ZuzanaK. Online ZuzanaK. komentáře u knih

Havel Havel Michael Žantovský

Velmi dobré. Seriozně přátelsky dobré. Žádná špína ani přehnaný obdiv, ale fakta více či méně líbivá, i atmosféru a situace dovysvětlující komentáře. Celistvé, nepřikrášlující, nedehonestující, bohaté na fakta.

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Bolestné, silné, skličující ... tolik lidských příběhů, osudů ... a vlastně žádnou z žen bych osobně nechtěla potkat. Ale nakonec nás to snad učí, že se musíme přizpůsobit každé situaci a že všude potřebujeme přítele a musíme si ho snad udělat i z někoho, koho bychom se za přítele nikdy normálně nevybrali, protože zpřízněnou duši každý někdy potřebuje.
A ještě jedna věc by mne zajímala - totiž jak by kniha vypadala, kdyby byla napsána dnes, korektním jazykem. Vlastně ne, taková kniha už by mne vůbec nezajímala.
Slyšeno na ČRo načtenou Janou Štěpánkovou.

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Nebylo to špatné, člověk to čte a má chuť něco vyklidit ... jen ten čas na to ... No, možná tam o tom byla kapitola, ale asi mě tak nezasáhla :)
Každopádně nejlepší je stejně nic nového nepořizovat. Jedna věc domů - dvě věci ven je myslím takový pěkný pětiletý plán :)

Francouzi nedrží dietu Francouzi nedrží dietu Will Clower

Tuhle knihu už jsem kdysi četla, teď jsem po ni sáhla znovu s tím, že ji pošlu dál a zase se začetla (sic rychločtením). Ale vlastně mi to znovu přišlo jako fajn kniha o jídle, možná jedna z nejlepších, co jsem na toto téma četla.

Děda Děda Jan Novák

Stručně: výborné. I lidech, jejich osudech a síle, kterou v sobě kdo a chce najít, i tom, jaké příběhy v sobě skrýváme.
Slyšeno na ČRo.

24.11.2023

Kouzelná bašta Kouzelná bašta Norman Lindsay

Tahle kniha je skvělá! Vtipná, trochu obhroublá, přesto plná básní a především úžasných kreseb. Ač není na čtení úplně jednoduchá, eM ji přelouskal během pár dnů. Stále se u ní hlasitě smál, ačkoli ji už předtím alespoň 2x slyšel.

21.11.2023 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Pořád přemýšlím, jak knihu hodnotit. Bylo to silné, bylo to zvláštní, poutavé, odpudivé, vtipné, smutné, lidské, uvěřitelně neuvěřitelné. Bylo to dobré. Určitě i díky D. Barešové, jak už bylo níže mnohokrát zmíněno, protože si nejsem jistá, zda bych byla schopna se do knihy v papírové formě začíst.

10.11.2023 4 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Konečně dočteno. Byl to boj už od začátku. Chvíli jsem si říkala, zda je to mou bídnou angličtinou, nebo nesoustředěností nebo vším dohromady. Snad i tím, že jsem zrovna pracovně pod tlakem a proto na mne více dopadala všechna ta tíže a stálé nestíhání ... Postavy tak divné, že z jiného světa, jindy tak reálné, jako soused z vedlejšího domu. Vlastně to nebylo špatné, kniha má svou hodnotu, ale určitě to není kus, ke kterému bych se chtěla vracet.

07.11.2023

Kouzelný kolotoč Kouzelný kolotoč Eric Thompson

Skvělá kniha pro děti plná anglického humoru a bláznivých situací. Bavila nás všechny, malé i velké, mladé i starší. Oceňuji překlad E. Ruxové.

18.10.2023 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Svižné, lehké, trochu pod povrch, nijak extrémně do hloubky, přesto místy hluboké. Cítím v knize obdiv, ale přesto je psáno více méně bez patosu a nostalgie.
Posloucháno jako audiokniho ve skvělém provedení Jiřího Ornesta.

18.10.2023

Sezóny srdce Sezóny srdce Josef Topol

Poetické vyprávění i o ošklivých věcech a časech, lidsky o lidech.

13.10.2023

Slyšeno se synem (9) při cestě autem. S občasným dovysvětlením to bylo pro eM stravitelné zpodobnění Alzheimerovi choroby. Vlastně fajn. Krátké, nenáročné.
7/10

10.10.2023

1945: Léto běsů 1945: Léto běsů Miloš Doležal

Hluboké, temné, mrazivé. Příběhy lidí, které nechcete zažít a máte husí kůži z toho, že se to vůbec někomu stalo. Skutečnost je často nápaditější, než lidská představivost.

10.10.2023 5 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Knihu jsem na podruhé doposlouchala, ale pořád mám pocit, že přes dobrý úmysl byla kniha zbytečně nafouklá, jako by měl autor chuť napsat úplně jinou knihu o něčem dost jiném, ale nikdo by to nečetl a proto to nějak napasoval takhle. Nevím. Idea není špatná, ba dokonce velmi dobrá, ale celkově to bylo až příliš ze široka. Skoro by se hodilo pravidlo 13. - neplýtvejte. Ani slovy, ani časem (o jídle nemluvě :).
Četba/poslech knihy plýtvání časem asi ani není, ale přeskočit pár stran semo tamo určitě, a to bez ztráty kontinuity a morálního ponaučení, lze.
5/10

06.09.2023 2 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Četlo se se to dobře, to nemohu říct. Řemeslně skvěle zvládnuté. Děj i námět byl, co do žánru (určitě ne horor), zajímý, ovšem občas se to celé zbytečně táhlo. Této knize pro ženy by zeštíhlení (klidně o 1/6) slušelo.
7/10

04.09.2023

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Svěže potemněle tajemné, dějově svižné a přehledné, jazykově velmi dobré.
Slyšeno skvěle načtené Martinem Pechlátem na ČRo.

30.08.2023

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

Temné, hutné, skvělé. Jak jazykově, tak náladou, příběhem.
Slyšeno na ČRo.

28.08.2023 4 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Výborné, jak jen něco tak plíživě tíživého může být. Příběh se rozbíhá pozvolna, ale od začátku cítíte lehké šimrání v zátylku, kdy se chcete ohlédnout, ale nemůžete ... a pak ani nechcete, ale musíte. Skvělé!
Posloucáno na ČRo ve skvělém podání Jana Hartla.

15.08.2023 4 z 5

Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí Vladimír Procházka

Autor se přiznává, že nečte beletrii, protože je to ztráta času. Přesto si myslím, že by si nějakou beletrii přečíst měl, aby i jeho (audio)kniha, byla z jazykové stránky (o přednesu páně autora nemluvě) zdařilejší.
Obsahově je kniha zajímavá i "zajímavá", poučná a selfpromo "jsem dobrej!". Ale proč ne, když vlastně asi i je. Uškodit nemůže, pomoci ano.

09.08.2023

Přípravy na všechno Přípravy na všechno Elsa Aids

Vyprahlost dneška. Nevím, zda to bude někoho zajímat ještě za 20 let, ale jako vhled do duše některých současných cetiletých, bez řešení i odsudků, čiště jako podaná informace, kniha může dobře posloužit. Jazykově i stylově dobře odvedená práce.
Posloucháno na Čro.

09.08.2023