ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Neurazí, nenadchne. Do vlaku dobré.

09.05.2023

Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Timothy Snyder

Od T. Snydera jsem čakala více. Příliš málo faktů, přílišné dštění síry, příliš černobílé pojetí. Asi tím, že to bylo pro autora příliš osobní téma.
4/10

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

S lety vůbec neztrácí na vtipnosti. Báječné oddychové čtení (případně i poslech, jako dramatizace na ČRo - doporučuji obé).

09.05.2023 4 z 5

Slyšeno načteno autorem, což v mých uších přidalo hodnocení, protože jak se níže píše, je to uhlazené, korektní, což ale k M. Řezníčkovi patří a není to na škodu.
S přihlédnutím k nedávno dočtenému životopisu M. Albrightové je to další důležitý pohled na posun v konání US i na nahlížení na ně.
Obrovská změna oproti osobně zažitému z dřívějších let a z nedávné doby, dokreslená pohledy jiných je dechberoucí.

09.05.2023

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Zajímavý zdroj informací k přemýšlení o vývoji medicíny a lidského konání. Víc si z toho asi těžko odnesu. Můžete se snažit žít zdravě, což asi většina lidí, co po knize sáhne, dělá, ale bez dalších "medikamentů" se sami ke 130 letům bez nemocí, bolesti a uvadání nepropracujeme.
4/10

09.05.2023 3 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Od dětství po konec politické kariéry. Překvapivě čtivé, a to i pasáže o politických jednáních, ze kterých je stále cítit nehrané přesvědčení o správnosti svého úsudku i celé věci, o síle Spojených Států ... Upřímnost, sebejistota, nadhled, píle. Bylo zajímavé o všem číst, dotvořit si obrázek, poopravit názor/pohled na věc a přesto nesouhlasit (a tušit, že i tento nesouhlas by autorka ocenila).

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Jste rádi, že jste jen pozorovatelé, ale přesto cítíte dotek toho všeho, od husí kůže přes nepříjemné pocity někde vzadu v hlavě. Skvělá záležitost. V tomto případě se mi líbila nejen knižní předloha, ale i audio zpracování i to filmové.

25.04.2023

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Velmi dobře zpracováno na ČRo s O. Kaiserem a dobovými záznamy. K tomu poetika Pavlova stylu. Úplná pohádka.

14.04.2023

Knížata: Historické drama o šesti jednáních Knížata: Historické drama o šesti jednáních Jaroslav Vrchlický (p)

To vůbec není špatné! Překvapivě čtivé.

Nejspíše si budu muset posvítit na více školou adorovaných spisovatelů. Možná mají svou hodnotu, jen je třeba je číst ve správném věku (a někdy i jinou formou).

13.04.2023

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Mé první setkání s tímto autorem a to velmi příjemné. Děj má spád, příběh je uvěřitelný, zajímavý a pestrý.
Kladně hodnotím i audiozpracování na ČRo v podání Petra Stacha.

13.04.2023 4 z 5

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Další, zase jiný a zase zajímavý, pohled na dobu světoválečnou přes osud dvou skutečně žijících lidí.
Uznávám, že název by mohl být zavádějící, ale proto máme u knih anotace.

12.04.2023

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Hmm, fakt nevím. Nesdílím to všeobecné nadšení.
Překvapivá zjištění? Ani ne. Že podmínky v uprchlických táborech nebývají dobré je známo. že by tam člověk nechtěl žít? Ne, nechtěl. Ale stěžovat si na hluk a nepořádek, zničené zařízení, špatné jídlo ... a zároveň i na nedostatek práce, ... Nečekám vděk, ale ani nevděk. Od obou stran očekávám ochotu si pomoci a domluvit se.
Je dobré, pokud TT upozorňuje na nějaké problémy, ale zároveň mi připadá, že si vybírá to očividné, tu snadnější cestu. Nehledá důvod ani na jedné straně, spíše "jen popichuje" bez osobní angažovanosti něco řešit. Spíše se vším jen bavit a sem tam uronit slzu, často jen ironickou.

04.04.2023 2 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Málo slov, hodně děje. Autor umí vtáhnout do děje a vůbec se neostýchá to udělat a to přímo, bez varování. Ač nemožnost prožít, prožíváte (stejně jako když kamarád vypráví, jak se opil a vám je úplně špatně, jako byste sami pili).

04.04.2023 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Nevím, zda bych byla schopná knihu dočíst v papírové formě, ale jako audiokniha na cestování do/z práce byla skvělá. Bláznivý příběh, finská mentalita, zimní Laponsko a spousta lidských vlastností, které spíše neoceňujete, tvoří zábavné čtení, potažmo skvěle a zajímavě zpracovaná audiokniha příjemný poslech.

04.04.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, úsměvné, děsivé, naivní, nepředstavitelné, neuvěřitelné, syrové, obočí nadzvihující, udivující, nepochopitelné, ... Vše dohoromady, každé zvlášť. Zajímavé.

21.03.2023

Okresní město Okresní město Karel Poláček

U Poláčka mi nejde ani tak o příběh, který vůbec nebývá a ani v tomto případě není špatný, ale téměř vždy jej zastíní naprosto úžasný jazyk. Je to čirá radost ze čtení, avšak v tomto případě čirá radost z poslechu, díky (opět) skvělému Janu Vlasákovi na ČRo.

17.03.2023

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Kniha se mi líbila jako dítěti, a možná víc se mi líbí teď. Kniha se příjemně čte i začínajícím čtenářům, nejspíše i díky překladu T. Sýkorové-Řezáčové. Zábavné, snad proto, že tak blízké "normálnímu" rodinnému životu.

08.03.2023 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Je příjemné, když zpovídající nechá zpovídaného mluvit a ten má co říci. Když se dozvím nové souvislosti, když je osobnost zajímavá a zároveň s ní nemohu ve všem souhlasit, když jsou nározy jasně vyjádřené a argumenty logické a srozumitelné, když mám víc otázek než odpovědí, ... Výčet by byl ještě dlouhý, ale raději sáhněte po knize. V tomto případě však doporočuji audioknihu - nejen pro autenticitu, ale třeba i pro lehkou logopedickou vadu obou protagonistů, která činí poslech velmi příjemný.
Kvalitní komentář: @Chesterton.

24.02.2023

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

(SPOILER) Začátek velmi dobrý. Ale pak to nějak začalo drhnout. Navíc jsem měla pocit, že čtu americký dokument - opakování již řečeného po krátké reklamní pauze - a ten konec, kdy se vše semele a co hůř, zase přesně v tu správnou chvíli, aby ...
Hvězdu navíc bych dala za jmého Joona Linna, to se mi libí.

24.02.2023 3 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Zasáhne vás. Nenechá vás bezmyšlenkovitě obracet stránku za stránkou. Skvělá kniha.

17.02.2023 5 z 5