Zuuuza Zuuuza komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Silné, bolavé, poučné. Tolik věcí máme teď jednodušších, tolik věcí se stalo před "pár" lety a my máme pocit, že se nás to netýká. Děkuji autorce za krásnou knihu.

19.07.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Báječný příběh. Trochu veselý, ale především mnohem hlubší, než se zdá. Končila jsem čtení v slzách. Doporučuji!

24.12.2020 5 z 5

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

Asi jsem knihu v hlavě četla špatným tónem. Někdo tu píše o humoru, ten jsem hledala v podstatě marně. To se může stát. Při vyprávění bych se možná za břicho popadala. Těžko říct.
Mít ten nápad dřív, zapisují si, kolikrát se autor otře o bývalou ženu, to mi tedy opravdu lezlo na nervy. "Trp jako chlap!" znělo mi v hlavě.
Detaily o masturbaci považuji za vrcholně zbytné.
A chudák přítelkyně Monika, která za jakoukoliv snahu o "normální vztah" schytala přízvisko "hysterka" od muže, který se zhroutil, protože se mu vysypal krájený chleba a ona nepřiběhla vyřešit ten šílený problém. On jí pak ztropil scénu dokonce i na Facebooku, protože si umanul, že její auto před domem bezmála devadesátiletého muže něco znamená. Ale hysterka je ona.
Rozpor mezi kňouráním a sebevědomým opakováním mantry "já jsem přední literát!" mi přijde až schizofrenní.
Nesedlo mi to. Ale cením odvahu pustit čtenáře až do ložnice.

17.06.2021 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krása, krása, krása. Nádherný příběh, veselý, dojemný, uvěřitelný a k zamyšlení. Jsem nadšená. Autorův jazyk mi velmi vyhovuje, je specifický, prodchnutý chytrými vtipy.

04.03.2021 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Hrozně moc neuvěřitelných situací mi kazilo dojem. Hlavní hrdinka se chová podivně, vzteká se tam, kde by měla sklapnout podpatky, všichni a všechno ji vadí, přitom je zralá na bezpečnostní domácí vězení.
Spoiler alert:

V autě jedoucím z místa činu se kamarádky oběti baví o úplných hovadinách, hrdinka odjíždí relaxovat na místo činu, navíc s obrazem, který se vzal kdo ví kde a ještě ho tam zapomene. Proč na něm bylo, co na něm bylo, jsem nepochopila. Zjevný zloun zůstává naší geniální wannabe detektivkou neodhalen. Detektiv má jet na dovču, ale místo toho kdo ví proč řeže dřevo. U toho se během pár minut s cizím člověkem zryje jak záhonek.
Nebylo to úplně špatně napsané co do jazyka vyprávění, ale být redaktorkou, tak si s autorkou víc povídám o motivaci a logice chování postav.

31.12.2020 2 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Dočetla jsem v slzách. Autorka patří k mým oblíbeným už dlouho, ale asi pro tu zápletku se mě tahle kniha dotkla ještě více než předchozí, které jsem četla.

14.07.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Gratuluji autorce k vítězství ve dvou kategoriích v anketě Kniha roku!

02.05.2018 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Na mě je to trochu moc slaďoučké, ale zhltla jsem to s chutí za pár dní, což svědčí o tom, že to asi zas tak špatné nebude :)
Příjemná oddechovka. První díl mě dostal víc, ale ani tohle nebylo úplně marné.

15.09.2021 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Tohle mě hodně bavilo. Potěšilo mě, že kromě napínavého děje dokázal autor do textu dostat i pár velmi britských vtipů. Vdechla jsem knihu za tři dny v plném rodinném provozu, takže rozhodně doporučuji!

13.11.2019 5 z 5

Specifický humor spojující spoustu reálných historických událostí s propracovaným absurdním příběhem. Mně to moc bavilo.

16.10.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

V rámci žánru to splnilo účel dokonale. Na dovolené jsem až zapomněla chodit do moře, jak se to dobře četlo.
Pár detailů mě tahalo za oči, respektive za mozek, některé věci byly dost neuvěřitelné, ale rozhodla jsem se to neřešit a naopak přidat kredit za odbornou práci, kterou knize autor bezesporu věnoval.

30.07.2022 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Knihu jsem vdechla za dva dny. Otevřela mi obzory v oblasti lidí trpící OCD. Je napsaná čtivě, mile, osobitě a vtipně, takže já děkuju za příjemný čas.

10.05.2022 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Mám moc ráda styl vyprávění Liane. Měla bych pár droboučkých výtek, čekala jsem drsnější pointu, ale knihu jsem hltala, takže za mě spokojenost.

10.08.2020 5 z 5

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Zuzana Hubeňáková

Jaaaaj, to jsem se nasmála! Super oddechovka!

17.07.2020 5 z 5

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Mně to naivní děvče zmítané snahou se zalíbit chlapovi a naprosto neuvěřitelné vyjadřování muže v jeho slovníku nějak lezlo na nervy.
Asi by to mohla být snesitelná červená knihovna v krásném prostředí, ale míra kýče u mě trochu přesáhla hranici únosnosti.

04.04.2020 2 z 5

Maminka neříká pravdu Maminka neříká pravdu Michel Bussi

Kniha je v podstatě strhující, ale až od určitého okamžiku. Co mi hodně vrtá hlavou (když pominu neuvěřitelnost, s jakou vycházel dost složitý plán) je, jak Malone nabíjel baterky v Gutim. Nikdo se nad tím nepozastavil, ale vypadalo to, že se dá nekonečně dlouho nahrávat bez přehrávání původního záznamu a přehrávat donekonečna bez nabíjení.

15.05.2017 3 z 5

Milá, vtipná, zajímavá kniha, kterou jsem si s chutí po letech dala podruhé. Evergreen.

30.07.2021 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Milé, vtipné, laskavé čtení.

13.03.2019 5 z 5

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Javier Moro

Ačkoliv jsem v knize narazila na pár okamžiků, při kterých mi přišlo, že by si některý detail zasloužil víc pozornosti na úkor vycpávkových detailů bez většího významu pro děj, líbila se mi kniha především tématem a poctivostí zpracování dobových záznamů.
Doporučuji jako studijní materiál odpůrcům očkování, kteří věří, že očkování vzniklo proto, aby bylo na internetu o čem psát.

11.01.2019 5 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Děsivá, ale skvělá knížka. Prověřovala jsem některé události, takže můžu i říct, že je pravdivá. Moc naděje, že jednou přestaneme dělat kraviny, mi bohužel nedala.
Co mi na ní vadilo, byla otřesná práce redaktorky nebo korektora, byl-li nějaký. Tolik chyb jsem snad v žádné jiné knize neviděla.

15.03.2022 5 z 5