Zorka Online Zorka komentáře u knih

Pavilon žen Pavilon žen Pearl S. Buck

První polovina knihy se mi velmi líbila. Žasla jsem nad postoji paní Wu, i když pro mě byly jen těžko pochopitelné a akceptovatelné. Druhá polovina knihy už mě tolik neoslovila, proměna paní Wu mi připadala až příliš nadsazená a neuvěřitelná. Rozhodně je to ale příběh, který nutí člověk zamyslet se nad tím, do jaké míry myslí na sebe a do jaké míry se obětuje pro ostatní. A zda v dobré víře, že koná dobré, ve skutečnosti okolí neubližuje.

22.02.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Kdo má rád Torey Hayden, bude se mu Andílek - knížka o dívce s reaktivní poruchou příchylnosti - velmi líbit. Autorka je bývalá klinická psycholožka a vedoucí výzkumu zaměřeného na dětské trauma, takže předpokládám, že byť je kniha beletrizovaná, do určité míry vychází ze zkušeností. Čtivé, smutné, děsivé. Přečteno jedním dechem.

22.02.2021 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Čajová dívka pro mě byla milým zpestřením, knihou, která dosud nebyla podobná žádné z těch, které jsem četla. Přestože je příběh beletrizovaný, nutí člověka přemýšlet nad krutými tradicemi čínského venkova, hodnotit a porovnávat vlastní život, kulturu a tradice s životem v Číně, ale také vyhledat si informace o Pu-Erhu a čajových koláčích. Nutkavou touhu koupit si alespoň jeden malinký čajový koláček, nasát jeho vůni a ochutnat pravý Pu-Erh bude mít po přečtení této knihy zřejmě každý.

17.02.2021 4 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Knížka má v některých chvílích trošku komerční nádech, stylem psaní to určitě není žádná "velká literatura". Přesto se dotýká mnoha hlubokých témat, o kterých by se mělo více mluvit. Jaké je to vychovávat dítě s PAS? Kam až člověk může klesnout, když nezvládne problémy s alkoholem? Je vždy úspěch zárukou spokojeného života? Pokud očekáváte příběh, který má spád, pak je tato kniha dobrou volbou.

12.02.2021 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Když už jste četli Vannův Ostrov Sukkwan, neubráníte se pocitu, že TO musí prostě přijít. Velký zlom, který vám zastaví srdce a u kterého se budete vracet stále zpět, abyste se ubezpečili, že jste četli dobře. Přestože Akvárium bylo v tomto jiné, pořád se jedná o dost šokující sondu do lidských charakterů, rodinných vztahů, děsů z minulosti, se kterými se člověk dokáže jen stěží vyrovnat.

02.02.2021 4 z 5

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Možná jsem měla jiná očekávání, ale kniha mě svým způsobem zklamala. A aniž bych chtěla snižovat přínos toho, že se poukazuje na velmi špatné platové i pracovní podmínky v některých firmách a na nedodržování zákoníku práce, přesto jsem měla pocit, že se sklouzlo jen po povrchu a pro lidi se zas tak moc nezmění. Klobouk dolů ale za to, že si autorka byla ochotná práci vyzkoušet a ukázat prstem alespoň na několik firem a praktiky zaměstnavatelů. Určitě zhlédnu i dokument, dost možná, že teprve pak mi smysl knihy více zapadne do souvislostí.

02.02.2021 3 z 5

Ledaže se spletu Ledaže se spletu Michael Třeštík

Humor Michala Třeštíka je mi velmi blízký. Vážím si lidí, kteří jsou vzdělaní, ale zároveň svým způsobem obyčejní, dokážou se sebeironizovat, najít svoje slabé stránky, ale zároveň neusínají na vavřínech a umí svoje potenciály efektivně využít. Tedy pokud se jim zrovna chce, protože i Třeštíkům se občas nechce :-).

02.02.2021 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Simon Spiere je kluk, kterého by chtěl mít za kamaráda každý - a to bez ohledu na jeho sexualitu. V tom vidím velký přínos této knihy. Odbourat předsudky, zdůraznit, že ukazatelem lidských hodnot není homosexualita, heterosexualita nebo jiná odlišnost od většiny. Za mě určitě jako literatura pro mládež ano.

02.02.2021 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Kniha se mi velmi špatně hodnotí. Je psaná stylem literatury pro děti a mládež, ale tematikou mi tam tak úplně nesedí. Přestože vím, že i toto téma se dětem v praktickém životě nevyhýbá, rozhodně to není kniha, kterou bych jim chtěla doporučit. Jakkoli citlivě je téma zpracované, je o nevyhnutelném osudu, ke kterému nelze načíst žádné postupy a návody.

02.02.2021

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Jakkoli to zní divně, tato kniha mě v podstatě uklidnila. Uvědomila jsem si, že navzdory současné situaci i vládním opatřením si nemáme vlastně na co stěžovat. I když se cítíme hodně omezováni... Do smrti si budu pamatovat, jak v Koreji zamykají na noc kadibudky, aby jim sousedi nekradli tolik cenné výkaly. Přestože je to již několikáté kniha o životě v této zemi, v každé najdu nové, šokující informace. A vždycky se musím znovu ujistit, že je popisováno skutečně období 21. století.

25.01.2021 5 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Za mě je i tato kniha ukázkou poctivé práce Torey Hayden. Vždy obdivuji ten klid, který si dokáže zachovat, otázky, které dokáže klást, ale také to, že dokáže jednoduše mlčet a tím dítě rozpovídat. Její přístup k problematickým dětem velmi obdivuji.

10.01.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech se čte opravdu jedním dechem. Kniha je napsaná velmi dobře, popisuje plíživý nástupu fašismu a vážná témata související s holocaustem, dotýká se ale také problematiky pokřivených charakterů a týrání žen. Pracuje s délkou kapitol tak, aby stupňovala napětí. Nastiňuje budoucí, ale jen tak, aby motivovala čtenáře číst dál. Hodnotím vysoko, přestože se nemohu ubránit pocitu, že autorka pro mě osobně zas tak moc nového nepřinesla - velmi podobné příběhy jsem již četla. Je to taková Hana, Slavík a Heřmánkové údolí v jednom. Ale možná to tak má být - možná jsme si měli najít v knize "staré známé příběhy", které se nám vryly pod kůži a díky kterým si budeme i Zuzanin dech dlouho pamatovat.

03.01.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Po knížce jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy a byl to můj druhý Zibura. Nedá se mu upřít, že psát umí, vtip, postřeh ani odvaha mu nechybí. Nicméně jeden Zibura za rok je pro mě dávka tak akorát.

01.01.2021 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Kniha se mě dotkla mnohem více než všechny knihy o holocaustu. Snad proto, že stáří se potenciálně týká nás všech a všichni doufáme, že stárnout budeme pomalu, důstojně a že zůstaneme dlouho aktivní. I když všichni víme, že takový dar nedostane do vínku každý...

01.01.2021 5 z 5

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Pro mě spíš zklamání. Čekala jsem Steinbecka s velkým S a nějak jsem se tentokrát nemohla začíst - úvod byl opravdu zdlouhavý. Druhá polovina knihy byla výborná, tam jsem už autora poznávala.

01.01.2021 3 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Téma, které je stále aktuální a které by se mělo objevovat i v čítankách jako průřezové téma.

27.12.2020 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie je klasika, jejíž filmovou verzi jsem zhlédla už před lety. Kniha mě překvapila prolínáním časových rovin a také opravdu velkou snahou působit věrohodně - až jsem si chvílemi hledala citované dokumenty, jestli opravdu neexistují :-).

27.12.2020 4 z 5

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

Hezké hrátky s českým jazykem :-).

21.12.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po Vránách jsem čekala nějaké velké WOW. Chirurg je ale trochu "román pro ženy", nic extra překvapivého, nicméně čtivé.

21.12.2020 3 z 5

Ano, je to klasika, ale nějak jsem si k ní nikdy nenašla cestu. A to ani s odstupem let. Humor Š+G bohužel není můj šálek kávy.

16.12.2020 3 z 5