Zorka Online Zorka komentáře u knih

☰ menu

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Trochu se bojím, že tohle dílo není fantazie. Že je to realita mnoha dospělých a bohužel také dětí... Dějová linie s Clarou mě zas tak moc nebavila, ale dílo by bez ní nebylo úplné.

03.02.2024 4 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Skvělá oddechovka, které věříte, i když je neuvěřitelná a zjevně hodně vybájená, nebo byla autorka mezi indiány permanentně pod vlivem "bylinek", pokud má pocit, že tohle všechno skutečně zažila. Čekala jsem, že nějaké vysvětlení najdu v doslovu nebo že Google napoví, ale bohužel. Danka Štoflová je v takovém polovičním utajení, moc se toho o ní a jejím skutečném životě na internetu nepíše. Tak třeba rozuzlení přinese nějaké pokračování ... Každopádně bavilo, pobavilo, trochu jsem takový život záviděla a trochu si klepala na hlavu. Určitě ale doporučuji.

03.02.2024 5 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Všichni známe doktora Mengeleho. Kniha ale podává svědectví o mnoha dalších mužích, kteří páchali navzdory lékařské přísaze minimálně stejná zvěrstva jako výše zmíněný. Mnozí z nich byli po válce popraveni, ne všichni ale dosáhli spravedlivého trestu. Bohužel. Kéž by byla všechna tato svědectví odstrašujícím příkladem pro současné i budoucí generace.

17.01.2024 4 z 5

Kellner Kellner kolektiv autorů

Není to životopis Petra Kellnera. Jsou to střípky sestavené lidmi, kteří ho více, či méně znali, kteří někdy vědí a někdy se spíše domnívají.

16.01.2024 3 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Kniha s nádechem exotiky, která skrývá velmi závažná témata. Přestože to může působit, že téma je ryze nigerijské, není. Lidi, kteří žijí navenek privilegovaným životem a za zdmi jejich domu se dějí opravdu smutné věci, najdeme po celém světě. I u nás.

16.01.2024 4 z 5

Zemřít dvakrát Zemřít dvakrát Petr Gruber

Literární zpracování této knihy mě zas tak moc nezasáhlo. Příběhy se spojují opravdu až v úplném závěru a je to zmíněno jen v několika větách. Působí to, jako by už autor chtěl mít psaní za sebou. Vážnost tématu je nezpochybnitelná, ale kniha mě svým zpracováním neoslovila.

16.01.2024 3 z 5

Obchodníci s dětmi Obchodníci s dětmi Hana Hindráková

Vím, že je kniha beletrizovaná. Podle doslovu autorky spíš přikrášlená. I tak to bylo hodně drsné čtení. Uvítala bych v doslovu více informací o tom, jak autorka sbírala podklady pro tuto knihu a zda byla inspirovaná některými skutečnými příběhy.

16.01.2024 4 z 5

Tibet - Na kole z Prahy až do Tibetu Tibet - Na kole z Prahy až do Tibetu Jan Hanz Novotný

Je skoro škoda, že kniha nemá větší reklamu, více čtenářů, více hodnocení. Mně se Honzovo putování (i když pro mě bylo nepochopitelné) velmi líbilo. Cením si přehlednosti, přiblížení života obyčejných lidí, ale také autorovy odvahy vydat se na kole tolik kilometrů přes tolik neznámých (a ne vždy úplně přátelských) zemí.

14.01.2024 4 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Hrozná nemoc. Hrozné téma. Přesto za tuto knihu díky. Otevření těchto témat nám pomáhá pochopit, nezavírat oči a neklopit je, když vidíme člověka se závažnou diagnózou. Práce autorky, precizní přípravy a způsobu, jakým dokáže problém předat svým čtenářům, si velmi vážím.

14.01.2024 5 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Na knihu jsem se velmi těšila, protože 1. díl mě opravdu uchvátil. Bohužel v případě pokračování se dostavilo lehké zklamání. Příběhy jsou poněkud roztříštěné a dokumentárnost, která na mě tolik zapůsobila v prvním díle, jako by ustoupila do pozadí. Kniha se více věnuje rodinnému životu, prožívání, politickým názorům a cestě k vyhoření Tomáše Etzlera. Pořád se ale jedná o důležité a šokující svědectví o Číně, které by nás nemělo nechat chladnými.

14.01.2024 3 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Vzhledem k vysokému hodnocení knihy jsem měla pochopitelně velká očekávání, která se ale nenaplnila. Za mě průměrná kniha, v níž hodnotím velmi kladně jen dějovou linii týkající se dětství hlavní hrdinky.

Šance sněhových koulí v pekle Šance sněhových koulí v pekle Vojtěch Lindaur

Čtení knihy jsem si načasovala krátce před výročím Woodstocku, aniž bych o něm předem věděla. Netroufám si vůbec hodnotit, co tehdy lidi spojovalo, ale trochu si kladu otázku, jestli tehdy byla hudba skutečně na 1. místě.

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Suleika Jaouad

Obdivuhodný příběh o lidské síle, ale také následné sebereflexi. Autorce přeji, aby nemoc už nikdy nepropukla.

26.08.2023 4 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Když knihu berete jako beletrii a oprostíte se od toho, jestli má, nebo nemá autobiografické prvky, je to relativně průměrné prázdninové čtení i pro češtinářku.

26.08.2023 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Annu Bolavou mám ráda, ale tahle kniha nebyla úplně pro mě. Vodníkovský motiv mi do příběhu nějak nepasoval. S přihlédnutím k tomu, že je kniha pokračováním série, jsem očekávala zvláštní postavy, jak je tomu u této autorky zvykem, ale nikoli tahle neuchopitelné, magické. Takže za mě jedno ze slabších děl autorky.

01.08.2023 3 z 5

Bumerang Bumerang Tereza Schillerová

Jsem ráda za každou knihu, která se věnuje tomuto tématu. Trochu mi ale v této knize chybí více věrohodnosti. Na mě až velmi nepravděpodobné nakumulování násilných vztahů v hrdinčině okolí.

Dívky z lesů Dívky z lesů Minka Kent

Příběh velmi zajímavý, z mého pohledu si ale zasloužil trochu více péče a složitější dějovou linii. Nicméně se kniha četla velmi dobře.

Černá kniha sériových vrahů Černá kniha sériových vrahů Stéphane Bourgoin

Těžko říci, které detaily z této jinak obsahově dost hrůzné knihy si autor vymyslel. Všeobecně známá fakta zřejmě ne. Kauza, která se pojí s autorovým jménem, bohužel hodnotu díla výrazně posouvá směrem dolů.

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Prázdninové odpočinkové čtení. Pokud člověk některé knihy ze seznamu zná, o to více je pro něj dílo milým příběhem o tom, jak nás knihy mohou spojovat.

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Moc hezky zpracovaná kniha, která propojuje dva mezníky české historie. Zjevně beletrizovaná, přesto používá reálie z českých dějin.

31.07.2023 4 z 5