Jako cool v plotě

Jako cool v plotě

Autorova "druhá prvotina". Výběr básniček a říkanek, které jsou neodmyslitelnou součástí koncertů Karla Plíhala.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26323/jako-cool-v-plote-pnP-26323.jpg 4.7118
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Inspiráček

Česneksmedem

Moc pěkné srandičky. Asi dost z nás má občas takové období, kdy vyplodíme podobné říkačky (dvě z mé tvorby):

Nezdařené svádění

Položil jsem vlahé dlaně,
na obliny ladné laně.
Nadána bojovým duchem,
letím teď zraněný vzduchem.

Ranní záhada

Na posečené louce ležela zmuchlaná košile,
potřísněna zvratky působila vyžile.
Co se tu stalo? Kdo to ví?
Snad hrdlo prázdné lahve a vítr nám napoví.

xxtom

Milé básničky od pana Plíhala. Přesně takové, jako jeho písničky.

Alíša236

Snad jediná knížka u které se směji nahlas a to i opakovaně. S úspěchem ji půjčuji kamarádům co mají špatnou náladu a nosím místo kytky do nemocnice.

LadyHip

Neomrzí, nezklame. Jistojistá vzpruha na špatnou náladu.

HDosoudilová
20.12.2017

Většina básní mi přišla vtipná, občas jsem se zasmála i nahlas. Jiné zase lehce trapné. Každopádně nic složitého, je to dobrá oddechovka na pobavení.

simecef
05.12.2017

Velmi inspirativní a hravé básně. Aneb chceš-li v odpůrci poezie vyvolat lásku k básním, řekni mu

Na obloze svítí luna
na staré i mladé
a uprostřed slova kuna
zbylo místo na dé

K dokonalosti snad chybí jen to, že některé z veršů se svou jednoduchostí blíží nápisům na veřejných WC...

vodovodnice
31.07.2017

Úžasná knížka, člověk furt vybuchuje smíchy, když to čte :-D
" Proletěl mi zubr zdí, myslel, že to ubrzdí"
"Proč se komár mračí, proč zatíná pěstičky? Protože ho v bříšku, tlačí čtyři krevní destičky"

Atanone
27.07.2017

Co se týče Karla Plíhala,jsem naprosto nekritická...ale i kdybych byla kritická,stejně bych těch 5 dala. Jeho písničky a povídky jsou kusem mého mládí. Hodně z básniček si pamatuji z koncertů,kdy jsme na nějaký božský RESET vůbec nemysleli.
Vždy obdivuji lidi,kteří dokážou psát vtipně,ale přitom se do nikoho nestrefovat tak,aby to bolelo.
p.s. dodnes bych ráda někde našla povídku Jaro,nebo tu úžasnou záležitost o tom,jak vykopat jámu za použití stejnosměrného proudu.

TaLu
20.06.2017

„Až mi bude tak sto deset, přijde Bůh a zmáčkne RESET...“

.....a netřeba NIC dodávat

kní
23.05.2017

Neuvěřitelně přesným a ostrým kladívkem trefuje Karel Plíhal (Jmenuji se Karel Plíhal, narozený kdysi v Přerově, zaměstnán jako písničkář a říkankář. Tato knížka je moje druhá prvotina, ta první žije svým vlastním životem tak různě po internetu.) hřebíčky všech barev a tvarů a basuje mu k tomu krásně Miroslav Barták (Já se jmenuji Miroslav Barták a jsem vystudovaný námořník. Od svých třiceti let žiji výhradně na souši a živím se přemýšlením o životě pomocí čar a barevných skvrn.)

Někdy je to zvukomalebná švanda, například Japonec:

Japonec je také
pako,
pokapal si saké
sako.

Jindy úsměv ztuhne na tváři z drsné pravdy:

Prý podle starých Indů se
chlap, který hodně zlobil,
převtělí v dalším životě
v ženskou...
Takže ženská je vlastně
chlap ve výkonu trestu...

Kolobajda
19.04.2017

Ne každému Plíhalův humor sedne (viz st.me). K jeho básničkám - spíše říkačkám jsem se dostal přes jeho inteligentní hudbu. Perfektní kytarista i textař. Už jsme byli nejmíň 5 x na jeho koncertě, ale nám (tj. i mé ženě) se prostě neomrzí. ....dnes přijímám kondolence, neb mi praskl kondom v Lence...... čekám zcela unaven až vyleze kuna ven.... Kniha má jednu úžasnou výhodu: Kde ji otevřeš, tam se začteš. Kdybych chtěl být hrubý, tak bych napsal: také tvořím obdobné zhovadilosti. Ale naštěstí hrubý nejsem.

D.V.Spudil
02.02.2017

Z nějakého i mně neznámého důvodu jsem ji (tuhle knihu) přečetl (když jsem ji četl zatím naposledy) pozpátku.
Asi je ten komentář bez pointy a to by mi u literatury obvykle vadilo, ale když to neberu vážně, když to beru jen pro zasmání a v zásadě ani ne jako literaturu...

Ivusa007
26.01.2017

Někde jsem viděla Plíhalovu říkanku a musela jsem se k této knížce po letech vrátit....... už dva dny nás všechny v práci "drží při životě". Taky bych Plíhala ordinovala všem.........děkujeme, Karle !

haki34
23.11.2016

na básničkách, rýmovačkách, žartíkoch a textoch Karla Plíhala som vyrástla, a myslím že tak nejak i formoval moju lásku k poézii....ku knižke nie je čo dodať viac, snád len že doporučujem ako povinné čítanie :)

...šnečku šnečku vystrč růžky...dokud držim v ruce nůžky !!!

magnolia
16.01.2016

Mám ráda KP tak nějak celkově a dlouhodobě.

pkweb.eu
02.01.2015

Tyhle básničky mám rád. Dokud nebyla knížka, měl jsem jich několik vytištěných z internetu. Dosud se mi básně neomrzely a rád se k nim vracím.

Modrina
01.01.2015

Dívám se na svůj obličej.. co všechno dnes lidi nezničej.
Tahle knížka se vám prostě neomrzí. :)

Knihomolkaa
08.12.2014

Proč se smějou tuleni?
Protože jsou zhulení.

V krátkých básničkách se odráží zpěvákův humor, který mám hodně ráda. Stejně jako písně jsou lehce zapamatovatelné a v paměti zůstanou dlouhou dobu.

mi-380
28.09.2014

Plížil jsem se za plachými srnami
Zamaskován jaterními skvrnami...

Jako bych měl při čtení téhle příjemné knížtičky svého nejoblíbenějšího kytaristu a jednoho z nejoblíbenějších skladatelů přímo před sebou, 85% (40 hodnotících, 93%).

Fairiella
19.06.2014

Plíhal je moje srdeční záležitost a jeho rýmovačky zbožňuju.

"V 10:39 sed' si na mě medvěd.
A v 11:10 zase ze mě sesed'." :)

Verrrunka
07.08.2013

Ani jsem nevěděla, kolik básniček znám a netušila jsem, že jsou právě od Plíhala. Skvělé!

KikiEli
18.07.2013

Na Plíhalovi jsem vyrostla.. jeho básničky mám strašlivě ráda, stejně jako hudbu, kterou dělá.. :) Je to jedna z nejcharismatějších osobností, které jsem kdy viděla.. :)

adajka
17.05.2013

Geniální hříčky se slovíčky, Plíhal je v tomto mistr.

zuzad
10.05.2013

Geniální!!! :-)
Tuhle knížku jsem měla jen půjčenou a jsem rozhodnutá mít ji ve své knihovně, což není u mě až tak časté.

Melanka
01.02.2013

Karel je přeci anděl!

st.me
16.09.2012

Plíhala jsem až dostud neznala. Knížka ve mě sice nezanechala nijak hluboký dojem. Nejsem moc na tyhle básničky. Zkrátka 3 a půl hbězdičky. Pro mě opravdu nenadchne neurazí. Na čtení pár stránek po večerech byla fajn.

Carrissa
21.12.2011

Místy hodně černý, ale stále vtipný humor. Plíhal skvěle pracuje s češtinou, s psanou či mluvenou podobností slov. Zatímco v jedné básničce je rým skoro školkový, tak v jiné zase vytáhne slovo naprosto překvapivé - v obou případech to funguje pěkně.

rodo
10.08.2011

Karel Plíhal je můj oblíbený písničkář a jeho koncerty jsou balzámem pro mou hudební duši, protože se jedná o výborného muzikanta. On ale není jen výborným hudebníkem, ale i skvělým textařem a "básničkářem", což dokazuje tato sbírka. Mnoho vtipných říkanek a básniček, které bývají Plíhalovým neopakovatelným projevem recitovány na jeho koncertech, mě umí vždy zaručeně rozesmát.