příběh ozvláštňuje nevlastní syn, kterého Drew odmítá přestat mít rád navzdory tomu, co říkají genetické testy. Když jsem ve stresu, takovéhle knihy mi zachraňují život. Čtu je ale poslední dobou nějak často :(


Inferno
květen 2020 (10.-24.)
Inferno 2019, Adriana Michálková

"Zima je sice totální šikana od přírody, ale snažím se nebrat si to osobně." Předchozí díl jsem zbožňovala. Tento je zpočátku úplně jiný - vzpomínkový, nabitý informacemi, bohužel zbytečně zdlouhavý. Nesedla mi dokumentární forma, kdy se něco stane, následně se o tom dozví Kassiel a volá to Skylar - a my o jedné věci čteme třeba třikrát za sebou. Slepé následování jakéhokoliv proroctví navíc nepatří mezi mé oblíbené zápletky. Co se týče obvyklých prohřešků proti češtině, nejvíc mě dráždilo špatně používané slovo "rozhřešení" namísto slova "odpověď". Ještě si neodpustím citaci ze str. 65: "Stála jsem tam jako ochrnutá." A teď to dobré: Bavilo mě Adamovo rozmazlené, zpruzelé, pohotové chování - to je pořád dobrý tahák a v tomhle díle si ho užijete na maximum. Měla jsem slabost pro zoufalého i nekompromisního Kassiela a doufám, že ještě dostane více prostoru. Poslední třetina měla šťávu-moc se těším, jak to celé skončí!


Peklo na zemi
květen 2020 (18.-19.)
Peklo na zemi 2020, Hanna Mácová

Na začátku jsem se hodně nasmála. Abaddon je démonský workoholik a je za to potrestán pobytem mezi lidmi. Jeho sžívání s novým tělem bylo k popukání. Setkává se s vyšinutou majitelkou kavárny trpící fóbií a snaží se vyrovnat s maglajzem, který to vyvolává v jeho hlavě, což byla spíše nuda. Postupně se přelila v pohádku a tu občas potřebuje každý. Autorka píše dobře, jen by tomu prospěly propracovanější dialogy (které často nikam nevedou), akce (Mariina častá smůla na otravné chlapy působí těžko uvěřitelně) i background (co třeba její rodiče?) a taky pořádná korektura, ale není to nijak tragické. Za mě milá prvoplánová romanťárna odehrávající se v mé milované Praze - takové si užívám. Ale epilog mě přizabil (i když oceňuji tu odvahu) a jeho úplný závěr se mi k Petrovi nehodil. Když už, žil by v Jeseníkách ;)


Kulti
květen 2020 (04.-08.)
Kulti 2019, Mariana Zapata

Zajímal mě ten pozvolný koncept přechodu od nesnáším tě k miluji tě. Proč ale tak zdlouhavě? Na můj vkus se ledacos zbytečně opakovalo: Saliny stále stejné myšlenky mám ho ráda/nemám ho ráda, dále to neustálé "Kulti kadí" atd. Nepochopila jsem, proč si nevygooglila překlad Schnecke a proč to bylo s malým s?! Taky byla pořád pomlácená, ale běhala dál. Kulti pak občas říkal zbytečné, urážlivé kraviny, až jsem přemýšlela, jestli by někdo opravdu mohl být takový vůl. Jenže to měl být sebestředný chlap žijící od jedenácti let v osamělé nabubřelé bublině, takže asi jo. V druhé půlce už jsem ho měla celkem ráda. Nebylo to špatný - nic extra zapamatovatelného, co bych si někdy zopakovala... Ale přidávám hvězdu za dopis v Kultiho skříňce, to mě dojalo.


Turbulence
duben 2020 (25.-27.)
Turbulence 2017, W. G. (pseudonym)

S takovou hromadou sexu jsem se snad ještě nesetkala. Přitom to z nějakého důvodu nepůsobilo přehnaně. Dokonce to bylo návykové. Nejvíce děje najdete překvapivě v poslední třetině knihy. Jake byl hodně divný a hulvátský chlap. Komplikovaný. Nesnažila bych se ho poznat, poslala bych ho do háje. Ale když ho Gillian vedla do jeho apartmá, mohla jsem se uchechtat - zamilovala jsem si Jakův humor a některé jeho pasáže čtu jen tak. Všimněte si např., že na začátku ona byla pilotka a on autor bestsellerů. Postupně si mě tedy chladně uvažující, zlomený protiva a notorická porušovatelka pravidel přispívající na nezáživný blog získali a přemýšlím o koupi do osobní knihovny. Bylo to jiné... A příště bez výpustek!


Skleněný trůn
březen - duben 2020
Skleněný trůn 2015, Sarah J. Maas

Tuto knihu jsem četla moc dlouho. Kdo se na Celaenu podívá, dřív nebo později ji chce. Nedělalo na mě dobrý dojem, že pořád promýšlela, jak by koho zabila, kdyby se jí teda chtělo. Na druhou stranu její myšlenky celkem odpovídaly jejímu věku a namyšlené povaze. A je pravda, že nesmyslná krvelačnost vnitřního světa hrdinky mě zarážela i v Dvorech - ale třeba se z toho Sarah ještě vypíše. Vypsala se totiž z mnohého! Skleněný trůn představuje začátek kariéry výborné spisovatelky, příběh jistě rostl spolu s ní. Mno, dala jsem to a doufám ve zlepšení.


Sám mezi všemi
duben 2020 (20.-22.)
Sám mezi všemi 2018, Katrin Walldová

Na začátku to vypadá, že na klučičích intrech se neděje pomalu nic jiného než kamarádská soulož. Lawrence bych škrtla, zas až tak důležitý pro příběh mi nepřipadal a dost mě odrazoval. Stejně tak pohledy Renée a Tommyho - zápletky kvůli tomu byly nesmyslně vyzrazeny těsně předtím, než se o nich dozvěděl hlavní hrdina. Adam s Cameronem byli fajn pár a Tommy byl originální a potom... joo, druhá půlka byla BOŽÍ, zas jsem zapomínala dýchat. Konečně začali přemýšlet a chovat se jakž takž normálně. A milovali se k zbláznění. Konec se mi líbil. Podle mě by to Tommy takhle udělal - byl to dobrý kluk a uvědomoval si, kolik bot nadělali. Ale tak ráda bych o něm věděla víc!


Můj život u sousedů
duben 2020 (13.-16.)
Můj život u sousedů 2014, Huntley Fitzpatrick

"Kdybyste se mámy zeptali, který z nich je nebezpečný, okamžitě by ukázala na Jase, který spravuje věci a zachraňuje živé bytosti včetně mě." Oh, to bylo od začátku tolik milé! Připomnělo mi to kamarádku, která ráda chodila do našeho bláznivého bordelu, ačkoliv doma měla k dispozici samostatné patro. Samantha je hodná holka, která si uvědomuje, že žít život podle mámy není to, co ji udělá šťastnou, a prochází fází prosazování vlastních názorů a taky fází zklamání ze svých blízkých. Přestože je občas až moc váhavá a v hlavě jsem ji dost popoháněla, je sympatická. Vyrostla v úplně jiných poměrech, ale rychle se sžívá s 10ti člennou rodinou Garrettových - a velká rodina má hromady kladů i záporů. Jase je šikovný, přemýšlivý kluk, který bere věci tak, jak jsou. A hlavně jsou oba krásně zamilovaní :) Kniha by si zasloužila delší epilog, ale třeba něco takového skrývá druhý díl. A ta obálka je nádherná!


1