Pavilon žen

Román zabývající se problematikou postavení žen v Číně.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41269/pavilon-zen-41269.jpg 4.223
Vydáno:, Vilém Šmidt

Pavilion of Women (1940)

Kniha Pavilon žen

Liggy
16.05.2018

Oproti dílu od stejné autorky "Dobrá země", kde se děj odehrával na chudé vesnici, můžeme nyní nahlédnout pod pokličku bohaté čínské rodině.
V den svých 40. narozenin se rozhodla paní domu, že svému manželovi pořídí milostnici, což vedlo k mnoha situacím, které naprosto nepředpokládala.
Kniha je velmi čtivá a určitým způsobem i naučná.
Doporučuji přečíst i "Dobrou zemi" pro srovnání různých společenských vrstev.

hlavinka
27.09.2017

Ze zacatku jsem si rikala, ze to asi nebude nic pro mne. Ale staci chvili vydrzet. V te knize je ukryto tolik moudrosti. A take i to, ze co se nekdy jako moudrost jevi, vubec moudrost neni. Nebala bych se vsak rict, ze tato knizka se da povazovat za nyni tolik popularni knihu duchovniho rozvoje.

marlowe
18.10.2016

Tuhle knížku jsem celé své dětství vídával v naší domácí knihovně – ale nikdy jsem nenašel chuť ji otevřít, byť mi byla rodiči – coby "hodně zajímavá četba" – mnohokrát doporučována.
Inu, pošetilost mládí…
Takže prastarý dluh splácím až nyní.…

První polovina románu nás doslova ohromí svojí orientálně-detailní drobnokresbou, rozumově neuchopitelnou životní filozofií a až zpomalenou popisností a vtáhne nás do jakéhosi historicky těžko zařaditelného bezčasí (ve kterém jen tu a tam jako meteorit ve tmě zazáří výraz z cizího vesmíru – např. "filmový magazín" nebo "letadlo"), kde věci denní potřeby přetrvávají věky a kde kameny před prahem domů jsou dohladka sešlapány nohama předků.
Bohužel (ke škodě věci), začne autorka ve druhé polovině příliš šlapat do pedálů, děj začíná nabírat nepříjemně se zrychlující tempo, místo pomalu uplývajících dní začneme sledovat běh měsíců a roků a z filigránského zprostředkování vjemů se zčistajasna stane prostý "výčet událostí" (někdy až připomínající "Řadu nešťastných příhod" Lemonyho Snicketa).
A navíc do hry vstoupí "bratr André"!
Já vím, o něm a o jeho "poselství" vlastně celá kniha je – nicméně mně VADILA lehce předimenzovaná glorifikace tohoto "velkého kněze", stejně jako ona (dle mého názoru) neústrojná a až příliš okatě zvýrazněná "křesťanská" linka. Kdyby autorka byla Asiatka, přijal bych její vzkaz se souhlasnou samozřejmostí, ale takhle…

Přesto tuto knihu o světě dávno zaniklém, (respektive knihu "o střetu civilizací"), považuji za natolik pozoruhodnou, že se přikláním k nejvyššímu hodnocení.

gatear
21.04.2015

Kniha mě rychle zaujala, úplně jiný svět. Postavení žen v Číně, vztahy mezi ženou a mužem, chytrost, taktika hlavní představitelky ..... no rozhodně bylo zajímavé si to přečíst

Ivaksa
29.09.2013

Pro současnou emancipovanou západní ženu,zcela odlišné prostředí čínského ženského světa,v prostředí běžného mnohoženství.Kniha se mi velmi líbila, avšak musím zde upozornit na jednu daleko zajímavější, tradiční čínský román Půvabné ženy který stojí rozhodně za přečtení.