zofie3000 zofie3000 komentáře u knih

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta je skvělý vypravěč, i když to bylo velmi hutné téma, četlo se to skvěle. Odbočky byly oprávněné a dobře vypointované. Člověk si uvědomí, že ty lidi co bývaji nejvíc vidět mají sloužit jen k odvedení pozornosti

31.12.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Kniha se tváří, že má hloubku a upozorňuje na problémy v Číně, ale když jsem si to v hlavě procházela, přišlo mi to jen jako pozlátko. Ve skutečnosti mi to přišlo jako příběh o americkém snu, že každý se dokáže vypracovat překonat všechna protivenství a dostat se až na vrchol, což podle mého neodpovídá čínské mentalitě. Navíc hlavní hrdinka je zase trochu jiná než ty se kterými žije, což je podle mě taky klišé.
Ale je to čtivé a otevřelo mi to nová témata

15.12.2022 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Dlouho jsem nic tak rozsáhlého nečetla. Oceňuji velmi dobře promyšlený svět a zajímavé postavy. Líbí se mi, že se v knihách začíná objevovat i queer romance. Knížka mi přišla ale velice uspokojící, možná to bylo moc roztahané a zajímavé mi to přišlo až po 400 stránkách a kdybych to neměla do čtenářské výzvy, tak ji odložím asi mnohem dřív

12.10.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Čekala jsem od toho něco trochu jiného ale i tak jsem nebyla zklamána. Přišlo mi to až skoro dokumentární. Narodila jsem se až dlouho po listopadu 89, jasně jsou výpovědi pamětníků a člověk si přečte co se děje v Číně nebo Korei ale tohle mě nějak mnohem víc zasáhlo

04.09.2022 4 z 5

Utopie pravidel Utopie pravidel David Graeber

Autor tu předváděl mentální gymnastiku, a zároveň zastával stanovisko, které zároveň vyvracel. Je tu pár stanovisek nad kterými by se dalo hlouběji zamýšlet, ale asi to není nic čemu by se vyplatilo věnovat čas

11.07.2022 2 z 5

Čí je ta krajina? Čí je ta krajina? Jan Klápště

Název knihy je hodně velké lákadlo ale o tématu se skoro nic nedozvíte max. v poslední kapitole. Ne že by pan archeolog neměl zajímavý život ale kvůli tomu jsem tu knihu číst nechtěla

26.06.2022 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nečte se to úplně snadno, mně hlavně z toho důvodu, že se postavy jmenovaly dost podobně a když se ke knížce vracíte po dlouhé době, netušíte v jaké časové linii jste. Ale líbila se mi atmosféra, jak jsou vykreslené postavy a jak je příběh ucelený, což mám pocit že se v poslední době moc nestává, ale nevím jestli se k týhle knížce ještě někdy vrátím

13.06.2022 3 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Děj mě nezaujal, postavy sice byly barvité ale situace ve kterých se ocitaly byly nemastný neslaný. Český název knihy taky sliboval něco trochu jiného

15.05.2022 2 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Samotné téma mělo mnohem větší potenciál. Líbila se mi ta romantická linka, protože na podobnou jsem ještě nenarazila. A jedna hvězdička je za krásnou obálku

17.03.2022 2 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Tohle byla první knížka ze série na kterou jsem narazila. Úplně mi to nesedlo. Děj byl poměrně nudný, šlo to od ničeho k ničemu, hlavní postavy mě taky úplně nezaujaly. Jediný pozitivum že to celkem odsejpalo

05.03.2022 2 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

(SPOILER) Říkám si, jestli velká část knihy byla tak nudná protože odrážela Florentinovo mentální rozpoložení a čekání. Ke konci už mi to přišlo lepší. A na konci jsem byla skoro dojatá.

01.02.2022 3 z 5

Pletichy krásného vévody Pletichy krásného vévody Laura Lee Guhrke

Příjemné, pohodové čtení. Je to o to zábavnější, když si nejste jisti jestli je to myšleno vážně nebo i s mírnou nadsázkou

17.01.2022 4 z 5

Přítel z domova Přítel z domova Veronika Doskočilová

Omlouvám se, ale byl to hrozný kýč. Navíc nekonzistentní, asi nejsem fanoušek mísení žánrů (román v dopisech, případně deníkových záznamů). Nějaké věci byly načaté ale nikam dál nepokračovaly

16.12.2020 2 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Líbí se mi, že principy jsou tu na konkretních příkladech. Je to přehledné a strukturované. Zajímalo by mě, jak tahle kniha bude stárnout, protože v současné koronakrizi se pravděpodobně nacházíme v přelomovém období

13.11.2020 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Líbilo se mi, že se na druhou světovou válku, taky jednou pohlíží ze strany Německa a ne nutně jako zfanatizovaného davu. Ale táhlo se to jako žvejkačka na botě, autor evidentně neslyšel o odstavcích a v textu se vyskytuje mnoho zkratek, což čtivosti taky moc nepřidává. Za mě asi nejlepší část o Stalingradu a poslední třetina knížky.

16.09.2020 3 z 5

Dvousečná zbraň: Rub a líc americké výjimečnosti Dvousečná zbraň: Rub a líc americké výjimečnosti Seymour Martin Lipset

Kniha se nečte moc dobře, autor vychází především ze statistiky, a údaje zde i uvádí, takže text není moc čtivý. Na toto téma bych upřednostnila žánr esej. Navíc pokud se čtenář zamyslí nad zde uváděnými jevy s trochou štěstí by na to přišel sám

16.09.2020 2 z 5

Válka světů: Eseje, úvahy, glosy Válka světů: Eseje, úvahy, glosy Jiří Hanuš

Kniha je rozdělená na několik částí nejzajímavější mi přišla ta věnovaná literatuře, s texty věnované politice a náboženství nějak nedokážu souznít

27.08.2020 2 z 5

Design pro každý den Design pro každý den Donald Arthur Norman

Tahle kniha nestárne moc dobře, je napsaná na přelomu technologického revoluce. Vlastně se ani moc dobře nečte, principy jsou tady sáhodlouze popsány s mnoha odbočkami. Ale jsem ráda že jsem to četla

06.08.2020 3 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Temno si svou pověst jako nejhorší české klasiky nezaslouží. Není to zrovna nejčitelnejší dílo, moc tomu nepomáhá archaický jazyk. Ale líbili se mi hlavní hrdinové, že konec není psaný na sílu a že se to snaží o nějakou realističnost postav a prostředí

26.07.2020 3 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Tak na to že to bylo o letadýlkách a lodičkách, tak mě to bavilo. Charaktery jsou dobře vykreslené a bitvy popsané, takže i amatér jako já si to uměl představit. Rozhodně objev

26.07.2020 4 z 5