zuziV zuziV komentáře u knih

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Knížku jsem si vybrala dle doporučení zde, ale absolutně netušila, o čem je. Prvních sto stran pro mě nezáživných, pořád žádná "akce", jenom strohé ne příliš zajímavé vyprávění, dle kterého jsem neuměla odhadnout, jakým směrem se tedy příběh bude rozvíjet. Neustále jsem čekala nějaký překvapivý vstup do děje a ono nic. Pak se spustilo až psycho drama, které pořád udržuje čtenáře v napětí. Určité pasáže jsem musela přeskákat (nepopisuji, ať neprozrazuji), jak věrně byly popsány. Příliš mi ale nevyhovoval styl psaní, ocenila bych více přímé řeči, po dalších knížkách autora s velkou pravděpodobností nesáhnu. Nicméně, zajímavé zasazení do historické události.

26.12.2022 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Nádherně napsaný soubor povídek, vytříbený styl, krásný jazyk, jemný humor i přes smutné momenty a pohnutý osud rodiny.

12.12.2022 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Jak pravdivé, jak reálné. Jak formuje a poznačí člověka na celý život nevěra jednoho z rodičů a poté zdánlivé odpuštění toho druhého. Co vede lidi k tomu, aby doslova promarnili život v podobné formaci? Jak tím ovlivní život svých potomků… psáno snad z osobní zkušenosti, tak uvěřitelné.

10.12.2022 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Sebevražda je důsledkem selhání komunikace. Myslím, že dospět k rozhodnutí vzít si život musí předcházet jiný stav než takový, jaký byl v knížce popsaný – na mě byla Olivie až příliš v pohodě. Alespoň tak jsem to cítila já. Autorka se k závěru dopracovala pro mě gulášovým způsobem – trochu jako novodobé americké filmy – musí být bílý, černý, lgbt, rasista, alkoholik, workoholik, starý, mladý, atp, zbytečně moc odboček na úkor hlavní linky . 3/5

13.11.2022 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jako čtenář, který nečte krimi a pustil se do toho z čiré zvědavosti, snad kvůli netradičnímu slovenskému příjmeníí autora , hodnotím jako poutavý příběh, od druhé půlky velice napínavý s překvapivým rozuzlením. Čtivá, dobře napsaná knížka, doporučuji.

08.11.2022 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Velice čtivý román o životě přistěhovalců v americkém prostředí New Yorku a Los Angeles, gangsterech, průbojnosti, lásce, snech, které jeden umí a druhý neumí proměnit ve skutečnost. Pohnuté osudy mladého sympatického Christmase, jeho lásky Ruth a dalších aktérů vás chytnou za srdce (Cyril, Santo, Rothstein, Cetta, pan a paní Baileyovi). Na konci jsem se neubránila slzám při reakci Sala – na povrchu drsňáka, ale v jádru citlivého sympaťáka.

24.10.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

V "naší" uspěchané době se dá pochopit strohý styl autorky, takže kdo čte pouze novinové titulky v boltu, určitě se mu knížka bude líbit.

01.10.2022 2 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Neshodnu se se zdejšími pozitivními komentáři. Knížka byla pro mě od začátku velice těžkopádná, popisní. Zvláštní styl psaní, kde mi čtení jedné stránky trvalo snad věčnost. (Poprvé za roky jsem prodlužovala výpůjčku v knihovně!!) Zajímavý historický příběh ze Španělska, křesťané vs. muslimská a židovská víra, láska, mír, rozkvět, válka, úpadek. Nejsem typ čtenáře, který nakoukne na poslední stránky, aby se dověděl, jak děj dopadne. Tady mi to vyloženě pokazil sám autor hned na začátku každé ze třech částí. Ochudil mě o čtenářské překvapení (i když bylo předem jasné, jak to dopadne, úplně jsem byla ochuzena o ten efekt, kdy se postupně dopracuji k výsledku "tak přeci jenom"...).

25.09.2022 2 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Takovou tíseň jsem dlouho u knížky nepocítila. Od začátku až do samotného konce. Josie, hlavní postava, snažící se chytit oprátky svého nezáviděníhodného života do svých rukou a jít vlastní cestou. Má ale šanci? S kusem štěstí a spoustou dobrých duší kolem sebe, s pevnou vůli a odhodláním jsem jí to do poslední stránky ze srdce přála. Hodnotím 5/5 a myslím, že kniha vůbec nepatří do kategorie pro náctileté, jak zběžně níže pročítám.

22.07.2022 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hezký příběh o trápeních, vnitřních bojích, lásce, kamarádství studentů na střední škole. Od poslední třetiny pro mne zbytečně roztahané, bylo předvídatelné a jasné, proč k události došlo.

19.07.2022 3 z 5

Dědeček potrkal jelena Dědeček potrkal jelena Radkin Honzák

Pana Radkina Honzáka velice ráda poslouchám. Chtěla jsem si přečíst knížku - rozhovor s ním, ale v knihovně jsem neměla štěstí. Vzala jsem proto tuhle dostupnou. Po prvních kapitolách jsem ji odložila, vůbec mi nesedl okruh témat, ale po opětovné šanci za pár dní jsem od druhé půlky se zájmem dočetla. Ta byla pro mě záživnější, poučná a zajímavá.

10.07.2022 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Perfektně zpracovaná knížka s kusem naší historie z období studené války. Vyvstává otázka od samotných hrdinů, jestli práce agenta/převaděče měla smysl. Mělo smysl riskovat a obětovat svůj život a všech zapojených, aby zachránili další? Hrdiny totiž nejsou jenom oni samotní, ale každá jedna osoba jakýmkoliv způsobem zapojena do přepracované pavoučí sítě těchto akcí - pomoc s úkrytem, poskytnutím informací, mlčenlivostí… kniha popisuje nesmyslnost, absurditu a krutost komunistického režimu a nakonec i nepoučitelnost a slepotu národa, kvůli kterým si hrdinové musí pokládat otázku “stálo to za to?”. Klobouk dolů a díky. Ano, mělo to smysl!

22.05.2022 5 z 5

Pohrobci zla Pohrobci zla Nicolas d'Estienne D'Orves

Zbytečně obsáhlá kniha, příliš překombinované zápletky a spousta postav. Jako čtenář jsem se občas cítila ztraceně a pátrala v paměti "co to, kdo to, kdy to a proč vlastně". Námět by byl dobrý, kdyby se děj ubíral jiným směrem. Nakonec z toho byla nesmyslná honička postav napříč Francií a Norskem. Čtení knihy hodnotím jako ztrátu času.

06.05.2022 1 z 5

Očekávaná Očekávaná Kathleen McGowan

Knížku jsem četla na doporučení, ale nebyla jsem ničím zvláště ohromena, spíš jsem čekala něco na způsob knížky Andělé a démoni od Dana Browna. Děj mohl být dynamičtější, propracovanější, svižnější. Do dalších částí se určitě pouštět nebudu. Každopádně by bylo zajímavé mít přístup do tajného vatikánského archivu.

12.04.2022 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

V každé době aktuální dílo! Včera, dnes i zítra. A všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější...

18.03.2022 5 z 5

Neskutečný svět Neskutečný svět Jenny McLachlan

Výborné, čtivé, těším se na další díl!

19.02.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Bohužel se neshodnu s většinou komentujících či hodnotících čtenářů. Knížka mi přijde průměrná. Zaujalo mě vyprávění osudu samotné Minky, zbytkem jsem se prolouskávala hlavně ze začátku docela složitě, neseděl mi styl psaní a vyprávění 'na přeskáčku'. Vsuvka s upírem se mi zdála zbytečná, bylo tam všeho možného pak již přespříliš.

19.02.2022 2 z 5

Kraťoučký příběh skýtající tolik pravd o životě.

13.11.2021 5 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Přibližně prvních sto stran ne a ne se pořádně začíst. Už už jsem měla na mále a knížku vrátila do knihovny, ale nakonec dobře, že jsem tak neudělala. Příběh se rozběhl a rozvíjel, vše do sebe zapadalo jako kostičky. Na secvaknutí té poslední a očekávané jsem ale čekala téměř na konec knížky. Zajímavý příběh a dobové okolnosti - pořád přemýšlím, co může rodiče přimět k tomu, aby odvrhl či zavraždil svoje dítě kvůli tomu, že nějakým způsobem pouze vybočuje z "normálních" kolejí .

26.05.2021 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Bohužel pro mě krok vedle - nejspíš se řadím mezi "pilné". Hlavního hrdinu bych asi pojmenovala podle jeho největší části těla, neseděl mi svým chováním od začátku do konce. Neberu to ani jako vtipný pokus o nadsázku. Určitě po dalších knížkách autora nesáhnu, nevyhovoval mi ani příběh, ani postavy, ani styl vyprávění.

18.04.2021 odpad!