ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Pohádkové čtení pro dospělé, kdy dobro je odměněno. Nevím. Myšlenka knihy vlastně není špatná, ale to podání je pro mne až příliž miloučké, možná trochu zapříčeněno i (na mne příliš rozněžnělým) podáním I. Jirešové, která načetla audioknihu.

09.08.2023

Kašpar z hor Kašpar z hor Henri Pourrat

Vůbec jsem netušila, co od knihy čekat, ale rozhodně to byl čas příjemně strávený. Příběh plyne, příjemně se (v mém případě) poslouchá (na ČRo v podání J. Schwarze), stále ale cítím tiží života lidí, kteří ve svých přesvědčeních, víře, nadějích, vnitřních křivdách, touhách vystupují živě, jak vaši sousedé. Tak vzdálené a tak blízké. Velmi dobré!

09.08.2023 4 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Jsem velmi ráda, že jsem se k této Orwellově knize díky ČRo dostala. Pro mne překvapivě úplně jiné, než to, co bych čekala od Orwella, ale vlastně dokonale Orwellovské ve své atmosféře, stylu, charakterech, tísnivé všednosti ...

08.08.2023 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Na této knize se mi nejvíce líbí ilustrace O. Sekory.
Příběh jako takový mne chvílemi baví hodně, chvílemi trochu nudí, ale pro dítka školkou povinná se mi kniha osvědčila nejen pro pohádkovost a jednoduchou směšnost (koulovačka, blechy, ...), ale i pro jazyk, který, ač je náročný, pro děti snadno stravitelný a srozumitelný. Pro starší děti už zábavnosti ubývá a zájem opadává.

08.08.2023

Nelituji: Život Edith Piaf Nelituji: Život Edith Piaf Carolyn Burke

Nelituji času stráveného poslechem této knihy v podání P. Špalkové. Ucelené, bez příkras a omluv i odsudků.

19.07.2023

Zajímavá matematika Zajímavá matematika * antologie

Nejen zajímavá, ale i zábavná a především velmi dobře vysvětlená (nejen) matematika na příkladech ze života a oborech, kterých se týká a ovlivňuje, tedy téměř všechny, od architektury po počasí. Nic jí neubírá ani poměrně pokročilý věk.

18.07.2023 5 z 5

Vynálezce Alva 2 Vynálezce Alva 2 Jiří W. Procházka

Není to špatné, jen poslední příběh byl divný, jak kdyby ho napsal někdo úplně jiný, než zbytek knihy a to ve všem, jak dějově, tak jazykově ... Je to škoda,. Celkově však příjemná kniha pro mladší školní děti.

13.07.2023

Cestovatel časem - Vynálezy Cestovatel časem - Vynálezy Oldřich Růžička

Hezky ilustrovaná kniha pro děti a jejich rodiče. Děti (6+) se v knize dozvědí spoustu zajímavého. Pokud jsou zvídavé a zajímá má je technika, vemte k ruce papír a tužku, notebook a můžete začít s vysvětlováním. Krásný (chvílemi pro mne, jako netechnika, i poněkud perný) čas společně strávený nad knihou.

04.07.2023 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Audioknihu, načtenou autorem, jsem musela po dvou půlhodinách opustit. Přednes mi vadil. Ale téma i styl, pro který mám autora ráda, se mi líbili a proto jsem se rozhodla knihu dočíst v papírové verzi. A dobře jsem udělala. Děj svižně plynul tam i zpět, přesto se v něm člověk neztratí, postavy se stávaly známější jak soused od naproti, se všími klady a také zápory, a pak přišlo velké Kohoutovské finále. Dobré to bylo.

30.06.2023 4 z 5

Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Ljuba Štíplová

Tyto staré příběhy, kdy Myšpulín vynalézá (což tehdy bylo mnohem snažší, než dřív, uznávám. Ostatně stejnou nemocí trpí i James Bond, kdy je nouze o skvělé vynálezy, které má k dispozici, všimli jste si?), neříkají si Myšpuldo a Bobčo, a příběhy jsou dětsky fantastické, nereálné.

28.06.2023 5 z 5

Vůdcové, myslitelé, hrdinové Vůdcové, myslitelé, hrdinové Walter Isaacson

Souhrn esejí, kdy autor k jednotlivým osobnostem opisoval sám od sebe, takže se některé pasáže doslova opisují, nic extra zajímavého jsem se ale nedozvěděla. Ale je to má chyba, že jsem čekala něco jiného. 3/10

28.06.2023 2 z 5

Nemocné svědomí Nemocné svědomí Mato Lisičar

Vůbec ne špatné. Jiné. Zajímavé. Obohacující v jinakosti.

Cirkus Pepi Cirkus Pepi Jaroslav Němeček

Jeden z lepších příběhů.

01.06.2023

Měšťáci Měšťáci Maxim Gorkij (p)

Podařená dramatizace na ČRo.
Gorkij patří mezi skvělé ruské spisovatele, kteří umí navodit slovy duševní neklid, ten divný pocit kdesi v zátylku, kdy je vám nepříjemno, nevíte přesně proč, ale je vám tísnivě. Pohled do ruské duše, tak jiné, tak blízké.

Jednička z provázku Jednička z provázku Katalin Nagy

Dostala jsem jako upomínku na MŠ. Včera znovu přečetla. Pro prvňáka vůbec ne špatné, zvláště, pokud se mu nechce trénovat na flétnu :)

24.05.2023

Kozí doktorka Kozí doktorka Klára Hoffmanová

Trochu hlubší pohled na povolování veterináře, který neléčí jen zarostlý drápek koucora. Povídkky jako takové nijak literárně hodnotné. Asi pobaví více děti na prvním stupni, než dospělé, ale na ukrácení času v čekárnách či do tramvaje to ztráta času nebude. Ilustrace jsou dalším, nezanedbatelným kladem knihy.

19.05.2023

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nejsem si jistá, zda bych knihu neodložila, kdybych ji četla. Ovšem pro poslech při řízení je to kniha velice příhodná. Je v ní téměř vše. Od historie, erotiky, detektivky, přes romantiku a honičky, až po tajemno, nadpřirozeno i s nemalou dávkou humoru. Směsice, která překvapivě drží pohromadě. děj plyne, příběh nenudí, baví. Někdy byste si hlavu ukroutili, jindy se nestačili divit, abyste se záhy začali smát. Je to divné, ale tak nějak hezky.
7/10

19.05.2023

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Skvělé zpracování na ČRo skvělé knihy J. Rudiše.

19.05.2023 5 z 5

Angličtina na rovinu II Angličtina na rovinu II Darren Crown

Poučné i vtipné. Někdy zbytečně stručné, ale není to učebnice, tedy lze tento nedostatek odpustit a brát knihu pouze jako souhrn.

11.05.2023

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Tyto příběhy pro mne byly zajímavé nejen co do grafické stránky. Skvělé.

10.05.2023