ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Pohádkové vyprávěnky o knoflíkářích a jiné čeládce Pohádkové vyprávěnky o knoflíkářích a jiné čeládce Jiří Marek (p)

Pohádky, které budou bavit nejen děti, ale i jejich rodiče, kteří jim je budou číst. Krásně poetický, rozpoznatelný Markův styl.
Pokud máte vy a vaše děti rádi Autopohádky pro jejich poetiku a styl, pak s touto knihou nešlápnete vedle.

30.07.2020 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Čtete a čtete a čtete. Nechcete už číst dál, ale musíte. Nejen proto, abyste tu hrůzu už měli za sebou, ale také pro tu strhující a do děje vtahující formu.

30.07.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Dočteno až na druhý pokus. První jsem vzdala po asi 70 stranách. I na druhý pokus mě kniha zpočátku nebavila, pak ale strhla, poté trochu nudila, nakonec jsme kniha i já nabraly druhý dech, abychom dospěly k příjemnému závěru.
Asi je mou chybou, že jsem po všech nadšených doporučeních čekala víc. Přesto je to velice dobrá kniha a jsem ráda, že jsme si k sobě našly cestu.

30.07.2020 4 z 5

O násilí O násilí Hannah Arendt

Kniha se mi nečetla úplně snadno, ale za tu "námahu" stojí.

29.07.2020 3 z 5

Mary Poppinsová Mary Poppinsová Pamela Lyndon Travers

Jako dítě (cca 9) jsem z té knihy nadšená nebyla. Syn (5) ji chtěl přečíst už 3x, mně se nyní líbila mnohem víc, než v oněch 9 letech. Vždy mi ta kniha připomene film T. Burtona Big Fish. Možná pro ten fantaskní svět, kdy se věci jeví jako smyšlené, ačkoli záleží jen na úhlu pohledu a stanou se pravdivými.
Zkrátka, není to kniha pro každý věk.

29.07.2020 4 z 5

Nejveselejší kniha o autech Nejveselejší kniha o autech Mauri Kunnas

Synovi (5) se kniha líbila, mne docela dráždila stylistika. Nevím, zda je chyba v překladu, nebo byl slabý originál, ale za takovou práci by mi naše češtinářka na základce mnohé vytkla.
Zajímavý nápad, horší provedení. Knihu zachránily ilustrace.

29.07.2020 2 z 5

Kniha, kterou pravděpodobně nebudete chtít číst znovu, ale kterou byste si rozhodně měli přečíst.
Skvělý souhrn dvaceti let předválečných, válečných i poválečných středo a východoevropských států. Citlivost, se kterou se autor snaží vyobrazit neuvěřitelnou krutost páchanou na lidech, nezmírní odpor, hnus i hrůza, které pocítíte při čtení všech konkrétních příkladů, jimiž autor polidšťuje všechna ta ohromující čísla padlých, zavražděných, vyhladovělých, umučených a jinak života zbavených lidí, čímž se z čísel nestávají jen čárky do statistik, ale cítíte za nimi lidské bytosti se svými životy a osudy.

28.07.2020

Knížecí rozhovory Knížecí rozhovory Karel Schwarzenberg

Někdy jsem si nebyla jistá, zda čtu o současnosti nebo minulosti. Až tak málo se některé věci a lidé mění.
V knize je spousta zajímavých postřehů a názorů, které pohnou člověka zabývat se některými událostmi hlouběji.

24.07.2020 4 z 5

O smyslu bytí O smyslu bytí Richard P. Feynman

Občas souhlasně přikyvuji, občas udiveně pozdvihne obočí, ale právě to mám ráda - když nemohu pouze souhlasit.

24.07.2020 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl, ale po pár stránkách jsem byla uhranutá. Ve druhé třetině došlo k mírnému a krátkému poklesu tempa a záživnosti, ale finále opět skvělé.
V knize si to své může najít každý napříč generacemi (od náctiletých po seniory) i pohlavími.

24.07.2020 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Pokud jste neměli osvíceného učitele, možná máte pocit, že toho vlastně o soudobých dějinách v Evropě mnoho nevíte, protože vás to ve škole nejspíš, pro nedostatek času, protože všechny ty Egypty, Mezopotámie, starověk, středověk i pravěk, nestihli naučit, pak tato kniha je povinná četba. Pusťte se s chutí do toho. Ač má stránek mnoho a informací je v ní spousta, skvěle se čte (díky za překlad D. Výbornému).

08.07.2020 5 z 5

Autopohádky Autopohádky Jiří Marek (p)

Příběhy skvělé, např. "Dědek řepu zasadil" a "Jak se Jaromír Patejdl stal málem králem", ale i hodně dobré, jako např. " Jak si pan Chrysler pořídil šoféra" a další potěší a pobaví jak předškoláka, tak dospěláka, ať už čte máma nebo táta.
Se synem (7) čteme už asi po šesté a ještě se mu to neomrzelo, navíc, protože se vzpírám číst stále znovu, ho to přimělo a louská už i sám :)

Moje knížka o Krakonošovi Moje knížka o Krakonošovi Otfried Preussler

Čtivě psané příběhy nejen pro děti a to i předškolního věku, ale odpočinkové čtení i pro milovníky Krakonoše.

09.06.2020 4 z 5

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Tony Judt

Kniha plná úžasných myšlenek, postřehů, vhledů a informací.
Trochu mi vadila jen forma otázek, ze kterých snad až příliš sršel, jakkoli oprávněný, obdiv T. Snydera k T. Judtovi. I přesto kniha, kterou můžete přečíst několikrát a vždy si odnesete něco nového.

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Je znát, že je to psáno pro Američany, ale Evropané by si rozhodně tuhle útlou knížku měli přečíst skoro až povinně.

Buchty a loutky dětem Buchty a loutky dětem Radek Beran

Krátké i delší, zábavné i "poučné", milé čtení pro předškoláky.

Dobrodružství z lesní stráně Dobrodružství z lesní stráně Jaroslav Cingroš

Kniha s krásnými ilustracemi, ve které je bez příkras, ale velmi přirozeně popsán život v přírodě i smrt. Vhodné pro předškoláky i starší děti.

Atlas bylin Atlas bylin Marta Knauerová

Skvěle zpracováno, názorné fotografie, užitečné stručné popisy i se zajímavostmi.