zuzca.h zuzca.h komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moje úplně první kniha od autora a co se týče detektivek tak rozhodně ne poslední. Velmi hezky zpracovaná historická detektivka hezky říznutá thrilerem a okořeněná tajemnem a peklem. Človek úplně cítil všudy přítomný smrad a surovost života té doby. Ústřední trojice se mi dostala velmi rychle pod kůži a líbilo se mi sledovat jak postupně rozpletají extrémně zamotané klubko a jsem zvědavá do čeho se "namočí" v dalším díle.

08.08.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Moje poslední a zároveň nejlepší kniha roku2017. Ze začátku mě štvalo to přeskakovaní v čase, ale pak jsem si zvykla. Příběh co Vás chytne za srdce a nepustí. S Marie-Laure jsem prožívala celý příběh, tajila dech a držela palce. Držela jsem palce i Juttě a Wenerovi aby přežili. Na Wernera jsem byla naštvaná když narozdíl od slabého Frediho se nedokázal vzepřít pro něj nesmyslným nařízením a obrečela jsem co se Fredimu potom stalo, protože společnost ho považovala za slabocha. Celou dobu jsem pro Wernera a Marie-Laure doufala ve šťastný konec, ale ty ve válce nebývají,že:( Pro mě krásně napsaný příběh o touze přežít o překonávání sám sebe a víře v lepší zítřky.

31.12.2017 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) V České rybníčku opravdu krásně sepsaný triller s prvky hororu, kterým se jako červená nitka táhne prvek nadpřirozena navázaný na "pohanská" božstva. Kniha se krásně četla a autorka má opravdu krásný popisný styl, díky němuž si čtenář připadá jako by v danou chvíli byl s hrdninou, postavy jsou hezky vykreslené a Petrovi jsem zhruba od 1/3 držela pěsti aby stihl záhadu vyřešit dřív než zmizí další dítě.
Co by za mě stálo malinko za rovedenéní byla "kauza" Hanka, která byla lehce zmíněna jen na policii ale přesto vyšumněla, přitom mu mhla krásně zavařit ještě před tím než se to celé tak rozjelo.
Na to jak byl začátek pozvolný a popisný tak konec byl jak jízda na tobogánu, což bylo super.
Co mě trochu mrzí je ten otevřený konce protože teď si v hlavě skládám příběhy jak to s Petrem dopadlo, co těď jako bude dělat, jako ho přijme vesnice, zůstane tam, najde novou práci? Prostě milion otázek.
V knize jsou určitě cítit prvky Kinga což kvituju protože ho mnám ráda a i srovnání s Karikou u této první knihy sedí.

22.11.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Mega SPOLIER :)
Tematicky velmi zajímavá kniha. Hezky zpracované téma coby kdyby, krásně popsáno, že pokud chcete věrné stoupence je třeba je vychovávat již od plenek a to do slova a že o svobodu můžeme přijít během mžiku.
Na druhou stranu pro mě absolutně ploché postavy s jejichž osudem jsem se vůbec nestotožnila. Jediný okamžik kdy mi bylo nějaké postavy líto bylo když Marii zabili při útěku za svobodou a ani mi tak moc nebylo líto Marie jako spíš Klárky.

19.01.2022 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nakonec jsem podlehla tlaku svých knihomolských známých a ač detektivky prakticky nečtu přečetla jsem toho všemi opěvovaního sněhuláku. A musím říc, že opěvování je oprávněné. Pravdou ovšem je, že mi chvilku trvalo se začíst, přesněji řečeno do první vraždy a ke konci jsme knihu tahala doslova všude, protože bylo těžké přestat číst.
Jediné co mi vadilo byly jisté části v závěru, ale i přesto zajímavá knížka a myslím že rozhodně ne poslední od tohot autora.
"SPOILER"
1) zajímalo by mě jak Sněhulák odešel z pokoje od komisařovi EX s tím, že nechal na dveřích drát k vražedné zbrani, snad leda že by se dveře otvíraly dovnitř, ale to by to potom celé postrádalo smysl
2) fakt si nejsem uplně jistá, že by Hole udržel ten odporovej drát v ruce a ještě svojí Ex aby se jí nic nestalo
a 3) pro mě nejabsurdnější věc je pád ze skleněného domku na skonském můstku, to jako fakt že by Holovo zápěstí přicvaknuté k zábradlý pouty ustálo pád 2 dospělých chlapů.....

07.03.2017 4 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Poslocháno jako audiokniha a krásně namluvené Janem Vondráčkem. Za mě jedna z nejlepé namluvených AK které jsem poslouchala.
Děj krásně plynul člověk typoval Tanečníka a v určitých situacích trnul a doufál, že to skončí dobře. Postavy uvěřitelné a hezky vylíčené. A to rozuzlení na konci super. Takže určitě si poslechnu nebo přečtu další knihy ze série s Lincolnem.

06.04.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Příběh se četl hezky, ale dle mého to byl spíšsonda do života na malé vesnici na pozadí detektivky. Na to aby to pro mě byla detektivka tam bylo málo vyšetřování a málo podorbností ohledně případu a postupů vyšetřovaní, málo náhledů do přemýšlení detektivů. Jako román to bylo ale fajn. Jen mě mrzí že tam nebyla dovysvětlena jedna věc.

16.02.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Lehká oddechovka. Děj předvídatelný, ale příjemný, četlo se to prakticky samo. Po přečtení mě láká navštívit Kodaň.

10.05.2023 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Posloucháno jako audiokniha. Krásně namluvená Martinem Siničákem. Z tohoto období jsem četla už celkem dost knížek a tadle mě příjemě překvapila svou nesurovostí. Podle mě byla řada situací učesána buď autorkou nebo samotnýl Lalim při vyprávění. Oceňuji epilog na konci kde se dozvíme o osudu hlavních hrdinů. Co se mi na knize líbilo byla ta "přizpůsobivost" Laleho a to, že i když se "vyšplhal" na pomyslném žebříčku postavení v Osvětimi na vězně vysoko, že nezapomněl na svoje "kamarády" z nižšíích příček.

01.03.2023 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Zajímalo by mě jestli autorka náhodou nedělá pro firmu která vyrábí papírové kapesníčky :D Protože jich budete potřebovat opravdu ale opravdu hodně. Na to, že tento typ knih moc nečtu a z detektivek a hororů jsem otrlá, tak todle mě opravdu rosekalo. Probrečela jsem prakticky 3/4 knížky.
Postavy roztomilé příběh krasný, lehce čitelný, Rune těžko uvěřitelný v reálném životě.

26.10.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

První kniha od Hartla a super, jednoduché, oddechové a chytlavé. I když občas jsme nad chováním "chlapců" nevěřicně vrtěla hlavou. Za mě super a těším se na další knihu :)

04.06.2019 5 z 5

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

České autory nevyhledávám, nemám je moc ráda, ale Karolina Limrová mě velmi příjemně překvapila a řadím ji na svůj velice kraťoučky seznam oblíbených českých autorů.
Děj knížky se nevlekl byl svižný se zajímavou a i celkem dost uvěřitelnou zápletkou.
V průběhu čtení jsem čekala kdy, buď Mari rupnou nervi a vše vyklopí :) a nebo se nějak prozradí.
Děj byl sice chvílema lehce předvídatelný, ale to knížce vůbec nic neubralo a u tohoto typu příběhu je to i celkem očekávatelné.
Takže za mě super počtení a určitě si od této autorky přečtu i něco dalšího.

03.04.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Poaloucháno jako audiokniha, kterou načetla Klára Isová. Knihy jí načtené moc nemusím , ale todle bylo naprosto úžasné.
Děj knihy se sice odehrává ve 30 letech 20 století, ale podle mě je stále aktuální. Líbí se my , že celý "proces" je popisován očima malé holky a přesto je to popsáno perfektně.

28.01.2024 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Po předchozím díle kdy jsem si říkala hm nuda, a i Yrsa může mít slabší knížku, tak todle byla zase jízda. Krásně vystavěný a neuvěřitelně propojený příběh. Kdy si pomyslíte ne takle propojený to být nemůžu a ono ejhle. Takže za mě zase super díl s Freyou a Huldarem.
SPOILER: a upřímně jsem zvědavá kdo je otce Erlina dítěte, doufám že se to v dalším díle dozvíme. Mám své typy, ale u Yrsy člověk nikdy neví.

01.08.2023 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Oceňuju zajímavý styl vyprávění, ve smyslu popisu "stejných" životních etap z pohledu 2 odlišných osob.
Začala jsem číst Jáchymův pohled a musím říc že ten se mi líbil mnohem víc.
Kniha je napsaná čtivě, děj hezky postupuje a postavy jsou celkem slušně vykreslené. Občas jsou tam i zábavné momety. Nicméně některé reakce a situace, do kterých se postavy dostanou jsou velmi těžko uvěřitelné a v podstatě i když jim život celkem dost naložil tak vlastně všechno zvládnou v pohodě a až na velkou smůlu na začátku mají ve svém životě neuvěřitelnou kliku a prakticky na co šáhnou se jim daří. Pro mě kniha spadá do kategorie lehkých oddechových knih u kterých si mozek odpočine.

08.08.2022 3 z 5

Skřek šelmy Skřek šelmy Lynn Beach (p)

(SPOILER) Když jsem tudle knížku četla na ZŠ tak si vybavuju že jsem se u ní fakt bála a sholkama to hodně prožívala a hltala stránku za stránkou. No už jsem léty a horory ostřílená a tentokrát jsem se vůbec nebála, možná proto že mi při čtení naskakoval děj a věděla jsme jak to dopadne, a nebo pro to že todle rozhodně není horor spíš takové dobrodrůžo. Každopádbě příběh je krásně vysvětavěný, čtenář se nenudí, stránky odsejpají stejně jako před lety.
Jo a kdybych si mohla znovu vybrat střední školu tak tu jejich bych brala všema deseti i s duchem indiána.

02.12.2021 3 z 5

Zajimavá knižka, která ale nejde přečíst jedním dechem. Musím říc že k určitým částem se budu muset ještě aspoň jednou vrátit. Libí se mi styl jakým autor knihu zpracoval, krásně pohladila mou vědeckou duši .

19.11.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Za mě zatím nejlepší díl, je vidět, že se autorka trochu víc vypsala a kniha není natřískaná tolika logickýma nesrovnalostma jako dva předchozí díly. Ilane je stále spratek co si neuvědomuje dosah svých činů a nevidí si pořádně ani na špičku nosu, prostě je to 15 letá neřízená střela, která lidem okolo sebe často připravede do problémů. A z kapitána senám stává tak trochu pomalu ale jistě troska, jako není se čemu divit když se mu všechno co tvořil a čemu ve své podstatě objetoval svůj život začíná tak nějak hroutit pod rukama.
Plus je, že se v tomto díle snad ani jednou neobjevila hláška Oříškové oči, za to jí bohatě nahradila hláška do prasečí řitě. Jako vážně .... Je mi líto smrti jednoho bojovníka, ale chápu ji jako důležitý mezník v ději, který se začal konečně pořádně rozjíždět. Takže jsem zvědavá na další díl.
Co mě, ale opravdu přišlo velmi humorné a logicky naprosto nepochopitelné je scéna se samostřílem, jako vážně by chlap, který celý život "chrání" sklenáře ohrozil zdroje pro nížiny tím že si vyzkouší sklenitový samostříl, protože jupí je mi 5 a nedbám na následky, tím že ho namíří na reteu to jediné co je chrání před zničením. To snad ne že. ..

02.11.2021 3 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Zajímavá detektivka s propracovaným motivem. Ke konci jsem knihu už nemohla odložit jak jsme byla zvědavá jak to vše dopadne. Maggie mi bylo líto a to do čeho se, né až zas tak vlastní vinou dostala jsem jí vůbec nezaviděla. A oceňuje, že v sobě našla sílu to ukončit tak jak to ukončila. Knihou si člověk potvrdí známou věc, že do hlavy druhého nevidíš, a že i člověka o kterém si myslíme, že ho opravu známe vůbec znát nemusíme.

08.04.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po první kapitole jsem jí na chvíli odložila s tím, že to asi nebude nic moc, ale pak jsem se k ní vrátila a nemohla se od ní odtrhnout. Možná to bylo tím, že tento žánr moc nečtu a už jsem potřebovala změnu od té večné fantasy, SF nebo YA, ale kniha fakt odsejpala.
Co se mi moc líbilo bylo střídání vyprávění příběhu z pohledu různých postav, trochu matouci byla časová neposloupnost u jednotlivých záznamů, takže se člověk často musel koukat v jakém čase se dané vyprávění odehravá.
Nicméně i přes to nebo možná právě pro to si človek mohl alespoň trošičku skládat celou mozaiku příběhu. A typovat kdo by asi tak mohl být vrah.
Co bylo dobré bylo vykreslení Rachel a jejího boje s alkoholem jak si uvědomovala, že je něco špatně, ale neměla dost síly to změnit a nakonci jí to všechno docvaklo jako když přidáte poslední dílek skládačky. Za mě super knížka.

21.10.2016 5 z 5